Посівна подвійних стандартів

/ Економічний гектар / Вівторок, 05 квітня 2011 11:46

Євгенія МАЗУР, оглядач ринків

Складається таке враження, що наша країна існує у двох вимірах, які між собою жодним чином не перетинаються. В одному вимірі перебувають представники влади, які не втомлюються хвалити себе за все те позитивне, що вони зробили для країни. В іншому -- решта українців, які в своїй реальності бачать дедалі менше позитивного. Наприклад, посівна. Профільне міністерство стверджує, що аграрії забезпечені всім необхідним для проведення весняно-польових робіт. Самі ж аграрії заявлять: якщо терміново не змінити ситуацію -- посівна буде зірвана.
 
Очевидно, що вдалий вибір насіння є одним із ключових чинників успіху для представників аграрної сфери. Насамперед, успіху фінансового. Адже різні сорти і гібриди можуть давати дуже різну врожайність в різних агрокліматичних зонах, від чого безпосередньо залежить собівартість продукції. Ціна, яку платить виробник за насіння, також може відрізнятися. Крім того, важливу роль відіграє товарний вид вирощеної продукції, що також безпосередньо впливає на її вартість. Ну і так далі. Але у цю посівну цінова політика поступиться місцем іншій проблемі -- наявності насіння в принципі.
З офіційної точки зору ситуація із посівною є трохи кращою від ідеальної. Міністр аграрної політики і продовольства України Микола ПРИСЯЖНЮК днями заявив, що він позитивно оцінює стан підготовки і проведення весняно-польових робіт. З його слів, українські виробники сільськогосподарської продукції отримали максимальну підтримку з боку профільного міністерства.
Міністр також заявив про свою упевненість у тому, що основним завданням нинішніх весняно-польових робіт є забезпечення продовольчої безпеки України. «Від результатів посівної кампанії залежить не лише наявність продуктів на полицях магазинів для українських споживачів, а й збільшення експорту сільгосппродукції на міжнародні ринки», -- підкреслив чиновник.
За даними Мінагропроду, станом на 21 березня 2011 року 94% площ озимини на зерно знаходяться у доброму і задовільному стані (торік 90%).
Ранні ярові зернові і зернобобові культури засіяні на площі 113,3 тис. га (минулого року 65 тис. га), у тому числі ярової пшениці -- 0,2 тис. га, ячменю -- 85,4 тис. га, вівса -- 5,4 тис. га, гороху -- 21,3 тис. га. Сільгосппідприємствами в АР Крим засіяно 37 тис. га, Миколаївській -- 13,4 тис. га, Одеській областях -- 45 тис. га.
Також, зі слів міністра, на випередження проблеми стосовно забезпеченості пальним для весняно-польових робіт нині створено спеціальний запас дизельного пального (84% дизпалива та 72% бензину), необхідних для їх проведення.
І найголовніше. Міністр повідомив, що посівним матеріалом аграрії забезпечені на 103%. «Сьогодні завдяки чіткій політиці підтримки вітчизняного виробника нам вдалося забезпечити сільськогосподарські підприємства насінням ярих зернових і зернобобових культур на 103% до потреби, що становить 973,5 тис. т. Усі регіони повністю забезпечені насінням, лише у Львівській, Луганській та Закарпатській областях його недостача сягає по 2%» -- заявив пан Присяжнюк.
Крім того, українські аграрії зможуть за пільговими цінами додатково отримати понад 7 тис. т. насіння з Державного резервного посівного фонду. «У разі виникнення дефіциту насіння в окремих сільськогосподарських товаровиробників Державний резервний посівний фонд зможе оперативно на пільгових умовах відпустити 7362 т насіння. Окрім цього, науково-дослідні установи Національної академії аграрних наук готові реалізувати більш ніж 18 тис. т. елітного насіння ярових культур, у тому числі: пшениці -- 1429 т, ячменю -- 9491 т, гречки -- 670 т, вівса -- 1718 т та інших культур», -- додав він.
