soniashnyk

Ціна врожаю

/ Макроекономіка / Четвер, 07 липня 2011 12:13

Алла БАРАБАШ, спеціально для «АС»

Експерти констатують, що через штучне втручання і непослідовні дії влади на зерновому ринку 2010_2011 рік Україна повністю провалила.

Зрештою, на початок року аграрії та трейдери у законодавчому плані мають бодай якусь визначеність - до початку 2012 року (якщо не буде відповідної постанови Кабміну про продовження строку дії) експорт зернових буде здійснюватися зі сплатою експортних мит у розмірі їх ставок на рівні 9% - на пшеницю, але не менш ніж 17 євро/т, на ячмінь - 14%, але не менш ніж 23 євро/т, на кукурудзу - 12%, але не менш ніж 20 євро/т.

Експерти констатують, що через штучне втручання і непослідовні дії влади на зерновому ринку 2010-2011рік Україна повністю провалила. Репутація країни як третього за обсягом експортера зерна (за підсумками 2009-2010 МР після США та ЄС) на зовнішньому ринку суттєво впала. Так, зі скасуванням квот на експорт зерна трейдерам не вдається реалізувати заплановані обсяги зерна: традиційні споживачі українського зерна - країни середземноморського регіону закупили майже весь обсяг продукції на червень і липень ЄС та США.

 

Загалом при зібраному урожаї у 41,5 млн т та розрахункових потребах у внутрішньому споживанні 25-26 млн т, станом на 14 червня цього року, за даними Української агарної конфедерації, експортовано майже 11 млн т зерна. З них 3,4 млн т пшениці, 3,8 млн т кукурудзи, 2,5 млн т ячменю, 1,4 млн т ріпаку. (Для порівняння: у 2009-2010 МР на цю ж дату було експортовано на 10 млн т більше, незважаючи на те, що врожай був більший на 6 млн т).

Таким чином, констатує Володимир КЛИМЕНКО, президент Української зернової асоціації, на 1 липня в результаті заборони експорту і квотування залишок зернових становить понад 8 млн т. Водночас зазвичай перехідні залишки зернових знаходились на рівні 5-6 млн т. «Тобто 2 млн взагалі зайві. Виходить, що експорт цього року може становити 20-22 млн т. Ми бачимо, що нині експорт буде надзвичайно великий. Побідне у нас було у сезоні 2008 року», - вважає пан Клименко. Згідно з прогнозом УЗА, урожай цьогоріч становитиме понад 45 млн т.

 

Що мито нам готує?

Проте, зі слів президента УЗА, розрахунковий прогноз експорту в 20-22 млн т не принесе аграріям очікуваної виручки за рахунок того, що ці мита будуть закладені в закупівельну вартість для виробника, таким чином, агропідприємства недоотримають 6 млрд грн. При цьому доходи в бюджет від введення мит на експорт становитимуть лише 1,8 млрд грн (Дані УАК).

Крім того, нагадують експерти, з 1 липня поточного року набуває чинності норма Податкового кодексу, згідно з якою експортерам зерна ПДВ відшкодовуватися не буде. Таким чином, це 12 млрд грн буде втрачено за рахунок ПДВ. «Тобто попри те, що є товар і є можливість його продати за добру світову ціну, наша держава знову не зможе на цьому заробити», - акцентує пан Клименко.

Можливо, тому Мінагрополітики, виходячи з таких розрахунків, виступило за зниження експортного мита на зерно. «Ми усвідомлюємо необхідність наповнення державного бюджету, зокрема, і за рахунок аграрного сектору. Але той розмір мит, що пропонується у цьому законі, - від 17 до 23 євро/т, - за нашими розрахунками, занадто великий», - вважає перший заступник міністра Микола БЕЗУГЛИЙ. Він припускає можливість розширення переліку культур, на які можна накласти мито, наприклад, включити до нього ріпак і сою, які також експортуються у значних обсягах, але при цьому знизити мита хоча б до 10 євро/т.


