soniashnyk

Засоби захисту рослин — від лабораторії до ринку

Засоби захисту рослин — від лабораторії до ринку

/ Економічний гектар / П'ятниця, 10 травня 2019 12:47

Поширення інтенсивних агротехнологій в Україні загострило до краю стару проблему пестицидів. Свідчення тому — масові отруєння бджіл внаслідок застосування агрохімікатів на полях, мор риби в українських річках через змиви пестицидів із полів. Чи потрібні ЗЗР українським аграріям? Чи можливі пестициди, дружні до довкілля та здоров’я людей? Як підвищити соціальну відповідальність аграрного бізнесу?

Для відповіді на такі запитання Європейська Бізнес Асоціація, Американська торгова палата в Україні та Український клуб аграрного бізнесу організували нещодавно в Києві семінар «Засоби захисту рослин — від лабораторії до ринку». Його провели знані в аграрних колах експерти: Іванна Бондарчук, керівник відділу розвитку та інновацій компанії Bayer; Віктор Погорілий, координатор Агрохімічного комітету Європейської бізнес-асоціації; Ольга Кухар, координатор Агрохімічного комітету Українського клубу аграрного бізнесу.

 

Чи є життя без пестицидів?

Зараз у світі живе 7 млрд людей, а за прогнозами вчених, до 2050 року кількість населення планети збільшиться до 10 млрд осіб. Людство має потребу зростання виробництва агропродукції на 50%.

Між тим, щороку в світі втрачається 17% врожаю. Із сільськогосподарського обігу виходять 12 млн га земель на рік. Частину врожаю знищують хвороби та шкідники. Наприклад, буряковий довгоносик за півгодини може знищити цілий гектар цукрових буряків. А бур’яни успішно конкурують із культурними рослинами. Відмова від застовування ЗЗР може призвести до втрати не менше третини врожаю. ЗЗР — це ліки для рослини. Досвідчений фермер скаже вам, що якщо в ході вирощування не вживати всіх належних заходів захисту рослин, то, наприклад, отримане зерно може бути непридатним навіть на фураж.

У країнах Євросоюзу останнім часом обмежується застосування певних видів ЗЗР. Нові гібриди рослин більш стійкі до хвороб, сучасна техніка дає можливість проводити заходи захисту вибірково. Тому потреба в пестицидах у світі поступово зменшується. Проте цього року в країнах світу зросли обсяги продажів фунгіцидів. Фахівці прогнозують зростання потреби в ЗЗР у країнах Тихоокеанського регіону.

На українських ланах збільшуються обсяги застосування біологічних ЗЗР, проте вони дещо витратні та ефективність їх нижча. Експерти не очікують стрибка застосування засобів біо­захисту. Ні за 10, ані за 20 років ці засоби не зможуть повністю замінити пестициди. На переконання наших спікерів, вберегти масовий урожай від втрат за допомогою самих лише біологічних ЗЗР поки що немає можливості.

 

ПРОВЕДЕННЯ ВИПРОБУВАНЬ ОХОПЛЮЄ ТАКІ ЕТАПИ:

— токсиколого-гігієнічна та еколого-токсилогічна оцінки;

— оцінка біологічної ефективності препарату.

 

Як народжується новий ЗЗР

8 399 29В основі пестицидів лежить діюча речовина. Препаративна форма цього хімзасобу складає­ться з неї та допоміжних речовин (прилипачів, нейтралізаторів тощо).

Винайдення нової ефективної молекули ЗЗР — процес тривалий і складний. Компанія-оригінатор витрачає на це близько 10 років. Зазвичай зі 100 тис. речовин відбирають 500, після перевірки залишається 10, з яких вибирають лише одну.

Далі йде процес тестування новинки, він займає 5-6 років. У ході тестування перевіряється випаровування, прилипання речовини та виведення її з організму рослини, тварини та людини. Після цього наступає етап реєстраційних випробувань, які в кожній країні тривають 2-3 роки. Загалом весь процес створення нової хімічної речовини та виведення її на ринок може обходитися компанії оригінатору в 250 млн дол. США.

Зазвичай оригінатор патентує діючу речовину на 20 років. Весь цей час вона перебуває під патентною охороною, копіювати її заборонено. Після завершення цього терміну вона відкривається для генеричних компаній, які створюють свої продукти на її основі.

 

Чи буває смачною юшка з дешевої рибки?

У чому полягає різниця між оригінальним і генеричним препаратом? Проста наявність відповідної кількості діючої речовини ще не гарантує повної еквівалентності, ефективності та безпечності продукту. Зрозуміло, що більш ефективний оригінальний препарат буде й дорожчим за генерики. Між тим, для багатьох аграріїв у виборі певного ЗЗР вирішальну роль досі грає ціновий фактор. Адже, скажімо, лише боротьба з фузаріозом вимагає витрат на рівні 30 дол. /га посівів.

Саме намагання зекономити на придбанні ЗЗР часто підштовхує агровиробників до придбання дешевого пестицидного фальсифікату. Втім, результати такої економії часто бувають сумними: втрата частини врожаю (а отже, прибутку аграрія), понівечений грунт, отруєна вода у водоймах і сільських криницях, загибель тварин, птахів і комах.

 

Державні реєстраційні випробування

Зареєстровані ЗЗР відзначаються:

 

  • високою біологічною ефективністю;
  • безпечністю для здоров’я людини та довкілля за умови дотримання регламентів застосування;
  • відповідністю державним стандартам, санітарним нормам та іншим законодавчим вимогам.

