Гроші будуть! Що далі?

/ Фінансування АПК / Середа, 13 травня 2015 16:29
Ігор ПЕТРЕНКО, спеціально для "АС"
Українські аграрії гостро потребують фінансування. Це розуміють наші західні партнери, такі як МВФ, ЄБРР, Всесвітній банк, USAID, IFC та інші. Вони, попри всі наші негаразди, готові допомагати нам кредитними і лізинговими коштами, консультаційними послугами, матеріальними ресурсами. Але сподіваються на наші розум, доброчесність, ощадливість.

 

Ще вчора країна була на межі дефолту, тобто банкрутства. Війна на Сході швидко виснажує резерви, фінансові насамперед. То чи можемо мріяти про заможність? У нас для цього є головне: земля і люди, воля і розум. Треба тільки встановити мир. І ще — нам потрібні гроші.
 
altНарешті. Нещодавно МВФ погодив з Україною програму допомоги: $17,5 млрд дол. упродовж найближчих чотирьох років. Перший транш кредиту за новою програмою між Україною у майже $ 5 млрд, як і сподівалася міністр фінансів Наталія Яресько, ми вже отримали. До кінця 2015 року маємо отримати загалом $10 млрд, стверджує прес-служба Мінфіну. Це тільки від МФВ, а взагалі з усіх зовнішніх джерел — приблизно $16,3 млрд. Ці кошти допоможуть втримати державу й гривню на плаву: підуть на стабілізацію економіки, фінансового сектору, на укріплення валютного курсу гривні. Гаразд, а як же агросектор?
 
Українські аграрії гостро потребують фінансування. Про це знають усі, але вголос гучно сказав президент Української зернової асоціації Володимир Клименко. З його слів, Україна є надійним постачальником зерна на світові ринки завдяки виходу на стабільне щорічне виробництво понад 60 млн. т. Приватних інвесторів, однак, відлякують наші низькі інвестиційні рейтинги, шалена корупція, постійні революції, АТО і т. д. Впливове міжнародне рейтингове агентство Fіtch Ratіngs знизило рейтинги п’яти крупних українських компаній агросектору — «Авангард», «Укрлендфарминг» і «Кернел»... Навіть агрохолдингам отримати фінансування сьогодні майже нереально. Однак є той, хто вперто дає нам гроші під невисокі відсотки. Європейський Банк Реконструкції й Розвитку (ЄБРР) — один із небагатьох кредиторів, які не відвертаються від України не зважаючи ні на що.
 
Доброчесний партнер
Європейський банк реконструкції й розвитку був заснований після закінчення «холодної війни», щоб допомогти Центральній і Східній Європі перебороти руйнівні наслідки комунізму й радянської окупації. ЄБРР дає нам кредити давно і постійно, вперто інвестує в Україну, що б не відбувалося. Наприклад, акумулює кошти на «Арку» — новий саркофаг над зруйнованою ЧАЕС. Він будувався весь минулий буремний рік і будується зараз, попри всі негаразди. Міністр екології Ігор Шевченко повідомив, що в грудні 2014-го Україна підписала договір про виділення від ЄБРР чергового траншу розміром € 350 млн на добудову «Арки». Крім того, ЄБРР веде активну роботу в напрямі одержання додаткових коштів від Японії й інших заможних країн «Великої сімки». На загал вартість реалізації «чорнобильських проектів» оцінюється у € 2,15 млрд. На території зони відчуження планується створення Поліського біосферного заповідника. Також вірогідні плани рекультивації Чорнобильської зони, вирощування там технічного ріпаку.

alt

ЄБРР — послідовний прихильник модернізації української економіки, зниження її енергоємності. Причому, на відміну від багатьох інших крупних фінансових інституцій, не цурається і невеликих партнерів у регіонах, фінансуючи їх напряму. Це стосується насамперед проектів у комунальній сфері (водоканали, тепломережі), які Банк кредитував у Донецьку, Дніпропетровську, Харкові, Вінниці. Нещодавно за допомогою ЄБРР добудовувався біогазовий завод у Глобиному (Полтавщина). ЄБРР дає кошти на облаштування міжнародного транспортного коридору з Європи в Азію. Зокрема, по кредиту ЄБРР реконструювалася залізниця на ділянках Київ-Львів і Київ-Чоп. Також ЄБРР запровадив програму з надання агропідприємствам кредитних і лізингових коштів (у доларах і в гривні) для купівлі техніки компанії «Джон Дір». І ще було втілено багато інших проектів. На загал торік підприємствам лише аграрної галузі надавалося кредитних ресурсів на $ 251 млн, для цього ЄБРР має спеціальний Департаменту агробізнесу. А за часи співробітництва з Україною ЄБРР профінансував у нас 344 проектів на суму більш як € 10,5 млрд.
 
