Кукурудза починається з насіння

/ Агрономія Сьогодні / Середа, 17 листопада 2010 00:00
Щороку сільгоспвиробник зіштовхується із питанням, які гібриди кукурудзи обрати для наступного сезону? Ринок переповнений привабливими пропозиціями десятків компаній, сотнями гібридів різноманітних селекцій. Справжню ж якість пропонованого насіння можна перевірити лише практичним застосуванням. Але є також правила, дотримуючись яких, можна уникнути багатьох помилок у виборі нового гібриду.
 
Підхід має бути системним
Обираючи насіння кукурудзи для посіву в новому сезоні ми, зазвичай, вивчаємо ринкові пропозиції. Останні кілька років на ринку України з’явився цілий ряд нових гравців - нам пропонують гібриди французьких селекцій у широкому асортименті, німецьких, канадських, польських та інших. Багато з них за останні роки випробовувались на українських полях і, звісно, показали гарні результати.
Принаймні, так стверджують рекламні буклети компаній-продавців, у яких окрім цього також можна почерпнути багато іншої інформації, основні характеристики насіння, потенціал і пристосованість до різних кліматичних умов вирощування. Тут мусимо зробити ремарку. Ми всі звикли, що за публікацію не зовсім достовірних даних у нашій країні ніхто ніколи не несе відповідальності. Рекламні служби багатьох вітчизняних компаній маніпулюють інформацією, щоб показати в кращому світлі переваги їхньої продукції і приховати недоліки. Безперечно, ця практика поширена в усьому світі, але в країнах Заходу ніхто не наважиться округлювати цифри у вигіднішу сторону або неправильно трактувати ті чи інші терміни. Натомість у нас таке трапляється. Для прикладу, кожен гібрид кукурудзи має такий показник як ФАО. І на превеликий подив спеціалістів, зустрічалися випадки, коли для одного й того ж гібриду значення ФАО у різних країнах було різним. Пояснення «менеджерів» продавця вражали своєю правдоподібністю. Вони стверджували, що в різних країнах прийняті різні значення ФАО, тому якщо в буклеті для Німеччини зазначено ФАО 280, а в Україні 210, то це просто різниця у національних стандартах. Але це неправда. Тому що не існує таких стандартів, що відрізняються по країнах. Є одна система позначення скоростиглості кукурудзи, яка діє у Європі. Тому ФАО 180 в Україні має бути таким самим ФАО 180 і у Франції, і в Німеччині, і в Польщі, і в Туреччині.
 
Інформаційний путівник
Але повернімося до вибору конкретних гібридів на наші конкретні поля. Для кожної кліматичної зони існують конкретні гібриди з певним показником стиглості. Серед усіх гібридів ми обираємо лише ті, що підійдуть для нашої зони вирощування. Після цього важливо отримати точну інформацію по обраних гібридах у тих країнах, де вони розроблені. Найлегше це зробити, зайшовши на сайти компаній в Інтернеті і віднайшовши там потрібну інформацію. Важливо, щоб це були не українські чи російські сайти компаній, а саме «рідні». Тобто, якщо ви обрали французькі гібриди, вам потрібно зайти на французькі сайти компанії, відповідно з американськими, канадськими, німецькими і будь-якими іншими. Шукати треба саме той гібрид, що ви обрали, з таким же маркуванням. Проблему мовного бар’єру сьогодні дуже легко подолати, тому що вже довгий час працює система онлайн-перекладу google будь-якого сайту з будь-якої мови на вашу рідну. І це абсолютно безкоштовний і швидкий сервіс. Помилки перекладу можна виправляти самостійно, користуючись базовими знаннями в агрономічних термінах.
Друга проблема, яка може виникнути, -- невідповідність даних на іноземних сайтах компаній і у вітчизняних буклетах. Це вже може бути свідченням того, що вам хочуть продати не зовсім якісний продукт. В принципі, такі невідповідності можуть бути зумовлені також різними результатами випробувань там і у нас. Якщо ви отримаєте правдоподібне пояснення, чому існують невідповідності, можете сміливо розглядати цей гібрид далі.
Може трапитись, що обраного вами гібриду не існує в списку тієї країни, де він розроблений, наприклад у Франції. Тоді потрібно провести альтернативний пошук на сайтах компанії в інших країнах, зокрема в Німеччині, Угорщині, Болгарії, Чехії, Польщі тощо. Якщо ви не знаходите інформації про це насіння й там, будьте певні, що маєте справу з недобросовісним продавцем, котрий пропонує вам застарілий продукт, який вже не продається у країнах Заходу.
Обрані вами гібриди слід розглянути за отриманими характеристиками і провести порівняння. Порівнявши показники скоростиглості, посухостійкості, пристосованості до різних технологій обробітку ґрунту, пристосованості до раннього посіву, реакції на азотне підживлення, початку викидання волоті, швидкості віддачі вологи, стійкості до вилягання та інших важливих характеристик, ви зможете скласти план вирощування цих гібридів і порівняти економічну доцільність кожного варіанту.
 
