Зима позаду — як там озимі?

/ Експертна думка / Неділя, 18 червня 2017 11:08
В останній день зими у Києві пройшов І Зимовий зерновий конгрес. Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» спільно з агенцією подій AgriEvent запросили агрономів, фермерів, керівників агрогосподарств, науковців, страхувальників на спільний форум, аби краще зрозуміти нюанси вирощування, експорту та переробки озимих cільськогосподарських культур.

 

Як відомо, десь 10–15% урожаю залежить від того, чи вчасно ви відсіялися. Нині навесні дедалі частіше для посіву ярих культур спостерігаються умови (природно-кліматичні, погодні, фінансові — різні), які заважають відсіятися у встановлені строки. Вихід тут бачиться простий: більше сіяти восени. «У середині двотисячних років спостерігався тренд на зменшення площ озимих культур на користь ярих… Протягом останніх двох років озимі почали повертати втрачені позиції», — вважає генеральний директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) Тарас Висоцький, який розпочав дискусію на Зимовому зерновому конгресі.

Отже, озимі зернові знову у центрі уваги. Зокрема, озима пшениця у структурі посівних площ України стабільно займає 22–25%. І далі ця частка, за прогнозами експертів, зростатиме. Що стало можливим, зокрема, завдяки не лише стабільно добрій рентабельності, а й тому, що деякі технологічні операції виконуються, так би мовити, заздалегідь (тобто восени), що дозволяє чіткіше спланувати тайм-менеджмент і ресурс техніки навесні.

На конгресі аграріїв цікавили наступні питання: як досягти при вирощуванні озимих культур максимальної прибутковості, які технології обробітку ґрунтів та сівби для цього підходять найкраще? Зокрема, обговорювалися проблеми модного «ноу-тілу».

Щодо вітчизняного досвіду, то особливо прискіпливо дослідили учасники форуму практику господарювання фермера Олександра Вольтерса, директора підприємства «Агроконсалт АВ» із села Озерко Здолбунівського району Рівненщини. На площі приблизно 3500 га він вирощує тільки озимі культури: пшеницю, ріпак, жито, ячмінь. При цьому збирає стабільно добрі врожаї, закуповує нову агротехніку, займається експортом.

Олександр Волтерс — німець. Він належить до тих європейських «місіонерів» аграрної справи, яких чимало вже є по-різних куточках України. Вони нас дивують і стають прикладом служіння, але не Богові (хоча й релігійна мотивація теж у них є), а землі і праці на ній. Він — людина добре освічена. Не дарма ж півтори тисячі людей довірили йому свої паї. Волтерс освоював аграрну премудрість у Геттінгенському університеті — тому самому, де навчалися колись філософ Артур Шопенгауер, казкарі брати Грімм, канцлер Отто фон Бісмарк. Тож як освічений аграрій і фермер-практик Олександр Волтерс вважає, що посіяні під зимівлю зернові культури мають великі переваги у порівнянні з ярими й дають кращий урожай. А особливо перспективні озимі у західних регіонах країни. Там більше дощів. До того ж до ярих треба більший і трохи інший парк агротехніки. Багатьом агрогосподарствам не вистачає технічних засобів, щоб сіяти і весною, і восени.

На загал торік озимих зернових культур по всій Україні було посіяно близько 7 млн га. Умови перезимівлі у них виявилися непростими. Однак, за даними, оприлюдненими Мінагрополітики, із загальної площі посіяних озимих на зерно 7172,6 тис. га отримано сходів на площі 6835,7 тис. га (95,3%). З них у доброму стані перебуває 2555,0 тис. га (37,4%), у задовільному — 3009,5 тис. га (44,0%), у слабкому — 1271,2 тис. га (18,6%). Запаси вологи в ґрунті на посівах пшениці озимої близькі до середніх багаторічних показників. І ми знаємо, що в озимих зернових велика компенсаторна здатність, вони стійко переживають стреси, особливо якщо було посіяне добре насіння.

Звісно, проблеми його якості теж потрапили у сферу уваги учасників конгресу. Кандидат сільськогосподарських наук Іван Тимчишин прочитав доповідь «Якісне насіння — запорука доброго врожаю». Він працює у ТОВ «ДСВ-Україна», що є дочірньою структурою DSV — провідної німецької компанії у сфері рослинництва. DSV виводить високоврожайні сорти і гібриди, надає консультативну підтримку впродовж усього року.
 
Рівень рентабельності пшениці, %
 

Насіннєвій проблематиці присвятив доповідь також директор із розвитку технологій холдингу Human Transparency Innovations Володимир Степанчук.

Серед спікерів Зимового зернового конгресу була й компанія «Агроскоп Інтернешнл», яка запросила до України Рода Сміта — британського фермера, який встановив неперевершений на сьогодні світовий рекорд урожайності озимої пшениці: 16,65 т/га. Це було зафіксовано у Книзі рекордів Гіннеса. Також приїхали в Україну його дорадники — агроном Ендрю Уоллес і технолог Метью Річардсон. Порівняймо: як зазначив гендиректор УКАБу Тарас Висоцький, середня урожайність пшениці по Україні торік становила 4,2 т/га, а найкращі врожаї — 9 т/га. Середня урожайність не лише пшениці, а й багатьох культур у нашій країні сягає приблизно лише 50% від тієї, що її демонструють фермери Євросоюзу, Австралії, Канади, США, Бразилії. І це на наших чорноземах! Чому?