Тут доцільно нагадати, що згідно з планами МінАПК у 2011 році посівна площа під урожай 2011 року в усіх категоріях господарств становитиме 26,6 млн га. Зокрема, зернові культури займатимуть площу 15,6 млн га (на 528 тис. га більше 2010 року). Очікується розширення посівних площ зернових і зернобобових культур: ярового ячменю на 70 тис. га, кукурудзи -- на 71 тис. га, гречки -- на 88 тис. га (41%), проса -- на 27 тис. га (30%). Також до 565 тис. га збільшаться посівні площі цукрових буряків, що на 62 тис. га більше, ніж торік.
Ось тут-то і починаються певні розбіжності між офіційними планами, деклараціями і безжальною дійсністю. Почнемо з найпопулярнішого цього сезону продукту -- гречки.
Мінагпролітики планує істотно розширити посівні площі під гречкою нинішньої весни, аби надалі не допустити повторення дефіцитної ситуації з цим товаром. Планується, що посівні площі під гречку, як наголошувалося, будуть збільшені до 330 тис. га в порівнянні зі 180 тис. га в 2010 році. Проте, як пише газета «Дело», втілитись у життя цим планам заважає брак насіння на внутрішньому ринку -- в резервах недостатньо ресурсу, щоб засіяти вдвічі більше площ, як того хоче профільне міністерство.
За даними заступника начальника Державної насінної інспекції Наталії ХРАПИЙЧУК, на сьогодні є 79% насіння гречки від потреби для сівби під урожай 2011 року. Цього цілком вистачило б на те, щоб засіяти площі, які відповідають структурі посівів минулого року. Чиновники ж розраховують, що обсяг насіння, якого бракує для посіву цьогорічних площ, буде знайдено в резервах виробників. Крім того, інспекція проводитиме сертифікацію товарної гречки, аби дозволити її сівбу.
Проте враховуючи рекордні ціни на цей товар, що склалися в Україні, швидше за все запаси насіння вже перекочували з резервів товаровиробників на полиці магазинів. Потреба насіння гречки на 2011 рік становить 21,7 тис. т для сільгоспвиробників (без урахування господарств населення).
Де мають поповнювати запаси виробники, не знають ані вони самі, ані чиновники. Хоча цим потрібно зайнятися терміново. Так, у харківському Інституті рослинництва ім. В. Я. Юр’єва запаси насіння гречки вже закінчилися. Останній кілограм там продали 23 березня. І це при тому, що, зі слів директора інституту Віктора КИРИЧЕНКА, зазвичай селекційні запаси розходяться за три роки. «Цьогоріч попит на крупи активізувався. Сприяє цьому той ажіотаж, який виник навколо гречки. Через низькі закупівельні ціни на крупові культури, а також погані погодні умови Харківська область була тільки наполовину забезпечена необхідною кількістю круп. Якщо урожай гречки має бути на рівні 17-18 ц/га, то ми торік отримали 8 ц/га», -- зазначив він. Щоправда, при цьому втішив, що цьогоріч дефіциту вже не буде. Проте це вже окрема тема для розмови.
Тим часом аграрії прогнозують, якщо плани Мінагропроду щодо гречки будуть реалізовані, то це може спровокувати обвал цін на цю культуру. Попит на гречку традиційно обмежений внутрішнім ринком, куди дівати урожай, що різко збільшився, -- незрозуміло. Теоретично, він може бути спрямований у Росію. Проте у наших сусідів ситуація з гречкою також складається не кращим чином, і вони, швидше за все, також намагатимуться зробити усе, аби уникнути дефіциту цього продукту в майбутньому. Збільшення посівів, імовірно, теж увійде до списку превентивних заходів.
Більше того, вже нині представники сільського господарства побоюються, що гречкою дефіцит насіння у цю посівну не обмежиться. Аграрії заявляють про загрозу зриву весняних польових робіт через затримку з імпортом насінного матеріалу. Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ), Українська аграрна конфедерація (УАК) та Насіннєва асоціація України (САУ) звернулися до прем'єр-міністра України з метою проінформувати його про таку загрозу.
«Незважаючи на відсутність обґрунтованих причин для обмеження імпорту насіння сільськогосподарських культур відповідними державними органами створюються формальні перешкоди для митного оформлення насіння при ввезенні в країну», -- йдеться у листі аграріїв до Миколи АЗАРОВА.
