Комбінований сад: грецький горіх та плодово-ягідні культури

/ Агрономія Сьогодні / Понеділок, 15 серпня 2016 13:00
Валентина ЛАНОВЕНКОрозсадник родини Лановенко
Грецький горіх має велику привабливість для бізнесу, оскільки горіховий сад — це інвестиція у майбутнє та багаторічний прибуток (до 100 років). Для ведення горіхівництва за грунтово-кліматичними умовами підходять лише 7% земель у світі, зокрема й землі України. На сьогодні в нашій країні є 424 тис. га вільної землі, придатної для вирощування цієї культури. Попит на грецькі горіхи постійно зростає, ринок збуту необмежений географією та обсягами замовлень. Перевагою є тривалий термін зберігання продукту та прості умови упаковки.
 

Найбільшими виробниками грецького горіха у світі є Китай, США, Іран та Туреччина. Україна займає 2-ге місце в світі як експортер грецького горіха та 5-те за обсягом валового збору цієї культури. Щорічний урожай грецького горіха в Україні становить 75–95 тис. т, з яких 2/3 експортується закордон. При цьому щорічна нестача грецького горіха в Європі — 100 тис. т.


За даними міжнародних аналітиків, у 2015 р. в Туреччину неофіційно були вивезено з України більше 30 тис. т грецького горіха, який вони перепродали в інші країни. Країни-імпортери українських горіхів — Туреччина, Румунія, Ірак, В’єтнам, Франція, Болгарія та ін. Ціна на очищений грецький горіх, наприклад, в Німеччині становить 25€ (роздріб), 11€ (опт). Екологічно чистий горіх коштує 30–35€ (роздріб), 15€ (опт). Швейцарія є лідером в Європі з імпорту органічної продукції, вони зацікавлені саме в органічних горіхах. Станом на 2015 р. ціна на грецький горіх в Україні коливалася в межах 4–5 $ (оптова продажна ціна) за 1 кг очищених горіхів. За сезон при правильній організації процесу купівлі-продажу можна заробити хороші гроші, проблема лише в тому, що заробляють не ті хто вирощує, а ті хто скуповує і продає…


В Україну культура горіха потрапила із Валахії (область Румунії), тому він має ще одну назву — горіх волоський. Горіх має багато лікувальних властивостей, найбільшою цінністю є ядро: білок 22%, жири — 50–85%, вуглеводи — 13%; вітаміни групи А, В1, В2, С, Е, К, Р, РР; мінеральні речовини — кальцій, фосфор, цинк, йод, калій, залізо, азот. В Україні споживання горіха на одну людину сягає приблизно 0,5–0,8 кг у рік при нормі 1,5–3,5 кг. У нас також ще недостатньо розвинутий напрям промислової переробки (настоянки на перетинках, варення із горіха, горіхова олія та інше).


Вирощування грецького горіха

Грецький горіх — вологолюбна культура, здатна давати добрий урожай в південних, південно-західних та центральних теплих регіонах зі зволоженими ґрунтами.


Умови для інтенсивного вирощування горіха:


 • теплі, відкриті, пологі схили;

 • розміщення рядів із півночі на південь для отримання максимальної кількості світла;

 • правильно підібрані запилювачі;

 • рівень грунтових вод — не менше 2–2,5 м;

 • мінімум 800 мл опадів на рік;

 • тривалість безморозного періоду має бути не менше 160 днів.


Ризики при вирощуванні грецького горіха

І. Кліматичні умови — ризик підмерзання.


В цілому ризик підмерзання грецького горіха можна розділити на 2 аспекти:

 

 • неправильно підібрані сорти для наших грунтово-кліматичних умов;

 • невдало вибрана кліматична зона для закладки саду.


На сьогодні в Україні попит на саджанці грецького горіха перевищує пропозицію (торік було вирощено 140 тис. сертифікованих саджанців). Тому частина посадкового матеріалу цієї культури завозиться з-за кордону: в основному з Молдови, Італії, Польщі, Франції.


ІІ. Природні шкідники — горіхова міль, горіхова плодожерка, тля та ін.


ІІІ. Природні хвороби — бура плямистість, фітофтороз, бактеріоз та ін.


