Як не дати себе обманути

/ Кермо керівника / Вівторок, 13 грудня 2016 16:10
Федір ВЕРХОВЦЕВ, спеціально для "АС"
Аграрний бізнес — справа вигідна і перспективна. Бізнес цей вимагає професійного підходу і регулярних фінансових витрат: на придбання техніки, насіння, добрив та ЗЗР. Як-то кажуть, «овес нині дорогий», тому в цій сфері обертається так багато ділків-виробників кон­трафактних товарів. Вони нюхом чують «навар», не соромлячись у засобах його отримання.

 

Сучасні бренди техніки підробити важко, фальсифіковане насіння явно не дасть очікуваного результату, в гіршому випадку — не зійде. А ось підробка засобів захисту рослин і добрив — це реальна загроза продовольчій безпеці та здоров’ю нації. У країнах Заходу ця проблема також існує, але за фальсифікацію і порушення прав інтелектуальної власності там призначаються штрафи з ­шістьома нулями. Та й «небо в клітинку» за такі справи теж можна побачити. Україна ж у сфері викриття і боротьби з контрафактною продукцією робить тільки перші кроки.

Шахрайство як бізнес
Шахраї розуміють, що для аграріїв добрива — незамінна умова отримання високого врожаю, і сповна користуються цим. Методи ведення бізнесу передбачають внесення різних видів добрив: як мінеральних, так і органічних. На жаль, на сьогодні лише трохи більше половини препаратів в Україні оригінали, а не підробки.

Інструменти сучасного маркетингу дають можливість швидко розкрутити будь-який сумнівний препарат, допомагаючи аферистам знайти довірливих споживачів цієї «цукерки». Наслідування відомим брендам — один з найпопулярніших видів шахрайства. Серйозні компанії у процесі реєстрації торгової марки проходять перевірку на схожість звучання або написання, а також інші реєстраційні процедури. Аферистам це не потрібно. Вони паразитують на високій якості оригінальної продукції під перевіреним брендом. Споживач може втратити пильність, і в гонитві за дешевим продуктом придбати фальсифікат, щось зі схожою назвою і / або торговою маркою.

До нас у редакцію звертаються фермери, які попалися на вудку аферистів, з питаннями: «Як відрізнити оригінальну продукцію від підробки? Як аграріям максимально скоротити ризики при купівлі добрив і ЗЗР та не заплутатися серед численних пропозицій та обіцянок?».

Передусім потрібно відрізняти шахрайство від конкуренції. Чесна конкуренція — це можливості зростання і необхідність розвиватися. Навпаки монополізм — це застій. Серйозні виробники, як правило, поважають один одного, прагнучи зайняти свою нішу на ринку, адже він величезний. Відносини між лідерами ринку засновані на принципах взаємної поваги.

Варто насторожитися, якщо пропонуючи вам якийсь продукт, відверто «ллють бруд» на конкурентів. Швидше за все, вам пропонують «липовий» препарат, відволікаючи увагу від цього факту.

Основні принципи роботи
виробників оригінальних препаратів
Щоб не попастися на вудку сучасних нащадків Остапа Бендера, запам’ятайте прості принципи роботи виробників оригінальних препаратів:

  • повна прозорість діяльності, що підтверджується наявністю державної реєстрації. Продукція внесена в «Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Вся інформація є відкритою, природно, крім тієї, яка становить комерційну таємницю виробника;
  • виробництво супроводжується найсуворішим контролем якості продукції. Це можливо тільки при наявності власної атестованої лабораторії і штату фахівців;
  • стабільні компанії вибирають шлях сталого розвитку і вдосконалення, розробляють і впроваджують нові ефективні препарати;
  • вони проводять масштабну роботу зі споживачем, в якій індивідуальний підхід, зворотній зв’язок і консультації із застосування — обов’язкові умови;
  • підприємства здійснюють суворий контроль над регіональними представниками;
  • оригінальне виробництво неможливо без запатентованої або ліцензованої технології, що має на увазі наявність вивіреного процесу отримання певного виду продукції і прив’язаного до нього обладнання.
 
За наявності спеціального обладнання здійснюється повний контроль фізичних і механічних процесів, що забезпечує кращу відтворюваність і суворе дотримання технічних параметрів. Завдяки цьому про продукцію, що випускається, можна сміливо говорити як про високоякісну із постійним складом. Дуже важливо, що на високотехнологічних виробництвах існує реальна можливість дотримання санітарних та екологічних норм.

Виробники фальсифікату діють із точністю до навпаки. Контрафактна продукція ніколи не зможе конкурувати з оригінальною, в яку вкладено великі фінансові та інтелектуальні ресурси, яка пройшла багаторічні випробування, запатентована і постійно вдосконалюється. Фальсифікат або сумнівний сурогат — це продукт, компоненти для вироблення якого порівняно з оригіналом грубо підмінені, а технології виробництва абияк скопійовані і відтворені на невідповідному обладнанні без відповідних умов.