 

В Україні щорічний план проведення державних реєстраційних випробувань нових ЗЗР затверджується Мінприроди. Для дослідження до України ввозять кількасот грамів нового препарату.

Токсикологічні оцінки препарату проводять Інститути Міністерства охорони здоров’я України, а оцінки біологічної ефективності — Інститути НААН України.

Під час токсикологічної оцінки новинки визначаються такі її параметри:

 

  • гігієнічні нормативи (добова допустима доза, максимально допустимий рівень у продуктах, гранично допустима концентрація у повітрі робочої зони, атмосферному повітрі, воді та ґрунті);
  • регламенти безпечного застосування (терміни виходу на оброблені ділянки та очікування до збору врожаю);
  • загальний клас небезпечності препарату.

 

У разі проведення оцінки біологічної ефективності встановлюються:

 

  • ефективність дії препарату з урахуванням кліматичних зон і типів грунтів;
  • відсутність фітотоксичної дії на рослини;
  • ризик розвитку резистентності до препарату.

 

Після проведення випробувань отриманий урожай спалюють, а препарати утилізують.

Під час проведення еколого-експертної оцінки препарат випробовують на дафніях, водоростях, хробаках, бджолах і птахах. Також оцінюють акумуляцію його в грунті та воді.

 

Державна реєстрація ЗЗР

Після проведення державних випробувань починається державна реєстрація препарату. Бланки заявки на проведення випробувань та державну реєстрацію можна скачати на сайті Мінприроди України.

Національну систему реєстрації створено на основі систем США та Євросоюзу. Реєстрація препарату в США або ЄС не означає автоматичного дозволу на застосування його в Україні.

Державна реєстрація нових ЗЗР триває до одного року. Основне рішення про можливість державної реєстрації приймає профільна наукова установа.

Після цього компанія-оригінатор отримує реєстраційне посвідчення (сертифікат про державну реєстрацію) та сплачує реєстраційний внесок. Без цього не можна препарат завозити в Україну, продавати, рекламувати та застосовувати.

 

ВАРТО ЗАЗНАЧИТИ!

Для проведення державної реєстрації нового ЗЗР заявник має подати до Мінприроди України такі документи:

— заявку на проведення реєстрації;

— досьє на діючу речовину та препаративну форму;

— технічні умови (для віт­чизняних препаратів);

— звіти за результатами державних реєстраційних випробувань;

— методичні вказівки щодо визначення вмісту залишкових кількостей пестицидів;

— зразок етикетки та інструкцію з безпечного використання препарату;

— опис тари для роздрібного продажу.

 

Постійна реєстрація препарату діє 10 років, проте за бажанням заявника цей термін може бути зменшеним. На такий термін новий препарат реєструється лише в тому випадку, коли заявником було надано всі необхідні документи та доведено повну безпечність препарату для людини й довкілля. Постійну реєстрацію можуть поширювати на нові культури або нових шкідників.

Експериментальна реєстрація виконується на термін два роки з можливістю продовження на один рік. Її забезпечують у випадку, якщо заявник не надав повний комплект документів або якщо не довів повну безпечність препарату, але ризик від застосування цього ЗЗР є несуттєвим. При цьому можуть вноситися рекомендації щодо змін — наприклад, змінити регламент застосування препарату.

За експериментальної реєстрації не допускається перереєстрація препарату та розширення сфери його застосування.

 

Сергій ПОНОМАРЬОВспеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 29 травня 2020
У Кабміні прогнозують, що життя в умовах пандемії в Україні триватиме понад рік. У зв'язку з цим уряд представив три варіанти програми стимулювання економіки в умовах пандемії.
У Кабміні прогнозують, що життя в умовах пандемії в Україні триватиме понад рік. У зв'язку з цим уряд представив три варіанти програми стимулювання економіки в умовах пандемії.
29 травня 2020
 29 травня 2020
В Україні названо п’ятірку oблacтeй-лiдepiв з виробництва ягід вiдкpитoгo ґрунту.
В Україні названо п’ятірку oблacтeй-лiдepiв з виробництва ягід вiдкpитoгo ґрунту.
29 травня 2020
 29 травня 2020
Мінекономіки просять врегулювати законодавство таким чином, щоб продукти харчування, термін придатності або продажу яких закінчився, можна було б передавати безкоштовно на корми тваринникам.
Мінекономіки просять врегулювати законодавство таким чином, щоб продукти харчування, термін придатності або продажу яких закінчився, можна було б передавати безкоштовно на корми тваринникам.
29 травня 2020
 29 травня 2020
Комітет з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради України рекомендував ухвалити за основу законопроект № 3205-2 «Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві».
Комітет з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради України рекомендував ухвалити за основу законопроект № 3205-2 «Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві».
29 травня 2020
 29 травня 2020
У липні-квітні 2019/20 маркетингового року Україна експортувала на зовнішні ринки 185,2 тис.т ріпакової олії на загальну суму $143,3 млн.
У липні-квітні 2019/20 маркетингового року Україна експортувала на зовнішні ринки 185,2 тис.т ріпакової олії на загальну суму $143,3 млн.
29 травня 2020
 29 травня 2020
Розораність земель в Україні є найбільшою в світі і наближається до 80% сільськогосподарських угідь.
Розораність земель в Україні є найбільшою в світі і наближається до 80% сільськогосподарських угідь.
29 травня 2020

Please publish modules in offcanvas position.