Диско-лапові агрегати

Диско-лапові агрегати

/ Механізація АПК / Середа, 30 травня 2018 15:47

Технічні засоби для усунення ущільнення грунту виконують обробіток нижче горизонту ущільнення та конструюються таким чином, щоб велика кількість рослинних залишків не впливала на якість обробітку та забивання робочих органів.

Одним із чинників, що впливає на погіршення родючості грунту та зменшення урожайності сільськогосподарських культур, є його ущільнення. За даними наукових джерел, надмірне використання важких ґрунтообробних агрегатів впродовж останніх років, особливо за несприятливих погодних умов (надзвичайно вологі ґрунти), призвело до того, що близько 40–60% площ полів українських господарств уражені деградацією грунту у вигляді ущільнень, розташованих на глибині 25–35 см.

Внаслідок ущільнення ґрунту руйнується не тільки ґрунтова структура, але й баланс вмісту вологи в ньому. Опади не в змозі потрапити до глибших шарів ґрунту, а під час посушливих періодів волога не підіймається до кореневої системи культурних рослин. Як наслідок, виникає брак життєвого простору для мікроорганізмів, і поживні речовини не перетворюються у придатну форму для засвоєння їх рослинами. З часом суттєво погіршується розвиток кореневої системи рослин, підвищується вразливість до посухи. Частіше виростають кореневі бур’яни, які свідчать про серйозні ушкодження структури ґрунту, а отже, не слід розраховувати на добрий урожай.

Ущільнення грунту зменшується двома способами: механічно, тобто глибоким розпушуванням на кілька сантиметрів під горизонтом ущільнення та за допомогою агротехнічних заходів. Технічні засоби для усунення ущільнення грунту повинні виконувати обробіток грунту нижче горизонту ущільнення та бути сконструйовані таким чином, щоб велика кількість рослинних решток не впливала на якість обробітку та не виникав ризик забивання робочих органів.

 

Пропозиції ринку

Для задоволення цих вимог фірми-виробники техніки пропонують диско-лапові агрегати, конструкції яких є комбінацією важкої дискової борони та глибокорозпушувача, поєднуючи обидва агрегати. Вони можуть також комплектуватися іншими типами робочих органів — вирівнювальними дисками та прикочувальними котками. На ринку представлені різні моделі і конструкції диско-лапових агрегатів виробництва CASE IH, KUHN, GASPARDO, AGRISEM, HORSCH, QUIVOGNE, GREGOIRE BESSON та інших брендів, які різняться набором, конструкцією і порядком розстановки робочих органів.

Диско-лапові агрегати моделей DRACULA GASPARDO, PERFORMER KUHN, Ecolo Tiger 870 CASE IH, TIGER MT HORSCH, MAXIMULCH S5 AGRISEM виготовлені за наступною компонувальною схемою: два ряди дискових робочих органів встановлені в передній частині агрегату — два або чотири ряди розпушувальних лап (залежно від моделі машини) — один ряд вирівнювальних дисків — прикочувальний коток. Завдяки такому компонуванню і розстановці робочих органів агрегати забезпечують подрібнення і перемішування з поверхневим шаром грунту різних видів пожнивних решток, розпушують глибокі шари грунту та вирівнювання і прикочування поверхні оброблюваного поля. Вони здатні проводити обробіток верхніх (на глибині 10–15 см) та глибших (на глибину 30–40 см) шарів ґрунту.

Диско-лапові агрегати мають високі показники комбінованості (можуть виконувати чотири технологічні операції за один прохід — лущення стерні, поверхневе та глибоке розпушування ґрунту, ущільнення і вирівнювання його поверхневого шару) та універсальності (вони можуть проводити комбінований основний та передпосівний обробіток ґрунту або тільки лущення стерні чи розпушування грунту).

 

Окремі моделі глибокорозпушувачів

Диско-лапові глибокорозпушувачі серії PERFORMER KUHN (фото 1а) комплектую­ться двома рядами дисків діаметром 510 мм і товщиною 6 мм з дрібними зубами, чотирма рядами розпушувальних лап, одного ряду загортальних дисків та котка моделі HD-Liner 700. Стійки розпушувальних лап розташовані в чотири ряди для збільшеного проходу рослинних залишків між ними. Лапи заглиблюються у грунт за допомогою пружинної запобіжної системи, яка створює навантаження 600–800 кг. Стійки розпушувача можуть оснащуватися долотами довжиною 80 або 50 мм та лапами з карбідним наплавленням.

