Фредерік Шавіньї додає до ноу-тілу ще й свій знак якості - ByFrederic

/ Гість номера / Вівторок, 21 січня 2014 15:10
altФредерік Шавіньї 5 років тому познайомив мене зі своїми полями у Шполянському районі на Черкащині. Пристрасно переконував у перевагах ноу-тілу, тоді ще зовсім нової для України системи обробітку землі. Результати пообіцяв показати років за п'ять. От цей час і настав. Зараз господар впевнено отримує прибутки зі своїх 15 тис. га. 

 

Пропонує насіння і профільну сільгосптехніку. Досконало вивчив мову (ну, хіба що трішки його видає французький акцент). Собі і колегам-аграріям радить бути схожими на хамелеонів: встигати за змінами і пристосовуватись до них.
 
Ризикую іменем
 
 • Фредерік, новачкам завжди важче. Ви ж не просто були одним із перших, хто почав застосовувати ноу-тіл в Україні. Дуже енергійно захищали, просували цю технологію. Отже, прискіпливо стежать за вашими результатами усі - і однодумці, і опоненти. Це надто відповідально.
- А я й не тікаю від відповідальності. Навпаки. Ось спеціально створив знак якості нашого спільного холдингу і використав власне ім'я - ByFrederic. Так придумав підтверджувати гарантію якості для наших партнерів, споживачів. Багато хто приховує своє прізвище, ім'я, не світить у назвах свого продукту. Я навпаки - не ховаюся. Хочу бути впізнаваним. За продукцією цієї марки можна відстежувати результати спільної роботи. Будь ласка, хай всі бачать і оцінюють.
 
 • Встигли зібрати велику команду?
- Маємо 500 співробітників у п'яти країнах - Білорусі, Казахстані, Росії, Грузії та Україні. Спільний знак якості ByFrederic їх об'єднує.
 
 • Ризикуєте власним іменем?
- Я дуже сильно ризикую. Якщо пропоную неякісний продукт, усі будуть точно знати, від кого він - від Фредеріка! Тому абсолютно виключаємо можливість продажу неякісного. 
 
Тепер усе наше насіння, вирощене в Україні, позначене на мішках таким знаком - ByFrederic і голограмою від підробок. Давно намагалися боротися із підробками. І от знайшли спосіб. Тепер усі мають знати: якщо купили упаковку насіння ByFrederic, а голограми немає, значить вас надурили. Голограми змінюємо щороку - нумерацію, фотографії. Можна зателефонувати на гарячу лінію і перевірити, чи ви купили справжній продукт. Ми хочемо працювати тільки з якісним продуктом, тільки з якісним обслуговуванням, ось чому я створив знак ByFrederic. Це наш стимул і гарантія.
 
Технологія не для впертих, а для професійних
 
 • Вирощуєте продукцію виключно в системі ноу-тілу? Залишаєтесь таким же непохитним його прибічником, чи ці роки все-таки привчили і до компромісів?
- Я залишаюся фанатом ноу-тілу. Упевнений, що на перспективу це один із найефективніших підходів проти ерозії, для захисту вологи. Тільки треба правильно розуміти кожен крок, усвідомлювати, чого саме ми хочемо досягти. І бути дуже чутливими до змін. Ноу-тіл заставляє широко розплющити очі й активно використовувати мозок, щоб одразу реагувати на зміни. Я не кажу слово «помилки», а кажу: ЗМІНИ. Вони завжди виникають під час роботи, така особливість сільського господарства, наскрізь залежного від природи, погодних несподіванок, та від усього! Не може бути такого закону - працювати за стовідсотковим ноу-тілом. Це не розумно. Не повинно бути категоричного: хочу тільки ноу-тіл, або хочу тільки плуги. Насправді є загальний підхід до ведення господарства і, разом з тим, - індивідуальне ставлення до кожної культури і до кожного поля. Нове треба приймати розумно, адаптувати під свої умови. Ще й думати, як це нове покращити.
 