Тому не дивно, що саме на цього партнера новий Кабмін покладає подальші сподівання. Міністр аграрної політики й продовольства України Олексій Павленко відзначив: «Проекти, реалізовані в нашій країні за підтримки ЄБРР, стимулюють розвиток сучасної аграрної індустрії». Після зустрічі з директором Департаменту агробізнесу ЄБРР наш міністр сказав: «Упевнений, досвід і фінансові ресурси ЄБРР активізують сектор фінансових послуг для малих і середніх господарств. Ми налаштовані на стратегічні партнерські відносини”.
 
Пан Павленко також домовлявся про фінансування не лише з ЄБРР, а й з такими впливовими фінансовими інституціями, як USAID та IFC. Звісно, нам висувають певні умови отримання коштів. Громадяни розвинених країн Заходу бачать сенс життя у збереженні природи, у мирному й забезпеченому житті, у розвитку охорони здоров’я, освіти й науки. Західні банкіри неодноразово озвучувати свої пріоритети роботи в Україні: це альтернативна енергетика, енергоефективність, екологія, малий бізнес — у тому числі аграрний. Є кілька зарубіжних фондів технічної допомоги, які в спарингу з ЄБРР пропонують техніко-економічне обґрунтування таких проектів на безоплатній основі. Аби ми були зацікавлені не лише брати, а й правильно використовувати кошти.
 
Ні, не байдуже!
Багатьом із нас доводилося чути розпачливі висловлювання — мовляв, Європа нас кинула напризволяще, їй байдужі наші революції, війни й економічні негаразди. Але це не так — і цифри матеріальної підтримки, обіцяної і вже отриманої, свідчать все ж про позитив відносин з Євросоюзом і його конкретними структурами.

alt

Оцінимо їхню стійкість: ЄБРР у 2014 році одержав чистий збиток на більш ніж € 0,5 млрд через економічні негаразди в Україні й Росії. Однак пообіцяв нам ще близько € 5 млрд євро до 2020 року, а Європейський інвестиційний банк — € 3 млрд. Ми бачимо чіткий сигнал того, що наші урядовці фахово працюватимуть з європейськими фінансистами: помічником міністра економіки Наталії Яресько з питань євроінтеграції 11 березня призначений колишній представник України в ЄБРР Артем Шевалєв. Та й увесь уряд Арсенія Яценюка у Європі називають «командою економічних реформ» і готові під ці реформи нас кредитувати. Євросоюз надаватиме Україні фінансову підтримку, пообіцяв міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр: «Хочу ще раз наголосити, ми повинні підтримати Україну фінансово, враховуючи її надзвичайно складну економічну ситуацію». Фінансовими донорами українських реформ цього року зголосилися виступити, крім ЄБРР, також Світовий банк, США, Канада, Австралія та провідні європейські держави.
 
Отже, гроші мають бути. Як ми знаємо, з 1 січня 2016 року почне діяти повномасштабна Зона вільної торгівлі між ЄС та Україною — жодних відтермінувань не планується. Ситуацію на ринку аграрних запозичень незабаром може суттєво поліпшити й прихід західних банків в Україну. Якщо це відбудеться, відсоток по кредитах змушений буде знижуватися до європейського рівня — а там він, як відомо 2-3% річних, тобто набагато нижче, ніж у середньому по Україні. У Києві запланований на 21 квітня «Діалог Україна — ЄС» з аграрної проблематики. Разом із представниками Європейського союзу наші представники АПК і експерти обговорять актуальні питання, зокрема положення Угоди про асоціацію України й ЄС. Мабуть, допомога фермерству буде серед пріоритетів. До прикладу: в нас аграрний сектор має нульові дотації й субсидії. У Євросоюзі на один гектар надається € 400. Європейський фермер може отримати кредит на 20 років за ставкою 3 % річних. У країнах Європи будь-яка підтримка фермерів сприймається як національна традиція, а одним із найбільш престижних занять є агробізнес.
 
