Орієнтир — зручність

Орієнтир — зручність

/ Механізація АПК / Середа, 18 липня 2018 15:57

 

Обираючи обладнання для сушіння зерна, керівники господарств орієнтуються передусім на економічність його експлуатації. Не будемо розповідати про дорожнечу природного газу та дизельного пального, як і про труднощі підключення до газорозподільчої мережі — це усім відомі речі. Тому не дивно, що ощадливий клієнт сьогодні напитує зерносушарки на альтернативних видах палива, таких як солома, дрова чи пелети. Тим не менш, на системи сушіння зерна на скрапленому газі завжди є стабільний попит, і ми спробуємо розібратися чому…

Відразу зазначимо, що облаштування на території господарства зерносушильного комплексу на скрапленому газі — задоволення недешеве і потребує солідних грошових коштів. Чимало коштує і саме паливо — фактично той самий природний газ, але в резервуарах. Однак цей підхід передбачає наявність таких переваг, як зручність для клієнта, прогнозованість процесу сушіння та автономність господарства.

Ніде правди подіти — найзручнішими з практичної точки зору та в плані якості доробки врожаю є саме системи на природному газі. Як доступно пояснюють керівники господарств: «Повернув краник — і суши собі. Не треба ні дрова шукати, ні закидати кожні 5 хвилин, ні думати, де їх складати…».

Додамо, що у багатьох випадках процес сушіння зерна на таких видах палива, як дрова чи солома перетворюється на гадання на кавовій гущі щодо підтримання оптимальної температури: то пересушує, то недосушує. Хоча як би там не було, можна налагодити нормально процес на будь-якому паливі.

03 370 94Тим не менш, багато хто не хоче «гратися» із твердим паливом, воліючи переплачувати за зручність та контрольовану якість зняття тонно-процентів із кукурудзи. Але так само їм не хочеться «гратися» із державними контролюючими органами у відому гру: ми хочемо провести газ до свого зернокомплексу (як варіант: підвести лінію електропередачі чи провести воду). Починається жваве листування, обговорення, благання, відмови, натяки на хабарі… простіше кажучи, бажання підключити зерносушарку до газової мережі може вилитися у тони нервів та зусиль.

Інша річ — скраплений газ, який забезпечуючи усі переваги класичної технології сушіння зерна природнім газом, не потребує газогонів, а спокійно підвозиться раз на півроку у спеціальних ємностях. Те ж саме: «відкрутив краник — і суши собі»!

Ясна річ, що не буває усе так просто, як би це нам хотілося, а тому коротко опишемо комплекс для експлуатації зерносушарки на скрапленому газі та наголосимо на ключових аспектах його.

Розпочнімо з того, що монтаж такого комплексу належить до категорії робіт підвищеної небезпеки. Втім, тут справа навіть не в законодавчих вимогах, а в здоровому глузді. Тому завданням першочергової ваги є правильний вибір підрядника. Банально звучить, однак економити тут не варто. В принципі в Україні не бракує спеціалізованих організацій цього профілю, проте не варто хапатися за тих, хто запропонує найнижчу ціну.

По-перше, може виявитися, що досвід роботи цієї компанії обмежувався невеликими проектами, і вони просто не усвідомлюють, за що беруться. Наслідком може стати обплутана шлангами та трубками територія, на якій не те що зерно розвантажувати і завантажувати, а просто ходити складно.

По-друге, нижча вартість виконання робіт може передбачати несподівані нюанси, не вказані в кошторисі. Наприклад, самостійне викопування котловану, огорож та навісів. Простіше кажучи, краще мати справу із конторою, яка далебі не вперше будує комплекс на скрапленому газі для зерносховища.

Ще одна порада — замовляйте повний перелік робіт лише в одного підрядника. Іноді діють таким чином: кожен вид робіт замовляють там, де дешевше. В результаті «конструктор» може не скластися як слід, і головне: не можна буде знайти відповідального за той чи інший недолік — усі підрядники вказуватимуть пальцями один на одного. У виборі єдиного підрядника є ще одна перевага — надалі він провадитиме сервісне обслуговування об’єкту, досконально знаючи його технічні особливості.

03 370 96 2Що входить до структури такого комплексу? Як вже мовилося, скраплений газ зберігається у спеціальних ємностях, звідки він спрямовується через газогони до зерносушарки. Фахівці радять використовувати винятково «балони» закордонного виробництва, зважаючи на те, що термін їх експлуатації перевищує 30 і більше років. Простіше кажучи, вони надійні, а поняття «надійність» є обов’язковим у тому разі, коли ми ведемо мову про поводження із вибухонебезпечними речовинами. Слід також знати, що законодавчо заборонено зберігати понад 100 кубометрів газу одночасно на території одного господарства. Дуже бажано, хоча й не обов’язково повністю засипати ємності піском, а сам комплекс розташувати в котловані на бетонній основі.

Слід передбачити вільний під’їзд автомобілів-газозаправників до ємностей. До речі, процес заправки ємностей зазвичай триває до півтори години, що важливо в плані оперативності.

Наступний об’єкт — так звана група випарювачів, яка розташовується на невеликому майданчику. Фахівці рекомендують обирати випарювачі американського чи італійського виробництва, з огляду на їх підтверджену високу надійність. Дуже важливо розташувати їх таким чином, щоб група зайняла мінімум місця, а не половину території току.

Важливим моментом є надійна теплоізоляція газогонів, якою іноді нехтують, обираючи нетривкі матеріали.

