Земля і… люди?

/ Кермо керівника / Вівторок, 09 лютого 2016 15:18
Григорій МЕРЕФ’ЯНСЬКИЙ, Ігор ПЕТРЕНКО
спеціально для "АС"
Аграрний бізнес ще не досить розвинений як щодо менеджменту, так і кадрових технологій. Де знайти кваліфікованих працівників, як мотивувати персонал для отримання прибутків і створити дієздатну команду… Відповіді на ці та інші гострі питання щодо людей, які працюють у сільському господарстві, фахівці шукали на Аграрній HR-конференції.

 

Експерти сходяться у думці, що аграрний бізнес є привабливим для інвестицій. Однак нам не вистачає не лише засобів виробництва і оборотних коштів. Вітчизняний бізнес, зокрема й аграрний, ще не досить розвинений відносно менеджменту й технологій управління кадрами. З одного боку, в Україні існує тривожний рівень безробіття, у тому числі й на селі. З іншого, спостерігаємо багато незаповнених вакансій на державних підприємствах, у крупних приватних господарствах. Парадокс?.. Відсутність професійності стає загальною рисою багатьох сфер України — їх бракує серед прокурорів, інженерів, філософів…
 
Що за ситуація нині на ринку праці України? Де знайти кваліфікованих працівників? Як мотивувати персонал для прибуткової діяльності й ефективно управляти людськими ресурсами? Яким чином не втратити, а утримати гарних фахівців на підприємстві? Ці та інші питання обговорювалися на Аграрній HR-конференції, організованій агенцією «ПроАгро», що пройшла 30 жовтня у Києві.
 
Спікерами конференції стали керівники кадрових служб провідних українських агрохолдингів: AgroGeneration, UkrLandFarming, «Кернел», «Фенікс Агро», KSG Agro, «Райз-Максимко», «Монсанто Україна» та ін. Тобто зібралися професіонали у сфері керування персоналом аграрного сектора.
 
Відкривав конференцію виступ Ірини Гнутової, начальника відділу кадрового забезпечення АПК Мінагропроду. За плечима цієї екс-волонтерки за час її роботи в міністерстві — результати 136-ти конкурсів, у тому числі в «Укрспирті», Державній зерновій компанії, держпідприємствах «Артемсіль», «Хліб України», а також 98 конкурсів у Держлісагентстві і 21 конкурсний відбір у Держ­рибагентстві. Нині Мінагропрод відкрито на офіційному сайті публікує вимоги до кандидатів і критерії їхньої оцінки, а також проводить публічні дебати претендентів й пряму Інтернет-трансляцію засідання комісії, яка розглядає кандидатів на держпосади.
 
Ірина Гнутова розповіла про свій досвід у проведенні таких відборів для чиновників, про роль служби кадрів у реформуванні державного управління. Метою таких процесів у підсумку є побудова ефективної, відкритої й гнучкої системи роботи з кадрами державних службовців.
 
 
На відміну від державної служби, у бізнесі й проблеми, і шляхи їх вирішення дещо інші. Наталія Романенко, директор з персоналу холдингу Ukrlandfarming, поділилася міркуванням на тему, де шукати кваліфікованих фахівців, які не стають у чергу так охоче, як на чиновницькі посади. Пані Романенко також дала аналіз різним віковим поколінням щодо їхньої мотивації, мобільності, здатності до «командної гри».
 
Відомі способи вирішення кадрових питань — це переманювати людей у конкурентів. Такий перетік кадрів з однієї компанії до іншої, особливо серед холдингів, нагадує вищу лігу футболу з її високооплачуваними легіонерами. Ще відомий спосіб знайти працівників: чергувати у коридорах аграрних університетів, вербуючи агрономів і механізаторів вже з третього-четвертого курсу. Деякі великі підприємства приходять до думки створити власні кузні кадрів, свої університети — так, наприклад, вчинив агрохолдинг «Мрія». Вони відкрили школу агрономів, механіків, менеджерів — по суті, аграрний навчальний інститут, наближений до конкретних господарчих умов. («Агробізнес Сьогодні» писав про це у №9 за травень 2013 року — Ред.).
 
