×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 62

Україна прямує до аграрного успіху

/ Експертна думка / Субота, 07 липня 2012 17:33

altІсторично склалось Украйні бути аграрною країною – наші ґрунти і клімат дозволяють вирощувати найрізноманітніший перелік культур, що користуються найбільшим попитом на світовому ринку й отримувати чималі врожаї. І ми спокійно можемо посісти одне із провідних місць у списку годувальників світу, якщо вітчизняні можновладці не будуть заважати нашому потенціалу розвиватися, керуючись лише власними інтересами та зиском.
Протягом останнього часу у вітчизняному АПК намітилися доволі цікаві, хоч і не завжди позитивні тенденції, які можна легко відстежувати на основних сільськогосподарських культурах України.

Кукурудза
Для кукурудзи чітко простежується тенденція неправильного перерозподілу коштів у сільському господарстві. За рахунок того, що на продажі кукурудзи заробляють переважно трейдери, фермери позбавлені можливості вкладати додаткові кошти в покращення власної продукції і, тим самим, покращувати позиції України на зовнішніх ринках. Втім, наразі позиції і так непогані.

Торік Україна зайняла перше місце в Європі за обсягом посівних площ кукурудзи – близько 3,3 млн га (тільки сільськогосподарські підприємства, не включаючи господарства населення, які становлять іще понад 0,76 млн га). Причому за посівними площами Україні вдалося обігнати Росію, Францію, Румунію та Німеччину.

Рис. 1 Посівні площі під кукурудзою в Європі в 2009-2011 роках

З урахуванням того, що 75% кукурудзи в Україні вирощується на зерно (іще 10% агрономи не знають на зерно чи силос), а для внутрішніх потреб нам вистачає близько 30% від отриманого врожаю, ми маємо можливість забезпечувати поставки на зовнішні ринки. Торік за обсягами експорту кукурудзи Україна посіла третє місце в світі. В перспективі ми можемо поборотися за друге і перше місця.
alt"Останні кілька років наші фермери почали активно об’єднуватись у групи для полегшення праці, більш ефективного використання ресурсів та необхідності мати більший вплив на ринкових гравців та самостійно вирішувати вартість своєї важкої праці на землі, деякі почали самостійно продавати урожай за кордон, оминаючи хижих трейдерів. Об’єднання фермерів дало можливість вкладати більше коштів у землю, а відповідно й одержувати додаткові прибутки від використання сучасної техніки, якісного посівного матеріалу при оптимальному забезпеченні культур елементами живлення та впровадженню потрібної системи захисту рослин від шкідників, хвороб за забур’яненості. Щорічно ми проводимо дослідження основних сільськогосподарських культур України, однією з яких є кукурудза. Цікавою особливістю, яку ми помітили протягом минулорічного сезону, був той факт, що для фермерів дуже важливою є стійкість гібридів до температурних коливань, що не рідко слугувало причиною вибору того чи іншого гібриду. Цей факт не лишився непоміченим і для виробників насіння, які почали активно розробляти стійкі до посухи гібриди", – зазначає представник компанії Kleffmann Group Тетяна Кожухар.

Рис. 2. Використання урожаю кукурудзи в різних країнах Європи в 2011 році

Разом із тим, вже зараз в Україні достатньо добре розвинута технологія захисту цієї культури. За даними досліджень компанії Kleffmann, у Росії ринок гербіцидів для кукурудзи практично вдвічі менший від українського. Частково це обумовлено і цільовим вирощуванням кукурудзи - в Росії близько 49% посівної площі припадає на силос, у той час як в Україні цей показник становить лише 15%. Разом з тим, у Німеччині витрати в цьому сегменті вдвічі перевищують витрати України. Це зумовлено, в першу чергу, інтенсифікацією технології вирощування культури та цільовим призначенням кукурудзи: близько 30% посівної площі припадає на переробку на біогаз, понад 49% - на силос і тільки 19% - на зерно та 2% на інші цілі.

До того ж, значення цієї культури продовжує стабільно зростати, і можна сказати, що протягом найближчих 3-5 років кукурудза стане просто імператрицею українських полів і навіть затьмарить собою зернові.

