Олійний світ

Олійний світ

/ Економічний гектар / Четвер, 08 лютого 2018 12:21

Олія належить до продуктів харчування, популярних в усьому світі. Цей продукт має доступну ціну, високу калорійність, збагачений вітамінами та мікроелементами, необхідними для повноцінної життєдіяльності. До того ж має технічне використання, а також застосовується у косметології, фармації, у раціоні тварин. Тож світове виробництво та попит на олію з кожним роком зростають.

 

Світове виробництво

Світове виробництво олії зростає з кожним роком. За даними Міністерства сільського господарства США (USAD), у 2017–2018 маркетинговому році (МР) прогнозується виробити 194,5 млн т олії, що більше порівняно з попереднім сезоном на 4,5%. Загалом, за підсумками останнього десятиліття, світове виробництво олії збільшилося на половину, або в середньому на 6,5 млн т за один рік.

 

Структура світового виробництва олії у 2017–2018 МР

03 370 14 1

Джерело: USDA: листопад, 2017 р.

 

У світі виробляються різні види олії. Проте домінує пальмова. У структурі світового виробництва її частка становить понад третину, тоді як соєвої — 29%, ріпакової — 15%, соняшникової — 9%. На інші види олій припадає 13% світового виробництва цього продукту.

Основне виробництво олії зосереджене в Індонезії. Так, поточного сезону ця країна планує виробити 41 млн т олії, що становить 21% від світового виробництва. Серед лідерів у світі можна виділити Китай та Малайзія. У цих країнах прогнозне виробництво олії становитиме, відповідно, 28,7 млн та 23,5 млн т. До провідних виробників олії також належать країни ЄС, США, Аргентина та Бразилія.

 

Динаміка світового виробництва та споживання олії

03 370 12 2

Джерело: USDA: листопад, 2017 р.

 

Споживання і торгівля

Олія має широке застосування. Окрім харчування, цей продукт популярний у косметології та фармації. При цьому олія має технічне використання, зокрема при виробництві пального, палива, обробці виробів з деревини, виробництві фарби тощо. До того ж олія користується попитом і при виробництві кормів для годівлі тварин.

Попит на олію має тенденцію до зростання. Поточного сезону прогнозується підвищення споживчого попиту на олію до 189 млн т, що перевищує попередній період на 3,7%. Структура споживання олії подібна до структури її виробництва. Тож найбільше споживається у світі пальмової, соєвої та ріпакової.

Країнами-лідерами серед споживання олії є Китай, ЄС та Індія. Так, цього сезону споживання олії у Китаї прогнозується на рівні 36,8 млн т, що становить 19,4% від загальносвітового та продовжує зростати. За п’ять останніх років споживання олії у Китаї збільшилося на 4 млн т, у тому числі за останній рік на 1 млн т. В Індії це показник також зросте на 1 млн т, із 22,1 до 23,1 млн. При цьому населення країн ЄС споживатиме олії на рівні минулого сезону, а саме 26 млн т. До провідних споживачів також належать США та Індонезія, у яких щорічно використовується понад 10 млн т олії, а також Бразилія, Малайзія та Пакистан, у яких щорічне використання олії перевищує 4 млн т.

 

Структура світового експорту олії у 2017-2018 МР

03 370 14 2

Джерело: USDA: листопад, 2017 р.

 

Одночасно з виробництвом та споживанням активізується торгівля цим видом продукції. У 2017–2018 МР прогнозується експортувати 79,6 млн т олії, що на 1% більше порівняно з минулим роком. Найбільшим експортером її є Індонезія. Обсяг зовнішніх продажів олії цією країною поточного сезону становитиме 28,5 млн т, або понад третину від загальної торгівлі цим продуктом. До провідних світових експортерів олії також належать Малайзія, яка має наміри експортувати нинішнього сезону 18,6 млн т, Аргентина — 6,6, Україна — 5,3 та Канада — 3,3 млн т. Своєю чергою, провідними імпортерами олії є Індія, яка має намір закупити на зовнішньому ринку 15,8 млн т, а також країни ЄС — 9,9 млн т, Китай — 7,7, США — 4,9, Пакістан — 3,3 млн т.

