Як не дати себе обманути

/ Кермо керівника / Вівторок, 13 грудня 2016 16:10
Федір ВЕРХОВЦЕВ, спеціально для "АС"
Аграрний бізнес — справа вигідна і перспективна. Бізнес цей вимагає професійного підходу і регулярних фінансових витрат: на придбання техніки, насіння, добрив та ЗЗР. Як-то кажуть, «овес нині дорогий», тому в цій сфері обертається так багато ділків-виробників кон­трафактних товарів. Вони нюхом чують «навар», не соромлячись у засобах його отримання.

 

Сучасні бренди техніки підробити важко, фальсифіковане насіння явно не дасть очікуваного результату, в гіршому випадку — не зійде. А ось підробка засобів захисту рослин і добрив — це реальна загроза продовольчій безпеці та здоров’ю нації. У країнах Заходу ця проблема також існує, але за фальсифікацію і порушення прав інтелектуальної власності там призначаються штрафи з ­шістьома нулями. Та й «небо в клітинку» за такі справи теж можна побачити. Україна ж у сфері викриття і боротьби з контрафактною продукцією робить тільки перші кроки.

Шахрайство як бізнес
Шахраї розуміють, що для аграріїв добрива — незамінна умова отримання високого врожаю, і сповна користуються цим. Методи ведення бізнесу передбачають внесення різних видів добрив: як мінеральних, так і органічних. На жаль, на сьогодні лише трохи більше половини препаратів в Україні оригінали, а не підробки.

Інструменти сучасного маркетингу дають можливість швидко розкрутити будь-який сумнівний препарат, допомагаючи аферистам знайти довірливих споживачів цієї «цукерки». Наслідування відомим брендам — один з найпопулярніших видів шахрайства. Серйозні компанії у процесі реєстрації торгової марки проходять перевірку на схожість звучання або написання, а також інші реєстраційні процедури. Аферистам це не потрібно. Вони паразитують на високій якості оригінальної продукції під перевіреним брендом. Споживач може втратити пильність, і в гонитві за дешевим продуктом придбати фальсифікат, щось зі схожою назвою і / або торговою маркою.

До нас у редакцію звертаються фермери, які попалися на вудку аферистів, з питаннями: «Як відрізнити оригінальну продукцію від підробки? Як аграріям максимально скоротити ризики при купівлі добрив і ЗЗР та не заплутатися серед численних пропозицій та обіцянок?».

Передусім потрібно відрізняти шахрайство від конкуренції. Чесна конкуренція — це можливості зростання і необхідність розвиватися. Навпаки монополізм — це застій. Серйозні виробники, як правило, поважають один одного, прагнучи зайняти свою нішу на ринку, адже він величезний. Відносини між лідерами ринку засновані на принципах взаємної поваги.

Варто насторожитися, якщо пропонуючи вам якийсь продукт, відверто «ллють бруд» на конкурентів. Швидше за все, вам пропонують «липовий» препарат, відволікаючи увагу від цього факту.

Основні принципи роботи
виробників оригінальних препаратів
Щоб не попастися на вудку сучасних нащадків Остапа Бендера, запам’ятайте прості принципи роботи виробників оригінальних препаратів:

  • повна прозорість діяльності, що підтверджується наявністю державної реєстрації. Продукція внесена в «Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Вся інформація є відкритою, природно, крім тієї, яка становить комерційну таємницю виробника;
  • виробництво супроводжується найсуворішим контролем якості продукції. Це можливо тільки при наявності власної атестованої лабораторії і штату фахівців;
  • стабільні компанії вибирають шлях сталого розвитку і вдосконалення, розробляють і впроваджують нові ефективні препарати;
  • вони проводять масштабну роботу зі споживачем, в якій індивідуальний підхід, зворотній зв’язок і консультації із застосування — обов’язкові умови;
  • підприємства здійснюють суворий контроль над регіональними представниками;
  • оригінальне виробництво неможливо без запатентованої або ліцензованої технології, що має на увазі наявність вивіреного процесу отримання певного виду продукції і прив’язаного до нього обладнання.
 
За наявності спеціального обладнання здійснюється повний контроль фізичних і механічних процесів, що забезпечує кращу відтворюваність і суворе дотримання технічних параметрів. Завдяки цьому про продукцію, що випускається, можна сміливо говорити як про високоякісну із постійним складом. Дуже важливо, що на високотехнологічних виробництвах існує реальна можливість дотримання санітарних та екологічних норм.

Виробники фальсифікату діють із точністю до навпаки. Контрафактна продукція ніколи не зможе конкурувати з оригінальною, в яку вкладено великі фінансові та інтелектуальні ресурси, яка пройшла багаторічні випробування, запатентована і постійно вдосконалюється. Фальсифікат або сумнівний сурогат — це продукт, компоненти для вироблення якого порівняно з оригіналом грубо підмінені, а технології виробництва абияк скопійовані і відтворені на невідповідному обладнанні без відповідних умов.

Найнеприємніше те, що найчастіше махінаціями займаються колишні співробітники солідних компаній, прикриваючись добрим ім’ям останніх. Підривають репутацію, яка складалася роками, а найбільш нахабні з них використовують напрацьовану клієнтську базу.

