soniashnyk

Молочні питання

/ Економічний гектар / Вівторок, 22 березня 2011 17:20

Євгенія МАЗУР, оглядач ринків

Протягом кількох останніх років молочний ринок є одним з найсуперечливіших в Україні. Показники української молочної галузі зовсім не в'яжуться з численними заявами державних чиновників про деградацію галузі і тяжке становище села. Більше того, вони абсолютно не виправдовують дії наших можновладців.
 
Так, у 2009 році, незважаючи на спад загального виробництва молока, в Україні було вироблено понад 10 млн т сирого молока, що на 26% більше, ніж внутрішня потреба (річна потреба в рідкому молоці в Україні становить понад 2,1 млн т). Виробництво сухого знежиреного і незбираного сухого молока більш ніж удвічі перевищило внутрішні потреби країни, сирів -- понад 30%. Такі показники дають можливість Україні займати досить високу позицію в рейтингу основних світових експортерів молочної продукції.
         При цьому представники влади ще в тому ж таки 2009-му не втомлювались стверджувати, що молочна галузь України завмерла десь на межі зі стадією деградації. Ймовірно, суть цих PR-кампаній зводилася до збереження існуючої системи дотацій і методів їхнього розподілу. З іншого боку, на тлі реального надвиробництва молочної продукції було очевидно, що державні чиновники не в змозі управляти ситуацією з розширення ринків збуту української молочної продукції, внаслідок чого і звучать «похоронні» розмови. Прямий підрахунок скорочення поголів'я молочного стада є голою статистикою, позаяк за основу беруться цифри з радянського минулого, коли Україна поставляла молоко і молочні продукти не лише «союзним республікам», а й в країни-сателіти Кремля.
Минулий рік позначився на молочній галузі стрибкоподібним розвитком. По-перше, ринок пережив рекордне дорожчання молочної сировини, а український споживач -- аналогічне зростання цін на молокопродукти. По-друге, знову «схудло» вітчизняне молочне стадо, а існуюча система підтримки тваринників завдяки реформаторству чиновників уже початку цього року виявилася майже паралізованою. Все це не могло не позначитись на кількісних і якісних показниках сировинної бази галузі, але не настільки катастрофічно, щоб починати імпортувати молочну продукцію, як це зробив уряд.
         Ще наприкінці 2010 року Міністерство аграрної політики і продовольства розглядало можливість імпорту на український ринок вершкового масла і сухого молока, зокрема з Білорусі чи Польщі.
         Цього року визначились із джерелом імпорту -- у лютому перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Вадим КОПИЛОВ заявив про намір України завести 15 тис. т вершкового масла з Білорусі для збереження стабільної цінової ситуації на ринку. Остання із готовністю вирішила підтримати ринок братнього народу і готова поставити на 6 тис. т сухого знежиреного молока і 18 тис. т вершкового масла.
Таку готовність підтвердив міністр сільського господарства і продовольства Білорусі Михайло РУСИЙ під час переговорів із заступником міністра аграрної політики Ігорем ЯКУБОВИЧЕМ. «Білоруська сторона підтвердила можливість поставки в Україну 6 тис. т сухого знежиреного молока, 18 тис. т вершкового масла жирністю 72% за договірними цінами», -- зазначив він.
Єдиним оператором від Білорусі має намір виступити закрите акціонерне товариство «М'ясо-молочна компанія». Водночас у повідомленні не зазначаються можливі терміни поставок продукції в країну. При цьому самі гравці ринку стверджують, що Україна на сьогодні не потребує імпортного білоруського масла, оскільки має достатні запаси товару на внутрішньому ринку. «Якщо в Україну завезуть білоруське масло, яке за ціною є дорожчим за українське, вітчизняні підприємства припинять власне виробництво, а деякі зможуть перепрофілюватися на виробництво цільномолочної продукції, наприклад сиру», -- вважає президент Союзу молочних підприємств України Лідія КАРПЕНКО.
         З її слів, імпорт білоруської продукції в Україну негативно позначиться на вітчизняному виробництві. Йдеться про скорочення випуску сухого молока, що виробляється з масла. У разі крайньої необхідності Україна може закупити вершкове масло в Європі, де воно коштує набагато дешевше за білоруський аналог.
Своєю чергою, директор консалтингового агентства «ІнфАгро» Василь ВИНТОНЯК зауважив, що на сьогодні Україні немає необхідності імпортувати молочні продукти з Білорусі, оскільки у нас вистачає своєї продукції, і ціна на неї знижується.
За останній місяць оптова ціна на вершкове масло відчутно впала, оскільки на ринок були виставлені не використані раніше запаси товару. Наприклад, якщо в середині січня 2011 року ціна на вершкове масло (72,5% жирності) становила 43-44 грн/кг, то на сьогодні вона зменшилася до 39-40 грн/кг.
Крім того, пан Винтоняк вважає, що імпортувати вершкове масло Україна з Білорусі не буде, оскільки білоруське масло, враховуючи доставку й інші витрати, подорожчає на 20%, перевищивши ціну української продукції.
         Загалом у сучасних економічних умовах країні насамперед необхідно забезпечити внутрішні потреби, а в ідеалі -- мати експортний запас якісної продукції.
На жаль, жоден український уряд нічого реально не зробив для розширення або закріплення молочної продукції на закордонних ринках. Обіцяні переговори з Євросоюзом про зону вільної торгівлі продуктами харчування досі залишаються обіцянками. Із приходом до влади нового уряду активно декларується пожвавлення цих переговорів, але на практиці далі декларування справа не йде. Та й поведінка представників ЄС свідчить про те, що вони не надто активно прагнуть пускати наші товари до своїх споживачів.
Водночас заступник голови комітету ВР з питань промислової регуляторної політики і підприємництва, народний депутат від НУНС Ксенія ЛЯПІНА в одному зі своїх нещодавніх інтерв’ю зазначила, що українська м'ясо-молочна продукція може більш ніж достойно конкурувати з європейськими товарами, якщо все-таки дістанеться до тамтешнього ринку.
«Насправді у нас прекрасні умови, за яких ми можемо бути дуже і дуже конкурентоспроможними, але нам потрібний безперешкодний експорт. Виробники могли б робити недешеву, але екологічно чисту продукцію, те, що цінується у Європі. І саме тому, що протягом багатьох років у нас добрива в грунт не вносилися в повному обсязі, ми маємо таку перевагу. Тут наш недолік перетворюється на перевагу», -- зазначила вона.
На думку депутата, наразі нагальним питанням в Україні залишається право хоч би на квотоване ввезення нашої продукції в країни Євросоюзу. «Це для України -- питання виживання. Я вважаю, що не за рахунок металу і хімії Україна виживатиме, а в умовах продовольчої кризи, яку весь час прогнозують ООН та Всесвітній банк. Для України -- це буде час зростання», -- відзначила вона.
Пані Ляпіна також підкреслила, що у рамках СОТ ми цього зробити не можемо, позаяк Європа регулює це питання, по суті, через нетарифні бар'єри -- через санітарні, фітосанітарні умови контролю за безпекою продукції тощо. Щоправда, у цьому напрямі у нас наразі результати не надто добрі.
Робота на інших регіональних ринках українськими можновладцями також ведеться не досить активно. Хоча наразі не найгірший час для того, аби завойовувати зовнішні ринки.
         За даними експерта аграрних ринків асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) Інни ІЛЛЄНКО, на світовому ринку молокопродуктів спостерігається досить стабільне відновлення попиту, що характеризується підвищенням закупівельних цін як на молочну сировину, так і на готові продукти. Зокрема, на Глобальному молочному аукціоні від 18 січня поточного року було зафіксовано середнє збільшення цін на основні молочні продукти, торгівля якими ведеться на міжнародних ринках, на 1,2% за контрактами на березень-вересень 2011 року. Щоправда, це зростання менш істотне, ніж торішнє на рівні 7,1%.
«Відновлення попиту на світових ринках підтверджує і зростання цін на молочну сировину у кінці 2010 року від 13% в США і 19% у ЄС до більш ніж 29% у Новій Зеландії в порівнянні з відповідним періодом 2009 року. При цьому збільшення виробництва молока в Європі та інших частинах світу не в змозі задовольнити зростаючий попит», -- переконана пані Іллєнко.
Водночас щорічне зниження виробництва молока загалом по Україні за останні чотири роки в середньому становило 4% і варіювалося від 1% до 8%. При цьому відносно стабільний попит з боку молокопереробних компаній створює потенціал до нарощування виробництва молока для сільгосппідприємств мінімум на 5% щороку.
«До того ж, якщо порівнювати з такими товарами, як зернові, м'ясо, рослинні олії, в найближчі 10 років найбільше зростання попиту (на 30%) у світі чекають саме на молоко», -- вважає експерт, посилаючись на дані Організації з економічного співробітництва і розвитку та Організації сільського господарства і продовольства ООН.
Щоправда, на відміну від світових тенденцій, закупівельні ціни на молоко, наприклад вищого сорту, в Україні впродовж останнього кварталу 2010 року знизилися з 4,20 грн/кг до 3,70 грн/кг. Корекція цін пов'язана з їх надмірним зростанням у серпні-вересні, коли закупівельні ціни на молоко в Україні перевищили європейський рівень, а готова молочна продукція стала втрачати конкурентоспроможність і попит.

