Віталій Скоцик: «Кризи є постійно. Але й гроші десь є»

/ Гість номера / П'ятниця, 21 березня 2014 13:10
altІгор ПЕТРЕНКО, спеціально для "АС"
На виставці «Зернові технології - 2014» ми поспілкувалися з Головою наглядової ради групи компаній АМАКО і отримали його оцінку сучасного стану справ в аграрному бізнесі, а також прогнози на наступний маркетинговий сезон.

 

У Києві 11-13 лютого 2013 року пройшов агропромисловий форум «Зернові технології-2014», присвячений виробництву, зберіганню, переробці та транспортуванню зернових, бобових, круп’яних та олійних культур. Час виставки - зручна нагода поспілкуватися із відомими діячами аграрного сектору щодо актуальних питань сьогодення. Ми поговорили з Головою наглядової ради групи компаній АМАКО Віталієм Скоциком. Він без ретуші оцінив сучасний стан справ в аграрному бізнесі і дав прогнози на наступний маркетинговий сезон.
 
 • Що скажете, Віталію Євстафійовичу, про «Зернові технології - 2014»?
- Вважаю, що цьогорічна виставка й на 10 % не відповідає тому, що треба компаніям-дилерам і дистриб’юторам, та й нашому агровиробникові теж. Наша людина не може кидати справи й прямувати у Київ, щоб подивитися самі лише зернові технології і трохи тваринницьких. У неї немає часу їздити щорічно по різних виставках. Господар їде працювати: укладати угоди, контракти, купувати техніку чи ще щось.
 
 • Ми тут бачимо невеликі китайські трактори YTO, які ви продаєте. Чи справді ви, як кажуть, збираєтесь займатися ще й тракторами виробництва Індії?
- Ми завжди уважно дивимося по всьому світу, що можемо цікавого знайти для українських агровиробників. Так, у нас є хороший китайський трактор YTO економ-класу, але ми прагнемо не лише купувати, а й збирати трактори в Україні. Виробник YTO - перший тракторний завод Китаю. Це державна корпорація, і поки що їм не цікаво збирати свої машини в Україні. Тому ми шукали іншого партнера, щоб усе-таки була можливість збирати саме тут. Причому такого, щоб його трактор мав потужність від 40 до 120 к. с. І от знайшли сімейну компанію в Індії, у штаті Пенджаб.
 
Ця індійська компанія випускає 80 тис. тракторів марки Solis щорічно, причому 60 % їх йде на експорт у різні країни. Найближчий до нас ринок, де вони користуються великим попитом, - це Туреччина. Туди вони щороку постачають 3,5-4 тис. тракторів. Причому як? Силові агрегати дають індійці, а кабіна й інші деталі - турецького виробництва. От і у нас буде приблизно така ж спільна схема.
 
 • А де саме він вироблятиметься? Скільки приблизно коштуватиме ця машина?
- У Рівному, на базі сервісного центру АМАКО. Ціна трактора буде на рівні виробників найближчого зарубіжжя. А за технічною надійністю він буде на рівні європейських тракторів - матиме 12 тис. годин напрацювання до капремонту.
 
Спочатку він на 100 % робитиметься з індійських комплектуючих - щоб ми «набили руку». Але бачимо, що вже є достатньо елементів в Україні, якими ми можемо заміщувати імпорт у комплектації цього трактора. Наприклад, навіщо везти з Індії колісні диски, коли їх робить Кременчуцький завод, причому дуже хорошої якості! Будемо використовувати, звісно, індійські двигуни і трансмісію, а все інше - дивитимемося, щоб знайти постачальників у нас. Думаю, що за рік деталі українського виробництва ми доведемо десь до рівня 30 %.
 
 • Майже всі відомі тракторовиробники хочуть зайти саме у цей «святий» для України сегмент - близько 100 к. с. Через велику конкуренцію - чи не буде там трактору Solis затісно?
alt- Європейські й американські відомі виробники однозначно дорожчі за китайські та індійські бренди. Та й підкреслю ще раз: наша мета - збирати трактори тут, саме тут, в Україні. А ринок тракторів потужністю близько 100 к. с. у нас - це 8 тис. машин на рік. І він ще далекий від насичення. Ми хочемо дати вибір, а господарі вже будуть приймати рішення, що для їх виробництва ефективніше. Ну, і ще - хочеться створити більше робочих місць для тих, хто збиратиме ці машини й виготовлятиме для них комплектуючі.
 