Як вберегтись від підробок?
Наостанок дамо кілька слушних порад аграріям. Припустимо, ви хочете придбати мінеральні добрива, ЗЗР та росторегулюючі препарати. Для початку докладно вивчіть інформацію про 3–5 виробників кожного з продуктів. Зверніться безпосередньо в головний офіс компанії, щоб не нарватися на фіктивного дилера.

При виборі виробника насамперед зверніть увагу на тих, які довше працюють на ринку. Так більша ймовірність отримати продукт якісний. На ринку виживають найсильніші. Сила — в якості, а відповідно й ефективності препарату. Там, де тільки можливо, віддавайте перевагу саме виробнику, а не імпортеру.

Не лініться попросити весь пакет документів. Дізнайтеся, чи мають пропоновані препарати державну реєстрацію, чи є компанія у державному реєстрі, чи внесені препарати в «Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Якщо ви займаєтеся органічним землеробством, використовуйте виключно сертифіковані для органічного виробництва препарати.

Чимало корисного можна знайти і на загальнодоступних Інтернет ресурсах. Наприклад, за кодом ЄДРПОУ на офіційному сайті Міністерства юстиції України usr.minjust.gov.ua можна визначити, чи немає збігів між реєстрацією засновника і місцем розташування офісу. Якщо збіги знайдені, задумайтеся про масштаби і серйозність фірми.

Вас також повинно насторожити збіг адреси офісу і безпосередньо виробництва. Не виключено, що таке виробництво підпільне.

Наявність власної атестованої лабораторії, навпаки, говорить про високий рівень виробництва. Так, контроль якості проводиться на всіх етапах, а не тільки перед видачею сертифікату на продукцію. Багато про що може розповісти і сам сертифікат. Зверніть увагу на друк, уточніть, хто перевіряв продукт, і чи мав він на це повноваження.

Зазвичай підпільні виробники не витрачаються на масштабне просування в Інтернеті. Навіть знаючи повну назву такої фірми, знайти її в глобальній мережі може бути проблематично. Серйозні підприємства беруть активну участь у виставках, постійно на виду в ЗМІ, проводять наукові та виробничі випробування продукції, що випускається. Це вимагає певних витрат, на які виробники «зілля», як правило, не йдуть.

Використовуйте «сарафанне радіо». Запитайте у колег, які користуються такою продукцією: працює вона чи ні?

Трапляється, що для залучення клієнтів називається непомірно завищений вміст за деякими показниками, наприклад, вміст гуматів у гумінових препаратах 50 і більше відсотків. Знайте, що насправді це вміст у сировині, а не в готовому продукті, про що навмисне замовчується.

Якщо вам в руки потрапив зразок продукту, і у вас є час і бажання, скористайтеся послугами незалежної лабораторії. Відповідальний виробник не буде обманювати, оскільки розраховує на довготривалу співпрацю.

«Довіряй, але перевіряй» — цей відомий усім принцип повинен використовуватися вами при купівлі добрив. При цьому шанси придбати саме те, що вам необхідно, значно зростають.

1

 19 лютого 2019
Вирощування хрону може принести відчутний дохід. Він, за різними даними, коливається в межах 7-108 тис долларів. Тут все залежить від умов вирощування та виду реалізації продукції.
Вирощування хрону може принести відчутний дохід. Він, за різними даними, коливається в межах 7-108 тис долларів. Тут все залежить від умов вирощування та виду реалізації продукції.
19 лютого 2019
 19 лютого 2019
Минулого тижня (9-15 лютого) морські порти України відвантажили на експорт 877 тис. тонн основних зернових культур. 
Минулого тижня (9-15 лютого) морські порти України відвантажили на експорт 877 тис. тонн основних зернових культур. 
19 лютого 2019
 19 лютого 2019
Основними покупцями українських олійних культур та олії у 2018 році, як і в попередні роки, є країни Азії, Європи та Африки.
Основними покупцями українських олійних культур та олії у 2018 році, як і в попередні роки, є країни Азії, Європи та Африки.
19 лютого 2019
 19 лютого 2019
VERSATILE встановлює дилерським центрам високу планку за рівнем кваліфікації персоналу та готовності співробітників вирішувати будь-які проблеми господарств.
VERSATILE встановлює дилерським центрам високу планку за рівнем кваліфікації персоналу та готовності співробітників вирішувати будь-які проблеми господарств.
19 лютого 2019
 19 лютого 2019
В поточному році посівна площа під цукровими буряками в Україні складатиме 220-230 тис. га, що майже на чверть менше ніж минулого року.
В поточному році посівна площа під цукровими буряками в Україні складатиме 220-230 тис. га, що майже на чверть менше ніж минулого року.
19 лютого 2019
 19 лютого 2019
Італійська агропромислова група Besana, лідер світового виробництва, обробки та реалізації продуктів харчування з горіхів і сухофруктів, розглядає Україну як потенційного партнера з розвитку сільського господарства через міжнародну програму створення інтенсивних плантацій горіхів.
Італійська агропромислова група Besana, лідер світового виробництва, обробки та реалізації продуктів харчування з горіхів і сухофруктів, розглядає Україну як потенційного партнера з розвитку сільського господарства через міжнародну програму створення інтенсивних плантацій горіхів.
19 лютого 2019

Please publish modules in offcanvas position.