На чому протруїти зерно?

/ Механізація АПК / Понеділок, 23 лютого 2015 15:13
Дмитро РАДІОНОВ, спеціально для "АС"
Головною складовою великого врожаю є гарно протруєне насіння. Процес протруювання вимагає великої точності, адже одна похибка здатна або забруднити насіння, землю чи ґрунтові води хімікатами, або взагалі звести всю процедуру із захисту рослини нанівець. І, звичайно, що тут величезну роль відіграє технічне оснащення. Про нього і піде мова.

 

Способи протруювання
Протруювання насіння є обов’язковим процесом. Якщо знехтувати ним, то можна втратити від 60 до 70% врожаю, а посадка озимої культури, наприклад пшениці, без протруювання взагалі недопустима. Не треба забувати, що якісно оброблене насіння менше ушкоджуються гризунами, знижується пліснявіння, а після висіву з’являється більше паростків.
 
Загалом існує декілька основних способів протруювання насіння:
 
1. Сухе протруювання — насіння покривають тонкою пиловою плівкою хімікатів. Головною перевагою є те, що його можна робити задовго до посіву. Так, протруювання насіння пшениці гранозаном і меркураном можна починати за 3 місяці до посіву, а препаратом АБ — за 5-6. І на відміну від мокрого способу, насіння не потрібно просушувати після протруювання. Але істотним недоліком є те, що препарат нерівномірно розподіляється по насінню та погано на ньому утримується, а в місцях обробки створюється висока запиленість. До того ж, після сухого протруювання насіння важче проходить через сівалку. Проводиться тільки в спеціальних агрегатах.
 
2. Напівсухе протруювання полягає у тому, що за допомогою протруювача насіння зволожують невеликою кількістю розчину препарату або густою суспензією порошковидного препарату, при цьому вологість насіннєвого матеріалу істотно не змінюється, а відтак, просушування не потрібне. Як і сухе, напівсухе протруювання необхідно проводити тільки з використанням спеціалізованої техніки.
 
3. Мокре протруювання — насіння сильно змочують розчином формаліну чи іншого препарату або навіть занурюють у нього на кілька хвилин. Після обробки насіння просушують до нормальної вологості.
 
4. Гідрофобізація — найбільш ефективний спосіб протруювання, при якому насіння обробляється розчинами полімерних речовин. Це створює на насінні тонку плівку, яка щільно прилягає до нього. Включає в себе протруйники фунгіцидної або комплексного інсекто-фунгіцидної і бактерицидної дії. В цьому випадку протруйник добре утримується на поверхні насіння, забезпечується максимальна активність препарату, стійкість насіння до знижених температур ґрунту, збільшується схожість і врожайність культур;
 
5. Для знищення збудників хвороб, що містяться всередині зерна, наприклад, летючої сажки пшениці та ячменю, окрім пестицидів, застосовують термічне знезараження (прогрівання) насіння, або обробляють його озоно-повітряним розчином. За даними Інституту озонотерапії та медобладнання, використання озону для протруювання зерна є дуже ефективним і економічно вигідним рішенням для господарств.
 
Та який би спосіб ви не обрали, все одно ефективність протруювання значною мірою залежить від використовуваного протруювача. Сьогодні на ринку представлена велика кількість таких агрегатів із різних країн. Але який же краще обрати? Відповідно до потреб фермерів сьогодні ринок пропонує три основні види протруювачів насіння.
 
Шнекові протруювачі
Це прості за конструкцією агрегати, які працюють наступним чином. У машину подаються дозовані потоки насіння та препарату. У шнеку вони перемішуються під час транспортування до вивантажувальної горловини. Вони існують двох типів: стаціонарні та пересувні. Різниця між ними полягає у способі подавання насіння у бункер. Так, пересувні протруювачі обладнанні спеціальним шнеком для підбирання насіння із куп, а стаціонарні доводиться завантажувати вручну або за допомогою додаткових пристроїв.
 