 • Чи розраховуєте ви в цьому проекті (чи в інших якихось) на підтримку держави?
- Загальна міжнародна практика: якщо ти збираєш навіть чужоземну техніку, твоя держава намагається це стимулювати через пільги, преференції тощо. А практика АМАКО така: у своїх діях ми ґрунтуємося насамперед на засадах вільного ринку і не дуже сподіваємося на державу.
 
 • Пане Скоцику, які взагалі Ваші прогнози на 2014 рік для аграрної сфери?
- З точки зору бізнесу ситуація зараз мало прогнозована. Я поки мало бачу економічну ситуацію цього року - і, мабуть, ніхто ще не бачить. Урожаю у 63 млн т, про який нам повідомляють різні джерела, я, чесно кажучи, теж не бачу. Експорт зерна - принаймні, на сьогодні - не більший, ніж минулого року.
 
За останніх 20 років такого не було, як нині. Щоб ми, компанія-імпортер, не могли придбати валюту… Наші постачальники чекають платежів. Для будь-якої компанії у всьому світі найважливішою сьогодні є складова логістики. Я показую партнерам постанови нашого Національного банку щодо валютного регулювання, вони дивуються: як?..
 
Останні місяці виявилися дуже несприятливими для акцій українських компаній на світових біржах. Акції заколивалися, у багатьох випадках пішли до низу.
 
 • Тобто «усе пропало»?
- Не так. Працювати, звісно, потрібно, бо кризи є постійно. Однак і гроші є, десь вони рухаються. І останні події свідчать: ціна на сільгоспкультури 2014 року буде краща, ніж минулого. Ось днями вийшов звіт Міністерства продовольства США - це базова річ для формування форвардних і ф’ючерсних закупівель. Наприклад, прогнозується зростання цін на овес на 31 %. Друга культура - кавові боби: зростання на 30 %. Потім іде кукурудза, пшениця тощо. Як не дивно звучить мій прогноз, але з огляду на все у поточному році український агровиробник має заробити більше, ніж торік. З урахуванням кращих цін, звичайно. А врожай зернових в Україні 2014 року, думаю, буде десь у межах 50 млн т.
 
 • Чи зміниться структура посівів і взагалі агробізнесу в Україні, як на це вплинуть світові ціни?

alt

Структура змінюватиметься. Культура, яка останні роки обговорюється найбільше, - це соя. Основні її виробники - Бразилія (90 млн т) і трохи менше США. Соя реально користується сталим попитом. Тому можна очікувати, що у цьому році багато українських агровиробників замінять кукурудзу саме соєю. Вона краща з точки зору грошового циклу й ефективності: сіється пізніше, а збирається раніше, ніж кукурудза. І не треба везти на елеватор вологу масу, втрачати на сушці, перевалці…
 
А всі інші культури залишаться приблизно у тій же пропорції, що й минулого року. Додам таке. Останні роки хороший бізнес у світі відбувається на молоці. Ціна на ньому трималася висока - на рівні $ 0,4-0,5 за літр, і молоко було прибутковим.
 
 • Що станеться із кредитами для аграріїв цього року?
- З кредитуванням буде дуже важко. Але треба відзначити, що лізингові компанії зберігають позитивну динаміку, а ми надаємо хороші пропозиції - наприклад, 1 % у валюті на п’ять років. Однак в українського агровиробника, на жаль, іноді немає навіть 20 % для первинного внеску. Тому часом ми йдемо на різні схеми. Наприклад, підписуємо ф’ючерсний договір на купівлю у нього зерна майбутнього урожаю. Даємо йому 10 %, ще 10 % додає він сам - і отримує від лізингової компанії трактор на п’ять років. Лізингова компанія платить нам 100 %, тобто ми одразу отримуємо 90 % вартості за техніку, а 10 % виплатить аграрій зі свого урожаю.
 
 • Ну, а якщо взяти прямі розрахунки - чи багато у ці нелегкі часи вам заборгували українські аграрії за насіння, ЗЗР, машини й технології?
- Ми завжди були дуже обережними в кредитних відносинах. І межу у 10 % дебіторської заборгованості від обороту АМАКО ніколи не переступає. Ми отримуємо усі платежі, якщо й не абсолютно вчасно, то з невеликою затримкою: тиждень-два, не більше. Ми обережні, бо не хочемо перетворюватися із технологічної компанії на фірму-колектора, яка буде вибивати борги. У нас чимало клієнтів, з якими ми працюємо вже багато років, є довіра - і це дає можливість нормально рухатися по бізнесу.
 
