Великі перспективи бобових культур

Великі перспективи бобових культур

/ Ідеї & тренди / Понеділок, 04 грудня 2017 10:29

Зростання попиту у світі та нашій країні на бобові культури сприяють збільшенню їх обсягів виробництва в сівозмінах.

Зернобобові є найстародавнішими і найважливішими культурами світу, з різноманітними формами, текстурою, кольорами та смаковими властивостями. Вони відіграють важливу роль у сільському господарстві. Є чудовими попередниками у сівозміні, адже збагачують землю цінною органічною масою і азотом, наповнюють поверхневий шар ґрунту калієм, кальцієм, фосфором, покращують структуру ґрунту, підвищуючи його родючість. Бобові культури — це соковита суміш вітамінів і мінералів. Білок, що міститься у зернобобових, багатий незамінними амінокислотами, необхідними людському організму. Крім високого вмісту білка, зерно бобових багатий на вуглеводи, антиоксиданти, фітохімічні речовини, залізо, цинк, калій, магній та фолієву кислоту (вітамін B9). І майже не містять насичених жирних кислот і холестерину.

22 365 48 1Про стан бобових в Україні, перспективи розвитку розповідає голова правління Громадської спілки виробників і споживачів бобових України Антоніною Скляренко.

Є деякі органічні господарства, які вирощують сочевицю для годівлі тварин і для сидерації, але їх дуже мало, тому ще це досить дорого. На сьогодні майже 90% нішевих культур вирощуються для продовольчих цілей.

Головними постачальниками посівного матеріалу є Ізраїль, Канада та Туреччина. Так, для культивування нуту найкраще підходить насіння з Ізраїлю і Канади. З останньою ми знаходимось в одних кліматичних умовах, що є досить вагомим чинником. Дуже високі показники врожайності каліберного нуту у сорту Йордан (Ізраїль). Також цього року були спроби висівати насіння, завезене з Мексики та Австралії — результати виявились невтішні.

Серед бобових лідером є горох, далі квасоля, нут, сочевиця і маш. Наприклад, гороху цього року зібрали понад 1,2 млн т, і це досить високий показник. А от маш поки що вирощують у незначній кількості через брак знань. Він потребує впровадження інтенсивної технології вирощування, адже високий попит на цю рослину з боку іноземних держав забезпечить добрі прибутки як для виробника, так і держави.

Зміни кліматичних умов сприяють розширенню посівних площ. Ще п’ять років тому сприятливими для вирощування були регіони Одещини, Миколаївщини, Херсонщини, Запоріжжя. Сьогодні території придатні для засаджень теплолюбних бобових охоплюють майже всю Україну. Високі і сталі врожаї отримують на дерново-карбонатних і дерново-підзолистих землях з оптимальною вологістю. А також на добре окультурених суглинкових. Достатня водозабезпеченість дозволяє вирощувати боби на супіщаних ґрунтах. І непридатними є піщані. Зернобобові потребують підживлення. Важлива роль належить мікродобривам. Вони підвищують стійкість рослин до хвороб, екстримальних температур, поліпшують синтез хлорофілу, посилюють азотфіксацію із повітря, активізують процес фотосинтезу.

Варто зазначити, що органіка поширилась і на бобові. На сьогодні цей показник досить незначний, але попит, що зростає, стимулює фермерів торувати шлях у цьому напрямі.

В цілому за останні роки спостерігається позитивна динаміка виробництва. Можна сміливо говорити про збільшення урожаїв, і сприяє цьому не лише потепління, а й набутий досвід наших фермерів, які з року в рік вдосконалюють свої знання і вміння. Чудовий показник — 4–5 ц/га, що в грошовому еквіваленті має вагоме значення. Додатково 10–20% прибутку можна отримати на органічній продукції. Наприклад, якщо сочевиця зелена звичайна вартує 750 дол./т, то органічна — 750–1000 євро, залежно від розміру та калібру.

 

Перепони на шляху до високих урожаїв

Великою прогалиною є відсутність засобів захисту рослин і посівного матеріалу українського походження. Ми як асоціація неодноразово порушували це питання на всіх можливих рівнях.

Звісно, на ринку представлені іноземні препарати, зокрема канадські і турецькі, але варто зазначити, що асортимент досить обмежений, і ціни дещо вищі, аніж могли б бути вигідними для фермерів. За кілька років на нашому ринку можливе збільшення іноземної продукції, адже розширення територій, відведених під боби, збільшують потребу в засобах захисту рослин, добрив, насінні, і стимулює виробників до обгрунтованих дій.

 

22 365 48 3

 

Експорт української продукції

Сьогодні ринок бобових культур має високі показники виробництва та експорту. Нашими постійними покупцями є Індія, Пакистан, Об’єднані Арабські Емірати, Південна Африка. Органічну продукцію споживають Нідерланди, Німеччина, Польща, Угорщина, Румунія.

