×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Чиказька товарна біржа: що і як?

Чиказька товарна біржа: що і як?

/ Фінансування АПК / Четвер, 05 березня 2020 15:05

Для українського фермера Чиказька біржа (Chicago Mercantile Exchange, CME) — це планета Марс. Хоча потужні фінансові імпульси звідти постійно доходять і до нас. Наші аграрії вже навчилися озиратися на коливання цін на пшеницю або кукурудзу, які відбуваються у далекому Чикаго... Інформаційно-аналітична корпорація «ПроАгро Груп» провела V Форум «Стратегії експорту. Трейдинг-2020».На ньому, зокрема, ми познайомилися з Валерієм Сігаєвим, брокером Чиказької товарної біржі.

Чиказька товарна біржа — найбільший у світі торговельний майданчик ф’ючерсами, тобто угодами «на майбутнє». Торги там ведуться з валюти, біржових індексів (наприклад, NASDAQ), а також сільськогосподарської продукції. Там продаються ф’ючерси на кукурудзу, пшеницю, сою, соєві боби і шрот, соняшникову олію, цукор, свинину, велику рогату худобу, вовну та ін. Всі торгові майданчики світу так чи інакше орієнтуються на торги в Чикаго і ще дві-три такі ж крупні біржі. Саме на базі тих біржових механізмів формуються ціни на згадані товарні позиції, і на них миттєво орієнтуються експортні операції у найвіддаленіших куточках планети. Пан Сігаєв працює у Чикаго саме на агарному напрямі. За походженням він киянин, тож спільну мову знайшли легко.

 

04 419 79

Валерій Сігаєв, аграрний брокер із Чикаго

 

 • Навіщо взагалі потрібна агровиробникам товарна біржа?

— Насамперед врахуємо такий нюанс, як загроза з боку контрагента. Коли ви працюєте на спотовому ринку, тобто реально щось продаєте або купуєте «тут і негайно», для вас контрагент — це ризик №1. Чи поставить він вчасно товар, як обіцяв? Заплатить він чи ні? Але на біржі ця проблема вирішена. Чиказька біржа виступає покупцем для кожного продавця і продавцем — для кожного покупця. Вона гарантує всю угоду повністю.

Які ще функції у біржі? Найважливіша — ціноутворення. Учасники ринку, як правило, знають ціну свого товару на поточний день. Ну, а що буде завтра? Ціни на біржі є бенчмарком, орієнтиром для бізнесу на майбутнє. Якщо ми бачимо, що на біржі ціна, скажімо, на кукурудзу в травні або вересні така-то, то можемо на це орієнтуватися у своїх подальших планах. Зрозуміло, що цифри можуть коливатися. Але менше з тим...

Ще момент — управління ризиками. Ми працюємо в індустрії, де їх дуже багато. Якщо постачальник заробляє усього долар-два на тонні зерна, то будь-який несприятливий рух ціни може у момент знести його прибуток. Тому хеджування ризиків має таку важливу економічну функцію. Невизначеність — найстрашніше, чого боїться ринок.

 

 • Чи легко потрапити на торговельні майданчики в Чикаго звичайному фермерові?

— Мене дивує: українські аграрії вважають, нібито отримати доступ на Чиказьку біржу вельми складно. Насправді ж ні. Вам треба вибрати на сайті біржового брокера. Заповнити документ приблизно такої ж складності, як під час відкриття будь-якого банківського рахунку. Далі пройти нескладну процедуру комплайєнса (верифікації доброчесності — Ред.). І все: рахунок на біржі вам відкритий. Законодавство України це нині дозволяє. Після того на субрахунок заводяться гроші, клієнт отримує паролі й може приступати до торгівлі. У кінці кожного робочого дня він отримує звіт від біржі стосовно своїх торгів.

 


Біржовий міні-словник

 

Базовий актив — товар, валюта, акція, облігація.

Бенчмарк — показник стану ринку, цін на ньому.

Деривативи — усі вторинні цінні папери. За ними сторони зобов’язуються виконати певні дії щодо якогось активу. Дериватив передбачає можливість вільно його торгувати.

Комплайєнс — процедура «фінансової гігієни», перевірка клієнта на відповідність вимогам законодавства, правилам біржі.

Опціон — фінансовий інструмент, який засвідчує право придбати (call) або продати (put) у майбутньому базовий актив на умовах, визначених на час його укладення.

Ф’ючерс — контракт, що зобов’язує придбати (або продати) якийсь актив у визначений час на певних умовах у майбутньому.

Хеджування — засіб обмеження ризику, форма страхування вартості товару або валютного ризику під час укладання ф’ючерсів.


 

 • Пане Валерію, які інструменти існують для користувача? Що там може зацікавити аграрія з України?