 • Наскільки мають під собою підставу чутки про те, що АМАКО офіційний партнер футбольного клубу «Динамо» (Київ)?
- Хоч цей рік буде надзвичайно важким, все ж ми робимо нетрадиційні для нас маркетингові кроки. Справді, ми стали офіційним партнером ФК «Динамо» (Київ), підписали з ними контракт на 2014-2015 роки. Ви побачите логотип АМАКО на стадіоні й на формах гравців.
 
altМи допоможемо клубу переоснастити два стадіони, дві тренувальні бази. А дитяча та юнацькі команди пересядуть на комфортабельні автобуси IVECO.
 
З точку зору пізнаваності бренду таке партнерство - це дуже хороший інструмент розвитку для нас. Бо ми сьогодні диверсифікуємося. АМАКО посідає сьогодні третє місце в Україні за продажами вантажних автомобілів, друге-третє - за будівельною технікою. Ще нова тема для нас - комунальна техніка.
 
 • А ваші відносини з Київським академічним драмтеатром ім. Франка - це теж генеральне спонсорство чи щось інше?
- Я з гордістю кажу: ми на два роки стали також генеральними спонсорами театру імені Івана Франка. Цінно також і те, що ми отримуємо право 10 разів на рік вивозити трупу театру у будь-який регіон України. Уявіть, що у райцентр, де є нормальна сцена, приїжджають Бенюк, Сумська, Хостікоєв… Ми десь проводимо День поля, а ввечері - вистава. Це ж запам’ятовується на все життя.

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 14 серпня 2020
Станом на 13 липня, українські сільгоспвиробники вже зібрали 36,7 млн тонн зернових і зернобобових культур з площі 9,3 млн га (61% до прогнозу). Загалом аграрії зібрали 39,2 млн тонн зернових, зернобобових культур та ріпаку (+ 3,9 млн тонн за тиждень) з площі 10,4 млн га.
Станом на 13 липня, українські сільгоспвиробники вже зібрали 36,7 млн тонн зернових і зернобобових культур з площі 9,3 млн га (61% до прогнозу). Загалом аграрії зібрали 39,2 млн тонн зернових, зернобобових культур та ріпаку (+ 3,9 млн тонн за тиждень) з площі 10,4 млн га.
14 серпня 2020
 14 серпня 2020
У серпневому звіті аналітики USDAзнизили прогноз світового виробництва пшениці до ​​766,02 млн тонну 2020/21 МР у порівнянні з 769,3 млн тонн у липневій оцінці, що, тим не менш, як і раніше вище показника минулого сезону (764,1 млн тонн).
У серпневому звіті аналітики USDAзнизили прогноз світового виробництва пшениці до ​​766,02 млн тонну 2020/21 МР у порівнянні з 769,3 млн тонн у липневій оцінці, що, тим не менш, як і раніше вище показника минулого сезону (764,1 млн тонн).
14 серпня 2020
 14 серпня 2020
АТ «Аграрний фонд» повертається до класичної моделі форвардних закупівель зерна, працюватиме через Аграрну біржу і обов’язково буде страхувати майбутній врожай.
АТ «Аграрний фонд» повертається до класичної моделі форвардних закупівель зерна, працюватиме через Аграрну біржу і обов’язково буде страхувати майбутній врожай.
14 серпня 2020
 14 серпня 2020
Через посуху в липні-серпні поточного року, прогнозується зниження врожаю соняшника та його якості.
Через посуху в липні-серпні поточного року, прогнозується зниження врожаю соняшника та його якості.
14 серпня 2020
 14 серпня 2020
З початку поточного сезону експорт українського кукурудзяного крохмалю збільшився на 64%, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
З початку поточного сезону експорт українського кукурудзяного крохмалю збільшився на 64%, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
14 серпня 2020
 14 серпня 2020
Маски, антисептики та дистанція – фахівці закликають підприємства, що зберігають зерно, слідкувати за дотриманням заходів безпеки на час пандемії.
Маски, антисептики та дистанція – фахівці закликають підприємства, що зберігають зерно, слідкувати за дотриманням заходів безпеки на час пандемії.
14 серпня 2020

Please publish modules in offcanvas position.