Соняшник
Проводячи дослідження ринку засобів захисту рослин та посівного матеріалу соняшнику, ми побачили, що українські фермери у 2011 році почали активно використовувати технологічні гібриди соняшнику з системи Clearfield і ExpressSun. І, як вважають експерти, надалі ця тенденція буде посилюватися.

"У таких країнах, як Болгарія, Угорщина, Румунія ми бачимо, що на частку гібридів, котрі відносяться до систем Clearfield і ExpressSun, припадає 33-53% від загальної посівної площі. Це виробничі системи, які дозволяють знищувати широкий спектр бур’янів на посівах соняшнику, за використання спеціальних стійких до цього гербіциду гібридів", - пояснила Тетяна Кожухар.

Рис. 3. Технологія вирощування соняшнику в 2011 році, % у п.о.

За обсягом посівних площ соняшник випереджає кукурудзу. Але з точки зору експорту України на світовому ринку, нам ще є над чим попрацювати. Ми входимо в п'ятірку, але не займаємо стабільної лідируючої позиції, коливаючись на рівні 3-5 місць.

Надалі, швидше за все, Україна піде шляхом розвитку технології цієї культури як у Болгарії, Угорщині та Румунії, де технологічні гібриди займають від третини до половини посівних площ під соняшником. За умови, звісно, що уряд не буде різко обмежувати площі під цією культурою. Цього року вплив держави на частку соняшнику у сівозміні для фермерів є дуже негативним явищем, оскільки чимало озимих культур вимерзло, і в результаті фермери були змушені пересівати тим, що було в наявності, і відповідно, соняшником також.

Зернові культури
На прикладі цього сегменту можна зробити доволі невтішний висновок – українська селекція поступово, але впевнено занепадає. Якщо говорити про позиції України як виробника, то тут ми поступаємося і Росії, і Канаді. Питання у тому, що багатьом не подобається якість нашої продукції - стандарти різні. Нашу пшеницю забирають переважно на фураж. У нас ці стандарти «кульгають» з доволі банальних причин: низький вміст білка та якість клейковини.

altФермери дедалі більше використовують власний посівний матеріал і насіння, вирощене господарствами, яким офіційно дозволено розмножувати і продавати оригінальне, елітне й репродукційне насіння.

"Зазвичай український фермер економить і купує незначну кількість еліти чи супереліти, розмножує її та застосовує як посівний матеріал у подальшому для себе і для сусідніх фермерських господарств на наступний рік. Раніше цим займався Український Інститут експертизи сортів рослин. Зараз виробництво насіння стало більш доступним. Сьогодні ринок зернових на 50% складається із сертифікованого посівного матеріалу європейських селекціонерів, на 25% - із власного фермерського насіння і на 25% - з насіння, отриманого від господарств, які одержали дозвіл на розмноження та продаж посівного матеріалу", - зазначають у компанії Kleffmann.

Це означає, що ситуація може розвиватися різними шляхами. Оскільки європейські селекціонери зацікавлені в українському ринку зернових культур, можливий варіант, що вони зможуть зацікавити фермерів і заберуть ті 50%, які наразі займає продукція власного виробництва. З іншого боку, можливою лишається і майже повна відмова фермерів від насіння європейських селекціонерів на користь вітчизняного посівного матеріалу.

У будь-якому випадку, український ринок зернових дуже привабливий для великих компаній, які поєднують як виробництво насіння, так і засобів захисту рослин. Лідируючу позицію серед зернових культур займає озима пшениця, на захист якої приходиться близько 75% від усього товарообігу ЗЗР для усіх зернових культур. Площа у 2010 році (під урожай 2011 року) становила 5,3 млн га, а тому питання, хто буде займати лідируючі позиції із посівного матеріалу цієї культури, є дуже актуальним.

Ріпак
Ріпак наглядно демонструє основну характеристику не лише вітчизняних аграріїв, а українців загалом – ми дуже любимо покладатись не на чітке планування, а на примарну можливість везіння.

