Анатолій Бойко: «У Яготинському районі фермери об’єдналися»

Анатолій Бойко: «У Яготинському районі фермери об’єдналися»

Анатолій Бойко господарює у Яготинському районі Київської області, входить у районну Асоціацію фермерів. Ми зустрілися з ним у конторі, потім об’їхали його поля, оглянули машино-тракторний парк, поговорили про село, нинішнє аграрне життя і бізнес.

Його ФГ «Зернівка» вирощує популярні сільськогосподарські культури. Воно зареєстроване у селі Лемешівка, де мешкає сім’я фермера. Тут — гарні землі й дуже мальовничі місця, описані ще Тарасом Шевченком і відображені на картинах уславленої Катерини Білокур.

 

  • Коли виникло ваше господарство, Анатолію Борисовичу? З якими труднощами стикнулися?

18 385 74— Ще на зорі фермерського руху в Україні, коли, чого гріха таїти, мало хто вважав його достойним заняттям, я зрозумів: без відчуття господаря, який хазяйнує на своїй землі і несе відповідальність за неї і за людей, аграрна галузь просто приречена. До того я працював начальником механізованого загону «Сільгоспхімії» у селі Лозовий Яр, і вирішив хазяйнувати сам, з того часу і існує «Зернівка». А чому така назва? З маленької зернини хліб виростає.

До труднощів я ставлюся філософськи. Вважаю, що у фермера — особлива місія перед землею, яка його годує, перед селом, яке його виростило, і перед майбутнім. Для нас земля — матінка і годувальниця, тому по-людськи до неї треба… Ми тільки зараз заговорили про рейдерство, але воно і раніше було, просто називалося інакше. Я з цим у житті стикався не раз: було таке, що «інвестори» мене підставили, ледь оговтався. Дружину маю, яка і друг, і партнер, і підтримка. Он у мене підмога підоспіла — син вирішив також фермерством зайнятися, тільки у нього підхід інший, новий, із використанням інформаційних технологій. Так ми разом у суперечках і розмовах доходимо до істини.

 

  • А який стан справ на сьогодні?

— Я оце лише останні два-три роки трохи піднявся. Нині маю в обробітку 502 га землі. Та щось держава фермера не жалує: за 25 років, що я фермерую, не пам’ятаю, щоб прийняли хоч один закон, лагідний до фермерів. У ЄС фермер має все: кредити під низькі відсотки, субсидії на окремі культури, пільги — тільки працюй! Він там — шанована людина, а у нас? Якось на одному семінарі я почув, як професор каже: «Наше фермерство — невдалий експеримент»…

Фермер у селі — господар, до нього сільський голова насамперед прийде: чи сніг розчистити, чи допомогти школі, чи навіть підсобити церкві. Фермерство — це сила, фермер у селі — шанований чоловік, більшість депутатів райради — фермери. У нас у районі десь сотня фермерів, маємо свою Асоціацію. Аналіз змін у законодавстві, бухгалтерські та податкові нововведення, стан цін і посівів, ціни на зерно, фітосанітарний стан полів — інформацію про це фермери отримують щоденно на електронну пошту, співпрацюємо із фермерами Запорізької області, сусіднього Згурівського району Київської, Бахмацького району Чернігівщини. Спілкуємось, збираємось, допомагаємо один одному.

Також я дуже вдячний партнерам, без яких працювати було б складно. Крім «Украгрокому», це і «Техноторг», і банк «Дніпро Кредит», який надав мені гроші, як-то кажуть, під кредитну історію — без застави і дуже швидко. І «Піреус-банк», що надав мені обігові кошти під аграрні розписки і, крім того, виділив кредит на комбайн «Сампо».

 

  • Що ви вирощуєте, які культури вважаєте найкращими для ваших умов?

