Інтенсивний органічний сад

Інтенсивний органічний сад

Сьогодні інтенсивні фруктові сади – надзвичайно популярні. З кожним роком збільшується кількість нових насаджень, фермери роблять ставку на високоперспективні сорти та органічне виробництво. Корисними порадами з виданням поділилась Валентина Лановенко, президент Академії органічного садівництва, власниця сімейного фермерського господарства.

 • Посадити дерево — одна з трьох справ, яку, як каже народна мудрість, має вчинити в своєму житті кожен чоловік. Ви ж є жінкою, котра вже спромоглася зробити значно більше: створити власний сад, і не простий, а органічний. Пані Валентино, певно, ви ще в дитинстві мріяли займатись рослинництвом. Чи не так?

— Так, небагато представниць прекрасної статі можна зустріти в нашій справі, і, напевно, мені пощастило бути однією із них. Я народилася та виросла в селі, тому, що таке рослини, і як з ними працювати, знаю ще з дитинства. У нас завжди був гарний, доглянутий сад із великою кількістю смачних яблук, груш, черешень та різних ягід. Власне, в розсаднику ми з братом почали працювати з семи років, а з тринадцяти вже виконували досить складну операцію — щеплення саджанців. Зараз ми беремо активну участь у роботі розсадника. В родині два агрономи та два економісти. Заняття садівництвом я завжди називаю справою для душі, адже що може бути краще, ніж бачити квітучі сади та постійно відчувати цю енергію життя?

 

 • Зазвичай сьогодні молоді люди прагнуть здобути освіту у тих царинах, які відкривають їм шлях до професій, котрих потребує місто. Ви ж є винятком із цього поширеного явища. Чому?

— Свого часу я закінчила Київський національний університет імені Тараса Шевченка, економічний факультет. Мій молодший брат має агрономічну освіту. Економічні знання допомагають мені в розробці бізнес-планів, а також в аналітичній діяльності. Іноді трапляються статті про професії майбутнього, і дуже тішить, що садівники є в цьому списку, адже добрі, якісні продукти харчування потрібні завжди. При цьому наш напрям — органік — щороку набуває в Україні все більшої популярності.

 

15 16 382 383 27 1

 

 • Мене завжди приваблюють подружжя, які творять родинну справу, а тим паче в колисці України — селі. Звідки у вас ця тяга?

— Так, у нас це, дійсно, родинна справа. Мої батьки започаткували її двадцять чотири роки тому. Господарство є досить збалансованим, кожен займається своєю частиною роботи. Наші дідусі мали чудові сади, а ми вже представляємо четверте покоління садівників. Тому, напевно, ця любов до живого, до природи пере­дається генетично. Родинні підприємства — ефективний бізнес за кордоном, оскільки діти змалечку переймають всі секрети, беруть участь, спостерігають, вивчають всі подробиці. Направду кажучи, мені також хочеться, щоби мої діти цікавилися тією справою, яку ми розвиваємо.

 

 • За кордоном, у країнах, де люди сповна володіють своїми земельними ділянками, цілком природно існують династії фермерів. В Україні ж досі земля не є товаром. Як можливо планувати аграрний бізнес у цих умовах?

— Відкриття ринку землі — це питання часу. Оскільки сад висаджують як мінімум на 20 років, то земля має бути у власності або ж довгостроковій оренді. Якщо ж є проект на органічні насадження, то людина має право на оренду земельної ділянку терміном 25 років.

 

 • Чи могли б ви розповісти про власний шлях до виробництва не конвенційної, а органічної продукції? Які, можливо, помилки допускали, чи труднощі мали, крокуючи цією дорогою?

