Сон машин у міжсезоння

/ Механізація АПК / Вівторок, 24 лютого 2015 15:55
altМикола МАКАРЕНКОдоцент кафедри «Трактори і автомобілі»
Харківського НТУ сільського господарства ім. П. Василенка
Термін служби будь-якого агрегату чи його окремого вузла залежить не тільки від досконалості її конструкції та використаних матеріалів, а і значною мірою від режимів експлуатації та зберігання. Особливо актуальні ці питання стають узимку, коли зовнішнє середовище стає агресивнішим, а більшість вузлів і механізмів не працює. Практика багатьох господарств вказує, що без добре налагодженого зберігання техніка не може довго і безвідмовно працювати.

 

Виконуючи заданий технологічний процес, машини, якими б досконалими вони не були, через деякий час зношуються. Зменшується їх ресурс, вони втрачають властивості, закладені конструкторами, і врешті-решт настає час, коли відновити необхідні характеристики стає неможливим, і машина перетворюється на металобрухт. Ось тільки термін, протягом якого це відбувається — різний. І залежить він не тільки від досконалості конструкції та використаних матеріалів, а й від режимів експлуатації та зберігання.
 
Дослідженнями науковців та фахівців встановлено, що кількість відмов через порушення правил використання в 2,5 разів перевищує кількість відмов внаслідок невдалої конструкції і недосконалості виготовлення, узятих разом. Причому відмови можуть бути як наслідком порушення правил експлуатації, так і зберігання.
 
Особливістю польових сільськогосподарських робіт є сезонність. При цьому є багато машин, що використовуються протягом року всього лише 2…4 тижні. Решту часу календарного року вони простоюють. Тобто повинні зберігатись, причому без погіршення їх технічного стану.
 

 

 
У неробочий період, тривалість якого для 80% парку сільськогосподарських машин, що використовуються у рільництві, становить 90-95% календарного року, на техніку діють кліматичні, атмосферні та інші чинники, які викликають зміну фізичних і хімічних властивостей конструкційних матеріалів (метал, пластмаса, гума тощо). Ці зміни в переважній більшості випадків погіршення експлуатаційних властивостей машини.
 
Сільськогосподарська техніка зношується постійно: чи то працює, чи то просто зберігається, чекаючи свого часу вийти в поле.
 
На машини під час роботи і зберігання впливає не тільки атмосфера, а й ґрунт, отрутохімікати, органічні і мінеральні добрива. Так, на машини для захисту рослин і для внесення рідких добрив діє рідинна і атмосферна корозія. Ґрунтообробні машини найбільше піддаються абразивному і корозійному зношуванню. При цьому втрати металу з іржею за рік можуть сягати 1,2...1,4% загальної кількості активної частини металу, що використовується у землеробстві — це при незадовільному зберіганні!
 
Ґрунтова корозія особливо сильно впливає на машини в неробочий період, якщо робочі органи й інші деталі не очищені від ґрунту і вологовмісних пожнивних залишків або зберігаються у контакті з ґрунтом. Оскільки тривалість зберігання сільськогосподарських агрегатів у декілька разів перевищує тривалість їх використання, то і корозійні руйнування металів за час зберігання машин, особливо якщо не дотримуються правила консервації, можуть досягти значно більшої величини, ніж в період їхньої роботи.
 
Машинно-тракторний парк піддається, з одного боку, механічному зношуванню у період використання, з іншого — корозійному руйнуванню під дією природних чинників (дощу, сонця, вітру і т. д.) та деформаціям у неробочий період. Особливо вражаються металеві частини сільськогосподарських машин, що піддаються корозії, швидкість якої збільшується при зіткненні з ґрунтом, рослинністю, отрутохімікатами, добривами, а також при порушенні лакофарбного шару.
 
Дослідженнями встановлено, що близько 10-15% відмов при експлуатації сільськогосподарської техніки трапляються саме порушення правил зберігання. Особливо це стосується украй зношеної техніки. Таким чином, від якості зберігання машин, тобто дотримання встановлених правил, істотно залежить їх технічний стан.
 
altВ цілому швидкість процесу корозії залежить від багатьох факторів: агресивності середовища, тривалості його дії, температури повітря, стану поверхні металу (складу і структури захисної плівки), хімічного складу металу і наявності механічної напруги, особливостей конструкції (наявність зварних швів, болтових і заклепувальних з’єднань, поєднання окремих елементів, що створюють порожнини або щілини, в яких конденсується волога).
 
Корозія виявляється не тільки в зниженні маси машин, але і в падінні зносостійкості сполучних поверхонь. Істотно впливає вона і на втомну міцність деталей, схильних до дії знакозмінних і ударних навантажень, скорочуючи термін служби техніки на 40-60 %. При цьому на поверхні деталі виникає місцева корозія у вигляді виразок, які стають концентраторами напруги. Корозія поступово розвивається, вглиб металу, внаслідок чого виразка переходить у тріщину.
 