 • altНоу-тіл - технологія не для впертих. Вона вимагає високого професіоналізму та гнучкості. Особливої уваги до клімату. Колись ви зачаровано розповідали про аргентинський досвід. Тепер вже можете аналізувати і свій, власний.
- По-перше, ми не в Аргентині, а в Україні. Кліматичні умови дуже відрізняються. В Україні 6 місяців на рік мінусова температура, в Аргентині 12 місяців - плюсова і лише 2–3 дні - мінус. В Аргентині рослинні рештки переходять у гумус впродовж цілого року. А тут ми на півроку їх ніби консервуємо в холодильнику, отже, вони потрапляють у гумус повільно. За короткий час встигаємо зібрати величезну кількість таких решток. З одного боку, це чудово, тому що захищаємо верхній шар від ерозії, сонця і накопичуємо величезний запас вологи. З іншого - рослинних решток стає забагато, а отже, виникають нюанси та проблеми. Наприклад, навесні дуже повільно прогрівається грунт. Крім того, накопичується багато шкідників. Але й це не головне. Основна наша особливість у тому, що ми насінницьке господарство. Наша лінія значно менш стійка. Наприклад, останніми роками спостерігаємо проблему: верхній шар накопичує величезний залишок гербіцидів, особливо сульфонілсечовину та інші.
 
 • Коли ми зустрічалися 5 років тому, я говорив, що треба дуже ретельно стежити за кожним кроком у сівозміні і за поведінкою різних культур на кожному окремому полі. Ось нині рік - жахлива, дощова, дуже волога осінь. Неможливо в таких умовах всюди залишити стовідсотковий ноу-тіл.
- В унікальних екстрених ситуаціях не можна бути впертим. Треба розуміти, що після комбайна, коли він порушив всю структуру, все одно треба обробити землю. Так само з ноу-тілом: я помітив, що з деякими бур'янами дуже важко боротися. Навіть жорстка програма ЗЗР іноді не дає результатів. Скажімо, у нас є один шкідник, я його називаю сибірський тютюн, ніяк не здолати його!
 
 • Тобто ваша ноу-тілівська стратегія не є зовсім категоричною?
- Максимально, по можливості все-таки намагаємось не уникати прямого посіву. Але частково переглядаємо наші стратегії саме через особливості українського клімату.
 
Через спеціалізацію у насінництві останні два роки знову почали обробляти тільки поверхнево, краще змішувати рослинні рештки з верхнім шаром грунту і з рештками гербіциду. Це дало дуже добрий результат. Ми побачили, що за роки прямого посіву отримали оптимальний вміст фосфору і калію. І коли стали знову сіяти по обробітку, рослини були більш рівномірні і міцні, аніж за прямого посіву. Це особливо видно на батьківських формах соняшнику та кукурудзи. Гібриди кукурудзи, соняшнику, сої, пшениці не страждають від прямого посіву. А от батьківські форми, особливо слабкі лінії, можуть потерпати через особливі залишки ЗЗР.
 
 • Тобто ви застосовували обробіток саме на насінницьких посівах?
- Останні два роки на достатньо великих площах зробили поверхневий обробіток. Особливо під посів батьківських форм. І трішки на товарних посівах. Нинішнього року повернули на прямий посів озиму пшеницю, тому що через погодні умови зараз погано іде сівалка на обробленій землі. А на прямий посів - добре.
 
 • Раніше ви викопували спеціальні шурфи, і можна було через зріз ґрунту подивитися всю структуру. Ми бачили розпушеність після прямого посіву, відсутність підошви. І зараз контролюєте так само?
- Після 6–7 років прямого посіву наші ґрунти практично в ідеальному стані. Різко збільшилася кількість корисних організмів, черв'яків і т. п., повністю зник твердий шар. Маємо кореневу систему до 1,5–2 м глибиною.
 
 • Навіть незважаючи на структуру чорнозему і те, що він різко ущільнюється після дощів?
- Дуже часто всі роздивляються поверхневе ущільнення. Мало хто дивиться нижче. Ми ж 2,3,4 рази на рік вириваємо шурф на полях із різними культурами, аби бачити всю структуру ґрунту. Можна робити висновки, що при прямому посіві вона значно краща.
 
