Харчі для космонавтів стають доступними

/ Ідеї & тренди / Вівторок, 27 грудня 2016 16:02

Віктор БОРЗНЕНКО, Сергій ПТАШУК

спеціально для "АС"

Один із новітніх методів підготовки сільськогосподарських продуктів для довготривалого зберігання — сублімація. Овочі, фрукти, молочна група товарів, підготовлені сублімаційним методом, майже повністю зберігають свої первісні властивості й за якістю є набагато кращими за матеріали, обезводненими у якийсь інший спосіб. Це той товар, який має ринок збуту і перспективи продажу як в Україні, так і на експорт.
 

Зараз йде багато дискусій про необхідність переробки агросировини у харчові продукти з доданою вартістю. Переробка і довготривале зберігання — це справді шанс для нашого агробізнесу наростити власні прибутки і дохід для держави. Один із не надто відомих поки що способів переробки, про який ми хочемо розказати, це — вакуумно-сублімаційне сушіння.


Меню Всесвіту

У Полтавському музеї авіації та космонавтики можна побачити їжу космонавтів. До їхнього раціону входять звичайні борщі, м’ясо, хліб, кондитерські вироби, соки тощо. Меню космонавта взагалі різноманітне, складається з декількох десятків найменувань. Однак незвичним є не тільки космічний посуд — усе це зберігається у тюбиках і плівкових пакетах. Основна фішка — це сам спосіб приготування «небесних страв». У космонавтів була і є в основному сублімована їжа — така, що була піддана вакуумно-сублімаціоному сушінню.


Отже, сублімація продуктів — один із методів консервування. Раніше він був дуже дорогим і працемістким, тому й дозволити собі цю їжу могли лише обрані. Нині метод став масовим і доступним. Він являє собою видалення вологи вакуумним способом зі свіжих продуктів. Це дає змогу зменшити їхню масу у 5–10 разів. Всі корисні речовини й смакові якості їжі при цьому вдається зберегти. Сублімована їжа може зберігатися до 25 років за температури від –50 °C до +50 °C. При цьому холодильник для їх зберігання не потрібний.


Що ж слід зробити із сублімованою їжею перед безпосереднім її вживанням? Покласти продукт у теплу воду, після чого вона прийме свій справжній їстівний розмір. Інформація про необхідну кількість рідини зазначена на упаковці. Але це не той фаст-фуд, до якого ми звикли, типу вермішелі швидкого приготування. Сублімована їжа корисна й добре засвоюється. Через те, що сублімації піддаються тільки свіжі продукти високої якості, така їжа багата мікроелементами й вітамінами, а ароматизатори, барвники, консерванти й підсилювачі смаку в ній відсутні. Час відновлення сублімованої їжі (переходу її у стан, придатний для вживання) залежить від того, до якої температури ми її нагріваємо: чим вона вища, тим швидше це відбувається. При цьому продукти майже стовідсотково зберігають свій смак, колір і всі корисні властивості. Із сублімованих продуктів добре засвоюються вітаміни, і в цьому їхня головна відмінність від інших продуктів швидкого приготування. Чому ж у нас цей метод поки що мало відомий? Відповідь: технології ще не розвинулися. Обладнання для сублімації доволі непросте й лише останніми роками почало масово з’являтися на ринку України.


Технологія сублімації

Сублімацією називають швидкий перехід речовини із твердої фази в газоподібну, минаючи рідку. Продукти, висушені сублімаційним методом, майже повністю зберігають свої первісні властивості й за якістю набагато перевершують матеріали, збезводнені іншими способами, наприклад, традиційним сушінням на сонці або в сушарках.


Які продукти можна піддати сублімаційній технології? Це фрукти, овочі, ягоди, пюре, джеми, м’ясо, вершкове масло, молочну продукцію. Це те, що вже широко застосовується на практиці. Але, як гадають дієтологи, реєстр сублімованих продуктів є можливість іще розширювати мало не до безкінечності.


Технологію цю коротко можна описати так. Спочатку відбувається глибоке заморожування будь-яких продуктів. Далі у вакуумних сушарках йде подальше виморожування вологи, і продукт, не втрачаючи свого смаку, стає приблизно у 5–10 разів легше вихідного, тоді як його вологість при цьому не сягає більше 8%.


Лінія устаткування для сублімації продуктів складається з таких основних компонентів: сублімаційна сушильна камера з нержавіючої сталі — герметична, із силіконовими ущільнювачами; пристрій для зневоднення (видалення вологи); ємність для швидкого заморожування; і, звісно, система автоматичного контролю: датчик контролю температур, різні види пускачів, панель управління.


Купити — продати

Сублімовані продукти упаковуються у металізовані пакети з азотним наповненням вагою від 2 до 5000 г, залежно від того, що саме продаємо. Збереження запаху, кольору та інших корисних властивостей об’єктів сублімації дає можливість продавати їх під марками «натуральні продукти», «екологічні товари», «здорова й корисна їжа».


