×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 62

Привабливість ріпаку

/ Економічний гектар / Середа, 01 липня 2015 16:08
alt
О. МАСЛАКканд. економ. наук, керівник Центру стратегічних досліджень АПК
Сумського національного аграрного університету
Ріпак користується стабільним попитом на вітчизняному та світовому ринках. Це підтверджується високими закупівельними цінами та помірними порівняно з іншими сільськогосподарськими культурами виробничими витратами. Тож ці фактори забезпечують економічну привабливість ріпаку в ближчій перспективі.

 

Виробництво
За даними Держстатслужби України, площі збирання ріпаку торік становили 865 тис. га, або на 12% менше попереднього року. Урожай був зібраний в обсязі 2,2 млн т. Середня урожайність становила 25,4 ц/га. Таким чином, у 2014 році, незважаючи на підвищення врожайності порівняно з 2013 роком на 1,8 ц/га, загальне виробництво цього насіння зменшилося на 5 %. Тож за обсягами виробництва олійних культур в Україні ріпак поступається соняшнику та соєвим бобам.
 
Динаміка виробництва ріпаку в Україні
alt
Джерело: Держстатслужба України, 2015 рік
 
В Україні виробляється більше озимого ріпаку, ніж ярого. Частка озимого ріпаку у структурі площ до збирання торік становила 96 %. Урожайність озимого ріпаку дорівнювала 25,7 ц/га, тоді як ярого (кольза) знаходилася на рівні 18 ц/га. До найбільших регіонів-виробників озимого ріпаку належать Одеська (250 тис. т), Вінницька (233 тис. т), Хмельницька (205 тис. т) області; ярого — Сумська (92,6 тис. т), Київська (47,7 тис. т) та Івано-Франківська (46,4 тис. т).
 
Основні обсяги виробництва ріпаку зосереджено в сільськогосподарських підприємствах. Так, за підсумками минулого року, у великих та середніх господарствах було зібрано майже 98% загального врожаю. Для порівняння: частка фермерських господарств становила 18%, населення — 2 %.
 
У 2015 році прогнозується виробити в Україні 2,2 млн т насіння ріпаку. Площі посівів ріпаку лишаються на рівні минулого року. Зокрема, площа озимого ріпаку становила 891,6 тис. га, що дорівнює 95% рівня попереднього року. Загибель посівів цієї культури під час перезимівлі виявилися мінімальною, що й сприятиме збільшенню валового виробництва насіння. За даними Держстатслужби, додатково посіяно 18,4 тис. га ярого ріпаку. Загалом очікується виробництво олійного насіння в обсязі близько 16 млн т.
 
Світові тенденції
З кожним роком більш гостро постають питання продовольчої, водної та енергетичної безпек. Очікується, що попит на продовольство та енергоносії до 2030 року зросте на 50%, потреба у водних ресурсах — на 40%. Природні катаклізми, з якими стикається економіка окремих держав і глобальна економіка загалом, мають довгостроковий характер. Очікується, що в найближчій перспективі ціни на продовольчі та енергетичні сільськогосподарські культури залишаться на високому рівні. Однією з таких культур є ріпак.
 
За даними Міністерства сільського господарства США (USDA), світове виробництво олійного насіння у 2014-2015 маркетинговому році (МР) досягне майже 536 млн т, з яких частка соєвих бобів становитиме 59%, ріпаку — 13%.
 
Починаючи з 2010-2011 МР, світове виробництво ріпаку постійно перевищувало 60-мільйонний рубіж. При цьому упродовж останніх двох років стабільно утримувалося на рівні 71 млн т. Нарощування виробництва відбувалося через розширення площ під культурою та зростання її урожайності. Так, площа вирощування ріпаку нинішнього сезону становить 35,7 млн га, що на 1,9 млн перевищує рівень 2010-2011 МР. Урожайність при цьому зросла на 2,2 ц/га, а площі під культурою зменшилися на 0,5 млн га.
 
Динаміка світового виробництва ріпаку
alt
Джерело: USDA, червень, 2015 рік
 
Найбільшим виробником ріпаку є країни Європейського Союзу. У поточному маркетинговому сезоні ці країни виробили 24,3 млн т насіння, що становило майже третину світового врожаю та на 13% більше порівняно з попереднім сезоном. До провідних виробників ріпаку належать також Канада з обсягом виробництва на рівні 15,6 млн т, Китай (14,6 млн т) та Індія (7,1 млн т), які одночасно є найбільшими споживачами цього насіння.
 