— Мій тато почав використовувати біопрепарати для обробки саду більше 10 років назад. Хотілося для себе споживати корисну екологічно чисту продукцію. Потім цю технологію застосували в розсаднику, і вже з 2015 р. почали процес сертифікації нашого господарства («Органік Стандарт»). Згідно з вимогами органічного вирощування, якщо людина закладає органічні насадження, вона має придбати саджанці органічного походження. З приводу труднощів скажу, що для початку варто в це повірити, спробувати. В Україні є багато компаній, які вже десятиріччями виробляють біопрепарати та мають чудові результати, і навіть їх експортують. Однак не завжди агрономи господарств хочуть щось міняти в своїй робочій схемі та переходити на біо. Деякі виші запроваджують органік-напрям навчання, і мене це дуже тішить, оскільки якщо досить складно знайти агронома в сад для нових господарств, то спеціалістів у органічній сфері бракує ще більше.

 

 

 

 • Родинний бізнес — це своєрідна корпорація. Як лагодять між собою її члени у вашому випадку? Чи є з-поміж вас та ключова персона, навколо якої все обертається?

— Це мій тато. У нас є родинна рада, де ми вирішуємо поточні та стратегічні питання. Зазвичай досить швидко доходимо до спільних рішень, а для деяких потрібно трошки більше часу на обдумування.

 

 • Чого сьогодні найбільше бракує виробникам органічної продукції в Україні загалом і за напрямами вашого бізнесу особливо?

— Думаю, що знань. Кожна культура вимагає особливого підходу у вирощуванні. Органічне садівництво розвивається лише декілька років, тоді як за кордоном — десятиліттями, проте з кожним новим роком я помічаю, що все більше заходів присвячені тематиці органічного вирощування продукції та просування експорту. Восени в рамках нашого проекту «Академія Органічного Садівництва Ekogarden»garden» спільно з «Органік Бізнес-Школою» ми готуємо спеціалізований курс з органічного вирощування яблук, що включатиме також практичні поїздки в органічні сади. Запрошуємо до участі, кому цікаво.

15 16 382 383 27 2

 • Ви успішно займаєтесь вирощуванням садивного матеріалу. Що вас до цього вмотивовує?

— Від якості садивного матеріалу залежить продуктивність у саду. Насамперед для будь-якого розсадника важливим є правило «свіжої» землі, тобто одна ділянка має використовуватися один раз за чотири роки, в інший час — під сидератами, або відпочивати. Ручна праця для знищення бур’янів дозволяє закривати вологу після дощів, що в умовах зміни клімату дуже важливо. З початку заснування господарства було прийнято рішення не використовувати гербіциди, адже це може негативно вплинути на розвиток та продуктивність посадкового матеріалу. В розсаднику ми отримуємо урожай на дворічних саджанцях, і це без поливу. Що може бути кращим показником продуктивності?

 

 • Чи варто початківцям у царині садівництва опановувати галузь органік-бізнесу? Чи могли б ви скласти рецептуру успіху виробника органічної продукції, спираючись на власний досвід?

— Органік-вирощування — це не є щось надто складне, тому, безумовно, варто його пробувати як у домашніх садах, так і в промислових. З самого початку має бути правильний підхід до проекту. В органічному садівництві є свої вимоги до вибору землі, її підготовки, саджанців та, власне, до процесів вирощування, збирання, упаковки та зберігання. Вибір культур, сортів та регіону вирощування має основне значення.

 

 • Подейкують, що інтенсивний спосіб господарювання не сумісний з органічним агровиробництвом.

— Чи може інтенсивний сад бути органічним? Так. Відмінність полягає лише у використанні біопрепаратів для захисту від хвороб та шкідників і для живлення. Також не можна використовувати гербіциди. Водночас дозволяється механічний спосіб (фреза), агроволокно в прикореневій зоні та біогербіциди. А велике загущення у саду (3–5 тис. саджанців), системи опори та зрошення — це все однакове як для органічних садів, так і конвенційних.

 

 • Які ключові поради ви могли б дати колегам-садівникам, ураховуючи особливості поточного сезону: кон’юнктурні, кліматичні, інші?