Найнеприємніше те, що найчастіше махінаціями займаються колишні співробітники солідних компаній, прикриваючись добрим ім’ям останніх. Підривають репутацію, яка складалася роками, а найбільш нахабні з них використовують напрацьовану клієнтську базу.

Як вберегтись від підробок?
Наостанок дамо кілька слушних порад аграріям. Припустимо, ви хочете придбати мінеральні добрива, ЗЗР та росторегулюючі препарати. Для початку докладно вивчіть інформацію про 3–5 виробників кожного з продуктів. Зверніться безпосередньо в головний офіс компанії, щоб не нарватися на фіктивного дилера.

При виборі виробника насамперед зверніть увагу на тих, які довше працюють на ринку. Так більша ймовірність отримати продукт якісний. На ринку виживають найсильніші. Сила — в якості, а відповідно й ефективності препарату. Там, де тільки можливо, віддавайте перевагу саме виробнику, а не імпортеру.

Не лініться попросити весь пакет документів. Дізнайтеся, чи мають пропоновані препарати державну реєстрацію, чи є компанія у державному реєстрі, чи внесені препарати в «Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Якщо ви займаєтеся органічним землеробством, використовуйте виключно сертифіковані для органічного виробництва препарати.

Чимало корисного можна знайти і на загальнодоступних Інтернет ресурсах. Наприклад, за кодом ЄДРПОУ на офіційному сайті Міністерства юстиції України usr.minjust.gov.ua можна визначити, чи немає збігів між реєстрацією засновника і місцем розташування офісу. Якщо збіги знайдені, задумайтеся про масштаби і серйозність фірми.

Вас також повинно насторожити збіг адреси офісу і безпосередньо виробництва. Не виключено, що таке виробництво підпільне.

Наявність власної атестованої лабораторії, навпаки, говорить про високий рівень виробництва. Так, контроль якості проводиться на всіх етапах, а не тільки перед видачею сертифікату на продукцію. Багато про що може розповісти і сам сертифікат. Зверніть увагу на друк, уточніть, хто перевіряв продукт, і чи мав він на це повноваження.

Зазвичай підпільні виробники не витрачаються на масштабне просування в Інтернеті. Навіть знаючи повну назву такої фірми, знайти її в глобальній мережі може бути проблематично. Серйозні підприємства беруть активну участь у виставках, постійно на виду в ЗМІ, проводять наукові та виробничі випробування продукції, що випускається. Це вимагає певних витрат, на які виробники «зілля», як правило, не йдуть.

Використовуйте «сарафанне радіо». Запитайте у колег, які користуються такою продукцією: працює вона чи ні?

Трапляється, що для залучення клієнтів називається непомірно завищений вміст за деякими показниками, наприклад, вміст гуматів у гумінових препаратах 50 і більше відсотків. Знайте, що насправді це вміст у сировині, а не в готовому продукті, про що навмисне замовчується.

Якщо вам в руки потрапив зразок продукту, і у вас є час і бажання, скористайтеся послугами незалежної лабораторії. Відповідальний виробник не буде обманювати, оскільки розраховує на довготривалу співпрацю.

«Довіряй, але перевіряй» — цей відомий усім принцип повинен використовуватися вами при купівлі добрив. При цьому шанси придбати саме те, що вам необхідно, значно зростають.
 12 грудня 2019
Державне агентство з закупівель продовольства Єгипту GASC, за повідомленнями операторів ринку, під час тендеру закупило 355 тис. тонн пшениці з України, Франції, Румунії та Росії.
Державне агентство з закупівель продовольства Єгипту GASC, за повідомленнями операторів ринку, під час тендеру закупило 355 тис. тонн пшениці з України, Франції, Румунії та Росії.
12 грудня 2019
 12 грудня 2019
В Офісі президента було прийнято рішення не надавати громадам право продажу земель комунальної власності, а дати лише право оренди.
В Офісі президента було прийнято рішення не надавати громадам право продажу земель комунальної власності, а дати лише право оренди.
12 грудня 2019
 12 грудня 2019
Arable Labs та xarvio™ Digital Farming Solutions компанії BASF домовилися про інтеграцію технологій у польових умовах у моделі й рекомендації xarvio™.
Arable Labs та xarvio™ Digital Farming Solutions компанії BASF домовилися про інтеграцію технологій у польових умовах у моделі й рекомендації xarvio™.
12 грудня 2019
 12 грудня 2019
Українські виробники поставляють все більше товарів на європейські ринки і поступово привертають увагу місцевих рітейлерів.
Українські виробники поставляють все більше товарів на європейські ринки і поступово привертають увагу місцевих рітейлерів.
12 грудня 2019
 12 грудня 2019
З 29 по 30 січня 2020 року готель Ramada Encore Kyiv прийме учасників конференції «Живлення рослин. Інноваційні агротехнологічні рішення».
З 29 по 30 січня 2020 року готель Ramada Encore Kyiv прийме учасників конференції «Живлення рослин. Інноваційні агротехнологічні рішення».
12 грудня 2019
 12 грудня 2019
В Україні створять реєстр пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання.
В Україні створять реєстр пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання.
12 грудня 2019

Please publish modules in offcanvas position.