Ключова перевага комплексів на скрапленому газі — повна автоматизація процесів, яка дає змогу наглядати за процесом лише одному змінному оператору. Якщо в господарстві належним чином налагоджена і внутрішня зернова логістика, то вся система починає функціонувати як надійний механічний годинник. На відміну від захаращених дровами, половою і соломою токів разом із купами зерна. Зрозуміло, що і витрати на персонал тут відрізняються у декілька разів.

Звичайно ж, коли йде мова про сучасне обладнання закордонного виробництва, то не обійтися без сервісу відповідної високої якості. Тут логічно буде звертатися до того ж самого підрядника, проте домовлятися про вартість наданих послуг все ж ліпше перед початком підписання угоди про спорудження комплексу. Коли мова йде про обслуговування комплексів на скрапленому газі, не варто звертатися до внутрішніх резервів чи «сірих» контор.

Знову ж таки: скраплений газ — це недешевше. Це зручніше, акуратніше, швидше. Це спосіб подолання технічних та організаційних проблем, що неминуче виникають на току під час сушіння зерна і, до речі, не в сезон також. На користь цього свідчить і широке застосування систем на скрапленому газі в Європі та США, де їх встановлюють навіть для опалення будинків у приватному секторі. Раз на півроку приїздить газовоз і автоматично заправляє ємності — нічого вигадувати не потрібно.

Натомість у наших аграрних реаліях — це рішення для великих міцних господарств, де кожен об’єкт воліють облаштувати раз та назавжди якісно й виграти головний ресурс — час та зусилля. Такий підхід має право на життя, хоча сьогодні на ринку України з’явилося вельми пристойне обладнання для автоматизованого сушіння відходами зерноочистки та пелетами. Впродовж наступних років воно цілком може скласти конкуренцію скрапленому газу не лише завдяки економії на експлуатаційних витрат, але й зручності використання. Втім, це тема окремої розмови.

 

Досвід

Роман ЗАЄЦЬФГ «Врожайне» (Вінницька обл.)

— У питанні обладнання для сушіння зерна зазвичай обирають поміж природним і скрапленим газом, дизельним паливом та альтернативними видами палива. Відстань від газової «труби» до будівництва спонукала відразу ж відмовитися від варіанту з природним газом.

Варіант із дизельною сушаркою на дизпаливі нас не влаштував з огляду на високу вартість пального. При цьому складність процедури отримання дозволу тут є не менш складною, аніж на газу.

Варіант з альтернативними видами палива було відкинуто через його організаційну складність та обмеженість цього ресурсу в нашому регіоні. Потрібно мати потужності для накопичення і зберігання палива, а також сформувати бригаду відповідальних працівників, які забезпечують своєчасну подачу палива в процесі сушіння. Окрім цього, регулярно моніторити вартість сировини та забезпечувати її вчасне постачання. Таким чином, скраплений газ у нашому випадку виглядає оптимальним варіантом.

Комплекс збудовано передусім для сушіння кукурудзи, а також пшениці та соняшнику. Потрібно забирати до 8% вологи (по кукурудзі). Раніше ми опрацювати технологію вирощування цієї культури таким чином, щоб збирати врожай вже сухим. Для цього ми сіяли гібриди з низьким FAO, однак це негативно відбивалося на врожайності. Тепер ми сушимо зерно самостійно.

Система на скрапленому газі не є складною в обслуговуванні: алгоритм її запуску і відключення складається з п’яти-шести покрокових дій. Вона обладнана таким чином, щоб автоматично припинити подачу палива в разі потреби. Ми не заощаджували на якості обладнання, оскільки як свідчить наш досвід, легше побудувати якісний новий об’єкт, аніж постійно перебудовувати неякісний наявний.

 

Ігор ПАВЛЮК, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 18 липня 2019
У селі Довгалівка Крупецької ОТГ, що на Рівненщині, відкрили ферму «Шедевр».
У селі Довгалівка Крупецької ОТГ, що на Рівненщині, відкрили ферму «Шедевр».
18 липня 2019
 18 липня 2019
На території Валуйської селищної ради Станично-Луганського району Луганської області було виявлено нашестя сарани.
На території Валуйської селищної ради Станично-Луганського району Луганської області було виявлено нашестя сарани.
18 липня 2019
 18 липня 2019
У поточному році ціни на сливу значно вищі порівняно з минулим роком, не зважаючи на те що асортимент даних плодів значно розширився.
У поточному році ціни на сливу значно вищі порівняно з минулим роком, не зважаючи на те що асортимент даних плодів значно розширився.
18 липня 2019
 18 липня 2019
Станом на 17 липня українські аграрії зібрали 19,7 млн тонн ранніх зернових та зернобобових культур з площі 5,6 млн га або 58% до прогнозу.
Станом на 17 липня українські аграрії зібрали 19,7 млн тонн ранніх зернових та зернобобових культур з площі 5,6 млн га або 58% до прогнозу.
18 липня 2019
 18 липня 2019
Публічну дискусію “Ринок землі в Україні: хто має отримати право купувати землю, та якими мають бути обмеження по концентрації земель?” провела нещодавно в Києві Громадська коаліція за скасування земельного мораторію, яка об’єднує в своїх лавах понад 50 організацій.
Публічну дискусію “Ринок землі в Україні: хто має отримати право купувати землю, та якими мають бути обмеження по концентрації земель?” провела нещодавно в Києві Громадська коаліція за скасування земельного мораторію, яка об’єднує в своїх лавах понад 50 організацій.
18 липня 2019
 18 липня 2019
За результатами останніх досліджень данських вчених, свині можуть заразитися вірусом африканської чуми свиней (АЧС), поїдаючи заражених мух.
За результатами останніх досліджень данських вчених, свині можуть заразитися вірусом африканської чуми свиней (АЧС), поїдаючи заражених мух.
18 липня 2019

Please publish modules in offcanvas position.