— Кожен сезон є особливим за низкою основних чинників. Поточного року несприятливі кліматичні умови зачепили садівників, але урожай очікується на кращому рівні, ніж торік. Яблуко в саду ще не є товаром, воно сировина. Якщо садівник хоче отримати гарну ціну за плоди, він має вчасно та правильно їх зірвати, зберігати в оптимальних умовах, мати сортувальну лінію та упаковку. Якщо мова йде про експорт, то сертифікат Global Gap значно підвищує шанси на успіх.

 

 • Особливістю органічного садівництва є використання спеціальних засобів захисту рослин. На що виробник має звернути увагу, обираючи їх?

— Як правило, консультанти з органічного вирощування складають технологічну карту з указуванням препаратів, норм використання та з інформацією, де їх можна придбати. Важливо створити правильні умови для їх зберігання та слідкувати за дотриманням вимог під час внесення щодо температурного режиму.

 

 • Ви регулярно влаштовуєте публічні уроки для тих, хто прагне займатись органік-бізнесом, і для тих, хто хоче удосконалити свою кваліфікацію як органічного садівника. Чому ви цим займаєтесь?

— Недостатньо лише пропонувати органічні саджанці, важливою є сама технологія вирощування. Ми пропонуємо комплексний підхід до створення проектів — від розробки бізнес-планів, підбору садивного матеріалу до супроводження із наданням консультацій, як це правильно робити. Мені приємно брати участь у різних заходах саме з тематикою органічного садівництва, адже людям бракує інформації про те, що таке органік, і в чому полягають відмінності між органічною та конвенційною продукцією.

 

— «Ми є те, що ми їмо». Тому мені б дуже хотілося, аби якомога більше людей в Україні дізнавалися про органічну продукцію й органічне рослинництво та впроваджували органік-технології у життя.

 

Розмову вів Олександр КРИВЕНКО

 

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 22 вересня 2020
Україна посідає друге місце серед 20 найбільших експортерів лохини в світі за показником темпу приросту експорту блакитної ягоди.
Україна посідає друге місце серед 20 найбільших експортерів лохини в світі за показником темпу приросту експорту блакитної ягоди.
22 вересня 2020
 22 вересня 2020
Цього року аграрії України збирають соняшник із середньою урожайністю 16,1 ц/га, що на 24,4% менше, ніж торік.
Цього року аграрії України збирають соняшник із середньою урожайністю 16,1 ц/га, що на 24,4% менше, ніж торік.
22 вересня 2020
 22 вересня 2020
За період з 1 вересня 2019 року по 31 серпня 2020 року морським шляхом Україна експортувала 6,63 млн тонн рослинної олії, що на 300 тис. тонн більше, ніж у попередньому маркетинговому році.
За період з 1 вересня 2019 року по 31 серпня 2020 року морським шляхом Україна експортувала 6,63 млн тонн рослинної олії, що на 300 тис. тонн більше, ніж у попередньому маркетинговому році.
22 вересня 2020
 22 вересня 2020
Майже 13 мільйонів доларів заробила Україна за 4 місяці 2020-го року на експорті насіння вітчизняної селекції.
Майже 13 мільйонів доларів заробила Україна за 4 місяці 2020-го року на експорті насіння вітчизняної селекції.
22 вересня 2020
 22 вересня 2020
Уже півтора місяця деревопереробний цех державного підприємства «Переяслав-Хмельницьке лісове господарство» переробляє другосортну деревину на експорт до Китаю.
Уже півтора місяця деревопереробний цех державного підприємства «Переяслав-Хмельницьке лісове господарство» переробляє другосортну деревину на експорт до Китаю.
22 вересня 2020
 22 вересня 2020
Спалахи скандалів довкола вітчизняної продукції під позначкою «органік», низька купівельна спроможність українців, а також експорт органічної сировини на ринок ЄС, котрий диктує свої ціни та правила гри. Такі причини низької популярності органічної продукції в Україні.
Спалахи скандалів довкола вітчизняної продукції під позначкою «органік», низька купівельна спроможність українців, а також експорт органічної сировини на ринок ЄС, котрий диктує свої ціни та правила гри. Такі причини низької популярності органічної продукції в Україні.
22 вересня 2020

Please publish modules in offcanvas position.