Комбінований сад: грецький горіх та плодово-ягідні культури

/ Агрономія Сьогодні / Понеділок, 15 серпня 2016 13:00
Валентина ЛАНОВЕНКОрозсадник родини Лановенко
Грецький горіх має велику привабливість для бізнесу, оскільки горіховий сад — це інвестиція у майбутнє та багаторічний прибуток (до 100 років). Для ведення горіхівництва за грунтово-кліматичними умовами підходять лише 7% земель у світі, зокрема й землі України. На сьогодні в нашій країні є 424 тис. га вільної землі, придатної для вирощування цієї культури. Попит на грецькі горіхи постійно зростає, ринок збуту необмежений географією та обсягами замовлень. Перевагою є тривалий термін зберігання продукту та прості умови упаковки.
 

Найбільшими виробниками грецького горіха у світі є Китай, США, Іран та Туреччина. Україна займає 2-ге місце в світі як експортер грецького горіха та 5-те за обсягом валового збору цієї культури. Щорічний урожай грецького горіха в Україні становить 75–95 тис. т, з яких 2/3 експортується закордон. При цьому щорічна нестача грецького горіха в Європі — 100 тис. т.


За даними міжнародних аналітиків, у 2015 р. в Туреччину неофіційно були вивезено з України більше 30 тис. т грецького горіха, який вони перепродали в інші країни. Країни-імпортери українських горіхів — Туреччина, Румунія, Ірак, В’єтнам, Франція, Болгарія та ін. Ціна на очищений грецький горіх, наприклад, в Німеччині становить 25€ (роздріб), 11€ (опт). Екологічно чистий горіх коштує 30–35€ (роздріб), 15€ (опт). Швейцарія є лідером в Європі з імпорту органічної продукції, вони зацікавлені саме в органічних горіхах. Станом на 2015 р. ціна на грецький горіх в Україні коливалася в межах 4–5 $ (оптова продажна ціна) за 1 кг очищених горіхів. За сезон при правильній організації процесу купівлі-продажу можна заробити хороші гроші, проблема лише в тому, що заробляють не ті хто вирощує, а ті хто скуповує і продає…


В Україну культура горіха потрапила із Валахії (область Румунії), тому він має ще одну назву — горіх волоський. Горіх має багато лікувальних властивостей, найбільшою цінністю є ядро: білок 22%, жири — 50–85%, вуглеводи — 13%; вітаміни групи А, В1, В2, С, Е, К, Р, РР; мінеральні речовини — кальцій, фосфор, цинк, йод, калій, залізо, азот. В Україні споживання горіха на одну людину сягає приблизно 0,5–0,8 кг у рік при нормі 1,5–3,5 кг. У нас також ще недостатньо розвинутий напрям промислової переробки (настоянки на перетинках, варення із горіха, горіхова олія та інше).


Вирощування грецького горіха

Грецький горіх — вологолюбна культура, здатна давати добрий урожай в південних, південно-західних та центральних теплих регіонах зі зволоженими ґрунтами.


Умови для інтенсивного вирощування горіха:


 • теплі, відкриті, пологі схили;

 • розміщення рядів із півночі на південь для отримання максимальної кількості світла;

 • правильно підібрані запилювачі;

 • рівень грунтових вод — не менше 2–2,5 м;

 • мінімум 800 мл опадів на рік;

 • тривалість безморозного періоду має бути не менше 160 днів.


Ризики при вирощуванні грецького горіха

І. Кліматичні умови — ризик підмерзання.


В цілому ризик підмерзання грецького горіха можна розділити на 2 аспекти:

 

 • неправильно підібрані сорти для наших грунтово-кліматичних умов;

 • невдало вибрана кліматична зона для закладки саду.


На сьогодні в Україні попит на саджанці грецького горіха перевищує пропозицію (торік було вирощено 140 тис. сертифікованих саджанців). Тому частина посадкового матеріалу цієї культури завозиться з-за кордону: в основному з Молдови, Італії, Польщі, Франції.


ІІ. Природні шкідники — горіхова міль, горіхова плодожерка, тля та ін.


ІІІ. Природні хвороби — бура плямистість, фітофтороз, бактеріоз та ін.


Отже, грецький горіх, як і інші культури, потребує захисту від шкідників та хвороб. При проектуванні горіхового саду потрібно враховувати грунтово-кліматичні умови регіону посадки та вибирати районовані сорти.