Ціна нового урожаю

При цьому, як зауважує президент УАК Леонід Козаченко, ціна на зерно нового урожаю буде нижчою за собівартість. «Мабуть, вперше за останні 100 років у новий сезон Україна ввійде з рекордно великими перехідними залишками зерна у 8 млн т. Вони, безумовно, впливатимуть на поточний урожай і на формування ціни», - каже він. З його слів, 7 червня Росія оголосила вартість пшениці 3 класу в порту Новоросійськ, найближчому до України, $275/т, або 2150 грн/т. При цьому, якщо від $275 відняти вартість перевезення залізницею і перевалки в портах, експортне мито і ПДВ, прибуток трейдерів становить на рівні 30-50 грн/т, то, зрозуміло, ціна буде нижчою собівартості його виробництва.

Водночас заступник міністра пан Безуглий через нововведення Податкового кодексу та експортні мита прогнозує зниження рентабельності виробництва зернових із очікуваних міністерством 30-40% до 10-12%.

Гендиректор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Володимир ЛАПА наголошує на необхідності відновити режим відшкодування ПДВ при експорті зернових культур, не передбачаючи при цьому яких-небудь особливих умов для окремих компаній. «Оскільки лише такий варіант може нівелювати можливість різкого сезонного зниження цін», - зауважує він.

У ситуації, що складається, Володимир Клименко нагадує, що для зберігання очікуваного у цьому році обсягу зерна (прогноз Мінагропроду становить 45 млн т, експорту 15-18 млн т, перехідні залишки в 5,8 млн т) в Україні не вистачить ємностей, адже на сьогодні потужності для зберігання сягають 30 млн т.

 

Інвестиції для урожаю у 80 млн т або Втрачені шанси 

«Ми з року в рік не використовуємо «дарунки» від сприятливої світової продовольчої, насамперед зернової, кон'юнктури, - наголошує Сергій СТОЯНОВ. - Адже саме це не дає змогу нашому зерну стати «газом та нафтою», при чому відновлюваними щороку!». Він нагадує про доволі амбіційні пани уряду через 5 років вирощувати і збирати щорічні урожаї по 80 млн т зернових і задає запитання: «Де ж ми візьмемо, наприклад, ті чотири мільярди доларів на закупівлю потрібних країні для такого «зернового стрибка» 20 тисяч нових сучасних комбайнів?».

За даними УЗА, для того, аби побудувати потужності для зберігання тих самих 80 млн т зерна, потрібно залучити близько $10 млрд. «Для того щоб збільшити виробництво зерна і відразу з-під комбайна його не продавати, а зберігати і продавати тоді, коли буде вигідно виробникам зерна, знову-таки, слід мати потужності для зберігання, - зазначає Володимир Клименко. - Однак селяни своїми силами побудувати таку кількість сховищ не зможуть, а влада цим питанням не займається».


Почім хліб для народу?

Україна має можливість не вводити обмежень на експорт зерна, якщо запровадить систему субсидування малозабезпечених верств населення, - вважають в УАК. Запровадження продовольчого субсидування малозабезпеченого населення має одночасно і захищати населення від продовольчої інфляції, і стимулювати попит. «Таких механізмів не соромляться ні у США, ні в Євросоюзі, ні в Бразилії! Тому аграрні сектори цих країн процвітають. А у нас чомусь у разі натяку на це політикам та чиновникам маряться післявоєнні «хлібні картки»!», - наголошує Сергій Стоянов.

Асоціація провела розрахунки щодо вартості «соціального» хліба. «Якщо його зробити абсолютно безкоштовним для всієї країни, то потрібно витрачати 6,5 млрд грн на рік», - каже президент УАК Леонід Козаченко. Водночас, щоб тримати незмінними ціни на хліб в 2010-2011 МР і запобігти інфляції, державою було запроваджено заборону експорту, втрати від якої тільки на продовольчій пшениці сягнули 9,7 млрд грн. «Якщо від селян забрали 9,7 млрд, а зробити безплатним хліб - це 6,5 млрд, то самі рахуйте, наскільки на сьогодні дискримінована ця галузь, наскільки важко говорити про перспективу в таких умовах», - додає пан Козаченко.


Росія знову на світовому ринку

Міністр сільського господарства РФ Олена СКРИННИК 15 червня на пленарному засіданні Держдуми повідомила, що запаси зерна на 1 травня, за даними регіонів, становили 24,8 млн т. «Тобто зерна в Росії достатньо», - додала вона.

