Міхаель Хорш: «З часом врожаї в Україні зростуть»

/ Гість номера / Четвер, 27 вересня 2012 22:49
altІз засновником і головою правління машинобудівної корпорації HORSCH Maschinen GmbH ми поспілкувалися 5 липня у селі Полковничому на Київщині, куди він прибув з Європи на День поля, перед тим злітавши ненадовго у Канаду.
«Ми усвідомлюємо, що за успіх
нашої фірми ми завдячуємо Богові».
Корнелія Хорш

Міхаель Хорш вдягнутий у ковбойку, джинси й зручні мокасини. Серед людей не вирізняється - його важко відрізнити серед десятків механізаторів, агрономів і дилерів, які з’їхалися у Полковниче обмінятися досвідом. Навіть коли він походжає між сівалками і культиваторами фірми «Хорш», то більше схожий на українського директора МТС, який придивляється, щоб його ще придбати. Так само любить пан Хорш «потусуватися» із аграріями Казахстану або Кенії, не соромиться розпитувати користувачів про найдрібніші нюанси щодо сільгосптехніки. Не віриться, що це - мультимільйонер, винахідник, власник крупної компанії, яка визначає напрями прогресу в аграрній галузі Європи – торік її фінансовий обіг перевищив €165 млн. Але коли він починає говорити про сільське господарство, Міхаель Хорш поступово запалюється й потроху нагадує місіонера, проповідника якоїсь новітньої релігії. Його жести точні й переконливі, висновки продумані, іноді він оживляє розмову цікавим дотепом. Нам вдалося провести з ним бесіду про символи аграрної віри пана Міхаеля, про техніку «Хорш», сучасні технології й те, чого ж найбільше бракує нині українським селянам.

- Пане Хорш, кажуть, що ваша корпорація – сімейне підприємство. Скільки Ваших родичів є серед керівного складу?
- Я є співзасновником компанії HORSCH Maschinen GmbH. Крім мене, у справах фірми беруть важливу участь мій молодший брат, комерційний директор Філіп Хорш, і також кузен, директор з експорту Трауготт Хорш. Моя дружина Корнелія Хорш керує справами HORSCH у Франції. Ще три мої брати також займаються сільським господарством, ми співпрацюємо, але у них свої окремі підприємства.

- Чули, що окрім виробництва техніки, Ви володієте чималими земельними угіддями, близько 20 тис. га. То ким Ви себе вважаєте – машинобудівником чи селянином?
- Я маю два свої сільськогосподарські підприємства у Німеччині й Чехії, а також обробляю землю разом з братами на їхніх угіддях. У душі я насамперед фермер, та й вчився на агронома. І якби не було цих аграрних підприємств, то й у машинобудуванні ми б не мали ніякого прогресу. Звідки б з’являлися нові ідеї?

- Вас не зрідка в останні роки бачать на українських полях. Чим Вам цікава наша країна? Можливо, тим, що тут добре продаються ваші культиватори і сівалки?
- Україна, як-не як, належить до Європи. У Європі разом з Україною є загалом 115 млн га сільськогосподарських земель, з них у вашій країні – 35 млн га, а Німеччина має тільки 12 млн га. От вам і відповідь, чому Україна є такою цікавою і важливою.
 
altМожливо, урожайність у вас не така висока, як у Німеччині. Але з часом це мине, й врожаї тут зростуть. Вже давно збільшення обсягу продукції у сільському господарстві відбувається завдяки оптимізації агротехнологічних процесів, застосуванню передової техніки й знанням.
 
Але Україна вже не є «житницею Європи», як ми чули завжди – тобто країною, яка експортує тільки пшеницю. Ми чітко бачимо, що за 10 років значно змінилася структура посівів і сівозмін. І змінюватиметься ще далі, особливо у центральних і північних регіонах. Бо ці землі не є сприятливими для озимої пшениці. Клімат для неї заспекотний, щоб мати високі врожаї. Але ці ж умови дуже добрі для кукурудзи й сої. Великі агрофірми цих регіонів збільшуватимуть з часом посіви кукурудзи й сої, й зменшуватимуть – пшениці та соняшнику. Частково й ріпак знайде своє місце.
 
