Ринок соняшнику нового врожаю

/ Економічний гектар / Понеділок, 05 грудня 2016 11:11
Олександр МАСЛАК, канд. економ. наук, 
керівник Центру стратегічних досліджень АПК 
Сумського національного аграрного університету
Новий сезон відзначається збільшенням виробництва соняшнику в Україні та світі. Одночасно з виробництвом зростатиме його споживання. Проте особливістю цього року буде нарощування обсягів внутрішньої переробки цього олійного насіння та реалізація на внутрішніх ринках шроту й олії.

 

Світове виробництво
Соняшник належить до трійки більш вирощуваних у світі олійних культур та має значний вплив на олійний баланс. Обсяги його виробництва поступаються таким олійним культурам, як соєві боби та ріпак. Світове виробництво олійних культур у 2015–2016 маркетингового року (МР) перевищило 520 млн т. При цьому частка соєвих бобів становила 60%, ріпаку — 13%, тоді як соняшнику лише 8%.

Насіння соняшнику в середньому містить жиру понад 48–50%, білка — 16–19%, а вихід олії при промисловій переробці досягає 47%. Соняшникова олія використовується для виготовлення маргарину, консервів, хлібних і кондитерських виробів; знаходить застосовується у миловарній, лакофарбовій та інших галузях промисловостях. При переробці насіння, крім олії, одержують макуху або шрот, які є цінним кормом у тваринництві.

За прогнозами Міністерства сільського господарства США (USDA) у 2016–2017 МР світове виробництво соняшнику становитиме 43,8 млн т, тобто більше попереднього сезону на 9%. Збільшення виробництва відбудеться під впливом зростання урожайності та розширення посівних площ. Так, урожайність очікується близько 17,7 ц/га, що на 3% вище попереднього сезону. Посівна площа під культурою становить 24,8 млн га, що на 7% поступається минулорічному показнику.
 
Динаміка світового виробництва соняшнику
Джерело: USDA, жовтень, 2016 року

Більше за попередній сезон зібрали врожай у Аргентині (+22%); очікують зібрати у Росії (+9%) та країнах ЄС-27 (+9%). В Україні, за даними USDA, очікується збільшення виробництва соняшнику на 2,2 млн т, або майже на 20%. Разом з тим, на рівні минулого сезону зібрали врожай у Туреччині та Китаї. Попри зростання виробництва соняшнику в основних країнах його виробниках Україна нинішнього сезону залишиться найбільшим світовим виробником цього олійного насіння.

Споживання та торгівля
Світове споживання соняшнику зростатиме. У поточному сезоні попит на цю олійну культуру оцінюється в обсязі 43,6 млн т, що більше порівняно з рекордним минулорічним показником на 9%. При цьому, на відміну від попереднього сезону, обсяги споживання соняшнику поступатимуться його виробництву. Це вплине на незначне збільшення світових кінцевих запасів. На завершення нинішнього сезону вони очікуються в обсязі майже 2 млн т, на 19 т більше попереднього рівня.

Обсяги світової торгівлі соняшником зменшаться. На зовнішніх ринках очікується реалізувати 1,6 млн т. Світовими лідерами з експорту насіння соняшнику стануть країни ЄС-27, які, за прогнозами, експортують до 21% та Україна — 9% загального обсягу зовнішніх продажів. Основними імпортерами соняшнику залишаться Туреччина та країни ЄС-27, які мають наміри придбати понад половину світового експортного фонду.
 
Структура світового експорту соняшнику 2016–2017 МР
Джерело: USDA, жовтень, 2016 року

Загалом обсяги світової торгівлі соняшником відносно його внутрішнього споживання становлять менше 4%, що пояснюється переробкою цього насіння у країнах його виробниках та задоволенням потреб споживачів не сировиною, а продуктами переробки. Більш поширеними продуктами переробки соняшнику на зовнішньому ринку є харчова олія та шрот. Світова торгівля такими товарами проводиться активніше.

Продукти переробки
У 2016–2017 МР прогнозується виробити 16,7 млн т соняшникової олії, що на 10% перевищить рівень попереднього року. Збільшення виробництва олії пов’язують зі зростанням попиту на неї. Так, Росія збільшить споживання цього продукту порівняно з минулим сезоном на 4%, Аргентина і Туреччина — 3%, країни ЄС-27–8%. Загалом світове споживання соняшникової олії зросте на 4%, до 15,6 млн т. На відміну від ріпакової та соєвої, соняшникову олію переважно використовують на харчові цілі.

