Перспективи врожайності: цифри і факти

/ Експертна думка / Середа, 30 квітня 2014 13:25
altТетяна ТИМОШЕНКОспеціально для "АС"
«Сьогодні дуже важливо правильно прораховувати свої дії, оскільки на внутрішньому ринку накреслюються суперечливі тенденції», - розпочав свій виступ під час прес-конференції Сергій Феофілов, генеральний директор «УкрАгроКонсалту», яка відбулась на початку нового аграрного сезону.

 

Цьогорічну посівну кампанію можна охарактеризувати не однозначними тенденціями. З одного боку, сприятливі погодні умови. За свідченням експертів, такої весни й такої відмінної перезимівлі озимини вже не пригадують кілька останніх років! З іншого боку, в країні надто непрості геополітична та економічна ситуація. Свої корективи постійно вносить світовий ринок. «В Україні легко спрогнозувати деякі застійні тенденції, а пропозиція на світовому аграрному ринку буде зростати, знижуючи ціни українським імпортерам», - зазначив Сергій Феофілов.
 
Зернові культури
Останні 11 років характеризуються дев’ятикратним зростанням виробництва зерна, що дозволило країні ввійти у п’ятірку світових лідерів експорту. Такі результати були зумовлені, зокрема, впровадженням нових технологій і як наслідок - зростанням урожайності. Крім того, протягом останніх сезонів були доволі привабливими ціни. 2013–2014 маркетинговий рік став справжнім випробуванням для Причорноморського регіону. І навіть зараз, незважаючи на зростання цін на світових ринках, фінансування весняних польових робіт залишається дуже гострою проблемою.
 
Посівні площі озимих зернових у цьому сезоні дещо менші, аніж попереднього, і становлять 7,82 млн га (для порівняння, торік озимими зерновими було засіяно 8,1 млн га). Частково це спричинено осіннім недосівом: через несприятливі погодні умови незасіяними залишились площі на 350 тис. га. До речі, за останнє десятиліття точно у цьому сезоні було засіяно найменші площі жита, натомість розширили посівні площі під озимим ячменем.
 
Ще на початку лютого експерти в один голос говорили про високу трендову врожайність зернових. Відтак, станом на 20 березня стан озимини оцінювався як задовільний, а тому недосів пшениці не означає, що буде брак цього товару. Так, до прикладу, очікування врожаю озимого ячменю становлять близько 3 млн т (для порівняння, у минулому сезоні цей показник дорівнював 2,65 млн т). Прогнозують зростання і більшої врожайності ярого ячменю: станом на 20 березня ярим ячменем вже було засіяно понад 700 тис. га, а це найбільше за останні 6 років!
 
Кукурудза попри свою витратність не втрачає популярності серед агровиробників, а особливо в умовах цього року, коли є достатня кількість вологи. Відтак, трендова врожайність, за оцінкою експертів, становитиме не менше 50 ц/га.
 
«Зараз все буде залежати і від погоди, і від удобрення (84 % площ під озиминою вже удобрені), а також від інших технологічних заходів, - зауважила Єлизавета Малишко, експерт зернового ринку «УкрАгроКонсалт». - А тому, зважаючи на обмежені фінансові ресурси, особливо малих та середніх агровиробників, ми зменшили нашу оцінку урожайності».
 
На думку консалтингового агентства «УкрАгроКонсалт», у поточному сезоні буде зібрано 53 млн т зернових.
 
Ринок олії та олійних культур
Перезимівля озимого ріпаку пройшла на відмінно, втрати після зими становлять менше 2 %, або 13 тис. га, а слабкі та зріджені посіви займають не більше 6 %. Площі озимого ріпаку під пересів цього сезону найменші за останні 10 років - лише 27 тис. га, які будуть засіяні ярим ріпаком. «Це найнижчий показник за останні роки, - наголосила Юлія Гаркавенко, провідний експерт ринку олійних культур України та Чорноморського регіону. - І хоча посівні площі у цьому сезоні були трохи меншими, це не особливо впливатиме на урожай, який ми прогнозуємо на рівні 2,2 млн т».
 
Соя продовжує залишатись однією з перспективних культур, тому прогнозовані площі під нею у цьому сезоні становитимуть 1,6 млн га. Разом з тим, дефіцит фінансових ресурсів не сприятиме підвищенню урожайності, тому аналітики очікують врожайність сої на рівні 3,1 млн т.
 
Ситуацію із соняшником, однією з найбільш прибуткових культур, реально може врятувати весняне зростання цін. Водночас, у цьому сезоні відзначають великі запаси соняшнику, що «тиснутимуть» на ринок. Відтак, за оптимістичними прогнозами «УкрАгроКонсалт», посівні площі під соняшником залишаться на торішньому рівні - 5,3–5,5 млн га. За песимістичними - 4,9–5 млн га, та навіть за таких умов у цілому вітчизняні агровиробники зможуть зібрати не менш 10 млн т насіння соняшнику. Зі слів Юлії Гаркавенко, прогнозована урожайність становитиме 1,8 т/га.
 
altСоняшникова олія вимагає окремої уваги. Адже Україна на сьогодні поряд із Росією, що є нашим головним конкурентом, є одним з основних постачальників соняшникової олії на світовий ринок. Фактично, ? обсягу усієї соняшникової олії, - українська. Не кажучи вже про те, що кожного року темпи виробництва зростають. А тому, незважаючи на складну геополітичну ситуацію в країні, торгівля соняшниковою олією була не менш активною. За 24 дні березня головними напрямами відвантаження стали Китай (36 %), Індія (35 %), які віддають перевагу саме українській соняшниковій олії.
 