Однак постає питання: чим мають відрізнятися «університети при холдингах» від сільських профтехучилищ, які колись функціонували при радгоспах? Чи потрібні сучасному виробництву лише виконавці, «солдати полів і ферм», чи усе-таки всебічно освічені громадяни?
 
 
А директор з кадрових питань «Індустріальної молочної компанії» Елеонора Євченко вважає, що кадровий ринок аграрної галузі за останніх кілька років став набагато динамічнішим і більш конкурентоспроможним. Вона розповіла, як її компанії вдається залучати молодих людей з університетів на роботу у сільську місцевість: спочатку на практику, потім і на постійну основу. Багато уваги приділяється пошуку житла, нормально облаштованого будинку, гарній і конкурентній заробітній платі.
 
Завдання HR-служби у побудові якісного менеджменту компанії розкрила Євгенія Фаніна, директор з управління персоналом холдингу «Фенікс Агро». Пані Фаніна поділилася своїм досвідом формування управлінської команди, використання такого інструменту, як командного аудит.
 
Керівник служби персоналу компанії «Кернел» Наталія Кульчицька розказала про побудову в її холдингу системи управління ефективністю, підвищення результативності та професіоналізму персоналу.
 
Загалом виступи кадровиків на Аграрній HR-конференції окреслювали, як ефективне управління сільськогосподарськими кадрами, використання для цього передових HR-стратегій можуть значно підвищувати прибутковість і керованість великого аграрного підприємства.
 
Коментарі
 
Ірина ГНУТОВАначальник відділу кадрового забезпечення АПК Мінагропроду
 На початку 2014 року я відкрила кадрове агентство в Донецьку. Та після початку там військових дій довелося пере­їхати у Дніпропетровськ. Я стала координатором волонтерської організації «Психологічна кризова служба». Ми працювали з пораненими, із родинами загиблих. Звідти мене запросили на держслужбу в Адміністрацію Президента. Спочатку ми закривали вакансії голів регіональних держадміністрацій. Потім я перейшла в Мінагропрод.
У відомстві виявилося безліч відділів з дивними названими й не менш дивними повноваженнями. Україна отримала за 20 із чимось років незалежності близько 400 000 бюрократів, які живуть своїм життям. Багато співробітників держорганів орієнтовані не на результат, а винятково на документообіг. Більшість держпідприємств перебуває у дуже дивному стані. На багатьох функціонують тіньові схеми. Реорганізацію держструктур проводити складно — тут не можна, як у бізнесі, усе поміняти за два тижні.
Що нами було вже зроблено в Мінагроппроді? Великим проривом у роботі міністерства я вважаю конкурсний підбір керівників держпідприємств. Міністерство провело таких конкурсів найбільше, якщо взяти усі органи виконавчої влади. У цьому ми стали «законодавцем мод», якщо можна так висловитися. Приплив свіжої крові в державне управління можливий тільки за умов проведення конкурсів. Якщо є вакансія, то конкурс на неї ми дуже широко анонсуємо. Публікуємо списки кандидатів та їхні конкурсні пропозиції. У кадрових комісіях, які вирішують, кого взяти на посаду, сидять незалежні експерти.
Крім іншого, я працювала над реформою рибного патруля. За приклад ми узяли реформу поліції. Треба було навчити, оснастити рибінспекторів, щоб їх відомство з одного із найбільш корумпованих перетворилося на сучасний контролюючий орган. Працюємо також з агентством лісового господарства. Допомагаємо знаходити керівників територіальних органів і держпідприємств лісгоспу. У тій сфері теж наближається реформа лісового патруля. Я беру участь у цільовій команді реформування держуправління, допомагаю також підбирати кадри у Держгеокадастрі. А загалом ми усі зараз чекаємо на новий Закон про державне управління.