Зі слів Максима Калайди, директора Центру промислового вирощування грецьких горіхів, саджанці грецького горіха української селекції, вирощені в Україні, є районованими та акліматизованими до наших ґрунтово-кліматичних умов, що є перевагою у порівнянні з імпортними.


Комбінований сад: грецький горіх + груша

Горіховий сад є довгостроковою інвестицією, оскільки:


 • з 5–7-річного віку горіх вступає у плодоношення;

 • з 10 року урожайність становить 1–1,5 т горіхів/га;

 • з 20-го року вегетації — 7–9 т/ га.

 

Поширена практика вирощування грецького горіха — посадили і чекають 5–10 років. Земля використовується не­ефективно (міжряддя 8–14 м), також є поточні витрати на обслуговування саду. Отже, потрібна додаткова культура яка виправить ці недоліки. Постає питання: яка ж культура най­ефективніша? У горіхових садах використовуються різні види комбінацій — ягідні, плодові та інші культури. Досвід голандських та турецьких садівників показав, що одним із найкращих варіантів комбінацій є груша на карликових підщепах.


Так ЧОМУ ж ГРУША?


 • вступ у плодоношення на 2-й рік вегетації (із 2–3-річних саджанців на карликовій підщепі);

 • можливість формування крони за типом «струнке веретено»;

 • хороша сумісність горіха та груші, зниження кількості хвороб груші (це ми спостерігаємо на власному досвіді у нашому розсаднику);

 • конвеєрний збір урожаю (від літніх до зимових сортів);

 • груша не боїться притінення.

 

Переваги комбінованого саду: грецький горіх + груша


 • пришвидшення окупності витрат на закладення саду;

 • отримання доходу з 2 року вегетації саду (з груші);

 • ефективне використання земельних ресурсів.

 

Економічна ефективність комбінованого саду «Грецький горіх + груша»

У таблиці приведені розрахунки урожайності та валового доходу комбінованого саду «Грецький горіх + груша» площею 10 га.

 

Розрахунки урожайності та валового доходу
комбінованого саду «Грецький горіх + груша» площею 10 га
 
 
Дані взяті за основу для розрахунків:
 • Загущення грецького горіха — 96 шт./1 га (схема посадки 12 м*8 м).
 • Урожайність грецького горіха підрахована за даними наявного комбінованого саду молдавського горіховода М. Кіктенка.
 • Загущення груші в комбінованому саду на 1 га — 2000–2600 шт.
 • Ціна реалізації груші — 15 грн/кг (середня ціна за 2015 р.), вартість грецького горіха (без шкаралупи) — 4$/кг (ціна за 2015 р.).
*Розрахунки проведені із урахуванням курсу НБУ — 27,4 грн/1€.


Як видно з таблиці, урожайність горіха починається з 5-го року і на 10-й рік становить лише 7,68 т. Груша на 3-й рік вегетації дає 60 т і з 6-го року виходить на показник 220 т з 10 га. Сукупний валовий дохід від реалізації горіха та груші за 10 років сягатиме 912 тис. євро.


Економічна ефективність комбінованого саду «Грецький горіх + слива»

У цій таблиці таблиці приведені розрахунки урожайності та валового доходу комбінованого саду «Грецький горіх + слива» площею 10 га.

 

Розрахунки урожайності та валового доходу
комбінованого саду «Грецький горіх + слива» площею 10 га
 
 
Дані взяті за основу для розрахунків:
 • Загущення грецького горіха — 96 шт./1 га (схема посадки 12 м*8 м).
 • Загущення сливи в комбінованому саду на 1 га — 264 шт.
 • Урожайність грецького горіха та сливи підрахована за даними наявного комбінованого саду молдавського горіховода М. Кіктенка.
 • Ціна реалізації сливи — 12 грн/кг (у свіжому вигляді, ціна за 2015 р.), вартість грецького горіха (без шкаралупи) — 4$/кг (ціна за 2015 р.).
*Розрахунки проведені з урахуванням курсу НБУ — 27,4 грн/1€.


Слива починає плодоносити з 4-річного віку і на 9 рік виходить на максимальний показник 129 т із 10 га. Сукупний валовий дохід від реалізації груші та сливи за 10 років становитиме 332 тис. євро.


Економічна ефективність комбінованого саду «Грецький горіх + малина»

У таблиці приведені розрахунки урожайності та валового доходу комбінованого саду «Грецький горіх + малина» площею 10 га.