 • А там, де обробляли поверхню культиватором?
- Цього року є ризик, що ми порушили структуру. І будемо збирати в поганих умовах, після великих дощів. За 4 тижні випало 200 мм опадів. Змушені збирати і сіяти в поганих умовах. Є всі передумови, через які порушується структура грунту. І навесні будемо уважно стежити. Зараз (7 жовтня - ред.) наш пріоритет - зібрати урожай і посіяти озиму пшеницю. А структуру будемо дивитися навесні.
 
Повторюю: треба постійно відстежувати наслідки кожного свого кроку. Бо ноу-тіл значно складніший за традиційний обробіток. Якщо у традиційній системі легше виправити помилку, то в ноу-тілі часто це зробити вже неможливо. Це точна технологія, де не можна упустити жодної операції, жодної фази. Агробізнесмен тому мусить бути професійним агрономом, розуміти рослину: чим її захищати, як правильно підгодувати, в якій послідовності це робити.
 

alt

Запозичити у чистому вигляді чужий досвід по ноу-тілу практично теж неможливо. Авторитетів немає навіть у світі, тому що технологія загалом застосовується тільки років 25. Це замало для ґрунтовних наукових висновків. А прогрес іде далі і далі. Селекція не стоїть на місці, ринок змінюється. Виникають нові проблеми і труднощі.
 
 • А от у традиційному обробітку досвіду - хоч відбавляй! Сотні років люди тут живуть і обробляють землю по-дідівськи. Без всяких ноу-тілів виживали…
- Отож-то й воно, що ВИЖИВАЛИ. Це біда України, що історично тут землеробством займаються всі, хто хоче, і тільки тому, що народилися в цій місцевості. На моє ж чітке переконання землею повинні опікуватися професіонали. До того ж, професіонали високого рівня. А інакше - пряма дорога до бідності. Будь ласка, обирайте! Я бідним не хочу бути. Хочу зібрати не просто врожай, а високий урожай. І ставлю собі за мету отримати ще більші врожаї з мінімальними витратами.
 
Ноу-тіл - це коли в бізнесі надовго
 
 • Повернемося знову до відповідальності. Ви продавали і продаєте людям техніку під ноу-тіл, ті ж сівалки, скажімо. Що тепер їм порадите? Може, вони дезорієнтовані: далі послідовно йти з ноу-тілом чи дивитися на вашу гнучку систему?
- Сільське господарство в Україні дуже чутливе щодо застосування технологій. Ми залежимо від безлічі факторів. Особливо від погодних умов. От цього року - дощі, яких не було останніх 20–30 років. Я раджу колегам бути як хамелеони: одразу вловлювати найменші зміни у кліматі, у культурі ведення господарства, у коливаннях ринку, швидко адаптуватися до них.
 
10 років тому в Україні товарні обсяги кукурудзи були втричі-вчетверо менше, ніж зараз. Зате утричі-вчетверо більшим був той же показник по ячменю. Як буде розвиватися ринок в Україні, а як у світі? Який шлях оберуть українські аграрії? Важко сказати.
 
Знаю головне: у своїх висновках після Аргентини 7 років тому я не помилявся. Тому що сьогодні ноу-тіл залишається чи не єдиною технологією для того, аби заробляти гроші в перспективі. Але, з іншого боку, ця технологія не терпить прямолінійності, однозначності - її треба застосовувати розумно, вміти її удосконалювати. Я ще 5 років тому сказав, що стовідсотково переймати аргентинську технологію не можна. Її потрібно пристосовувати до українських умов.
 
 • Так, я пам'ятаю, як ви тоді показували поле, яке пройшло обробку, тому що соняшник вирощували на насіння, і рослини мали бути рівними.
- Готовий і зараз показати поля зі справжнім прямим посівом пшениці, а також ділянку, де сіяли традиційно. Усьому є логічне пояснення.
 