«Враховуючи, що на олійному ринку вперше сформувалася ситуація, коли соняшникова олія дешевша за соєву, основним виробником якої є Аргентина, і пальмову (Малайзія), ми очікуємо, що попит на ринку найближчим часом буде триматися на хорошому рівні», - запевнила Юлія Гаркавенко.
 
Відтак, якщо говорити мовою цифр, за 24 дні березня з України через морські порти було експортовано 257 тис. т соняшникової олії. До речі, зі слів Юлії Гаркавенко, світові ціни дуже активно реагували на події в Україні. Так, у переддень кримського референдуму ціни, особливо на соняшникову олію, різко зросли до 935 дол./т. Також трейдери стверджують, що попри всі ризики попит на віт-чизняну сільгосппродукцію не зменшується. Так, до прикладу, кукурудза, яка залишається основним експортним товаром, за останні тижні додала в ціні близько 15 дол.
 
До питання логістики. Порти
У цій ситуації, що склалась в Україні сьогодні, все більше учасників ринку та агровиробників турбує питання логістики. Адже вітчизняне сільськогосподарське виробництво є експортно-орієнтованим. «На сьогодні, відповідно до проведеного нами аналізу даних за попередні роки, залежно від сезону, частка кримських портів у відвантаженні сільськогосподарської продукції на експорт становить від 5 до 10 %», - розповіла Єлизавета Малишко.
 
Основна торгівля відбувалась через севастопольський термінал СК «Алвіта» та керченський порт. Але вже з січня 2014 року зерно не відвантажується з керченського порту - це зумовлено сезонним фактором, через севастопольський порт активне відвантаження зерна відбувалось до 3 березня. «І навіть протягом останнього тижня із севастопольського порту було відправлено 60 тис. т кукурудзи. Тобто як на березень - експорт був дуже активним», - пояснила експерт зернового ринку.
 
Наразі вантажовідправники переукладають договори та скеровують вантажі на Одеський порт. Разом з тим, азовські порти продовжують працювати та стабільно відвантажують свої невеликі кораблі. Зі слів експертів, до кінця сезону найбільш активними будуть порти Одещини.
 
«Якщо виникнуть проблеми з Керченсьою протокою, то ті навантаження, що приймають порти Азовського моря, не такі вже і значні - це 3–5 тис. т. Їх можна буде перерозподілити між портами Одеси, Миколаєва та Херсону», - пояснила Єлизавета Малишко.
 
Відкритим питання залишаються під’їзні шляхи та достатня кількість вагонів-зерновозів. Їх таки бракує, але не критично. Якщо гостра економічна та політична ситуації не врегулюються найближчим часом, то торгувати сільгосппродукцією Україна все одно зможе. Зі слів експертів, за останній рекордний сезон українські порти та система логістики показали, що можуть робити великі відвантаження, до прикладу, тільки за місяць кукурудзи відправляли 4 млн т, а тому екстраординарних логістичних проблем не очікується.
 
Причорноморський регіон
Оскільки частка Причорноморського регіону у світовій торгівлі щороку тільки зростає, експерти не залишили цю тему без уваги. Зі слів експерта зернового ринку Чорноморського регіону Олени Лошкарьової, девальвація рубля дозволила Росії стати більш конкурентоспроможною у другій половині сезону, що призвело до росту експорту. Як і в Україні, перезимівля озимини в Росії пройшла успішно, відтак, оператори ринку оцінюють майбутній урожай на рівні 90–93 млн т. Відтак, зважаючи на ймовірне погіршення зовнішньоекономічних зв’язків між Україною та Росією, боротьба за ринки зовнішньої торгівлі буде посилюватись.

1

 21 вересня 2019
Мармурова яловичина із елітних порід бичків: унікальна ферма на Київщині.
Мармурова яловичина із елітних порід бичків: унікальна ферма на Київщині.
21 вересня 2019
 21 вересня 2019
Згідно з результатами опитування, лише третина опитаних підтримують цю пропозицію. Майже половина українців (49%) не підтримують ухвалення закону про ринок землі і скасування мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення до 1 грудня 2019 року.
Згідно з результатами опитування, лише третина опитаних підтримують цю пропозицію. Майже половина українців (49%) не підтримують ухвалення закону про ринок землі і скасування мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення до 1 грудня 2019 року.
21 вересня 2019
 21 вересня 2019
Поліція силою розігнала учасників блокади вагонів із вугіллям у Соснівці на Львівщині та затримала більше 20 осіб.
Поліція силою розігнала учасників блокади вагонів із вугіллям у Соснівці на Львівщині та затримала більше 20 осіб.
21 вересня 2019
 20 вересня 2019
Сьогодні по всій Україні аграрії вийшли на мирні протести, мета яких привернути увагу громадськості, президента України та уряду до проблем  впровадження ринку землі і висловити своє бачення земельної реформи.
Сьогодні по всій Україні аграрії вийшли на мирні протести, мета яких привернути увагу громадськості, президента України та уряду до проблем  впровадження ринку землі і висловити своє бачення земельної реформи.
20 вересня 2019
 20 вересня 2019
У проекті Держбюджету-2020 на підтримку агропромислового комплексу було закладено менше коштів, оскільки в попередні роки закладені кошти не використовувались в повному обсязі. 
У проекті Держбюджету-2020 на підтримку агропромислового комплексу було закладено менше коштів, оскільки в попередні роки закладені кошти не використовувались в повному обсязі. 
20 вересня 2019
 20 вересня 2019
На поточному тижні в Україні помітно зросли ціни на тепличні помідори.
На поточному тижні в Україні помітно зросли ціни на тепличні помідори.
20 вересня 2019

Please publish modules in offcanvas position.