 

Розрахунки урожайності та валового доходу 
комбінованого саду «Грецький горіх + малина» площею 10 га
 
 
Дані взяті за основу для розрахунків:
 • Загущення грецького горіха — 96 шт./1 га (схема посадки 12 м х 8 м).
 • Урожайність грецького горіха підрахована за даними наявного комбінованого саду молдавського горіховода М. Кіктенка.
 • Загущення малини в комбінованому саду на 1 га — 3200 шт.
 • Ціна реалізації малини — 35 грн/кг (у свіжому вигляді, ціна за 2015 р.), вартість грецького горіха (без шкаралупи) — 4$/кг (ціна за 2015 р.)
Розрахунки проведені з урахуванням курсу НБУ — 27,4 грн/1€.


Як бачимо, урожайність малини є щороку на одному рівні — 32 т із 10 га саду. Сукупний валовий дохід від реалізації горіха та малини за 10 років становитиме 452 тис. євро.


Основні показники комбінованих садів

У наведеній таблиці маємо порівняльну характеристику: у 2 стовпчику — сад грецького горіха, у наступних — 3 види комбінацій: з грушою, сливою та малиною.

 


Звертаю Вашу увагу на останні два рядки — сукупний валовий дохід від реалізації продукції за 10 років та період окупності саду:


 • сад грецького горіха — 41 тис. євро, окупність на 15 рік;

 • сад горіха в комбінації з грушею — 912 тис. євро, окупність на 6 рік;

 • сад горіха в комбінації зі сливою — 332 тис. євро, окупність на 10 рік;

 • сад горіха в комбінації з малиною — 452 тис. євро, окупність на 9 рік.

 

Із цих прикладів комбінацій саду та економічних розрахунків окупності наглядно видно, що окупність саду грецького горіха без додаткової культури буде не раніше 15 років. Із представлених 3-х видів додаткових культур найбільш пріоритетною є груша, оскільки окупність саду наступає з 6-го року вегетації та сукупний валовий дохід є найбільшим — 912 тис. євро. Це удвічі перевищує валовий дохід саду в комбінації з малиною та втричі — зі сливою.


Така продуктивність забезпечується високою урожайністю груш (200–220 т із 5-го року вегетації із 10 га) та раннім вступом у плодоношення.


Схеми посадки комбінованих садів

«грецький горіх та плодово-ягідні культури»

Важливу роль у продуктивності саду відіграє схема посадки, яка визначає загущеність саджанців на одиницю площі. Урожайність саду прямо пропорційна його загущеності: більше саджанців — більше врожаю (у рамках сортопідщепних комбінацій). При цьому щорічні поточні витрати на обслуговування комбінованих садів знаходяться приблизно на одному рівні.


Міжряддя та відстань між деревами в садах грецького горіха коливаються у межах від 8 до 20 м. Схема посадки грецького горіха, взята за основу для розрахунків у цій статті — 12 м х 8 м (12 м — міжряддя, 8 м — відстань між горіхами в ряду).


І. Схема посадки комбінованих садів «грецький горіх + груша».

В кожному міжрядді горіха (12 м) по центру висаджується 2 ряди груші з інтервалом між рядами 1–1,5 м. Відстань між деревами в ряду 0,5–1 м (залежно від обраних сортів). Таким чином, загущення груші в комбінованому саду в середньому становить 2000–2600 шт./га. Формування крони груші здійснюється за типом «струнке веретено», розміщення рядів — з півночі на південь, таким чином, 2 ряди груші будуть отримувати достатньо світла для формування та забарвлення плодів.


Наголошую: якщо міжряддя грецького горіха менше 12 м — можливо, буде висадити лише 1 ряд груші, тоді урожайність та дохідність будуть меншими удвічі.


Термін інтенсивного плодоношення груші — 30–35 років. Після вирощування груш у комбінованому саду протягом 10–12 років (залежно від розмірів крони горіхів), ці дерева можна буде пересадити на інше місце.


ІІ. Схема посадки комбінованих садів «грецький горіх + слива».

В кожному міжрядді горіха (12 м) по центру висаджується 1 ряд сливи. Відстань між деревами в ряду 2–4 м (залежно від обраних сортопідщепних комбінацій). Кількість саджанців сливи в комбінованому саду становить у середньому 200–400 шт. Крону слив можна формувати за типом «чаші» або «стрункого веретена». Оскільки слива потребує значно більше простору для правильного формування крони та освітлення плодів, можливо висаджувати лише 1 ряд у міжрядді горіха. Це ж стосується вишні та черешні у комбінованих садах.