 

Світова цінова ситуація

Індекс цін Продовольчої та сільськогосподарської організації об’єднаних націй (FАО) на рослинні олії знизився у жовтні порівно з попереднім місяцем на 1,1 відсотка. Цьому сприяло падіння цін на пальмову і соєву олію під впливом сприятливих прогнозів щодо їх виробництва.

 

Структура світового імпорту олії у 2017-2018 МР

03 370 16 1

Джерело: USDA: листопад, 2017 р.

 

За даними USAD середні ціни постачання пальмової олії у жовтні 2017 року становили $681/т (FOB), що менше порівняно з попереднім місяцем на 1,3%. Для порівняння: середня ціна на пальмову олію, за підсумками 2016–2017 МР, становила $699/т. Своєю чергою, ціни на соєву олію знизилися у жовтні минулого року порівняно з попереднім місяцем на біржових майданчиках в Бразилії на $9/т до $770/т (FOB); в Аргентині — на $4/т до $775/т (FOB); на Ротердамській біржі (Нідерланди) — на $15/т до $867/т (FOB).

Ціни на соняшникову олію теж зменшилися. Якщо у вересні 2017 року у Ротердамі в середньому реалізовували її за ціною $810/т (FOB), то в жовтні вона знизилася до $788/т.

 

Структура світового виробництва за видами олії у 2017-2018 МР

03 370 16 2

Джерело: USDA: листопад, 2017 р.

 

Вітчизняне виробництво

Україна належить до п’ятірки країн найбільших світових експортерів олії. Цього вдалося досягти за рахунок виробництва та зовнішніх продажів соняшникової олії. За даними Держстатслужби, у 2016 році в Україні було вироблено соняшникової нерафінованої олії 4,4 млн т та рафінованої — 0,55 млн т. Порівняно з попереднім роком виробництво цих видів соняшникової олії збільшилося. Так, обсяги виробництва нерафінованої олії зросли на 20%, рафінованої — на 4%.

Рекордні врожаї насіння соняшнику минулого сезону та значна пропозиція на початку нового маркетингового року сприяли збільшенню обсягів виробництва соняшникової олії у 2017-му. Так, за 10 місяців попереднього року було вироблено соняшникової нерафінованої олії 4,2 млн т, що перевищує відповідний період минулого року на 26%, а також рафінованої олії — 0,6 млн т, що більше на 39%, ніж торік.

Разом з тим, в Україні виробляються й інші види олії, серед яких найбільшу частку в загальному виробництві займають соєва та ріпакова. За підсумками 2016 року було вироблено соєвої олії 168 тис. т, що на 4% більше попереднього року. Минулоріч у зв’язку зі зменшенням врожаю сої відбулося скорочення виробництва соєвої олії. За 10 місяців поточного року було вироблено 137 тис. т цієї олії, що менше відповідного періоду минулого року на 1,6%. Загалом частка соєвої олії у загальному виробництві в Україні становить близько 3%.

Переважна більшість вирощеного в Україні ріпаку експортується. Тому на переробку надходить в межах 10% загального виробництва ріпаку. Разом з тим, обсяги виробництва ріпакової олії зростають. Якщо в 2016-му цієї олії виробили 82 тис. т, то лише за 10 місяців минулого року — 84 тис.

В Україні динамічно розвивається виробництво олії «нішевих» культур. На внутрішньому ринку з’являється пропозиція гірчичної, лляної, конопляної, гарбузової, кунжутної та багато інших видів олій. Виробляються вони на невеликих підприємствах та орієнтовані як на внутрішній, так і зовнішні ринки. За даними офіційної статистики у 2016 році нетрадиційних видів олії було вироблено в Україні 4,7 тис. т, що в 3,4 разу перевищило виробництво попереднього року. При цьому за 10 місяців поточного року виробництво таких видів олії досягло 5,8 тис. т. Тож враховуючи попит внутрішнього та зовнішнього ринків на олію «нішевих» культур, їх виробництво в подальшому зростатиме.

 

Вітчизняне споживання та експорт

В Україні споживається близько 9% наявних обсягів олії. За даними офіційної статистики у 2016 році внутрішнє споживання олії становило 497 тис. т, або розрахунково 11,6 кг на одну особу.