Україна є одним із лідерів світового експорту продуктів переробки соняшнику. За даними USDA, світовий ринок розраховує отримати від України в нинішньому сезоні майже 5 млн т соняшникової олії, що на 15% більше попереднього. Частка України у світовій торгівлі соняшниковою олією оцінюється на рівні 56%, що підтверджує одноосібне світове лідерство за зовнішніми продажами цього продукту. Для порівняння: експорт олії з Росії становитиме 1,9 млн т, або 21% світового продажу, Аргентини — 0,6 млн т (6%). Загалом Україна експортує соняшникову олію у 90 країн, у тому числі найбільше в Індію, Китай, країни ЄС, Туреччину та Єгипет.
 
Структура світового виробництва соняшнику 2016–2017 МР
Джерело: USDA, жовтень, 2016 року

У нинішньому сезоні очікується збільшення виробництва соняшникового шроту до 17,9 млн т, що на 10% перевищить минулорічний показник. Виробництво соняшникового шроту зосереджене в країнах, що займаються вирощуванням насіння, а саме: Україні, Росії, Аргентині та країнах ЄС. Зокрема, країни ЄС більшість виробленої продукції залишають для потреб внутрішнього ринку, на відміну від України, яка майже увесь отриманий товар експортує. Загалом обсягів виробництва шроту становитимуть 17,9 млн т, що буде достатньо для забезпечення попиту на рівні 17,3 млн т.

Обсяги експорту соняшникового шроту з України у цьому сезоні оцінюються експертами USDA на рівні 4,7 млн т, що перевищує показник попереднього року на 15% та становить майже дві третини світових продажів. Відтак, за підсумками останніх трьох сезонів, лише 1,3–1,6% вітчизняного виробництва соняшникового шроту залишається для потреб внутрішнього ринку.

Виробництво
За попередніми підсумками у 2016 році аграрії зберуть 13,5 млн т соняшнику, що на 21% більше минулорічного показника. На це вплинуло зростання врожайності. З 1 га в середньому очікують зібрати близько 23 ц/га, що більше минулого року на 6%. Відбулося розширення площі до збирання. Якщо торік збирання культури проводилося з площі 5,2 млн га, то в нинішньому із 5,9 млн га. Разом з тим, прогнози аналітичних компаній різняться. Максимальні обсяги виробництва соняшнику, за оцінками вітчизняних експертів, становлять 13,9 млн т.
 
Динаміка виробництва соняшнику в Україні
Джерело: Держстат України, 2016 рік

Соняшник належить до відносно теплолюбних культур, вимогливий до вологи, хоча вважається рослиною посухостійкою. Ця культура дуже чутлива до інтенсивного сонячного освітлення, добре росте на чорноземах різних типів та каштанових ґрунтах, погано — на важких глинистих, схильних до заболочування та піщаних і супіщаних ґрунтах. Разом з тим, соняшник вирощують в усіх регіонах України, проте найбільше в південних та центральних областях України. Так, у 2016 році збирання соняшнику на площах понад 500 тис. га проводилося у Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській та Миколаївській областях, на площах понад 400 тис. га — Харківській та Одеській.

Основні обсяги виробництва соняшнику зосереджені в сільськогосподарських підприємствах. Так, за підсумками минулого року в агроформуваннях, враховуючи фермерські господарства, було зібрано понад 85% загального врожаю. Решту врожаю зібрали господарства населення.

Економіка
Внутрішні ціни на соняшник формуються під впливом світових на олійне насіння та олію. Упродовж 2015–2016 МР спостерігалося коливання цін на соняшник. Якщо в жовтні 2015 року ціна угод на Ротердамській біржі (Нідерланди) на умовах CIF (доставка в порт призначення) становила $464 за 1 тонну, в листопаді того ж року підвищилася до $478/т, а потім мала тенденцію до поступового зниження. Так, до серпня 2016 року соняшник втратив в ціні $74 на кожній тонні. Загалом середні світові ціни на соняшник 2015–2016 МР зросли порівняно з попереднім сезоном майже на 3%.