ІІІ. Схема посадки комбінованих садів «грецький горіх + малина».

В кожному міжрядді горіха (12 м) по центру висаджується 2 ряди малини у шахматному порядку. Відстань між кущами в ряду становить 0,5–0,6 м. Кількість саджанців малини в комбінованому саду може сягати 3000–3200 кущів на 1 га. Термін інтенсивного плодоношення малини — до 10 років, тому після цього періоду кущі викорчовують.


Отже, з наведених прикладів комбінацій саду та економічних розрахунків окупності наглядно видно, що окупність саду грецького горіха без додаткової культури буде не раніше 15-го року вегетації. З представлених 3-х видів додаткових культур найбільш пріоритетною є груша, оскільки окупність саду наступає з 6-го року вегетації саду.


Горіховий бізнес в Україні лише починає розвиватися (у промислових масштабах). Для забезпечення обсягів виробництва горіха до стандартів їх споживання та задоволення зовнішнього попиту в Україні необхідно створити 25 тис. га промислових насаджень до 2025 року. Горіх — це високорентабельна довгострокова інвестиція, але потрібно враховувати, що перший невеликий урожай можна отримати лише з 5–7-річного віку (зі щеплених сортових горіхів), тому доцільно створювати комбінований сад із використанням плодово-ягідних культур.


За оцінками експертів, Україна належить до числа країн із найвищим рейтингом щодо потенційних можливостей у сільському господарстві. Основною складовою цього потенціалу є концентрація найродючіших у світі чорноземів (44% території нашої країни), достатньо висока кваліфікація підприємців і відома у всьому світі працелюбність українського народу. Грунтово-кліматичні умови нашої країни дають можливість вирощувати екологічно чисті плоди, тенденція споживання яких у світі щорічно збільшується.


Як на сьогодні, так і в найближчому майбутньому експортний потенціал країни забезпечується використанням значних наявних можливостей України для виробництва сільськогосподарської продукції.

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 14 серпня 2020
Минуло більше двох місяців з рішення Уряду утворити Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, розмежувавши таким чином повноваження держави у сфері енергетики та захисту навколишнього середовища.
Минуло більше двох місяців з рішення Уряду утворити Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, розмежувавши таким чином повноваження держави у сфері енергетики та захисту навколишнього середовища.
14 серпня 2020
 13 серпня 2020
Вчора, 12 серпня, на засіданні Кабінету міністрів України схвалено законопроект «Про внесення зміни до пункту 197.18 статті 197 Податкового кодексу України щодо уточнення кодів УКТ ЗЕД племінних чистопородних тварин».
Вчора, 12 серпня, на засіданні Кабінету міністрів України схвалено законопроект «Про внесення зміни до пункту 197.18 статті 197 Податкового кодексу України щодо уточнення кодів УКТ ЗЕД племінних чистопородних тварин».
13 серпня 2020
 13 серпня 2020
АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» проводить закупівлі зернових в штатному режимі.
АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» проводить закупівлі зернових в штатному режимі.
13 серпня 2020
 13 серпня 2020
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон №819-ІХ «Про сільськогосподарську кооперацію» (раніше він був зареєстрований під номером 0856).
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон №819-ІХ «Про сільськогосподарську кооперацію» (раніше він був зареєстрований під номером 0856).
13 серпня 2020
 13 серпня 2020
Повна гарантія на три роки або 6000 мотогодин роботи двигунів – так компанія АМАКО реалізовує свою стратегію роботи, в основі якої лежить повна довіра і забезпечення клієнта надійними та якісними продуктами для агробізнесу.
Повна гарантія на три роки або 6000 мотогодин роботи двигунів – так компанія АМАКО реалізовує свою стратегію роботи, в основі якої лежить повна довіра і забезпечення клієнта надійними та якісними продуктами для агробізнесу.
13 серпня 2020
 13 серпня 2020
27 серпня відбудеться перша конференція Міжнародного аграрного онлайн форуму «Вирощування кукурудзи: від А до Я». 
27 серпня відбудеться перша конференція Міжнародного аграрного онлайн форуму «Вирощування кукурудзи: від А до Я». 
13 серпня 2020

Please publish modules in offcanvas position.