Отже, грецький горіх, як і інші культури, потребує захисту від шкідників та хвороб. При проектуванні горіхового саду потрібно враховувати грунтово-кліматичні умови регіону посадки та вибирати районовані сорти.


Зі слів Максима Калайди, директора Центру промислового вирощування грецьких горіхів, саджанці грецького горіха української селекції, вирощені в Україні, є районованими та акліматизованими до наших ґрунтово-кліматичних умов, що є перевагою у порівнянні з імпортними.


Комбінований сад: грецький горіх + груша

Горіховий сад є довгостроковою інвестицією, оскільки:


 • з 5–7-річного віку горіх вступає у плодоношення;

 • з 10 року урожайність становить 1–1,5 т горіхів/га;

 • з 20-го року вегетації — 7–9 т/ га.

 

Поширена практика вирощування грецького горіха — посадили і чекають 5–10 років. Земля використовується не­ефективно (міжряддя 8–14 м), також є поточні витрати на обслуговування саду. Отже, потрібна додаткова культура яка виправить ці недоліки. Постає питання: яка ж культура най­ефективніша? У горіхових садах використовуються різні види комбінацій — ягідні, плодові та інші культури. Досвід голандських та турецьких садівників показав, що одним із найкращих варіантів комбінацій є груша на карликових підщепах.


Так ЧОМУ ж ГРУША?


 • вступ у плодоношення на 2-й рік вегетації (із 2–3-річних саджанців на карликовій підщепі);

 • можливість формування крони за типом «струнке веретено»;

 • хороша сумісність горіха та груші, зниження кількості хвороб груші (це ми спостерігаємо на власному досвіді у нашому розсаднику);

 • конвеєрний збір урожаю (від літніх до зимових сортів);

 • груша не боїться притінення.

 

Переваги комбінованого саду: грецький горіх + груша


 • пришвидшення окупності витрат на закладення саду;

 • отримання доходу з 2 року вегетації саду (з груші);

 • ефективне використання земельних ресурсів.

 

Економічна ефективність комбінованого саду «Грецький горіх + груша»

У таблиці приведені розрахунки урожайності та валового доходу комбінованого саду «Грецький горіх + груша» площею 10 га.

 

Розрахунки урожайності та валового доходу
комбінованого саду «Грецький горіх + груша» площею 10 га
 
 
Дані взяті за основу для розрахунків:
 • Загущення грецького горіха — 96 шт./1 га (схема посадки 12 м*8 м).
 • Урожайність грецького горіха підрахована за даними наявного комбінованого саду молдавського горіховода М. Кіктенка.
 • Загущення груші в комбінованому саду на 1 га — 2000–2600 шт.
 • Ціна реалізації груші — 15 грн/кг (середня ціна за 2015 р.), вартість грецького горіха (без шкаралупи) — 4$/кг (ціна за 2015 р.).
*Розрахунки проведені із урахуванням курсу НБУ — 27,4 грн/1€.


Як видно з таблиці, урожайність горіха починається з 5-го року і на 10-й рік становить лише 7,68 т. Груша на 3-й рік вегетації дає 60 т і з 6-го року виходить на показник 220 т з 10 га. Сукупний валовий дохід від реалізації горіха та груші за 10 років сягатиме 912 тис. євро.


Економічна ефективність комбінованого саду «Грецький горіх + слива»

У цій таблиці таблиці приведені розрахунки урожайності та валового доходу комбінованого саду «Грецький горіх + слива» площею 10 га.

 

Розрахунки урожайності та валового доходу
комбінованого саду «Грецький горіх + слива» площею 10 га
 
 
Дані взяті за основу для розрахунків:
 • Загущення грецького горіха — 96 шт./1 га (схема посадки 12 м*8 м).
 • Загущення сливи в комбінованому саду на 1 га — 264 шт.
 • Урожайність грецького горіха та сливи підрахована за даними наявного комбінованого саду молдавського горіховода М. Кіктенка.
 • Ціна реалізації сливи — 12 грн/кг (у свіжому вигляді, ціна за 2015 р.), вартість грецького горіха (без шкаралупи) — 4$/кг (ціна за 2015 р.).
*Розрахунки проведені з урахуванням курсу НБУ — 27,4 грн/1€.