Ціни на соняшникову олію теж мали тенденцію до зниження. Якщо в жовтні минулого року угоди купівлі-продажу на Мінеапольській біржі (США) на умовах FОВ (франко судно) укладалися за ціною $1,58 тис. за 1 тонну, то у вересні поточного року становили $1,27 тис. Своєю чергою, середні світові ціни на соняшникову олію 2015–2016 МР залишаються нижчими порівняно з попереднім сезоном на 13%.

На внутрішньому ринку України соняшник користується постійним попитом, про що свідчить постійне зростання на нього закупівельних цін. Впродовж минулого сезону ціни на соняшник коливалися від 8 до 11 тис. грн/т.
 
Динаміка закупівельних цін на соняшник на
внутрішньому ринку України, тис. грн (EXW, франко-склад)
Джерело: https://www.apk-inform.com

За оперативною інформацією Мінагрополітики про рівень середньозважених закупівельних цін в Україні, станом на 30 вересня 2016 року соняшник коштував від 8,7 до 10,2 тис. грн/т. При цьому більш дешевим було насіння у Північних регіонах, а найвищі ціни сформувалися у південних та центральних областях. Порівняно з відповідним періодом минулого року соняшник продавався дорожче на 21%. Надалі очікується поступове зростання цін. Причинами цього є девальвація гривні, а також підвищення конкуренції на внутрішньому та світовому ринках.

Зацікавленість аграріїв до соняшнику пояснюється високою його рентабельністю. При традиційній технології вирощування соняшнику загальні витрати на 1 га при становлять 12,7 тис. грн. Враховуючи врожайність 25 ц/га, собівартість 1 т продукції дорівнюватиме 5,1 тис. грн. За ціни продажу продукції на рівні 10 тис. грн/т доходи з 1 га становлять 25 тис. грн, що забезпечить рентабельність майже до 200%. Отже, сприятлива цінова ситуація та привабливий рівень рентабельності стимулюватиме аграріїв до подальшого вирощування соняшнику.
 17 листопада 2019
У ТОВ «Агрофірма «Колос» на Київщині вирощують саджанці волоського горіха за власною, унікальною технологією.
У ТОВ «Агрофірма «Колос» на Київщині вирощують саджанці волоського горіха за власною, унікальною технологією.
17 листопада 2019
 17 листопада 2019
Лимонна трава (цитронелла) — трав’яниста, багаторічна, злакова, пряно-ароматична культура, батьківщиною якої є Африка.
Лимонна трава (цитронелла) — трав’яниста, багаторічна, злакова, пряно-ароматична культура, батьківщиною якої є Африка.
17 листопада 2019
 16 листопада 2019
Представники малого бізнесу в Україні зможуть скористатися новими фінансовими можливостями у розмірі до 120 мільйонів євро у рамках програми, що її організували ЄС, Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) та його банки-партнери.
Представники малого бізнесу в Україні зможуть скористатися новими фінансовими можливостями у розмірі до 120 мільйонів євро у рамках програми, що її організували ЄС, Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) та його банки-партнери.
16 листопада 2019
 16 листопада 2019
В Агрофірмі «Колос», що в Сквирському районі на Київщині, вже два роки поспіль для запилювання яблунь використовують «Професор Шпрінгер», який у народі називають дичкою-кисличкою.
В Агрофірмі «Колос», що в Сквирському районі на Київщині, вже два роки поспіль для запилювання яблунь використовують «Професор Шпрінгер», який у народі називають дичкою-кисличкою.
16 листопада 2019
 15 листопада 2019
Нині кількісні та якісні параметри основних виробничих засобів сільськогосподарських підприємств стримують розвиток агробізнесу в України, перш за все середніх та малих форм господарювання на селі.
Нині кількісні та якісні параметри основних виробничих засобів сільськогосподарських підприємств стримують розвиток агробізнесу в України, перш за все середніх та малих форм господарювання на селі.
15 листопада 2019
 15 листопада 2019
Цього тижня в Україні знову подорожчали тепличні огірки.
Цього тижня в Україні знову подорожчали тепличні огірки.
15 листопада 2019

Please publish modules in offcanvas position.