Ось, наприклад, поле в 350 га. Тут справжній ноу-тіл після збирання кукурудзи, прямий посів. На іншому полі - пшениця після соняшнику. Ми зробили поверхневу обробку.
 
 • І яка глибина обробки?
- 5–6 см. От так поряд - оброблене поле і чистий ноу-тіл. За ноу-тілом тиждень тому посіяли пшеницю. Думаю, через 10 днів вже буде поле зелене. Хоча умови паскудні. Все мокре, земля, як пластилін, і вже холодна. Останні 4 тижні дали 200 мм опадів, а два тижні повітря не прогрівалося більше 7–8 градусів, уночі взагалі - нуль. Абсолютно ненормальні умови. Тим не менш вже більше половини площ озимої пшениці планово посіяли. Якщо все буде нормально з погодою - найближчим часом закінчимо.
 
 • Ви не глибоко сієте…?
- А навіщо глибоко? Така волога, що не треба глибоко. Дочекаємося сонця, одразу земля прогріється - ось і піде у швидкий ріст. Не треба гаяти часу! Ми не шукаємо вологу, вона є всюди. Ось інше, сусіднє поле. Тут 7 днів тому провели обробіток.
 
 • І вже пішов росток.
- Так-так. Тут помітніший прогрес, бо земля тепліша, нагрілася краще, вона була чиста, без рослинних решток. От вам і ілюстрація до того, що буквально кожне поле потребує індивідуального підходу.
 
 • Тобто після соняшнику ви обробляли поле, а після кукурудзи застосували ноу-тіл?
- Так.
 
 • А були якісь проблеми з соняшником? 
- Тут я працював, щоб пришвидшити посів. Щодня дощило, було незрозуміло, як далі розвиватиметься ситуація. А хотів домогтися своєї сівозміни по пшениці. І тому при посіві використав усі ресурси, що маємо. Де не пішла сівалка, зробили обробіток. Плюс тут ми використали євролайтин соняшник.
 
 • altЯка історія цього поля? 
- Ноу-тіл упродовж 6 років. Навесні провели поверхневий обробіток. Тому що тут були батьківські форми соняшнику Фушія. І восени обробили. Тепер тут пшениця за сівозміною, знову восени обробимо. Буде ріпак 2014 року.
 
 • А по ріпаку завжди обробляєте? 
- Так, по ріпаку завжди. Ріпак - це єдина культура, в якій я ніколи не досягав добрих результатів із ноу-тілом, хоча й пробував, старався.
 
 • Маєте якесь цьому пояснення?
- Підозрюю, що після збирання пшениці, ячменю їх коренева система ще працює і виділяє певні речовини. Тим часом проростає насіння ріпаку і на дводольній фазі гине. Це як варіант. Не впевнений, але про те саме читав у науковій німецькій літературі. Ми в Україні вже різні варіанти перепробували. І після подрібнення, і без подрібнення. Марно.
 
 • Цікаво буде подивитися на ваші результати навесні на цих полях.
- Дуже багато буде залежати від зими. Хороша зима - все гаразд, заморозки - гірше. Було б чудово, якби випали гарні сніги. Подивимось.
 
 • Були чутки, що ви будуєте власний завод для розфасування вирощеного насіння.
- Зовсім це не чутки - так і є. Поки всі планують будувати заводи по Україні - ми вже починаємо працювати (посміхається).
 
 • І тримаєте таку новину в секреті?
- Не афішував поки що, бо хочу все закінчити і показати завод повністю готовим. Як гарний подарунок в упаковці з бантиком!
 
Товари упаковують в консультації
 
 • Таке враження, що ви взагалі ненаситний - хочете вибудувати таку собі надсистему, комплекс. Розвиваєте різні напрями бізнесу поряд із власне вирощуванням врожаю - пропонуєте насіння, техніку.
- Саме так. Коли я говорю «урожай», то я вже маю на увазі весь ланцюг: це і структура грунтів, і добрива, і чистота поля. Без комплексного мислення у наш час не можна. Тому я намагаюся розвивати одночасно систему напрямів. Насіння продаю із консультацією агронома. А раптом висіють не в тій зоні - от і нема результату.
 