 

Фото 1. Диско-лапові глибокорозпушувачі PERFORMER4000 (а) та DRACULA 600 (б)

01 02 368 369 80 22

 

Загортачі із запобіжними пристроями та системою гідравлічного регулювання дозволяють оперативного змінювати технологічні налаштування залежно від умов роботи. Котки HD-Liner 700 забезпечують потрібну якість прикочування завдяки V-подібній формі його складових елементів і навантаження 225 кг/м. Зубчастий профіль і великий діаметр (700 мм) котка сприяє ефективному перекочуванню навіть на важких грунтах.

Всі регулювання робочих органів здійснюються гідравлічною системою, яка керується з кабіни трактора за допомогою чотирифункціонального селектора.

Подібний за конструкцією комбінований дисколаповий агрегат моделі DRACULA GASPARDO (фото 1б), що оснащуються двома рядами дискових борін, трьома рядами розпушувальних лап, вирівнювальними дисками та прикочувальним котком.

Зубові сферичні диски діаметром 610 мм виготовлені з міцних сортів сталі, витримують великі зусилля на розрив. Кожен диск має незалежну маточину із С-подібною пружинною опорою, розрахованою на великі зусилля. Завдяки сферичній формі та пружинній опорі дисків досягається добре подрібнення і змішування пожнивних залишків із грунтом. Робоча глибина дискових борін може регулюватися за допомогою гідравліки безпосередньо по ходу руху трактора полем.

Агрегат укомплектований культиваторними лапами з пружинним запобіжним механізмом, які можуть проводити обробіток грунту на глибину до 30 см. Вирівнювальні диски діаметром 460 мм, підвішені на чотиригумових амортизаторах, які гарантують роботу машини на постійній робочій глибині навіть на полях із нерівним рельєфом. Задній кільцевий коток діаметром 600 мм розбиває грудки ґрунту, ущільнюючи його поверхню.

Диско-лаповий агрегат TIGER MT HORSCH (фото 2) складається із:

 

  • дворядної дискової борони з діаметром дисків 68 см. Відстань між ними становить 40 см у ряду. Це забезпечує можливість працювати на глибину до 20 см і уникати забивання рослинними рештками;
  • двох рядів лап глибокорозпушувача, розташованих за дисковою бороною. Відстань між лапами 90 см у ряду. Лапа оснащена потужним долотом шириною 8 см, який посилено на кінці та по краях. Вони розпушують грунт на глибину 35 см і мають пластину, яка відводить грунт у бік і зменшує необхідне зусилля трактора. У конструкції застосований захисний гідравлічний блок, який при наїзді на перешкоду дозволяє лапі вийти з грунту, не пошкодивши її. Гідравлічна система забезпечує тиск до 800 кг на кожну лапу;
  • вирівнювальних дисків та колісного котка. Ширина коліс котка близько 20 см. Вони оснащені глибоким кордом, який працює у складних умовах і забезпечує самоочищення від налиплого грунту і решток рослин.

 

Фото 2. Диско-лаповий агрегат TIGER MT

01 02 368 369 81 1


Диско-лаповий агрегат MAXIMULCHS5 (фото 3а) AGRISEM комплектується двома рядами хвилеподібних дисків із невеликими зубами, двома рядами розпушувальних лап, вирівнювальними дисками та прикочувальними котками різних форм та діаметрів. Диски обладнані системою захисту 3D із перкусійною пружиною 35 х 35 мм, яка забезпечує постійну роботу дисків та знижує споживання потужності (фото 3б). Агрегат серійно обладнаний лапами TCS550 з наконечниками, які виготовлені з високоякісної сталі, що дозволяє краще підривати ґрунт без змішування шарів ґрунту на основі «хвилеподібної» технології розпушування. Лапи оснащені пружинним запобіжним пристроєм із тиском на робочі органи до 750 кг.

 

Фото 3. Диско-лаповий агрегат MAXIMULCHS5

01 02 368 369 81 2

 

Робоча швидкість сягає від 6 до 12 км/год.

Case IH продукує диско-лаповий глибокорозпушувач моделі Ecolo Tiger 870 (фото 4), який складається з основної рами, до якої кріпляться рама дискових робочих органів, рами глибокорозпушувачів та дискових загортачів і котків. Глибина обробітку грунту — до 40 см.

 

Фото 4. Диско-лаповий глибокорозпушувач Ecolo Tiger 870

01 02 368 369 82 1

 

Х-подібна рама дисків має індивідуальне гідравлічне керування, що забезпечує гнучкість налаштування, з урахуванням розмірів і щільності пожнивних залишків, незалежно від встановленої глибини обробітку лапами глибокорозпушувача. Диски діаметром 610 мм і товщиною 6,4 мм розташовані на відстані 380 мм один від одного. Задній ряд дисків зміщений відносно переднього, що забезпечує подрібнення пожнивних залишків на частини довжиною 19 см і загортання їх на глибину до 10,2 см. Диски встановлені на індивідуальних С-подібних пружинних стійках, тому вони менше піддаються пошкодженням від потрапляння на тверді перешкоди.