Світове споживання ріпаку впродовж двох сезон перебуває майже на рівні його загального виробництва. Така ситуація є наслідком зростанням чисельності населення у світі, та відповідно підвищеним попитом на продовольство та енергоресурси. У поточному сезоні попит на це насіння становив понад 71 млн т, що на 28% перевищує середньорічний показник за останні 10 років. Збільшення споживання впливатиме на зменшення запасів насіння. На кінець поточного сезону вони очікуються у межах 6,9 млн, що на 1,6% менше минулорічного.
 
Зростаючий попит внутрішніх ринків основних виробників цього насіння вплинув на зниження активності світової торгівлі. Нинішнього сезону експорт ріпаку становитиме 14,2 млн т, що на 5% менше порівняно з попереднім роком. Найбільшим експортером цього насіння є Канада, яка в поточному сезоні продала на зовнішніх ринках 8,2 млн т, що становить 57% внутрішнього виробництва та майже дві третини загальної світової торгівлі.
 
За прогнозами USDA, у 2015-2016 МР виробництво ріпаку становитиме 68,5 млн т, що на 5% менше поточного сезону. Прогнозується зменшення обсягів виробництва цього насіння у країнах ЄС на 8,9%, Канаді — 4,9%, Китаї — 2,7%. Разом з тим, в Індії виробництво ріпаку зросте на 5,6%, або 0,4 млн т. Світове споживання оцінюють на рівні до 70 млн т, що перевищуватиме виробництво. При цьому залишки на кінець 2015-2016 МР досягнуть 5,4 млн т, що майже на 22% менше попереднього рівня.
 
Активність світової торгівлі теж спадатиме. Особливих змін серед постачальників та споживачів на зовнішніх ринках ріпаку не відбудеться. Головним експортером залишиться Канада, а найбільшими імпортерами, Китай, Японія та країни ЄС-27. При цьому очікується зменшення Китаєм зовнішніх закупівель ріпаку з 4,1 млн т у нинішньому сезоні до 3,6 у новому. Україна може скористатися ситуацією на світовому ринку та експортувати вирощений урожай, враховуючи реалізацію в поточному сезоні на зовнішньому ринку 85% валового виробництва ріпаку.
 
Ціни
Упродовж жовтня 2014-травня 2015 року на світових товарних біржах відбувалися коливання цін на насіння ріпаку. Ціни впродовж визначеного періоду на Гамбурзькій біржі з базисом поставки СІF змінювалися у діапазоні від $399 (березень, 2015) за 1 т до $428 (грудень, 2014). Загалом середні світові ціни 2014-2015 МР становили $414/т, що на 22% перевищує попередній сезон.
 
На внутрішньому ринку спостерігалися рекордно високі закупівельні ціни на це насіння. Якщо на початку серпня 2014 року середні ціни в Україні на ріпак технічний становили 4,3-4,5 тис. грн/т, продовольчий — 4,4-4,6 тис., то в травні червні поточного року цінова ситуація утримувалася на рівні 7,5-7,6 тис. грн/т.
 

alt

Економіка
За підсумками минулого року, сільськогосподарські підприємства-виробники ріпаку отримали чистого доходу (виручки) від реалізації цього насіння в розмірі майже 8 млрд грн. При цьому прибуток становив 1,8 млрд грн. Рентабельність виробництва насіння становила 28,7%, що більше порівняно з попереднім роком на 19,9 %. Для порівняння: прибутковість зернових і зернобобових культур збільшилася з 1,8% у 2013 році до 25,8% у 2014 році. Загалом рентабельність виробництва продукції рослинництва становила 29,2% проти 11,1% у 2013 році. Одним із факторів досягнення такого результату стала сприятлива цінова ситуація на ринку.
 
Ріпак належить до економічно привабливих культур. При вирощуванні ріпаку озимого загальні господарські витрати на 1 га згідно з проведеними розрахунками становитимуть 14,7 тис. грн. За врожайності 35 ц/га собівартість 1 т продукції дорівнюватиме 4,2 тис. грн. При ціні реалізації ріпаку нового врожаю у 6 тис. грн/т прибуток з 1 га становитиме майже 6,3 тис. грн, що забезпечить рентабельність на рівні 43%. Такий рівень рентабельності дає змогу повернути витрачені на вирощування ріпаку кошти та додатково отримати 0,43 грн на кожну 1 гривню, вкладену у виробництво.
 