У США подібні продукти можна придбати майже у будь-якому крупному супермаркеті. Там завжди є їх чималий асортимент: смородина, журавлина, чорниця, брусниця, полуниця, айва, персики, яблука, абрикоси, сливи та інші плоди і ягоди… Там багато й овочів продається у такому вигляді: картопля, морква, буряк, помідори, капуста, перець та ін. Чималим попитом у північноамериканських покупців користуються молочні продукти сублімаційного походження — сметана, кефір, йогурт, сир та ін.


В Україні піонером у цій сфері виступило ще 2004 року українсько-польське ТОВ «Кріос». Для споживачів вони запропонували нові і на той час справді революційні сублімовані продукти — цибулю, гарбуз нарізаний, кріп, суницю й малину. Однак розташовувалося це підприємство у місті Краснодон на Луганщині. Тепер та територія окупована російсько-сепаратистськими бандформуваннями…


Але з’явилися й інші вітчизняні виробники. Значний асортимент продуктів сублімаційного сушіння пропонує, наприклад, компанія «Укр­енерговектор». Хоча на українському ринку все ж поки що у цьому сегменті більше іноземних пропозицій. Зараз у деяких наших супермаркетах можна побачити, до прикладу, сублімовану їжу під маркою Trek’n Eat. Це — бренд, під яким компанія Katadyn робить різноманітну сублімовану їжу для мандрівників. Компанія із Швейцарії Katadyn, нагадаю, була відома нам і раніше завдяки прекрасним системам очищення води, портативним опріснювачам морської води. По Україні її сублімовані продукти поширює крупна торговельна фірма, розташована у Дніпрі. У них є в асортименті сублімовані й пакетовані «Бефстроганов з рисом», «Макарони з лісовими грибами», «Риба карі» і навіть «Борщ український». Склад цієї традиційної страви цілком пристойний: картопля, яловичина, рослинна олія, морква, цибуля, селера, буряковий сік, сіль, спеції. Вміст сухого м’яса у порції — 19,4 г (що відповідає 66,3 г свіжого м’яса). Вартість пакету такого борщу — приблизно 240 грн, тобто як у столичному ресторані екстра-класу. Купують? Ще й як. Мисливці беруть сублімовані борщі й котлети на полювання, альпіністи — у гори, рибалки — на острови, ну а космонавти — звісно, у простори Всесвіту. Саме такими продуктами, наприклад, харчувався на американському кораблі «Колумбія» Леонід Каденюк. Він хвалився, що у його екіпажі були навіть тюбики із сублімованою чорною ікрою. Тобто сублімовані продукти (не лише готова їжа, а й напівфабрикати) — це той товар, який добре зберігається, не втрачаючи якості, і тому має ринок збуту і перспективи продажу як у нас в Україні, так і на експорт. Устаткування для сублімаційної переробки сільгосппродуктів коштуватиме залежно від запроектованої продуктивності.


Коментарі

Лев ЗАГОЙТІгенеральний директор ЗАТ «Галактика Інк» (Росія)
Асортимент сублімованих страв, що ми їх виробляємо, налічує близько 150 найменувань. Це м’ясо й м’ясопродукти в упакуванні — тришаровому пакеті з фольги. Наприклад, яловичина, свинина, філе індички, бульйон курячий сублімований тощо. Робимо сублімовані морепродукти й рибу, овочі (капусту, картоплю, цибулю, моркву, огірки, буряк, гарбуз, кріп), сублімовані ягоди, гриби, фруктово-ягідні суміші й соки. Залежно від продукту, строк зберігання може бути й один рік, і 5, і 25 років. Ну й важливий строк придатності впакування. Основний споживач готової сублімованої їжі — туристи, екстремали (альпіністи, спелеологи), спеціальні споживачі. Іноді плутають сублімовані продукти із продуктами теплового сушіння. Аналоги нашої їжі складаються на 30–50% із сублімованих продуктів, і на 50–70% — із сушених.
 
Ірина ІВАНОВАмаркетинг-директор компанії «Кайнозой Дістріб’юшн» (Kaіnozoy Dіstrіbutіon)
Наша компанія — офіційний дистриб’ютор в Україні брендів сублімованої їжі Trek’n Eat та Emergency Food. Продукти Trek’n Eat виробляються в Німеччині. Це німецька компанія, що входить до складу швейцарської групи компаній Katadyn Group. Під брендом Trek’n Eat випускається порційна сублімована їжа для подорожей. Ми як продавці пропонуємо практично всі асортименти виробника: це 34 повноцінні страви (з м’ясом, рибою, вегетаріанських, веганских, у тому числі сніданки й десерти). А також деякі позиції Emergency Food — сублімованих раціонів довгого зберігання для надзвичайних ситуацій. Порційні пакети Trek’n Eat гарантовано зберігаються 3 роки. Раціони Emergency Food у бляшаних банках — 15 років.
Попит на сублімовану їжу невеликий, але він в останні роки стабільно зростає. На диво, у кризові часи продажі збільшилися — по нашій продукції це приріст +30% щорічно. Це відбувається за рахунок зростання продажів у спеціалізованому роздробі й активізації роботи із тими туристичними операторами, які пропонують своїм клієнтам активні або екстремальні подорожі. Але люди дійсно поки дуже мало знають про сублімовану їжу, а також постійно плутають її із сушеною.
Технологія сублімації активно застосовується в B2B (виробництві товарів типу «бізнес для бізнесу» — Ред.): виробники можуть робити фрукти для мюслей або чаїв, овочі для сухих супів або приправ, виготовляти каву, компоненти для фармацевтики або дитячого харчування. Швидше за все, цей сегмент ринку розвиватиметься найближчим часом.
Зараз на ринку з’являються нові українські виробники сушеної їжі, а не сублімованої. Поріг входження там набагато нижчий, однак і вартість кінцевого продукту також.
 