В результаті збільшується кількість відмов у роботі машин і число непередбачених зупинок під час роботи в полі. Особливо небезпечна корозія підшипників кочення, прецизійних деталей паливної апаратури і гідросистеми, шліфованих поверхонь валів, циліндрів та інших подібних деталей, оскільки тоді шкідливий вплив виявляється під час роботи і приводить до раптових простоїв техніки. Залишки добрив і рослин, не видалені з поверхні металевих частин, стають «акумуляторами» вологи, сприяючи корозії. Підвищеною агресивною дією на метали відрізняються мінеральні добрива і отрутохімікати.
 
Якщо металеві частини покриваються іржею, то гумові і гумотекстильні вироби старіють, а дерев’яні деталі руйнуються під дією опадів і перепаду температури. Окислення і старіння гуми особливе інтенсивно протікає від сонячних променів і підвищеної температури.
 

Також читайте: Зима оливи нашої
 

 
Великої уваги вимагає правильне облаштування машин під час зберігання. Це насамперед стосується важких і великогабаритних машин, у яких при втраті стійкості можлива поява перекосів і прогинів рам або інших вузлів і деталей. Використання надійних підставок і підкладок також оберігає робочі органи та інші частини машин від зіткнення із ґрунтом, розвантажує пневматичні шини ходових коліс.
 
Тривале неправильне зберігання машин у закритих приміщеннях, під навісом, а особливо на відкритому майданчику призводить до значних втрат працездатності як окремих деталей і вузлів, так і машини в цілому.
 
Як показали спостереження механіків одного агрогосподарства, втулково-роликові ланцюги, які не були зняті з машин, поставлених на зберігання на відкритому майданчику, вийшли з ладу, не відпрацювавши навіть одного сезону. При незадовільному зберіганні гумові шланги гідросистеми нерідко відмовляють вже через 600…700 годин роботи. А протягом двох-трьох років зберігання із порушенням правил приходять у непридатність деталі сільськогосподарських машин, виготовлені навіть із листової сталі.
 
Дерев’яні деталі під дією змінних атмосферних опадів та сонячних променів розбухають, коробляться, розтріскуються і загнивають. Особливо шкідливо впливає на дерев’яні деталі різке коливання температури й вологості повітря.
 
Гумові і гумово-текстильні деталі приходять у непридатність від дії сонячного світла, потрапляння на них нафтопродуктів та інших несприятливих чинників. Окислення і старіння гуми особливо інтенсивно протікає під дією сонячних променів і підвищеної температури. При недотриманні правил зберігання ці деталі сплющуються, втрачають еластичність, робляться жорсткими і тріскаються.
 

 

 
Якщо первинний антикорозійний шар пошкоджений і не забезпечує надійного захисту, то вже через три-чотири роки 25-35% поверхонь обшивки комбайна, кузова автомобіля, трактора або іншої машини руйнується корозією.
 
Недостатнє очищення вузлів і агрегатів від оливи, пилу, бруду, рослинних залишків, які утримують вологу, викликають руйнування лакофарбних покриттів і інтенсивну корозію деталей.
 
Практика багатьох господарств вказує, що без добре налагодженого зберігання техніка не може довго і безвідмовно працювати. У машин, не очищених від пилу , добрив, насіння і рослинних залишків, невимитих і не змащених, установлених на зберігання абияк, нашвидку, без підставок, з не знятими вузлами і деталями, особливо схильними до шкідливої дії атмосферних умов, до кінця терміну такого «зберігання» технічний стан буває набагато гіршим і техніка виходить з ладу значно швидше, ніж при найбільш інтенсивному, але правильному використанні в полі. Багато деталей і вузлів приходять у непридатність, збільшується витрата запасних частин і засобів на ремонт.
 
На чверть знижується потужність двигунів внутрішнього згорання і на 50-80 % збільшується витрата моторних олив внаслідок ураження корозією поверхонь гільз циліндрів. У 3-3,5 разів скорочується термін служби шин ходових коліс зернозбиральних комбайнів у тих господарствах, де техніка зберігається недбало.
 
altВідомо, що через корозійне руйнування відбувається до 33% відмов сільськогосподарських машин, міцність вуглецевих сталей, сірого чавуну знижується на 40…55%, в 2-4 разів збільшується знос сполучених деталей. Щорічно сільське господарство країни несе величезний матеріальний збиток від недотримання правил зберігання і порушення антикорозійного захисту.
 
Загальні річні втрати, пов’язані зі зберіганням і обслуговуванням машин в незадовільних умовах і в недостатньо обладнаних приміщеннях, оцінюються в 7-10 % від їх балансової вартості.
 
Та все ж на перераховані негативні явища не слід дивитися як на неминуче зло. Правильно організоване зберігання машин надійно захищає їх від корозії, вагових навантажень, монтажних напруг і дії інших несприятливих чинників у неробочий період, сприяючи їх тривалій і безвідмовній роботі.
 
Зберігання сільськогосподарських машин є складовою частиною планово-запобіжної системи технічного обслуговування машинно-тракторного парку. Воно має бути налагоджене в кожному господарстві.
 