— У нас земля — золота! Не посміхайтесь. Сію пшеницю, кукурудзу, сою, горох. І соняшник, звісно. П’ять років обходився без нього, а це знов тут посіяв 80 га. Насіння мені поставляє «Украгроком». Вважаю, що для фермера надзвичайно важливі нішеві культури. Син захоплює­ться нутом. Але для всіх цих культур повинна бути і державна політика відповідна. Не може бути так, щоб усі вирощували тільки три культури… Раніше я сіяв чимало гірчиці. Узявся за неї, коли ціна була $1 тис./т. А потім долар підскочив, а ціна лишилася прив’язаною до гривні. Ну й куди його?..

Дуже люблю таку культуру, як горох, посіяв цього року 60 га. Кращого попередника, ніж він просто немає. Крім того, рано збирається, і ми маємо готове поле під озимі культури, вважаю, що культура ця недооцінена. Хоча і ризики є, бо горох потрібно збирати «за першою його вимогою», це не соя, що може зачекати день-два. Ну, а цього року дощі лили майже протягом місяця… Однак комбайн у мене добрий — «Сампо», витримав випробування життям. Хтось кукурудзу сіє по 20 років на одному місці — економіка чудова! На сьогодні це, мабуть, найкраща бізнес-ідея: сій кукурудзу і все. Будуй економіку на монокультурі. Не треба гратися соєю, навіть соняшником — налягай на кукурудзу. Горох, я вважаю, більше заслуговує на увагу, але ціна повинна бути адекватна. Ну і ще соя зараз є — теж бобова культура.

 

  • 18 385 75 1Це культура для України порівняно нова. Як вона йде у вас?

— Соя — не складна, не потребує значних капіталовкладень, але щороку виникають непередбачувані проблеми, які успішно долаємо. З соєю треба бути в тонусі, постійно моніторити поля.

 

  • Розкажіть про техніку, яку використовуєте. Бачу, багато маєте вітчизняної?

— Серединка на половинку. Фінський комбайн «Сампо», восьмирядна сівалка «Плантер» турецького виробництва. Ця техніка прекрасно уживає­ться із двома новими тракторами «МТЗ 1221» на 130 к. с. та «МТЗ 892». Це хоч білоруський бренд, але української збірки від «Техноторгу». Мені їх достатньо, хоча є ще на підхваті старий тракторець «Т-16». Плуг обертовий одеської фірми «Велес Агро» чотирикорпусний. Прекрасний! Ми його минулого року купили, орали вже тоді, як пішли дощі. Ви­орав 300 га просто бездоганно. Далі — дискова борона «Промінь ДАН 3.1», що виробляється у Білій Церкві. Ще є вітчизняна сівалка зернова «Астра Нова 5.4» від компанії «Ельворті» — теж добра.

Добрива рідкі вносимо польським причіпним обприскувачем. Стара лійка вже, будемо нову купляти — я вже придивився собі агрегат від «Оріхівсільмашу». Ось «ЗіЛ-131» — стара військова вантажівка. Як ото восени задощить, ця машина виходить із будь-якої багнюки. Міндобрива тягає і все інше. Тільки мотор бензиновий — його рідний — треба було поміняти на дизель, бо багато палива брав. Тому на нього поставили дизельний «СМД-21».

Багато хто з односельців наважився самостійно обробляти свої поля. Ми їм допомагаємо із оранкою, посівами, збиранням. Часто у них — невеликі площі, тому добре виручає вітчизняна техніка, не широкозахватна. Тут, щоправда, біда — сервісне обслуговування в Україні ще не на рівні. Словом, усе є, що треба. Потихеньку розвиваємося.

 

  • В агробізнесі країни нині всюди проблеми з кадрами. А що у вас?

— Ці проблеми зрозумілі: якщо ми роками знищували село, то де ж у ньому тепер візьмуться кадри? Та й холдингам із їхньою потужною технікою сільське населення не потрібне… А у нас працюють усі місцеві, сільські. Але в селі мало людей — нема кому займатися сільським господарством. У мене три бригади, й усі працівники передпенсійного віку. Однак і плюси у них є, вони ще того гарту: як зроблять, то до діла. Молоді небагато.

 

  • Як у вашому господарстві з тваринництвом?