Ми живемо в такий час, коли постійно йдуть угору ціни на зерно. Це в цілому світі. Але в Україні, може, не зовсім так, тому що у вас дещо закритий ринок. Потреба у продовольстві також усюди зростає, а більше землі на цій планеті не може бути. Тому ми бачимо, що земля стає дедалі дорожчою. Орендна плата за землю також збільшується. Вибухають ціни на мінеральні добрива. Виробництво азоту напряму залежить від цін на нафту, газ. А вони зростають. Хто може заплатити найвищу ціну за землю? Тільки кращий, ефективніший господар. А кращий завжди шукає передові технології. Не просто нові машини – а саме технології. Тому що він має відрізнятися від сусідів, бути конкуренто кращим. Можливо, йому потрібно й більше знань. Ми вкладаємо кошти не лише в машини – ми пропонуємо людям нові сільськогосподарські технології.

- Відомо, що ви створювали спільні машинобудівні проекти з українськими компаніями. Зокрема, випускали сівалку разом із дніпропетровським «Агро-Союзом». Наскільки вам комфортно працювати з українцями? І що маєте на думці на перспективу?
- Я отримав багато нового досвіду, дечому навчився у цій співпраці. Для мене це був позитивний час. Кожна сторона отримала від цієї спільної роботи свої здобутки. Я побачив, що у сільському господарстві України відбуваються великі і досить серйозні зміни. І вони тривають. При таких змінах є багато ризиків, але й з’являється чимало шансів. Ми й далі концентруватимемо свої зусилля на ринку України, на розвитку нових продуктів.
 
Тема, яка наразі мене найбільше цікавить (та й не тільки мене) – це міндобрива. Вони дорожчатимуть, і те, що ми платимо за них зараз, з історичної точки зору скоро сприйматиметься як дрібниця. Тож на часі вироблення таких технологій, щоб ми набагато краще могли вносити добриво й розподіляти його. Я б тут згадав адресний (смуговий) обробіток ґрунту.
 
Дуже важливою є також тема контролю трафіку – тобто обмеження кількості проїздів техніки по полю. У світі над цим тільки починають працювати, й це буде досить серйозна тенденція. Ця система працює з допомогою GPS-навігації та RTK-станцій (Real Time Kinematic). Усі координати поля чітко запам’ятаються комп’ютером. І надалі комбайн постійно багато сезонів їздить полем по одній і тій самій колії. Так само їде обприскувач, трактор, зерноперевантажувач. Культивація теж робитиметься чітко вибірково: тільки у тому місці, де потрібен буде рядок кукурудзи або соняшнику. Думаю, на українських підприємствах це все досить швидко запрацює.

- Пане Міхаеле, будь ласка, якщо можна, максимально відверто, без дипломатії: чого, на Вашу думку, бракує нині українським аграріям найбільше? Чи такої техніки, як «Хорш», чи таки технологій? Може, добрив, насіння або кредитів? Чи, зрештою, розуму й працелюбства?
- Доброї політики. Це головна проблема. Політики України мали б якось краще розуміти виробників. А особливо надавати можливість виробникам без проблем продавати свою продукцію на світових теренах. Як не буде вільного ринку зерна – не буде й стимулів створювати високотехнологічні підприємства. Ну, й також професійним аграріям, можливо, держава мала б надавати якісь преференції.