altЦя технологія розроблена досить давно, а тому на ринку є безліч вітчизняних агрегатів такого типу. Одним із них є протруювач від українського виробника «Львівагромашпроект» пересувний протруювач із електроприводом механізмів, ПНШ-5 «Господар». Це зручна в експлуатації, малогабаритна машина, яка призначена для передпосівної обробки насіння зернових культур водними розчинами або суспензіями фунгіцидів. Дозатор робочої рідини гарантує точну і рівномірну подачу в процесі роботи, а шнековий підбирач забезпечує механізоване завантаження насіння у робочий орган протруювання. Роботою приводу самоходу керує спеціальний датчик, забезпечуючи автоматичне переміщення протруювача в бурт. Він важить 245 кг, має бак на 50 л, а споживча потужність становить 2,2 кВт. Продуктивність «Господаря» становить від 2 до 5 т/год.
 
Прикладом якісного стаціонарного шнекового протруювача є дітище польської компанії Redlo агрегат AL-50(Р). Це невелика машина (дшв 1300 х 1300 х 450 мм), яка дещо відрізняється від подібних протруювачів і може стати у пригоді на малих та середніх фермерських господарствах. Приємною перевагою є те, що, окрім насіння зернових культур, агрегат може якісно обробити ще й насіння бобових. У своєму оснащенні він має ротаційний розпилювач, який під час обертання створює туман із рідини протруйника і рівномірно розподіляє його по всій камері протруювання. До того ж, модель AL-50Р оснащена системою відпилювання, яка очищає насіння від пилу та дрібного сміття. Це досягається таким чином: під час інтенсивного перемішування насіння у камері протруєння пил та дрібне сміття відокремлюється від нього, а потім висмоктується за допомогою присосу в спеціальний пристрій. До речі, він також поглинає випари з мішка під час вивантаження протруюваного насіння. Для вивантаження ємності потрібно відсунути стержень засуву над пристроєм для мішків. Загальна маса агрегату становить 116 кг. Він має камеру на 50 кг, потужність двигунів становить 1,37 кВт, а продуктивність — 1 т/год.
 
Загалом основною перевагою шнекових протруювачів є простота конструкції, але якість обробки препаратом недостатньо висока, насіння травмується шнеком, який, до того ж, складно чистити від залишків насіння та препарату. Також у протруювачах такого типу неможливо обробляти насіння соняшнику, кукурудзи, ріпаку, а у більшості ще й бобових культур.
 
Камерні протруювачі
Це складніші машини, які, у порівнянні зі шнековими, більш якісно обробляють насіння. Вони працюють так. Дозують робочу рідину та насіння й подають їх у камеру протруювання. Потік насіння в таких апаратах має форму порожнистого циліндру. В спеціальній камері насіння обробляється перехресним потоком крапель рідкого препарату та самопливом потрапляють у розміщений під камерою протруєння шнек (у СТ2-10 — лопастий змішувач), який перемішує його та транспортує у тару. Така технологія дозволяє забезпечити кращу рівномірність нанесення препарату, ніж це роблять шнекові протруювачі. Вони, як і шнекові, також бувають пересувними та стаціонарними.
 
Цей тип протруювачів непогано представлений на українському ринку. Зокрема, до нього належить пересувна модель угорської компанії Keritox MOBITOX Super II. Він представлений у двох версіях MOBITOX II 0510 та MOBITOX II-VS 0511, який має шнек із пластмасовою окантовкою для протруювання ламкого насіння. Це обладнання було створено для вологого протруювання посівного насіння зернових, бобових, технічних та інших культур. У мобільному режимі роботи агрегат за допомогою власного самохідного механізму рухається вперед, збираючи з підлоги складу насіння, обробляє його розчином препарату і може розвантажувати його в транспортний засіб, мішки або назад на підлогу. Система протруювання забезпечує рівномірне покриття кожного окремого насіння препаратом. Всім процесом керує автоматика: рух, завантаження, дозування насіння та розчину протруювача. Це досягається наступним чином: при русі вперед шнек починає завантажувати ємність для насіння. Коли рівень сировини досягне двох нижніх датчиків, автоматика запускає процес протруєння. Як рівень насіння досягне верхнього датчика, то відключається самохідний механізм, а агрегат працюватиме в стаціонарному режимі доти, доки рівень насіння не впаде до рівня середнього датчика.
 