Слива починає плодоносити з 4-річного віку і на 9 рік виходить на максимальний показник 129 т із 10 га. Сукупний валовий дохід від реалізації груші та сливи за 10 років становитиме 332 тис. євро.


Економічна ефективність комбінованого саду «Грецький горіх + малина»

У таблиці приведені розрахунки урожайності та валового доходу комбінованого саду «Грецький горіх + малина» площею 10 га.

 

Розрахунки урожайності та валового доходу 
комбінованого саду «Грецький горіх + малина» площею 10 га
 
 
Дані взяті за основу для розрахунків:
 • Загущення грецького горіха — 96 шт./1 га (схема посадки 12 м х 8 м).
 • Урожайність грецького горіха підрахована за даними наявного комбінованого саду молдавського горіховода М. Кіктенка.
 • Загущення малини в комбінованому саду на 1 га — 3200 шт.
 • Ціна реалізації малини — 35 грн/кг (у свіжому вигляді, ціна за 2015 р.), вартість грецького горіха (без шкаралупи) — 4$/кг (ціна за 2015 р.)
Розрахунки проведені з урахуванням курсу НБУ — 27,4 грн/1€.


Як бачимо, урожайність малини є щороку на одному рівні — 32 т із 10 га саду. Сукупний валовий дохід від реалізації горіха та малини за 10 років становитиме 452 тис. євро.


Основні показники комбінованих садів

У наведеній таблиці маємо порівняльну характеристику: у 2 стовпчику — сад грецького горіха, у наступних — 3 види комбінацій: з грушою, сливою та малиною.

 


Звертаю Вашу увагу на останні два рядки — сукупний валовий дохід від реалізації продукції за 10 років та період окупності саду:


 • сад грецького горіха — 41 тис. євро, окупність на 15 рік;

 • сад горіха в комбінації з грушею — 912 тис. євро, окупність на 6 рік;

 • сад горіха в комбінації зі сливою — 332 тис. євро, окупність на 10 рік;

 • сад горіха в комбінації з малиною — 452 тис. євро, окупність на 9 рік.

 

Із цих прикладів комбінацій саду та економічних розрахунків окупності наглядно видно, що окупність саду грецького горіха без додаткової культури буде не раніше 15 років. Із представлених 3-х видів додаткових культур найбільш пріоритетною є груша, оскільки окупність саду наступає з 6-го року вегетації та сукупний валовий дохід є найбільшим — 912 тис. євро. Це удвічі перевищує валовий дохід саду в комбінації з малиною та втричі — зі сливою.


Така продуктивність забезпечується високою урожайністю груш (200–220 т із 5-го року вегетації із 10 га) та раннім вступом у плодоношення.


Схеми посадки комбінованих садів

«грецький горіх та плодово-ягідні культури»

Важливу роль у продуктивності саду відіграє схема посадки, яка визначає загущеність саджанців на одиницю площі. Урожайність саду прямо пропорційна його загущеності: більше саджанців — більше врожаю (у рамках сортопідщепних комбінацій). При цьому щорічні поточні витрати на обслуговування комбінованих садів знаходяться приблизно на одному рівні.


Міжряддя та відстань між деревами в садах грецького горіха коливаються у межах від 8 до 20 м. Схема посадки грецького горіха, взята за основу для розрахунків у цій статті — 12 м х 8 м (12 м — міжряддя, 8 м — відстань між горіхами в ряду).


І. Схема посадки комбінованих садів «грецький горіх + груша».

В кожному міжрядді горіха (12 м) по центру висаджується 2 ряди груші з інтервалом між рядами 1–1,5 м. Відстань між деревами в ряду 0,5–1 м (залежно від обраних сортів). Таким чином, загущення груші в комбінованому саду в середньому становить 2000–2600 шт./га. Формування крони груші здійснюється за типом «струнке веретено», розміщення рядів — з півночі на південь, таким чином, 2 ряди груші будуть отримувати достатньо світла для формування та забарвлення плодів.


Наголошую: якщо міжряддя грецького горіха менше 12 м — можливо, буде висадити лише 1 ряд груші, тоді урожайність та дохідність будуть меншими удвічі.