— На сайті Чиказької біржі — десятки платформ. Ми заходимо, дивимося на різноманітні ринки, купуємо та продаємо. Якщо фермер сам не упорається, йому брокер може допомогти порадою. Ми бачимо ціни, графіки їх коливань. У Чикаго торгуються кукурудза, пшениця, соя… Щодо кукурудзи — ліквідність просто зашкалює, цей товар дуже ходовий на біржі. Нею торгують по-різному, як коли... Минулого тижня активно купували і продавали пшеницю врожаю липня-серпня 2020 року. Активно зараз поводиться чорноморська пшениця — вона є гарним хеджем (страховим товаром — Ред.). Зовсім недавно з’явилася на біржі в Чикаго і соняшникова олія.

 

 • Хто з українських агровиробників заробляє у Чикаго на біржі?

— Взагалі-то це їхня комерційна таємниця. Не складно припустити, що це найбільші агрохолдинги. Ну, а що вони конкретно там щодня роблять — я не сказав би, навіть якби знав.

 

 • Чи складно працювати брокером? Як ви потрапили на знамениту біржу?

— Народився і виріс я у Києві. Відслужив строкову службу в армії. Навчався в Київському інституті іноземних мов. У 1992 переїхав до Чикаго і майже одразу влаштувався на товарній біржі. І ось уже протягом понад 25 років заробляю там на життя. Це моє найперше в Америці і по сьогодні останнє місце роботи. Просто я нічого іншого не вмію.

Я відразу ж став працювати в аграрному секторі, бо там дещо простіше, ніж на інших напрямах економіки. Аграрні підприємства в США активно використовують ф’ючерси та опціони. Чому? Їм це вигідно. За правильного використання цих біржових інструментів вони регулярно отримують додатковий прибуток.

Сьогодні в Америці банкіри зазвичай підштовхують клієнта до використання біржових інструментів, як, наприклад, продавці автомобілів пропонують страховку. Чому? Тому що разом із деривативами інші фінансові операції стають менш ризикованими, а це будь-який банкір завжди вітає. Крім того, в США є довіра до фінансової системи загалом, на яку спираються ринки цінних паперів.

04 419 80 2

 

 • Ви перед кимось звітуєте там?..

— Ні. Це мій бізнес. Тільки перед фіскалами. Трейдер, брокер — складні професії. Як казав один мій колега: знав би, що буде так непросто — краще пішов би в чиказькі таксисти. Але це цікава робота. Ти постійно в курсі ринку, у тонусі, в епіцентрі ризиків. За 25 років роботи мені поки що не набридло.

 

 • В Україні створено Аграрну біржу, але торгує вона, здається, поки що лише деревиною і біопаливом. Чи потрібна у нас біржа такого ж типу, як в Чикаго? Чи не час з’явитися національному ф’ючерсу?

— Я чув неодноразово дебати з цього приводу. Мовляв, непогано, щоб тут працював локальний бенчмарк із ціновими орієнтирами. А також сперечаються: чи потрібно номінувати контракти в гривні? Або: чи варто фіксувати поставки в Одесі? Все це можуть визначити тільки - і насамперед! - учасники ринку. Так і в Чикаго — біржу булу засновано 1898 року. Зібралися 60 виробників і сказали: цей інструмент нам потрібен. Але сьогоднішній свій вигляд вона набула не одразу... В принципі, нічого складного в роботі біржі немає. Інструменти біржові використовувати треба. Без них, як кажуть, ви змушені діяти однією рукою. Та взагалі, біржа — це тривалий шлях. Потрібно формувати довіру до всієї системи ф’ючерсних взаємин, розробляти програмне забезпечення. Я вважаю, що треба і в Чикаго торгувати, і створювати подібну біржу в Україні. Агровиробники Чорноморського регіону використовують можливості для ф’ючерсної торгівлі ще недостатньо. Я недавно цілеспрямовано досліджував ступінь розвитку фінансових ринків в Україні. Проаналізував 700 учасників агросектору та переробки, а також трейдерів. Тільки близько 7% виробників сільгосппродукції чули, що таке деривативі ринки. Серед трейдерів трохи більше знавців — близько 50%. Виглядає так, що дуже багато ще потрібно просвітницької роботи.

 

 • Так, у нас ще є проблеми і з освітою, і з довірою ...

— Я — Вел Сігаєв, працюю з одним із найстаріших незалежних брокерських домів RJO’Brien на торговій біржі в Чикаго протягом останніх 25 років. Припустимо, ви засумнівалися в цьому моєму твердженні. Що ж: заходьте на сайт Чиказької біржі, набирайте Val Sigaev, і отримаєте інформацію про мою кар’єру. Ви завжди там можете перевірити, з ким маєте справу. Довіра — один із наріжних каменів біржової індустрії. Є багато нюансів, на яких вона будується. Чиказька біржа з дня заснування не оголошувала дефолт жодного разу. Система її роботи проста і надійна, вона функціонує таким чином уже понад 120 років.

 

 • Сільське господарство — це поля, елеватори, трактори, кури-гуси... Споконвіку на біржах торгували самі ж виробники. Потім прийшли трейдери-перекупники. А тепер, кажуть, там бал правлять роботи?