Ріпак є однією із високорентабельних культур, але і однією з найбільш ризикових. Україна спеціалізується на озимому ріпаку, в той час як інші країни вирощують ярий. Озимий ріпак більш урожайний, але існує великий ризик, що велику частину площі доведеться пересівати ярими культурами. Втім, якщо рослини перезимують, то віддача буде відчутною – і ціни, і попит на світовому ринку виглядають більш ніж пристойно та постійно зростають.

Протягом останніх років великі площі під цією культурою вимерзали. Саме це і вплинуло на деяке скорочення посівних площ під ріпаком озимим - від рекордних 1,5 млн га в 2008 році ми прийшли до 1,1 млн га в році 2011.

"Від вирощування ріпаку фермери поступово відходять - бояться ризикувати. Фермери ніколи не знають, коли рослини припинять вегетацію і на якій стадії розвитку будуть знаходитись, оскільки це дуже залежить від погодно-кліматичних умов. Зовсім від ріпаку не відмовляться - це дуже прибуткова культура. Досвідчений агроном, трохи везіння - і фермер може отримати досить непоганий прибуток. Падіння посівних площ найближчим часом трохи затримається. На 2-3 роки вони будуть коливатися у межах 1 млн га. Потім, залежно від змін у нашому кліматі, ми або повернемося до великих площ, або ще більше їх скоротимо. На ринку насіння ріпаку все може стрімко змінитися. Тут все залежить від того, хто із виробників насіння швидше запропонує морозо- та зимостійкі сорти й гібриди цієї культури", - каже Тетяна Кожухар.

Попри всі вище перераховані проблеми, Україна має достатньо можливостей для росту.

"Україна повинна підвищувати якісні показники. І ми до цього вже йдемо - розвиваються технологічні гібриди, удосконалюються технології захисту. Зараз в Україні відбувається закладання фундаменту для якісного стрибка. Якщо вдасться реалізувати цей потенціал, то Україна на світовому ринку спокійно може обійти Канаду - за показниками врожайності та якості продукції рослинництва. Враховуючи структуру сівозмін, наша держава може увійти до п'ятірки світових годувальників уже протягом найближчих 10 років", - зазначає виконавчий директор Kleffmann Group в Україні Оксана Антонова.

 19 листопада 2019
За останні 10 років частка енергії, яку отримують від біопалива і відходів у загальному енергоспоживанні України зросла більш ніж втричі.
За останні 10 років частка енергії, яку отримують від біопалива і відходів у загальному енергоспоживанні України зросла більш ніж втричі.
19 листопада 2019
 19 листопада 2019
У місті Кролевець Сумської області готують до запуску в експлуатацію першу чергу сонячної електростанції потужністю 15 МВт.
У місті Кролевець Сумської області готують до запуску в експлуатацію першу чергу сонячної електростанції потужністю 15 МВт.
19 листопада 2019
 18 листопада 2019
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов оприлюднив деталі щодо державної фінансової підтримки в межах земельної реформи.
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов оприлюднив деталі щодо державної фінансової підтримки в межах земельної реформи.
18 листопада 2019
 18 листопада 2019
Минулого тижня, 14 листопада, у приватному господарстві у селі Троїцьке Новоодеського району Миколаївській області виявили африканську чуму свиней.
Минулого тижня, 14 листопада, у приватному господарстві у селі Троїцьке Новоодеського району Миколаївській області виявили африканську чуму свиней.
18 листопада 2019
 18 листопада 2019
Основною причиною знижувального цінового тренда в сегменті коренеплодів стало збільшення обсягів пропозиції на ринку на тлі стриманого попиту на моркву та буряк.
Основною причиною знижувального цінового тренда в сегменті коренеплодів стало збільшення обсягів пропозиції на ринку на тлі стриманого попиту на моркву та буряк.
18 листопада 2019
 18 листопада 2019
Ціни закупівлі живця свиней забійних кондицій продовжили пониження упродовж другого тижня листопада.
Ціни закупівлі живця свиней забійних кондицій продовжили пониження упродовж другого тижня листопада.
18 листопада 2019

Please publish modules in offcanvas position.