Цей агрегат важить 640 кг та потребує електромережі живленням у 380 В частотою в 50 Гц. Його електричний насос створює тиск у 4 бар та має продуктивність 12 л/ в. Загальна ж продуктивність протруювача становить від 4 до 20 т/год.
 
«Львівагромашпроект» також випускає непогані стаціонарні камерні протруювачі. Одним із них є модель ПКС -20. Він призначений для протруювання насіння зернових культур водними розчинами або суспензіями фунгіцидів у цехах з підготовки насіння або в насіннєвих пунктах агропромислового комплексу. Важить машина 290 кг, а об’єм баку становить 320 л. Споживана потужність досягає 2,0 кВт. Агрегат здатний працювати з продуктивністю від 3 до 20 т/год.
 
Загалом камерні протруювачі є гарною альтернативою шнековим, але є своє недоліки. Перш за все, камера протруювання не забезпечує потрібної якості обробки насіння. Відтак, агрегату доводиться його додатково змішувати у шнеку, що призводить до травмування насіння. Сам шнек досить важко очищувати від залишків препарату та насіння. Неприємним фактором є налипання препарату на стінки камери протруювання. І як і на шнекових, на таких машинах складно або зовсім неможливо (залежно від моделі) обробляти насіння соняшнику, кукурудзи та бобових культур.
 
Роторні протруювачі
Цей тип апаратів значно ефективніший за попередників. Він працює за наступним принципом. У камері протруєння препарат у вигляді туману наноситься на рухомий тор насіння (певна кількість посівного матеріалу). Тор утворюється за допомогою конічного обертового робочого органу та нерухомого циліндра. Після протруювання насіння вивантажується через віконце в нерухомому циліндрі. Цей тип протруювача має такі основні переваги: по-перше, він є універсальним щодо обробки насіння інших культур; по-друге, не травмує насіння, по-третє, можна легко змінити рецептуру в процесі обробки насіння, особливо за пошарового нанесення рідких чи порошкоподібних хімікатів.
 
Гарним прикладом такого агрегату є протруювач німецької компанії Petkus CT 50. Він призначений для нанесення фунгіцидів, інсектицидів та інших спеціальних препаратів на великі партії насіння. СТ 50 характеризується високою продуктивністю — до 10 т/год. (по пшениці), точною об’ємною подачею насіння й охайним і рівномірним розподілом препаратів. Він працює за роторно-статорними принципом. Це відбувається так: насіння потрапляє в протруювач у вигляді завіси, в цей же час хімікат у вигляді дрібнодисперсного туману розпорошується на насіння. Хімічна речовина дозується насосом і розпорошується з високою швидкістю за допомогою обертового диска. Упродовж процесу змішування насіння рухається до стінок як зовнішня завіса, що збігається за формою із конічним статором. Далі воно досягає отворів із меншим діаметром і падає назад, до ротора, у вигляді внутрішньої завіси. Цим досягається ефективне змішування без найменшого пошкодження насіння. Пил видаляється на всіх етапах процесу протруювання. Наприкінці протруювання чергової порції насіння вивантажуються за допомогою електропневматичної заслінки на виході. Всі тимчасові рамки процесів можуть задаватися необмежено. Програмне управління дозволяє задавати всі операції за допомогою найпростіших формул на сенсорній панелі шафи управління.
 
Подвійна завіса насіння утворюється за допомогою увігнутого у формі страви ротора і конічного статора, таким чином, забезпечується ефективна система первинного розподілу речовини по поверхні насіння. Протруйники СТ 50 — це повністю автоматизована система, яка забезпечує точну вагову подачу насіння і хімікатів. При обробці насіння всі дані процесу документуються. Він придатний у використанні для всіх видів насіння.
 