Максим БЄЛОЗЬОРОВдиректор ТОВ «Галфрост» (Жовква, Львівська обл.)
Наше підприємство ТОВ «Галфрост» є виробником сублімованих інгредієнтів, але не готової їжі. Ці інгредієнти потім можуть використовуватися як окремо, так і у складі харчових композитів (продуктів, до складу яких входять різні інгредієнти). Ми входимо в команду міжнародної групи компаній на східноєвропейському ринку «Фрутіка». Наша мета — пропонувати міжнародні стандарти продукції й сервісу. Суворий контроль якості, починаючи від закупівлі сировини, сучасні переробні технології дозволяють нам гарантувати продукти найвищої якості. Зокрема, «Галфрост» спеціалізується на ягодах і фруктах, також можемо сублімувати овочі й трави (для спецій). Ми не робимо готових продуктів типу каш, гамбургерів тощо. Але наші інгредієнти використовуються для виробництва, наприклад, каш швидкого приготування, сухих сніданків, мюслів і т. п. Деякі з них можна зустріти й на українських прилавках. Ми гарантуємо термін зберігання наших інгредієнтів протягом року при дотриманні параметрів температури й вологості. Окремі закордонні виробники використовують спеціальне впакування для подовження строку зберігання до декількох років. Сублімація — дороге задоволення, однак інтерес до цього продукту в Україні є серед тих людей і компаній, які розуміють корисність, зручність, безпеку використання таких інгредієнтів.

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 14 липня 2020
Верховна Рада України ухвалила за основу законопроєкт №3486 про внесення змін до законодавства щодо соцзахисту населення в період карантину, пов’язаного з COVID-19.
Верховна Рада України ухвалила за основу законопроєкт №3486 про внесення змін до законодавства щодо соцзахисту населення в період карантину, пов’язаного з COVID-19.
14 липня 2020
 14 липня 2020
Цукровики з Хмельниччини вже запустили лінію фасування цукру власного виробництва в однокілограмову упаковку та дійшли до згоди з партнерською національною мережею роздрібних продажів про реалізацію цукру під торговельною маркою «A’SPIK».
Цукровики з Хмельниччини вже запустили лінію фасування цукру власного виробництва в однокілограмову упаковку та дійшли до згоди з партнерською національною мережею роздрібних продажів про реалізацію цукру під торговельною маркою «A’SPIK».
14 липня 2020
 14 липня 2020
Після оприлюднення звіту USDA, не зважаючи на очікування аналітиків, які прогнозували, що липневий баланс щодо сої буде нейтральним для ринку, ціни на сою впали на 2,3% навіть попри песимістичні цифри балансу.
Після оприлюднення звіту USDA, не зважаючи на очікування аналітиків, які прогнозували, що липневий баланс щодо сої буде нейтральним для ринку, ціни на сою впали на 2,3% навіть попри песимістичні цифри балансу.
14 липня 2020
 14 липня 2020
Верховна Рада України ухвалила в повторному першому читанні законопроєкт №3012-2 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення права працівників державних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій на одержання земельної частки (паю)».
Верховна Рада України ухвалила в повторному першому читанні законопроєкт №3012-2 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення права працівників державних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій на одержання земельної частки (паю)».
14 липня 2020
 14 липня 2020
В Україні знизилася оптова ціна на молоду картоплю нового врожаю на 5,73%. Подешевшала також і картопля минулого врожаю на 5,26%.
В Україні знизилася оптова ціна на молоду картоплю нового врожаю на 5,73%. Подешевшала також і картопля минулого врожаю на 5,26%.
14 липня 2020
 14 липня 2020
Рівень рентабельності виробництва насіння соняшнику за підсумками минулого року в усіх підприємствах склав 23,5 % і став найвищим серед усіх видів сільськогосподарської продукції.
Рівень рентабельності виробництва насіння соняшнику за підсумками минулого року в усіх підприємствах склав 23,5 % і став найвищим серед усіх видів сільськогосподарської продукції.
14 липня 2020

Please publish modules in offcanvas position.