На думку представників об’єднань, якщо ситуація не вирішиться найближчим часом, аграрії вимушені будуть або зменшувати посівні площі під певними культурами, насамперед, це стосується кукурудзи, цукрових буряків, ріпаку та соняшнику, або використовувати менш якісне насіння, що негативно вплине на продуктивність. «Зараз багато говориться про те, що весняні польові роботи стримуватимуться дорожнечею дизельного палива і мінеральних добрив. Проте абсолютно очевидно, що за відсутності якісного насіннєвого матеріалу відпрацьовані технології знівелюють, а урожай виявиться набагато нижчий від очікуваного», -- вважає генеральний директор УКАБ Володимир ЛАПА.
З його слів, якщо попередній прогноз УКАБ з урожаю зернових на поточний рік становить 45-47 млн т, то проблеми з насінням можуть понизити цей показник до 40 млн т.
Крім того, аграрії заявляють, що проблеми з ввезенням насіння можуть негативно позначитись на урожаї не лише цього року, але і наступного. «Ряд компаній поставляє батьківські лінії насіння для виробництва насіннєвого матеріалу в Україні, проте неможливість своєчасного ввезення їх у країну погано вплине на забезпечення насінням вже в 2012 році», -- відзначив виконавчий директор Насіннєвої асоціації України Олександр МУЛЯР.
Він вважає, що частка посівів зарубіжної селекції у загальній площі посівів сільськогосподарських культур у 2010 році становила: соняшник -- 35%, кукурудза -- 40%, ріпак, капуста, цибуля -- 50%, цукрові буряки -- 60%.
Загалом, за даними УКАБ, торік в Україну було імпортовано 29,4 тис. т насіння кукурудзи, 6,5 тис. т насіння соняшнику, 4,2 тис. т насіннєвої картоплі, 1,94 тис. т ріпаку, 1,7 тис. т насіннєвої цибулі, 0,89 тис. т цукрових буряків.
Швидше за все ці показники надалі тільки збільшуватимуться. Гучна податкова реформа значно полегшила життя імпортерів насіння в Україну (що, до речі, останніх дуже здивувало). Прийнятий Податковий кодекс звільнив від сплати ПДВ компанії, які здійснюють імпорт насіння, тоді як вітчизняні виробники залишаються платниками цього податку. Це означає, що наразі завозити насіння з інших країн набагато вигідніше, ніж робити в Україні своє власне.
 12 грудня 2019
Вчора, 11 грудня 2019 року, президент України Володимир Зеленський підписав закон «Про Державний бюджет України на 2020 рік». 
Вчора, 11 грудня 2019 року, президент України Володимир Зеленський підписав закон «Про Державний бюджет України на 2020 рік». 
12 грудня 2019
 12 грудня 2019
У грудневому звіті аналітики Міністерства сільського господарства США (USDA) збільшили прогнози виробництва насіння соняшнику в Україні на 2019/20 МР до 15,5 млн т, що на 3,3% більше від даних за 2018/19 МР та на 13% білше, порівняно з 2017/18.
У грудневому звіті аналітики Міністерства сільського господарства США (USDA) збільшили прогнози виробництва насіння соняшнику в Україні на 2019/20 МР до 15,5 млн т, що на 3,3% більше від даних за 2018/19 МР та на 13% білше, порівняно з 2017/18.
12 грудня 2019
 12 грудня 2019
У Держгеокадастрі планують створити підрозділ, який буде приймати скарги про порушення та матиме повноваження карати працівників служби.
У Держгеокадастрі планують створити підрозділ, який буде приймати скарги про порушення та матиме повноваження карати працівників служби.
12 грудня 2019
 12 грудня 2019
Ічнянський молочно-консервний комбінат першим в Україні почав випускати незбиране концентроване молоко.
Ічнянський молочно-консервний комбінат першим в Україні почав випускати незбиране концентроване молоко.
12 грудня 2019
 12 грудня 2019
Сушка фруктів і ягід наразі знаходиться в тренді здорового харчування, особливо якщо мова йде про сушіння без використання цукру.
Сушка фруктів і ягід наразі знаходиться в тренді здорового харчування, особливо якщо мова йде про сушіння без використання цукру.
12 грудня 2019
 12 грудня 2019
Агросадиба розташована на туристичному зеленому маршруті "Медове коло" на території фермерського господарства "Надія" у с. Шпанів.
Агросадиба розташована на туристичному зеленому маршруті "Медове коло" на території фермерського господарства "Надія" у с. Шпанів.
12 грудня 2019

Please publish modules in offcanvas position.