— Іноді я виїжджаю до клієнтів у господарства. Але переважно сиджу в офісі за комп’ютером. Наразі торгівля — це загальна думка продавців і покупців про ціни, погоду, про майбутнє. От наприкінці лютого департамент сільського господарства американського Уряду виходить зі своїм прогнозом на 2020 рік. Якщо він скаже: урожай буде добрим, і виробництво виросте — відповідно, побачимо зниження ф’ючерсних цін на сільгосппродукцію. А коли очікуються якісь проблеми — ціни зростуть. Вони можуть підскочити на новинах про пташиний грип або про якісь події у Китаї. Напевно, торгівлю акціями компаній і справді заполонили роботи, але у нас на товарній біржі в секторі сільського господарстві ще є ніша для брокерів-людей. Бо щоб передбачати ціни в агросфері, потрібно дивитися, де що росте й колоситься, як і ким споживається, де яка погода, дощі й посуха... Роботи поки що все це відстежувати не навчилися.

 

04 419 80 1

Графіки коливання цін на кукурудзу — пульс світової торгівлі

 

 • В агросфері України вже практикуються форвардні контракти: постачальники під посівну дають товарний кредит — насіння, агро­­­хімію, техніку... А потім восени забирають урожай. Як вам підхід? Не нагадує бартер? Чи це вже крок до ф’ючерсної торгівлі?

— Форвардний контракт — це теж частина плану з управління ризиками, тому це придумано добре. Коли таку форму взаєморозрахунку пропонують компанії-постачальники — я їх розумію. Вони враховують сьогоднішній стан ринку, ризики неповернення коштів за свої товари. За форвардних відносин є вигода для усіх сторін. Але для аграрія краще, щоб форвардні контракти працювали разом із яким-небудь інструментом біржі. Наприклад, call-опціоном. Тоді буде можливість додатково заробити, якщо раптом ціна продукції виросте. Грубо кажучи, якщо ціна на кукурудзу до березня піднялася вище очікуваної, то добре б аграрієві мати право переглянути форвардний контракт на свою користь. Тобто опціон працює як страхова премія. Тому call-опціони так популярні, у них не складно розібратися. В тому числі й фермери їх полюбляють. А робота з форвардним контрактом корисна для ринку ще й тому, що дає можливість учасникам глибше вникнути, що таке деривативи.

 

 • Що ви скажете про стан нинішнього сільського господарства в Україні?

— Воно розвивається чудово! Особливо за останні 10 років я бачу величезний ривок вперед. Якщо всі учасники ринку зможуть домовитися щодо законодавства про землю --це буде ще один крок у правильному напрямі. Я бажаю вам успіхів і закликаю пильніше подивитися на можливості, які надає біржова торгівля.

 

Розмовляв Ігор Петренко

 

svidome

 18 жовтня 2021
Україна збільшує обсяги та темпи експорту зерна на тлі рекордних врожаїв пшениці та ячменю у 2021 році.
Україна збільшує обсяги та темпи експорту зерна на тлі рекордних врожаїв пшениці та ячменю у 2021 році.
18 жовтня 2021
 18 жовтня 2021
У першій декаді жовтня в Україні спостерігалися неоднорідні агрометеорологічні умови для росту і розвитку озимих культур і завершення збирання пізніх культур. Їх сприятливість залежала від зволоження верхнього шару ґрунту і кількості ефективного тепла для нормального розвитку озимих культур.
У першій декаді жовтня в Україні спостерігалися неоднорідні агрометеорологічні умови для росту і розвитку озимих культур і завершення збирання пізніх культур. Їх сприятливість залежала від зволоження верхнього шару ґрунту і кількості ефективного тепла для нормального розвитку озимих культур.
18 жовтня 2021
 18 жовтня 2021
Експерти USDA знизили прогноз урожаю кукурудзи в 2021/22 МР в Україні до 38 млн т, що на мільйон тонн менше прогнозу за вересень (39 млн т).
Експерти USDA знизили прогноз урожаю кукурудзи в 2021/22 МР в Україні до 38 млн т, що на мільйон тонн менше прогнозу за вересень (39 млн т).
18 жовтня 2021
 18 жовтня 2021
Український уряд підтримає фермерів, які використовують технології зрошення земель.
Український уряд підтримає фермерів, які використовують технології зрошення земель.
18 жовтня 2021
 18 жовтня 2021
У сільськогосподарському виробничому кооперативі «Громівський» цьогоріч висадили 54 гектари добірних кавунів сорту «Кримсон світ», отримали по 50 тонн солодкої ягоди з гектара. І… вся вона псується на землі – покупців немає зовсім.
У сільськогосподарському виробничому кооперативі «Громівський» цьогоріч висадили 54 гектари добірних кавунів сорту «Кримсон світ», отримали по 50 тонн солодкої ягоди з гектара. І… вся вона псується на землі – покупців немає зовсім.
18 жовтня 2021
 18 жовтня 2021
На території с. Великосербулівка Єланецької селищної територіальної громади Вознесенського району зафіксували спалах пташиного грипу.
На території с. Великосербулівка Єланецької селищної територіальної громади Вознесенського району зафіксували спалах пташиного грипу.
18 жовтня 2021
До відкриття ринку землі лишилося ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.