Перспективи
Природно-кліматичні умови більшості регіонів України відповідають вимогам ріпаку. Насіння ріпаку має широкий спектр застосування як в Україні, так і закордоном. Враховуючи наукові рекомендації та особливості реформування земельних відносин, ця культура може в перспективі вирощуватись на площі понад 2 млн га. Товарні посіви ріпаку можуть повертатися на третій-четвертий роки, враховуючи спеціалізацію і напрями діяльності господарства, особливості земель та родючість ґрунтів. Крім того, врожайність ріпаку залежить від матеріально-технічного забезпечення господарств та вміння використовувати біологічні властивості цієї культури. Відтак, потенційні можливості України з вирощування ріпаку, при середній урожайності 28-30 ц/га, становлять до 6 млн т. Цього достатньо для забезпечення вітчизняних переробних потужностей та формування експортного потенціалу.
 
Експорт ріпаку у нинішній ситуації обумовлений відсутністю можливостей його переробки. Потужності вітчизняних олієжирових комбінатів оцінюється на рівні 15 млн т на рік. Проте технології більшості переробних підприємств не мають можливість переробляти ріпак. До того ж, переробники традиційно відають перевагу соняшнику, адже збут олії та шроту краще налагоджений у середині країни та за її межами. З іншого боку, виробництво біодизелю не набуло поширення в Україні та має законодавчі обмеження. Масштабне промислове виробництво біодизелю з ріпакової олії можливе за умови залучення інвестицій у будівництво переробних потужностей, формування гарантованого сировинного забезпечення, що передбачає як розширення посівних площ, так і досягнення стабільно високої урожайності ріпаку.

svidome

 31 липня 2021
Через проливні дощі, які накрили більшість територій України в липні, урожай картоплі зіпсувався, а місцями почав гнити прямо на полях – через це фермери змушені знижувати ціни на картоплю.
Через проливні дощі, які накрили більшість територій України в липні, урожай картоплі зіпсувався, а місцями почав гнити прямо на полях – через це фермери змушені знижувати ціни на картоплю.
31 липня 2021
 30 липня 2021
У Національному банку України прогнозують, що глобальна цінова кон’юнктура для України на світових ринках після стрімкого поліпшення в першому півріччі 2021 року надалі поступово погіршуватиметься.
У Національному банку України прогнозують, що глобальна цінова кон’юнктура для України на світових ринках після стрімкого поліпшення в першому півріччі 2021 року надалі поступово погіршуватиметься.
30 липня 2021
 30 липня 2021
28 липня 2021 року на потужностях агрохолдингу «Агро-Регіон» (с. Велика Олександрівка, Бориспільський р-н, Київська обл.) асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» спільно з агенцією UCABevent провели найбільшу польову подію цього літа – «УКАБ Агротехнології. ЦЕНТР». Подія зібрала понад 1200 гостей та учасників з різних регіонів України.
28 липня 2021 року на потужностях агрохолдингу «Агро-Регіон» (с. Велика Олександрівка, Бориспільський р-н, Київська обл.) асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» спільно з агенцією UCABevent провели найбільшу польову подію цього літа – «УКАБ Агротехнології. ЦЕНТР». Подія зібрала понад 1200 гостей та учасників з різних регіонів України.
30 липня 2021
 30 липня 2021
Станом на 29 липня 2021 року, збирання ріпаку в Україні проведено на площі 569 тис. га (56% до прогнозу) при врожайності 26,1 ц/га, намолочено майже 1,5 (1,484) млн тонн (+809 тис. тонн за минулий тиждень) насіння.
Станом на 29 липня 2021 року, збирання ріпаку в Україні проведено на площі 569 тис. га (56% до прогнозу) при врожайності 26,1 ц/га, намолочено майже 1,5 (1,484) млн тонн (+809 тис. тонн за минулий тиждень) насіння.
30 липня 2021
 30 липня 2021
28 липня LOZOVA MACHINERY представили передові агротехнології на масштабній польовій демонстрації «УКАБ Агротехнології 2021». Захід відвідало понад 2000 гостей: аграріїв, фахівців галузі та представників аграрних холдингів. Свою ефективність у дії показували дискова борона DUCAT-8 і глибокорозпушувач FRANC-3.
28 липня LOZOVA MACHINERY представили передові агротехнології на масштабній польовій демонстрації «УКАБ Агротехнології 2021». Захід відвідало понад 2000 гостей: аграріїв, фахівців галузі та представників аграрних холдингів. Свою ефективність у дії показували дискова борона DUCAT-8 і глибокорозпушувач FRANC-3.
30 липня 2021
 30 липня 2021
Уряд схвалив проект постанови «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства», розроблений за ініціативи Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Уряд схвалив проект постанови «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства», розроблений за ініціативи Міністерства аграрної політики та продовольства України.
30 липня 2021
До відкриття ринку землі лишилося ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.