Машини встановлюють на короткочасне або тривале зберігання. Короткочасне зберігання організовують для машин, якщо їх неробочий період від 10 днів до 2 місяців. Якщо неробочий період становить більше 2 місяців, машини ставлять на тривале зберігання. Підготовку машин до короткочасного зберігання проводять безпосередньо після закінчення польових робіт, а до тривалого — не пізніше 10 днів з моменту їх закінчення. Машини, які вносять добрива й отрутохімікати, готують до зберігання відразу після закінчення робіт.
 
Однією з основних технологічних операцій при зберіганні сільськогосподарських машин є їхня консервація, головна мета якої — сповільнити процес корозії і старіння матеріалів.
 
Консервації піддають поверхні робочих органів машин (відвали, диски, ножі), деталі і механізми передач, шліцьові з’єднання, підшипники, зірочки ланцюгових передач і ін.
 
В умовах багатократного подорожчання сільськогосподарських машин і устаткування, зниження прибутковості в цілому сільськогосподарського виробництва значення комплексу заходів при зберіганні, орієнтованих на економію енергетичних і матеріальних ресурсів, багато разів зростає. Непрямий збиток, пов’язаний із недобором продукції через недотримання агротехнічних термінів виконання польових робіт і втрат сільськогосподарської продукції, як правило, в 3...4 рази більший.
 

 

 
Незадовільний стан заходів при зберіганні, антикорозійного захисту сільськогосподарської техніки пояснюється багатьма причинами. Це і слаба матеріально-технічна база, і відсутність універсальних засобів для механізації технологічних процесів консервації машин, і відсутність ефективних доступних захисних матеріалів, але на першому місці — нерозуміння наслідків порушення зберігання та погана організація відповідних робіт.
 
Під час зберігання усі машини й агрегати слід регулярно оглядати, очищати їх від снігу, поправляти підставки, перевіряти якість консервації. Також систематично слід перевіряти зняті деталі і вузли, що знаходяться на складі, особливо акумуляторні батареї, гумові, гумотекстильні і шкіряні деталі і вироби.
 
Консервація сільськогосподарської техніки в міжсезонний період і її захист від корозії є необхідною умовою збереження її ресурсу і працездатності. В умовах багатократного подорожчання сільськогосподарських машин і устаткування, зниження прибутковості в цілому сільськогосподарського виробництва значення комплексу заходів при зберіганні, орієнтованих на економію енергетичних і матеріальних ресурсів, зростає у багато разів.
 
Дані досліджень вказують, що правильно організоване зберігання машин економічно вигідно господарствам. Так, збільшення оснащеності господарств засобами зберігання від 0,35 до 2,84 % від балансової вартості машин дозволяє підвищити середньорічне напрацювання умовного трактора із 351 відповідно до 363 і 384 умовних еталонних гектарів, скоротити витрати на ремонт з 1,6 до 1,34 і 0,87 грн з розрахунку на один умовний еталонний гектар, і відповідно зменшити собівартість обробітку. Дбайливе зберігання техніки економить кошти, запобігаючи передчасному списанню машин, збільшуючи ресурс їхньої роботи.
 
Таким чином, виконання досить простих операцій із правильного зберігання машин має важливе значення. Ці процедури дозволяють зменшити руйнівну дію атмосферних опадів і агресивних середовищ, збільшити термін служби машин, знизити загальні витрати на технічне обслуговування і ремонт. У підсумку — сприяє підвищенню їх продуктивності і безвідмовної роботи протягом довгого терміну використання.

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 10 липня 2020
Наразі в Україні завершується інвентаризація земель. Про її результати в уряд готуються відзвітувати у серпні та обіцяють назвати імена тих, хто розкрадав землю.
Наразі в Україні завершується інвентаризація земель. Про її результати в уряд готуються відзвітувати у серпні та обіцяють назвати імена тих, хто розкрадав землю.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Вперше в Україні шість органічних компаній об’єдналися для спільного пошуку нових ринків.
Вперше в Україні шість органічних компаній об’єдналися для спільного пошуку нових ринків.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Більшість садівників України на поточному тижні заявили про завершення сезону реалізації черешні.
Більшість садівників України на поточному тижні заявили про завершення сезону реалізації черешні.
10 липня 2020
 10 липня 2020
У п'яти областях України: Полтавській, Вінницькій, Чернігівській, Черкаській та Кіровоградській, де зосереджено близько 35% виробництва зерна, спостерігається висока потреба в потужностях зберігання.
У п'яти областях України: Полтавській, Вінницькій, Чернігівській, Черкаській та Кіровоградській, де зосереджено близько 35% виробництва зерна, спостерігається висока потреба в потужностях зберігання.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Українські аграрії повертаються до вирощування гібридних сортів жита, яке є менш примхливим, ніж пшениця та інші зернові.
Українські аграрії повертаються до вирощування гібридних сортів жита, яке є менш примхливим, ніж пшениця та інші зернові.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Китай прийняв перелік українських виробників ріпакового шроту, які будуть експортувати ріпаковий шрот до країни.
Китай прийняв перелік українських виробників ріпакового шроту, які будуть експортувати ріпаковий шрот до країни.
10 липня 2020

Please publish modules in offcanvas position.