Розмовляв Ігор Петренко
 
З досье
altМіхаель Хорш – інженер і агроном в одній особі. Виховувався у багатодітній селянській сім’ї, де було шестеро дітей. Стажувався у США. Свої перші агромашини він розробив ще у 1981 році для власних потреб на території своєї ферми Зітценхоф (Німеччина), де й понині розташований головний офіс його компанії. У січні 1984 року кілька представників родини Хорш засновують HORSCH Maschіnen Gmb, де Міхаель Хорш і його дядько, видатний бізнесмен Вальтер Хорш, заходяться керувати усіма справами.
Наприкінці 2000 року, у зв’язку з поважним віком, Вальтер Хорш відходить від активної участі в роботі підприємства, залишаючись дорадником. Міхаель Хорш далі нарощує лінійку агротехніки: фірма HORSCH Maschіnen Gmb нині виробляє борони, культиватори, глибокорозрихлювачі, сівалки, обприскувачі й має щорічний обіг до € 200 млн. Випробовує техніку на власних полях, в умовах жорсткої реальної експлуатації, і лише після цього виставляє нову модель на продаж.
У новому тисячолітті компанія стрімко виходить на ринки передових аграрних країн: США, Франції, Росії, а також України. В 2003-му відкривається спільне підприємство «HORSCH Агро-Союз» на Дніпропетровщині. Техніка HORSCH б'є світові рекорди в категорії «швидкість посіву», одержує почесні європейські відзнаки як передове підприємство в сфері агробізнесу. У Зітценхофі, де все й починалося, тепер розташувалися конструкторське бюро, відділи маркетингу, закупівель, збуту, також бухгалтерія, сервісний підрозділ, виробничі цехи для складання деяких моделей техніки й логістичний складський термінал. Зараз там також будується науково-дослідний центр. Але Міхаель Хорш не надто часто затримується у рідних місцях: він літає по усьому світі, адже техніка HORSCH затребувана у багатьох країнах.

1

 13 жовтня 2019
На поточному тижні в Україні знову почали дорожчати тепличні огірки. Основною причиною подорожчання стало сезонне скорочення пропозиції огірка в українських господарствах.
На поточному тижні в Україні знову почали дорожчати тепличні огірки. Основною причиною подорожчання стало сезонне скорочення пропозиції огірка в українських господарствах.
13 жовтня 2019
 13 жовтня 2019
Одна з найстаріших та авторитетніших ягідних селекційних компаній — Driscoll представила свій новий сорт лохини — Світест Батч (Sweetest Batch). Це нове доповнення до колекції ягід Світест Батч Limited Edition компанії буде доступне у вибраних містах обмежений час. 
Одна з найстаріших та авторитетніших ягідних селекційних компаній — Driscoll представила свій новий сорт лохини — Світест Батч (Sweetest Batch). Це нове доповнення до колекції ягід Світест Батч Limited Edition компанії буде доступне у вибраних містах обмежений час. 
13 жовтня 2019
 13 жовтня 2019
У Чорноліському лісовому господарстві Знам`янського району на Кіровоградщині у нинішньому році зібрали перший урожай бананів.
У Чорноліському лісовому господарстві Знам`янського району на Кіровоградщині у нинішньому році зібрали перший урожай бананів.
13 жовтня 2019
 13 жовтня 2019
Костянтин Опарин з м. Черкас вирощує декілька сортів лимонів, лайм, памело, мандарини, апельсини, інжир, каву, бергамот, ацеролу, гранати, ківі та багато інших екзотичних фруктів. Усього в колекції садівника налічується близько 50 видів екзотичних рослин.
Костянтин Опарин з м. Черкас вирощує декілька сортів лимонів, лайм, памело, мандарини, апельсини, інжир, каву, бергамот, ацеролу, гранати, ківі та багато інших екзотичних фруктів. Усього в колекції садівника налічується близько 50 видів екзотичних рослин.
13 жовтня 2019
 11 жовтня 2019
За рік пілотного проекту з продажу прав оренди на державні земельні ділянки сільськогосподарського призначення на електронному аукціоні OpenMarketLand було продано 2692 лота на 187 млн грн.
За рік пілотного проекту з продажу прав оренди на державні земельні ділянки сільськогосподарського призначення на електронному аукціоні OpenMarketLand було продано 2692 лота на 187 млн грн.
11 жовтня 2019
 11 жовтня 2019
Компетентні органи України та Лівії погодили форму міжнародного ветеринарного сертифікату на експорт великої рогатої худоби для забою з України до Лівії.
Компетентні органи України та Лівії погодили форму міжнародного ветеринарного сертифікату на експорт великої рогатої худоби для забою з України до Лівії.
11 жовтня 2019

Please publish modules in offcanvas position.