Термін інтенсивного плодоношення груші — 30–35 років. Після вирощування груш у комбінованому саду протягом 10–12 років (залежно від розмірів крони горіхів), ці дерева можна буде пересадити на інше місце.


ІІ. Схема посадки комбінованих садів «грецький горіх + слива».

В кожному міжрядді горіха (12 м) по центру висаджується 1 ряд сливи. Відстань між деревами в ряду 2–4 м (залежно від обраних сортопідщепних комбінацій). Кількість саджанців сливи в комбінованому саду становить у середньому 200–400 шт. Крону слив можна формувати за типом «чаші» або «стрункого веретена». Оскільки слива потребує значно більше простору для правильного формування крони та освітлення плодів, можливо висаджувати лише 1 ряд у міжрядді горіха. Це ж стосується вишні та черешні у комбінованих садах.


ІІІ. Схема посадки комбінованих садів «грецький горіх + малина».

В кожному міжрядді горіха (12 м) по центру висаджується 2 ряди малини у шахматному порядку. Відстань між кущами в ряду становить 0,5–0,6 м. Кількість саджанців малини в комбінованому саду може сягати 3000–3200 кущів на 1 га. Термін інтенсивного плодоношення малини — до 10 років, тому після цього періоду кущі викорчовують.


Отже, з наведених прикладів комбінацій саду та економічних розрахунків окупності наглядно видно, що окупність саду грецького горіха без додаткової культури буде не раніше 15-го року вегетації. З представлених 3-х видів додаткових культур найбільш пріоритетною є груша, оскільки окупність саду наступає з 6-го року вегетації саду.


Горіховий бізнес в Україні лише починає розвиватися (у промислових масштабах). Для забезпечення обсягів виробництва горіха до стандартів їх споживання та задоволення зовнішнього попиту в Україні необхідно створити 25 тис. га промислових насаджень до 2025 року. Горіх — це високорентабельна довгострокова інвестиція, але потрібно враховувати, що перший невеликий урожай можна отримати лише з 5–7-річного віку (зі щеплених сортових горіхів), тому доцільно створювати комбінований сад із використанням плодово-ягідних культур.


За оцінками експертів, Україна належить до числа країн із найвищим рейтингом щодо потенційних можливостей у сільському господарстві. Основною складовою цього потенціалу є концентрація найродючіших у світі чорноземів (44% території нашої країни), достатньо висока кваліфікація підприємців і відома у всьому світі працелюбність українського народу. Грунтово-кліматичні умови нашої країни дають можливість вирощувати екологічно чисті плоди, тенденція споживання яких у світі щорічно збільшується.


Як на сьогодні, так і в найближчому майбутньому експортний потенціал країни забезпечується використанням значних наявних можливостей України для виробництва сільськогосподарської продукції.

 15 липня 2018
В окупованому Криму продовжують посилюватися проблеми посухи та відсутності прісної води, що вже обернулося великими збитками для сільського господарства, викликаючи невдоволення людей.
В окупованому Криму продовжують посилюватися проблеми посухи та відсутності прісної води, що вже обернулося великими збитками для сільського господарства, викликаючи невдоволення людей.
15 липня 2018
 13 липня 2018
В новому сезоні аграрії продадуть пшениці на 500 тисяч тонн менше, аніж за останні три сезони.
В новому сезоні аграрії продадуть пшениці на 500 тисяч тонн менше, аніж за останні три сезони.
13 липня 2018
 13 липня 2018
Карантинні пости в місті вже зняли, однак заходи з локалізації вірусу ще продовжуються.
Карантинні пости в місті вже зняли, однак заходи з локалізації вірусу ще продовжуються.
13 липня 2018
 13 липня 2018
Нині поголів’я ВРХ налічується майже 4 мільйони голів.
Нині поголів’я ВРХ налічується майже 4 мільйони голів.
13 липня 2018
 13 липня 2018
А поки що в Мінагро радять українцям не довіряти написам «еко» та «біо» на пляшечках та упаковках.
А поки що в Мінагро радять українцям не довіряти написам «еко» та «біо» на пляшечках та упаковках.
13 липня 2018

Найближча подія

26 лип. 2018
10:00AM - 05:00PM
AGROPORT Південь Херсон 2018

Наші видання

Please publish modules in offcanvas position.