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 29 травня 2020
У Кабміні прогнозують, що життя в умовах пандемії в Україні триватиме понад рік. У зв'язку з цим уряд представив три варіанти програми стимулювання економіки в умовах пандемії.
У Кабміні прогнозують, що життя в умовах пандемії в Україні триватиме понад рік. У зв'язку з цим уряд представив три варіанти програми стимулювання економіки в умовах пандемії.
29 травня 2020
 29 травня 2020
В Україні названо п’ятірку oблacтeй-лiдepiв з виробництва ягід вiдкpитoгo ґрунту.
В Україні названо п’ятірку oблacтeй-лiдepiв з виробництва ягід вiдкpитoгo ґрунту.
29 травня 2020
 29 травня 2020
Мінекономіки просять врегулювати законодавство таким чином, щоб продукти харчування, термін придатності або продажу яких закінчився, можна було б передавати безкоштовно на корми тваринникам.
Мінекономіки просять врегулювати законодавство таким чином, щоб продукти харчування, термін придатності або продажу яких закінчився, можна було б передавати безкоштовно на корми тваринникам.
29 травня 2020
 29 травня 2020
Комітет з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради України рекомендував ухвалити за основу законопроект № 3205-2 «Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві».
Комітет з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради України рекомендував ухвалити за основу законопроект № 3205-2 «Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві».
29 травня 2020
 29 травня 2020
У липні-квітні 2019/20 маркетингового року Україна експортувала на зовнішні ринки 185,2 тис.т ріпакової олії на загальну суму $143,3 млн.
У липні-квітні 2019/20 маркетингового року Україна експортувала на зовнішні ринки 185,2 тис.т ріпакової олії на загальну суму $143,3 млн.
29 травня 2020
 29 травня 2020
Розораність земель в Україні є найбільшою в світі і наближається до 80% сільськогосподарських угідь.
Розораність земель в Україні є найбільшою в світі і наближається до 80% сільськогосподарських угідь.
29 травня 2020

Please publish modules in offcanvas position.