— До тваринництва з часом, може, й прийдемо — я думаю про це. Але… Уряд обіцяв дотації на телят. Та я не чув, щоб у нас у районі хтось їх отримав. Ну, може, просто не знаю… Але скажу, що фермери з острахом подають документи навіть на відшкодування 25% коштів за придбану вітчизняну техніку. Бо знають: тільки візьми у держави копійку — через півроку замучать перевірками. А може, й раніше. У мене 502 га, але я 100 га не обробляю, віддав під громадський вигін. На цих 100 га уся Лемешівка худобу випасає, я туди плугом не заходжу, хоча оренду виплачую.

 

18 385 75 2

 

  • Традиційне питання: які у вас види на врожай-2018?

— За врожайністю ми не набагато відстаємо від холдингів. У них 6 т/га пшениці — і у нас теж. У них 10 т/га кукурудзи — ну а у нас 8… Тільки ж я трохи забобонний, тому багато не скажу.

 

  • Що думаєте, Анатолію Борисовичу, про відкриття земельного ринку?

— Не доросли ми ще до цивілізованого ринку землі. Я проти, щоб знімали мораторій на продаж землі, поки не буде повної її інвентаризації: у нас часом сусідні ділянки не співпадають на кілька соток. Я проти, доки держава не створить свій Земельний банк. Я проти продажу землі через безвихідь, бо це вже грабунок. Я проти, доки фермер не матиме можливості взяти кредит на купівлю землі під невеликий відсоток у банку. Я проти, доки не пропишуть нормальні умови володіння нею. Та й того мало: закони повинні гарантовано виконуватися.

 

Ігор ПЕТРЕНКО, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

 

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 22 вересня 2020
Україна посідає друге місце серед 20 найбільших експортерів лохини в світі за показником темпу приросту експорту блакитної ягоди.
Україна посідає друге місце серед 20 найбільших експортерів лохини в світі за показником темпу приросту експорту блакитної ягоди.
22 вересня 2020
 22 вересня 2020
Цього року аграрії України збирають соняшник із середньою урожайністю 16,1 ц/га, що на 24,4% менше, ніж торік.
Цього року аграрії України збирають соняшник із середньою урожайністю 16,1 ц/га, що на 24,4% менше, ніж торік.
22 вересня 2020
 22 вересня 2020
За період з 1 вересня 2019 року по 31 серпня 2020 року морським шляхом Україна експортувала 6,63 млн тонн рослинної олії, що на 300 тис. тонн більше, ніж у попередньому маркетинговому році.
За період з 1 вересня 2019 року по 31 серпня 2020 року морським шляхом Україна експортувала 6,63 млн тонн рослинної олії, що на 300 тис. тонн більше, ніж у попередньому маркетинговому році.
22 вересня 2020
 22 вересня 2020
Майже 13 мільйонів доларів заробила Україна за 4 місяці 2020-го року на експорті насіння вітчизняної селекції.
Майже 13 мільйонів доларів заробила Україна за 4 місяці 2020-го року на експорті насіння вітчизняної селекції.
22 вересня 2020
 22 вересня 2020
Уже півтора місяця деревопереробний цех державного підприємства «Переяслав-Хмельницьке лісове господарство» переробляє другосортну деревину на експорт до Китаю.
Уже півтора місяця деревопереробний цех державного підприємства «Переяслав-Хмельницьке лісове господарство» переробляє другосортну деревину на експорт до Китаю.
22 вересня 2020
 22 вересня 2020
Спалахи скандалів довкола вітчизняної продукції під позначкою «органік», низька купівельна спроможність українців, а також експорт органічної сировини на ринок ЄС, котрий диктує свої ціни та правила гри. Такі причини низької популярності органічної продукції в Україні.
Спалахи скандалів довкола вітчизняної продукції під позначкою «органік», низька купівельна спроможність українців, а також експорт органічної сировини на ринок ЄС, котрий диктує свої ціни та правила гри. Такі причини низької популярності органічної продукції в Україні.
22 вересня 2020

Please publish modules in offcanvas position.