altЗасобів, щоб оздоровити нашу економіку, потрібно чимало. Завдання аграрних підприємств — скористатися нинішньою макроекономічною кон’юнктурою. Нобелівський лауреат Уїнстон Черчіль слушно сказав: «Песиміст бачить труднощі при кожній можливості, оптиміст у кожній проблемі бачить можливості». Нам зараз таки справді готові допомагати — і морально, і матеріально. Міжнародні ініціативи «підштовхують черепаху»: примушують громадян України до пошуку власних важелів, у тому числі фінансових, для стимулювання правильних соціально-економічних ініціатив.
 
Але, як це вже траплялося у нас, корупція та бюрократичні хитромудрі схеми можуть звести нанівець усі зусилля світових фінансових донорів. Бо он вже після Революції Гідності з Державного агентства інвестицій було розтринькано сотні мільйонів гривень, як повідомляє «Дзеркало тижня». Тому, звісно, потрібен суспільний контроль за діями влади щодо витрат західних грошей, підтримки малого бізнесу тощо.
 
У нас останнім часом виникло кілька організацій, які покликані це робити, — наприклад «Асоціація сприяння бізнес-співпраці України та ЄС». Та й самі грошодавці не будуть заплющувати очі на неподобства: як повідомила заступник міністра аграрної політики й продовольства з питань європейської інтеграції Владислава Рутицька, донори з боку Єврокомісії (Уряду ЄС) беруть безпосередню участь у контролі витрат по українському плану фінансування реформ. Каталізатором реформ має стати й Громадянська місія ЄС зі спільної політики безпеки й оборони, яка направляється в Україну Євросоюзом. Словом, суспільство має не розслаблюватися й пильнувати, щоб мільярди доларів, що їх нам дає Захід, працювали на зростання економіки, а не опинилися десь у далекій Панамі на рахунках осіб, невідомих навіть Інтерполу.

svidome

 17 вересня 2021
В Україні продовжується збирання зернових та зернобобових культур, яке проведено на площі 10,4 млн га при врожайності 43,9 ц/га, намолочено 45,7 млн тонн зерна.
В Україні продовжується збирання зернових та зернобобових культур, яке проведено на площі 10,4 млн га при врожайності 43,9 ц/га, намолочено 45,7 млн тонн зерна.
17 вересня 2021
 17 вересня 2021
Компанія KUHN-Україна провела масштабну польову презентацію нового посівного комплексу KUHN ESPRO RT 12000 RC.
Компанія KUHN-Україна провела масштабну польову презентацію нового посівного комплексу KUHN ESPRO RT 12000 RC.
17 вересня 2021
 17 вересня 2021
Після різкого подорожчання тепличних огірків, яке спостерігалося в Україні минулого тижня, ціни в даному сегменті почали стрімко знижуватися.
Після різкого подорожчання тепличних огірків, яке спостерігалося в Україні минулого тижня, ціни в даному сегменті почали стрімко знижуватися.
17 вересня 2021
 17 вересня 2021
У проекті Державного бюджету на 2022 рік передбачено фінансування громад у різних напрямках.
У проекті Державного бюджету на 2022 рік передбачено фінансування громад у різних напрямках.
17 вересня 2021
 17 вересня 2021
Українські аграрії затямили урок з торішньої ситуації, і зараз відкладають продаж ріпаку. За перші 2 місяці сезону експорт культури скоротився до 30%.
Українські аграрії затямили урок з торішньої ситуації, і зараз відкладають продаж ріпаку. За перші 2 місяці сезону експорт культури скоротився до 30%.
17 вересня 2021
 17 вересня 2021
У жовтні-листопаді 2021 року українські та іноземні інвестори зможуть узяти участь в онлайн-аукціонах з приватизації Білгород-Дністровського та Усть-Дунайського морських портів та оренди трьох великих об’єктів у морських гаванях Одеської області.
У жовтні-листопаді 2021 року українські та іноземні інвестори зможуть узяти участь в онлайн-аукціонах з приватизації Білгород-Дністровського та Усть-Дунайського морських портів та оренди трьох великих об’єктів у морських гаванях Одеської області.
17 вересня 2021
До відкриття ринку землі лишилося ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.