Наталія РОМАНЕНКОдиректор з персоналу холдингу UkrLandFarming
 Чудово, коли є достатньо кандидатів на якусь посаду, як це буває в органах держ­управління. Але в агросекторі достатньо гостро відчувається дефіцит кадрів. І ми не виняток: дефіцит персоналу відчуває весь світ. Висококваліфікованих кадрів бракує. Зросли вимоги до персоналу у зв’язку з новими технологіями.
Зменшується чисельність економічно активного населення у віці 18-70 років. На селі переважає населення похилого віку, утримати там молодь складно: немає якісної побутової інфраструктури, розваг. Якщо кандидата вдасться умовити переїхати на село, він вимагає широкий пакет пільг і компенсацій.
Проблемою нашого ринку є ситуація, коли висококваліфіковані працівники переходять від одного роботодавця до іншого. Однак при переходах не факт, що вони будуть однаково успішними у різних компаніях. У нас є навіть така тенденція, що деякі колеги «погуляють» і знову повертаються. Отже, збільшується конкуренція за трудові ресурси. Від людини ХХІ ст. вимагається здатність до мобільності, пристосування до різних жорстких факторів, зміни культурного середовища.
 
Таміла БУТЕНКОдиректор з персоналу й організаційного розвитку компанії «Оптімус Агро» (Дніпропетровськ)
 На сьогодні у компанії «Оптімус Агро» працює близько 1700 співробітників. Ми займаємося зберіганням і переробкою зерна, продажем соняшникової олії, шроту, лузги. Маємо у власності 30 елеваторів.
Я задоволена, що побувала на Аграрній HR-конференції. Звичайно, очікувала, що вона носитиме більш прикладний характер, однак 70 % доповідей виявилися для мене таки корисними, а це чимало. Там пролунали актуальні питання щодо систем оплати праці, дефіциту кадрів... Так, складно залучити знаючих, висококласних фахівців у сільську місцевість. І також є постійна потреба в персоналі нижчої ланки. Ну, а ми різко підвищити зарплату, у 5-10 разів, не можемо — це призведе до падіння рентабельності компанії. Хоча все-таки у компанії «Оптімус Агро» розуміють, що підвищувати винагороду треба, і за 2014 рік ми проіндексували зарплати в межах 10-15%, а за 2015 збираємося підвищити ще на 20-25%. Це поетапний процес, і, мабуть, тільки так можна рухатися вперед.

1

 19 червня 2019
Аграрії Миколаївської, Одеської, Херсонської та Дніпропетровської областей розпочали збирання ранніх зернових культур на площі 45,5 тис.га. 
Аграрії Миколаївської, Одеської, Херсонської та Дніпропетровської областей розпочали збирання ранніх зернових культур на площі 45,5 тис.га. 
19 червня 2019
 19 червня 2019
Згідно даних Державної фіскальної служби, у січні-травні 2019 року обсяг зовнішньої торгівлі товарами України з країнами ЄС становив $18 млрд 760 млн, що на 8% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Згідно даних Державної фіскальної служби, у січні-травні 2019 року обсяг зовнішньої торгівлі товарами України з країнами ЄС становив $18 млрд 760 млн, що на 8% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
19 червня 2019
 19 червня 2019
57% представників бізнесу вважають якість податкового законодавства України задовільним, частка невдоволених якістю податкового законодавства складає 23%. 
57% представників бізнесу вважають якість податкового законодавства України задовільним, частка невдоволених якістю податкового законодавства складає 23%. 
19 червня 2019
 19 червня 2019
Концепцію створення Національної інфраструктури геопросторових даних було презентовано під час Першої міжнародної конференція з геоінформаційних технологій GEODIGITAL UKRAINE 2019, яку Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру та Громадська спілка «УкрГео» влаштували в Києві нещодавно.
Концепцію створення Національної інфраструктури геопросторових даних було презентовано під час Першої міжнародної конференція з геоінформаційних технологій GEODIGITAL UKRAINE 2019, яку Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру та Громадська спілка «УкрГео» влаштували в Києві нещодавно.
19 червня 2019
 19 червня 2019
На території деяких областей України триває шкідлива діяльність чортополохівки або сонцевика будякового. 
На території деяких областей України триває шкідлива діяльність чортополохівки або сонцевика будякового. 
19 червня 2019
 19 червня 2019
Цьогоріч в Україні очікується хороший врожай баштанних.
Цьогоріч в Україні очікується хороший врожай баштанних.
19 червня 2019

Please publish modules in offcanvas position.