Агрегати такого типу є одними із кращих на українському ринку. Головними недоліками цих машин є їхня вартість, великий об’єм енергії, що споживається. Такі протруювачі конструктивно ускладнені, до того ж, їх можна використовувати виключно на технологічних лініях знезараження насіння із системою очищення повітря.
 
altУкраїнська альтернатива
Відносно новою розробкою українських вчених на цьому ринку став витвір національного наукового центру «Інституту механізації та електрифікації сільського господарства» (ННЦ «ІМЕСГ») протруювач ПНУ-10. Це стаціонарний універсальний протруювач безперервної дії інерційно-фрикційного типу. Він працює так: спочатку дозує насіння, рівномірно його розподіляє по поверхні конічного робочого органу. Далі, за допомогою одного робочого органу, який у той же час є активним розподільником насіння, ПНУ-10 обробляє сировину не розпиленим рідким препаратом. Він працює за новим інерційно-фрікційним способом обробки рідкими нерозпиленими препаратами без травмування насіння зернових, бобових, кукурудзи, соняшнику, ріпаку та інших культур. Цей агрегат високопродуктивний, надійний у роботі та простий в обслуговуванні. Великими його перевагами є здатність до самоочищення від залишків насіння і препаратів, а також легка адаптація до різних варіантів технології протруювання насіння. Агрегат важить 110 кг і має бак для приготування робочої рідини об’ємом 125 л, потужність приводу становить 1,87 кВт, а загальна продуктивність досягає від 6 до 15 т/год.

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 08 липня 2020
В Україні ціни на ріпак в порту залишилися на рівні 412-415 $/т, проте внаслідок різкого зростання курсу долара минулого тижня до 27,1-27,2 грн/$ гривневі ціни виросли до 13100-13300 грн/т.
В Україні ціни на ріпак в порту залишилися на рівні 412-415 $/т, проте внаслідок різкого зростання курсу долара минулого тижня до 27,1-27,2 грн/$ гривневі ціни виросли до 13100-13300 грн/т.
08 липня 2020
 08 липня 2020
У першому півріччі 2020 року виробничі підрозділи «Укрзалізниці» відремонтували 847 зерновозів власності компанії та 2040 одиниць цього рухомого складу інших власників.
У першому півріччі 2020 року виробничі підрозділи «Укрзалізниці» відремонтували 847 зерновозів власності компанії та 2040 одиниць цього рухомого складу інших власників.
08 липня 2020
 08 липня 2020
Внаслідок потужних опадів, а також очікуваної в наступні 10-14 днів невисокої температури повітря в центральних та західних регіонах збирання врожаю розпочнеться дещо пізніше, ніж торік, що призведе до затримки поставок зернових та олійних культур до портів у липні.
Внаслідок потужних опадів, а також очікуваної в наступні 10-14 днів невисокої температури повітря в центральних та західних регіонах збирання врожаю розпочнеться дещо пізніше, ніж торік, що призведе до затримки поставок зернових та олійних культур до портів у липні.
08 липня 2020
 08 липня 2020
Маркетинговий рік, що саме завершується, був не найкращим для трейдерів: зниження цін на світовому ринку та перебої в логістиці через карантинні заходи дали про себе знати. Тим не менше, агровиробники України негативних змін майже не відчули. Адже на внутрішньому ринку попит та ціни на зернові культури залишалися стабільними.
Маркетинговий рік, що саме завершується, був не найкращим для трейдерів: зниження цін на світовому ринку та перебої в логістиці через карантинні заходи дали про себе знати. Тим не менше, агровиробники України негативних змін майже не відчули. Адже на внутрішньому ринку попит та ціни на зернові культури залишалися стабільними.
08 липня 2020
 08 липня 2020
Згідно з прогнозом експертів Т.B. Fruit, у новому сезоні 2020/21 урожай промислового яблука буде на 35-40% більшим у порівнянні до минулого року. 
Згідно з прогнозом експертів Т.B. Fruit, у новому сезоні 2020/21 урожай промислового яблука буде на 35-40% більшим у порівнянні до минулого року. 
08 липня 2020
 08 липня 2020
За результатами 2019/20 маркетингового року Україна експортувала рекордні 57,2 млн тонн зернових, зернобобових та борошна, що на 6,8 млн тонн більше ніж минулого МР, коли експорт склав 50,4 млн тонн.
За результатами 2019/20 маркетингового року Україна експортувала рекордні 57,2 млн тонн зернових, зернобобових та борошна, що на 6,8 млн тонн більше ніж минулого МР, коли експорт склав 50,4 млн тонн.
08 липня 2020

Please publish modules in offcanvas position.