Продавати насіння і наперед знати, що поля для них оброблятимуть застарілою технікою, ще й з недолугим захистом - викидати гроші і сили намарне. Тому одразу пропоную і спеціальну техніку. Через наше торгове представництво - «Фрам» і новостворений сайт.
 
 • Офіційно оформили і цей напрям вашого бізнесу?
- Так, це наша торгова марка щодо сільгоспобладнання. Крім насіння, торгуємо різною технікою для обробітку й підготовки грунту, розкидачами добрив та зрошувальними системами різних типів, сівалками точного висіву. Наприклад, пропонуємо сівалки Monosem, Giorgi, дискатори ECO-MULCH, дискові борони Razol. Маємо партнерів-постачальників із 20 компаній з різних куточків світу.
 
І знову-таки це не простий продаж, а цілий комплекс. Допомагаємо підібрати техніку індивідуально для кожного господарства та його конкретних умов, доставляємо, наші фахівці налагоджують, радять із сервісом. Я ж хочу не один раз продати товар, а щоб до мене повернулися знову. Тому пропоную консультації, концепції, а не так собі одиничний товар. Показую, як ця техніка працює на моїх полях. Сам спочатку її випробовую.
 
І знову додаю до комплексу послуг свій фірмовий знак ByFrederic. Отже, марка для насіння «Кодісем ByFrederic», а брендом для торгівлі сільгоспобладнанням став «Фрам ByFrederic». Хай всі знають, що всі наші комплексні послуги супроводжуються знаком якості. Вся інформація і про холдинг, і про наші напрями вже є в Інтернеті. Так само і наші пропозиції. Якість товарів, котрі ми постачаємо на ринок, якість послуг і якість обслуговування - це для нас зараз найголовніше як для компанії, що активно розвивається.
 
Підготували В. Тернопільський, І. Садова

svidome

 22 січня 2021
Українська сільськогосподарська продукція відповідає найвищим стандартам та вже представлена у понад 190 країнах світу.
Українська сільськогосподарська продукція відповідає найвищим стандартам та вже представлена у понад 190 країнах світу.
22 січня 2021
 22 січня 2021
Нещодавні опади в основних країнах-виробниках зерна, знижують ціни на пшеницю, сою та кукурудзу, які сягнули багаторічних максимумів.
Нещодавні опади в основних країнах-виробниках зерна, знижують ціни на пшеницю, сою та кукурудзу, які сягнули багаторічних максимумів.
22 січня 2021
 22 січня 2021
Наприкінці січня Мінінфраструктури оприлюднить методику портових зборів для експертної оцінки учасниками ринку.
Наприкінці січня Мінінфраструктури оприлюднить методику портових зборів для експертної оцінки учасниками ринку.
22 січня 2021
 22 січня 2021
Поставки м'яса свійської птиці з України до країн ЄС (без Британії) скоротилися в січні-листопаді 2020 року на 18,1% в порівнянні з аналогічним періодом 2019 року – до 100,88 тис. тонн.
Поставки м'яса свійської птиці з України до країн ЄС (без Британії) скоротилися в січні-листопаді 2020 року на 18,1% в порівнянні з аналогічним періодом 2019 року – до 100,88 тис. тонн.
22 січня 2021
 22 січня 2021
В умовах пандемії Європейський банк реконструкції та розвитку підтримав Україну інвестиціями в обсязі 812 млн євро.
В умовах пандемії Європейський банк реконструкції та розвитку підтримав Україну інвестиціями в обсязі 812 млн євро.
22 січня 2021
 22 січня 2021
У сезоні-2020 найбільш продуктивною культурою була соя. Продавали її за ціною 17 тис. грн за тонну.
У сезоні-2020 найбільш продуктивною культурою була соя. Продавали її за ціною 17 тис. грн за тонну.
22 січня 2021
До відкриття ринку землі лишилося 158 ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.