Наприкінці травня глава російського уряду Володимир ПУТІН заявив, що Росія з 1 липня знімає заборону на експорт зернових, яка діяла з серпня минулого року. Звичайно, до появи офіційних документів це тільки заява чиновника, але, тим не менш, дуже вагома.

Водночас, погодившись з пропозицією про скасування з 1 липня заборони на експорт зернових, глава уряду доручив своєму першому заступнику «найактивнішим чином» підтримати сільгоспвиробників у складний для них період посівної і, тим більше, збору врожаю. Пан Путін також попросив «найуважнішим чином стежити за тим, що відбувається у цій найважливішій для нас галузі економіки та, використовуючи всі наші механізми, підтримати сільгоспвиробників».

Цьогоріч урожай зерна прогнозується на рівні 85 млн т, експорт зерна з Росії в новому сезоні може становити близько 15 млн т.

Заступник голови державної компанії-імпортера Єгипту (GASC) заявив, що Єгипет вітає скасування Росією ембарго на експорт зерна, але надалі з високою часткою обережності буде ставитися до закупівель пшениці у свого колись найбільшого постачальника. Зі слів чиновника, для початку варто переконатися у спроможності Росії як експортера зерна.


 

УЗА: експорт 2011-2012 МР може становити 20-22 млн т

 

Мінагропрод: експорт 2011-2012 МР може становити 15-18 млн т

 

УЗА: цьогорічний урожай становитиме близько 45 млн т

 

УАК: урожай 2011 року становитиме понад 42 млн т, експорт - 19 млн т

 

УАК: через запровадження мит аграрії недоотримають 6 млрд грн

 

УАК: через невідшкодування ПДВ 12 млрд грн буде втрачено

 

 06 квітня 2020
Цьогоріч в Україні заплановано засіяти на 40 тис. га більше площ під гречкою, що на 40% більше, ніж минулоріч і достатньо, щоб закрити питання дефіциту гречки у країні.
Цьогоріч в Україні заплановано засіяти на 40 тис. га більше площ під гречкою, що на 40% більше, ніж минулоріч і достатньо, щоб закрити питання дефіциту гречки у країні.
06 квітня 2020
 06 квітня 2020
За даними тижневого моніторингу закупівельних цін на свинину, за підсумками першого тижня квітня середньоринкова позначка послабилась на 6,8%, зупинившись на рівні 46,8 грн за кг. 
За даними тижневого моніторингу закупівельних цін на свинину, за підсумками першого тижня квітня середньоринкова позначка послабилась на 6,8%, зупинившись на рівні 46,8 грн за кг. 
06 квітня 2020
 06 квітня 2020
У 2019/20 маркетинговому році, згідно з аналізом прогнозу FAO-AMIS, пропозиція зерна кукурудзи у світі зросте лише на 0,65%, а початкові запаси очікує скорочення на 2,13%.
У 2019/20 маркетинговому році, згідно з аналізом прогнозу FAO-AMIS, пропозиція зерна кукурудзи у світі зросте лише на 0,65%, а початкові запаси очікує скорочення на 2,13%.
06 квітня 2020
 06 квітня 2020
Україна та Південна Корея мають намір посилити співпрацю в аграрному секторі, зокрема, збільшити товарообіг між країнами.
Україна та Південна Корея мають намір посилити співпрацю в аграрному секторі, зокрема, збільшити товарообіг між країнами.
06 квітня 2020
 06 квітня 2020
У березні індекс цін на продовольчі товари ФАО порівняно лютим знизився на 4,3% до 172,2 п. Динаміку цін наразі визначають не пропозиції, а попит на товари, зменшення якого погіршує економічні перспективи.
У березні індекс цін на продовольчі товари ФАО порівняно лютим знизився на 4,3% до 172,2 п. Динаміку цін наразі визначають не пропозиції, а попит на товари, зменшення якого погіршує економічні перспективи.
06 квітня 2020
 06 квітня 2020
Цього року озимі на полях відновили вегетацію достатньо рано – ще наприкінці лютого, відтак це рослини мають менший ризик зазнати весняної посухи.
Цього року озимі на полях відновили вегетацію достатньо рано – ще наприкінці лютого, відтак це рослини мають менший ризик зазнати весняної посухи.
06 квітня 2020

Please publish modules in offcanvas position.