Розповідь британських гостей викликала жваве обговорення, серію питань.Українські аграрії отримали інформацію про те, як можливо досягти такої фантастичної урожайності озимої пшениці у важких північних умовах, як використовувати насіння з високим потенціалом і правильні технології, вкладаючись у насіння, добрива, засоби захисту рослин.

Також у рамках форуму відбувся юридичний практикум про підготовку до вірогідного зняття мораторію на повноцінний ринок землі. «Існує декілька речей, які заважають зняти мораторій: страх, недовіра до влади, відсутність розуміння прозорих правил, історичний досвід із приватизацією», — вважає адвокат Дмитро Александров, керуючий партнер фірми Alexandrov & Partners. Багато хто посилався на негативний досвід із приватизацією об’єктів промисловості. Але ж ми маємо й серйозний позитивний досвід із масової приватизації житла і створення повноцінних ринкових відносин у житловій сфері.

На Зимовому зерновому конгресі обговорювалися рішення з менеджменту в аграрному бізнесі, а також така поки що периферійна нібито тема, як страхування урожаю від весняно-літніх ризиків. Про страхові інструменти розповів фермерам Володимир Юдін, генеральний директор ТОВ «Агроріск».

Коментарі

Іван ТИМЧИШИНканд. с.-г. наук, менеджер з розвитку продуктів ТОВ «ДСВ-Україна»
 Одним з основних напрямів роботи нашої компанії є селекція зернових культур. Ми маємо величезний досвід роботи локальних селекційних станцій у різних агрокліматичних умовах по Україні і по всій Європі. У нас більше 20 тис. дослідницьких ділянок. Насіння від ДСВ займає приблизно 5–7% ринку України, а якщо брати з озимої пшениці, до у деяких областях ця цифра сягає 30%. Компанія DSV має в Україні повний цикл селекції озимих культур. Виводимо також сорти пізньої сівби й екстремально пізньої. Однак підкреслю: успіх сорту насіння залежить не лише від селекції, а й від правильної технології вирощування. Тому виробник отримує від нас рекомендації, як поводитися з тим або іншим сортом: щодо норм і строків висіву, необхідності підживлення тощо.
 
Володимир СТЕПАНЧУКдиректор із розвитку технологій холдингу Human Transparency Innovations
 Щороку ми закладаємо близько 100 сортів озимої пшениці. Потім випробовуємо їх кілька років. І пропонуємо на ринок тільки стабільні якісні сорти. Підбираємо сорти для різних кліматичних зон і погодних умов. Основні проблеми по Україні за останні роки — це стресові ризики. Тому ми особливу увагу надаємо сортам, стійким до стресів. У нас є насіннєвий завод, і ми приділяємо велику увагу якості насіння.

Іван ЛИСАК, Ігор ПЕТРЕНКО
спеціально для "Агробізнес Сьогодні"
 21 квітня 2018
19 квітня у Львові стартувала найбільша агропромислова виставка Східної Європи AGROPORT West Lviv 2018. Захід має величезні масштаби і проводиться в міжнародному аеропорту ім. Данила Галицького. Найкращі виробники, високі посадовці, міжнародні експерти і тисячі відвідувачів – виставка вражає розмахом. Відвідав виставку і Президент України Петро Порошенко.
19 квітня у Львові стартувала найбільша агропромислова виставка Східної Європи AGROPORT West Lviv 2018. Захід має величезні масштаби і проводиться в міжнародному аеропорту ім. Данила Галицького. Найкращі виробники, високі посадовці, міжнародні експерти і тисячі відвідувачів – виставка вражає розмахом. Відвідав виставку і Президент України Петро ...
21 квітня 2018
 20 квітня 2018
Продавати вітчизняне борошно до ЄС та Бразилії важко, адже ці ринки збуту захищаються квотами, кажуть представники борошномельного бізнесу.
Продавати вітчизняне борошно до ЄС та Бразилії важко, адже ці ринки збуту захищаються квотами, кажуть представники борошномельного бізнесу.
20 квітня 2018
 20 квітня 2018
Минулого року виробництво комбікормів було найменшим за останні 7 років.
Минулого року виробництво комбікормів було найменшим за останні 7 років.
20 квітня 2018
 20 квітня 2018
Перевізник веде перемовини з однією з міжнародних фінансових організацій.
Перевізник веде перемовини з однією з міжнародних фінансових організацій.
20 квітня 2018
 20 квітня 2018
12 квітня 2018 р. Міжнародний науково-дослідний інститут сільськогосподарських культур напівпосушливої тропічної зони (International Crops Research Institute for the Semi-Arid Tropics, ICRISAT) та Corteva Agriscience™, Сільськогосподарський підрозділ DowDuPont, підписали багаторічну партнерську угоду з метою зміцнення продовольчої безпеки шляхом поліпшення продуктивності сільськогосподарських культур, що дають їжу мільйонам людей. Угода ...
12 квітня 2018 р. Міжнародний науково-дослідний інститут сільськогосподарських культур напівпосушливої тропічної зони (International Crops Research Institute for the Semi-Arid Tropics, ICRISAT) та Corteva Agriscience™, Сільськогосподарський підрозділ DowDuPont, підписали багаторічну партнерську угоду з метою зміцнення продовольчої безпеки шляхом ...
20 квітня 2018
 20 квітня 2018
З початку тижня ціна на овоч впала майже на третину.
З початку тижня ціна на овоч впала майже на третину.
20 квітня 2018

Найближча подія

19 квіт. 2018
10:00AM - 05:00PM
AGROPORT ЗАХІД ЛЬВІВ 2018

Наші видання

Please publish modules in offcanvas position.