Розпушувальні лапи мають специфічну форму Tiger-PointТМ, завдяки якій підрізає пласт ущільненого грунту, не тільки піднімаючи, а й добре розпушуючи. Дискові загортачі частково розбивають великі груди грунту і загортають борозенки, утворені лапами глибокорозпушувачів. Задній коток завершує подрібнення та вирівнювання поверхні грунту. Дискові загортачі оснащені системою гідравлічного керування, що підвищує зручність їх експлуатації та оперативність налаштування.

Комбінований диско-лаповий глибокорозпушувач SIMBA SLD (фото 5а) Great Plains складається з таких основних частин: причіпного пристрою, основної рами, двох бокових секцій, двох рядів вирізних напівсферичних дисків, стрілчатих лап, прикочувального котка, транспортного ходу, гідросистеми, приладів світлової сигналізації та електрообладнання. Рама — зварна конструкція, яка служить для кріплення двох бокових секцій та транспортного ходу. Бокові секції призначені для кріплення на них робочих органів. Бокові секції з’єднані з рамою шарнірно, за рахунок гідроциліндрів переводяться у транспортне або робоче положення. Обидві секції виготовлені з труб прямокутного перерізу, до них за допомогою скоб і крон­штейнів кріпляться С-подібні стійки вирізних напівсферичних дисків (фото 5б). Кут атаки дисків змінюється за допомогою механізму регулювання. Регулювання глибини обробітку виконується встановленням вставок на шток гідроциліндра.

 

Фото 5. Комбінований диско-лаповий глибокорозпушувач SIMBA SLD460 (а) та його робочі органи — сферичні диски (б) і розпушувальні лапи (в)

01 02 368 369 82 2

 

Василь ДУМИЧ, завідувач лабораторією
Ярослав ЦЕНЮХмолодший науковий співробітник
Львівська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

1

 18 березня 2019
З початку поточного сезону Україна в рамках виконання меморандуму про взаєморозуміння, підписаного учасниками українського ринку, вже експортувала 12,927 млн т пшениці (з урахуванням борошна в перерахунку на зерно) при встановленому документом ліміті в 16 млн т.
З початку поточного сезону Україна в рамках виконання меморандуму про взаєморозуміння, підписаного учасниками українського ринку, вже експортувала 12,927 млн т пшениці (з урахуванням борошна в перерахунку на зерно) при встановленому документом ліміті в 16 млн т.
18 березня 2019
 18 березня 2019
У березні вартість деяких позицій овочів «борщового набору» опустилась до рівня, який був зафіксований на момент закладання цієї продукції на зберігання.
У березні вартість деяких позицій овочів «борщового набору» опустилась до рівня, який був зафіксований на момент закладання цієї продукції на зберігання.
18 березня 2019
 18 березня 2019
19 березня поточного року набуде чинності постанова Кабінету Міністрів України від 18 липня 2018 року №710, якою внесено зміни до Порядку ведення Державного земельного кадастру та яка дозволять реєструвати земельні ділянки онлайн.
19 березня поточного року набуде чинності постанова Кабінету Міністрів України від 18 липня 2018 року №710, якою внесено зміни до Порядку ведення Державного земельного кадастру та яка дозволять реєструвати земельні ділянки онлайн.
18 березня 2019
 18 березня 2019
Фермерське господарство "Перлина Струмка" тмV.Petrov на Одещині - єдине серед українських виноробів, яке отримало сертифікат "Органік Стандарт".
Фермерське господарство "Перлина Струмка" тмV.Petrov на Одещині - єдине серед українських виноробів, яке отримало сертифікат "Органік Стандарт".
18 березня 2019
 18 березня 2019
Із січня вартість яловичини зросла всього лише на 0,3%, а свинини - знизилася на 1,4%.
Із січня вартість яловичини зросла всього лише на 0,3%, а свинини - знизилася на 1,4%.
18 березня 2019
 18 березня 2019
Торік товарообіг між країнами зріс на 28% і склав $ 89,58 млн. А ще Люксембург входить до ТОП-10 найбільших європейських інвесторів України. 
Торік товарообіг між країнами зріс на 28% і склав $ 89,58 млн. А ще Люксембург входить до ТОП-10 найбільших європейських інвесторів України. 
18 березня 2019

Please publish modules in offcanvas position.