Великі агрохолдинги, земельний банк яких становить від 20 тис. га, вводять у сівозміну бобові або розширюють посівні площі під цими культурами, за попередніми контрактами. Тобто на продукцію, яка ще не вирощена, вже є покупець. Це рівень довіри до українського виробника.

 

Заходи, в яких популяризується бобова продукція

Асоціація постійно проводить Дні поля в Україні, де популяризується виробництво бобових культур. Відбувалися вони в Харківській, Вінницькій, Київській, Одеській, Херсонській областях. Мета організації — сприяти поінформованості як виробників, так і споживачів. На цих зустрічах проводимо семінари, обговорюємо світові тенденції, а також пригощаємо учасників смаколиками, приготованими з бобових культур. Людям це подобається.

Маємо ідею, яку пропрацьовуємо з нашим Міністерством аграрної політики та продовольства України. Хочемо залучити до організації Генеральну асамблею ООН, ЕБРР. Захід може бути спрямований на популяризацію бобових серед населення. Ми хочемо поінформувати українців про користь, правильне приготування, рецептуру, яку доцільно використовувати для тих чи інших культур.

Попередньо маємо домовленість із посольством Індії в Україні про спільне проведення Міжнародного дня йоги в Україні на Європейській площі. У 2017 році на цьому заході були присутні близько 5000 тис. осіб, а наступного очікується удвоє більше учасників заходу. Тут доцільно говорити про спортивне харчування і про бобові як складову здорового раціону.

Спілкуючись із рестораторами, дізнались, що під час посту меню урізноманітнюється корисними стравами з бобів, які досить популярні серед відвіду­вачів. Тож наступного року спільно з ресторанами Києва, Дніпра, Одеси, Харкова хочемо визначити, наскільки зростає попит на продукцію із бобових у дні самообмеження.

 

Перспективи розвитку

2017 рік став визначним для українських виробників зернобобових культур. Вперше за 53 роки ми представили Україну в Канаді на міжнародному симпозіумі, присвяченому саме бобовим культурам. Перебуваючи на заході, ми побачили, наскільки Україна є привабливою як бізнес-партнер. Цікавість до української продукції щороку зростає. Нам є що запропонувати світу. Слід звернути увагу, що ми маємо не лише родючі землі, а й досить вдале розташування на мапі, що відіграє дуже важливу роль. З огляду на ці фактори можемо, не боячись, нарощувати обсяги, адже маємо сталий попит і розширюємо торгові відносини.

 

Анна ГОРОБЧУК, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 16 листопада 2018
На Львівщині фермерське господарство «ВЕРХ» наприкінці жовтня оформило першу в Україні «м'ясну» аграрну розписку.
На Львівщині фермерське господарство «ВЕРХ» наприкінці жовтня оформило першу в Україні «м'ясну» аграрну розписку.
16 листопада 2018
 16 листопада 2018
Аграрна галузь протягом останніх кількох років є головним локомотивом вітчизняної економіки, у зв'язку з цим сільськогосподарські виставки стали більш затребуваними й актуальними, позаяк вони дозволяють аграріям реалізувати всі важливі завдання на бізнес-майданчику. Також вони сприяють налагодженню бізнес-контактів, обміну інформацією та укладення вигідних контрактів.
Аграрна галузь протягом останніх кількох років є головним локомотивом вітчизняної економіки, у зв'язку з цим сільськогосподарські виставки стали більш затребуваними й актуальними, позаяк вони дозволяють аграріям реалізувати всі важливі завдання на бізнес-майданчику. Також вони сприяють налагодженню бізнес-контактів, обміну інформацією та укладення ...
16 листопада 2018
 16 листопада 2018
Укрзалізниця вводить обмеження на відвантаження зерна в напрямку портів. 
Укрзалізниця вводить обмеження на відвантаження зерна в напрямку портів. 
16 листопада 2018
 16 листопада 2018
У китайському Шанхаї пройшла наймасштабніша виставка імпортних товарів і послуг «China International Import Expo».
У китайському Шанхаї пройшла наймасштабніша виставка імпортних товарів і послуг «China International Import Expo».
16 листопада 2018
 16 листопада 2018
У селищі Любимівка Каховського району вже завершується збір врожаю крихітних тичинок квіток крокусу, які після сушки стануть найдорожчою спецією.
У селищі Любимівка Каховського району вже завершується збір врожаю крихітних тичинок квіток крокусу, які після сушки стануть найдорожчою спецією.
16 листопада 2018
 16 листопада 2018
Станом на листопад 2018 року за останні десять місяців українськими підприємствами було вироблено 1 845 тис. тонн м’яса всіх видів, що на 0,2% більше ніж за відповідний період 2017 року.
Станом на листопад 2018 року за останні десять місяців українськими підприємствами було вироблено 1 845 тис. тонн м’яса всіх видів, що на 0,2% більше ніж за відповідний період 2017 року.
16 листопада 2018

Please publish modules in offcanvas position.