Наявні споживчі ресурси олії формувалися за рахунок власного виробництва в обсязі 5,4 млн т та імпорту. Україна щорічно експортує значні обсяги олії. За підсумками минулого року вони становили 219 тис. т, в тому числі пальмової 194 тис. т, кокосової — 13 тис. т. Ці види олії здебільшого використовуються вітчизняною молочною та кон­дитерською промисловістю. Решта імпорту — це здебільшого оливкова та соєва олії, які через мережі роздрібної торгівлі надходять до пересічних споживачів.

Переважна більшість олії віт­чизняного виробництва експортується. Минулого року було експортовано 5,1 млн т олії, з яких соняшникової 4,8 млн т, соєвої — 153 тис т. При цьому втрати внутрішнього ринку та витрати на нехарчові цілі становили 25 тис т.

 

Прогноз

Можливості вітчизняних переробників збільшується з кожним роком, а нині становлять 18,5 млн т на рік. За останні 15 років побудовано 37 нових олієжирових підприємств, а чинні заводи модернізували власні потужності. Тож сформовано підґрунтя для переробки олійної сировини та виробництва якісного кінцевого продукту.

Своєю чергою, в Україні сформований ринок олійної сировини. За прогнозами виробництво олійного насіння (соняшнику, сої, ріпаку) поточного року досягне 17 млн т, що менше минулого на 11,4%, проте перевищує середньорічні показники останнього десятиліття на 22%. Вони були недосяжними для аграріїв ще декілька років тому. У середньостроковій перспективі суттєвих змін у виробництві олійного насіння не відбуватиметься. При цьому щорічне виробництво олійного насіння перевищить 20 млн т. До того ж можливе незначне зменшення обсягів і масштабів виробництва соняшнику та збільшення ріпаку й сої.

Отже, сприятлива кон’юнктура світового й внутрішнього ринків насіння олійних культур та олій сприятиме розвитку цього напряму аграрного бізнесу в Україні.

 

 

Олександр МАСЛАК, канд. економ. наук, керівник
Центру стратегічних досліджень АПК Сумського
національного аграрного університету

 

 19 листопада 2019
За 10 місяців 2019 року загальний промисловий вилов риби та інших водних біоресурсів у Чорному морі збільшився на 63% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
За 10 місяців 2019 року загальний промисловий вилов риби та інших водних біоресурсів у Чорному морі збільшився на 63% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
19 листопада 2019
 19 листопада 2019
За останні 10 років частка енергії, яку отримують від біопалива і відходів у загальному енергоспоживанні України зросла більш ніж втричі.
За останні 10 років частка енергії, яку отримують від біопалива і відходів у загальному енергоспоживанні України зросла більш ніж втричі.
19 листопада 2019
 19 листопада 2019
У місті Кролевець Сумської області готують до запуску в експлуатацію першу чергу сонячної електростанції потужністю 15 МВт.
У місті Кролевець Сумської області готують до запуску в експлуатацію першу чергу сонячної електростанції потужністю 15 МВт.
19 листопада 2019
 18 листопада 2019
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов оприлюднив деталі щодо державної фінансової підтримки в межах земельної реформи.
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов оприлюднив деталі щодо державної фінансової підтримки в межах земельної реформи.
18 листопада 2019
 18 листопада 2019
Минулого тижня, 14 листопада, у приватному господарстві у селі Троїцьке Новоодеського району Миколаївській області виявили африканську чуму свиней.
Минулого тижня, 14 листопада, у приватному господарстві у селі Троїцьке Новоодеського району Миколаївській області виявили африканську чуму свиней.
18 листопада 2019
 18 листопада 2019
Основною причиною знижувального цінового тренда в сегменті коренеплодів стало збільшення обсягів пропозиції на ринку на тлі стриманого попиту на моркву та буряк.
Основною причиною знижувального цінового тренда в сегменті коренеплодів стало збільшення обсягів пропозиції на ринку на тлі стриманого попиту на моркву та буряк.
18 листопада 2019

Please publish modules in offcanvas position.