Важливо, щоб достиг
Для розрахунку часу, коли обраний вами гібрид досягне повної стиглості, можна скористатися канадською системою Crop Heat Units (CHU), розробленою відомим канадським аграрним кліматологом Ендрю БУТСМОЮ. Дослівно цей термін розшифровується як «зернові теплові одиниці». Система CHU визначає суму температур, необхідну для кукурудзи від моменту посіву до досягнення повної стиглості. Так само для сої, наприклад, до досягнення 12%-ої вологості. Отже, знаючи суму необхідних температур для обраного вами гібриду, ви зможете співставити з сумою позитивних температур у вашій зоні і порахувати з точністю до 3-5 днів, коли ваша кукурудза досягне повної стиглості. Відповідно, це дасть можливість заздалегідь розпланувати усі необхідні операції по збиранню урожаю, розрахувати кількість необхідних ресурсів, завантаженість, домовитись із обслуговуючими компаніями, з елеватором. Розрахувати відповідність значення ФАО кількості CHU і кількості днів дозрівання можна за допомогою табл. 1.
 
Співвідношення показників ФАО до кількості теплових одиниць CHU і кількості днів до досягнення повної стиглості (Адаптовано з книги «HandbookofMaize: geneticsandgenomics» byJeffBennetzenandSarahHake, SpringerScience, 2009)
 
досягнення повної стиглості, днів
показник ФАО
кількість CHU
70
100
2100
75
150
2300
80
200
2500
85
250
2600
90
300
2700
95
350
2800
100
400
2900
105
450
3200
110
500
3400
115
550
3500
120
600
3700
125
650
3900
130
700
4100
135
750
4300
140
800
4500
 
 
Окрім цього, завдяки отриманій інформації по гібридах, ви зможете розрахувати, який гібрид вам вигідніше посіяти. Відомий факт, що по досягненні повної стиглості кукурудза втрачає вологість зі швидкістю 0,4-0,6% за добу. Раціонально буде обрати гібрид, який достигне трішки раніше, ніж навколишня температура досягне негативних позначок, і за якийсь час природнім чином ви отримаєте менш вологе зерно. Адже отримавши більший врожай на пізньостиглому гібриді, вам все одно прийдеться його досушувати на елеваторі і заплатити чималу суму при сьогоднішніх цінах на енергоносії. І тому цілком імовірно, що рентабельність меншого врожаю на ранньостиглому гібриді буде кращою, ніж на більшій урожайності пізньостиглого.
І наостанок, черговий раз нагадаємо, що у випадку нехтування елементами технології, при економії на важливих обробітках, на живленні навіть найкращий, найновіший і найбільш урожайний у світі гібрид не реалізує і третини свого потенціалу. Адже новітні технології в селекції також передбачають високоінтенсивне господарювання і грамотне планування. А за умов витриманої технології навіть не найсучасніший, але стабільний і якісний насіннєвий матеріал виросте і дасть гідний показник урожайності та принесе прибуток.
 
Віталій Тернопільський, редактор «АБС»

1

 19 вересня 2019
Після відкриття ринку землі в Україні купувати та продавати її зможуть лише громадяни України та українські компанії.
Після відкриття ринку землі в Україні купувати та продавати її зможуть лише громадяни України та українські компанії.
19 вересня 2019
 19 вересня 2019
Станом на 18 вересня українські аграрії у 10-ти областях приступили до збирання цукрових буряків, яких викопано на площі 12 тис. га або 6% до прогнозу та зібрано 558 тис. тонн при урожайності 457,7 ц/га.
Станом на 18 вересня українські аграрії у 10-ти областях приступили до збирання цукрових буряків, яких викопано на площі 12 тис. га або 6% до прогнозу та зібрано 558 тис. тонн при урожайності 457,7 ц/га.
19 вересня 2019
 19 вересня 2019
Компанія пропонує клієнтам п’ять основних сортів: «Роял Гала», «Голден Делішез», «Гренні Сміт», «Ред Делішез» і «Пінова».
Компанія пропонує клієнтам п’ять основних сортів: «Роял Гала», «Голден Делішез», «Гренні Сміт», «Ред Делішез» і «Пінова».
19 вересня 2019
 19 вересня 2019
Завтра, 20 вересня, з 10:00 до 12:00 майже по всій території України українські аграрії проведуть мирні акції, мета яких привернути увагу громадськості, Президента України та Уряду до проблем впровадження ринку землі і висловити своє бачення земельної реформи.  Про це повідомляється на сайті Всеукраїнської Аграрної Ради Згідно з останніми заявами влади, при відкритті ринку землі планується надати дозвіл купувати землю юридичним ...
Завтра, 20 вересня, з 10:00 до 12:00 майже по всій території України українські аграрії проведуть мирні акції, мета яких привернути увагу громадськості, Президента України та Уряду до проблем впровадження ринку землі і висловити своє бачення земельної реформи.  Про це повідомляється на сайті Всеукраїнської Аграрної Ради Згідно з ...
19 вересня 2019
 19 вересня 2019
За приблизними оцінками, сьогодні в Україні неінвентаризована земля становить 5-25% залежно від регіону.
За приблизними оцінками, сьогодні в Україні неінвентаризована земля становить 5-25% залежно від регіону.
19 вересня 2019
 19 вересня 2019
У Херсонській області почалися «білі жнива», які триватимуть, орієнтовно, до кінця жовтня.
У Херсонській області почалися «білі жнива», які триватимуть, орієнтовно, до кінця жовтня.
19 вересня 2019

Please publish modules in offcanvas position.