Завжди під рукою

Завжди під рукою

/ Механізація АПК / Четвер, 23 серпня 2018 12:05

Власний арсенал вимірювальних приладів дає змогу агроному миттєво прийняти потрібне рішення та перевірити отримати раніше дані.

Рік тому я спілкувався із керівником середнього міцного господарства у Черкаській області. Він ефективно впроваджує нову технологію обробітку та сівби. Для того щоб довести, що це все розраховується не на «пальцях», підвівся і щось витяг із кутка в кабінеті. «Ось, бачите? Це пенетрометр! Я підозрюю, що не всі мої сусіди навіть таке слово чули. Цей прилад реально корисний — тільки потрібно розуміти, для чого його слід використовувати», — засяяв аграрій.

Саме так, чимало спеціально створених механічних та електронних пристроїв сьогодні застосовують лише технологічно «просунуті» агрономи чи керівники господарства. Дехто вважає їх дитячими забавками, хтось не бажає витрачати даремно кошти, а хтось може взагалі не зважає на їх функції. Тому радимо ознайомитися з найбільш потрібними на нашу думку приладами. Ми усі їх ніби знаємо, однак не завадить ознайомитися з їхньою роботою ближче.

Почнемо із пенетрометра, який призначений для вимірювання щільності грунту та має функцію вимірювання індексу вологості грунту. Складається він зі штанги, тензометричного силовимірювального приладу та електронного блоку з дисплеєм. З метою розширення можливостей під час вимірвання до штанги додаються подовжувальні елементи і набір наконечників для різних типів грунтів. Разом з цим, він має досить компактну конструкцію. Пенетрометр може через USВ-порт передавати отримані дані на комп'ютер, а вбудована пам'ять дозволяє зберігати досліджень.

06 373 102 1Для того щоб розпочати вимірювання, слід ввести потрібні дані в програму — тип ґрунту, який треба вибрати з таблиці та діаметр наконечника. Плавно вводимо штангу в землю впродовж 7-10 секунд і отримуємо на дисплеї результати.

На підставі показників середньої сили, опору і часу вимірювання автоматично виводиться коефіцієнт ущільнення грунту, а заразом індекс вологості. Для точності дослідження рекомендовано повторити вимірювання декілька разів, а сам пристрій після цього обробить результати і виведе середній показник.

Що дає знання коефіцієнту ущільнення грунту в різних точках поля, гадаємо, усі розуміють. Це дасть змогу оптимізувати технології обробітку грунту на різних полях і навіть у різних точках одного поля, і зрештою — досягти підвищення та вирівнювання врожайності. Так само корисною буде інформація щодо рівня індексу вологості на різних ділянках, що дасть змогу оптимізувати цілу купу факторів, починаючи з визначення строків сівби та густоти сівби.

Нам також дуже не завадить перед прийняттям тих чи інших агрономічних рішень наявність декількох цифрових польових метеостанцій. Повірити прогнозу погоди, на жаль, сьогодні може лише надзвичайно витримана та оптимістично налаштована людина. Ці прогнози є узагальненими навіть для населених пунктів, не кажучи вже про метеоумови на окремих, розташованих на відстані одне від одного полях.

Нас цікавить реальна температура на грунті і в повітрі, рівень вологості, точка роси і, звичайно ж, атмосферний тиск, сила вітру і ще багато різних кліматичних нюансів. Від точних погодних даних може залежати, скажімо, рішення про те, чи можна сьогодні вносити дорогий брендовий фунгіцид, чи спрацює грунтовий гербіцид, і чи можна буде розпочати збирання врожаю на конкретному полі. До того ж поступове накопичення реальних точкових даних щодо погодних умов дасть змогу робити власні висновки та прогнози на наступні роки.

Знадобиться агроному і портативний N-тестер, який дає змогу швидко визначити потребу рослин в азоті. Прилад орієнтується на рівень наявності хлорофілу у листках рослин, і провівши визначену кількість таких вимірювань у різних точках поля (зазвичай 30-35), впродовж декількох хвилин можна зрозуміти, у якому стані в плані забезпеченості азотом перебувають посіви на кожному конкретному полі і з кожної конкретної культури.

По-перше, це зручно, оскільки не потрібно нікуди звертатися, і можна оперативно отримати ці дуже важливі дані для того, щоб або виправити становище, або ж навпаки заспокоїти серце і душу. По-друге, якісний N-тестер плюс вміння та бажання ним користуватися спонукають до того, аби суттєво вдосконалити технологію вирощування культур, розподіливши на декілька етапів та оптимізувавши азотне живлення рослин. Надто це важливо на культурах із тривалим вегетаційним періодом, таких як кукурудза чи соняшник, і які можна підживлювати азотними добривами в конкретні критичні для формування врожаю періоди.

Не завадить мати у польовій сумці і портативний прилад для вимірювання площі полів або ж окремих ділянок. З одного боку, це дозволяє уточнювати недостовірні чи застарілі дані, надані державними чи приватними спеціалізованими установами. А з іншого — провадити незаплановані термінові вимірювання. Це може бути визначення площі знищення чи пошкодження посівів внаслідок дії погодних факторів, захворювань чи шкідників. Це дасть змогу зрозуміти реальну врожайність на непошкодженій частині поля чи порівняти дію різних препаратів. Самі собою вимірювачі площі полів є досить простими та нагадують звичні автомобільні чи туристичні GPS-навігатори.

Вельми корисна річ — це багатофункціональний аналізатор грунту, який водночас дозволяє отримати цілу низку даних. Це рівні кислотності та вологості грунту, температуру та навіть коефіцієнт освітленості. Останнє придасться лишень специфічних випадках, передусім у садовому господарстві чи при використанні одночасних посівів. Можна навіть відшукати прилади, що зроблять більш глибокий аналіз на наявність тих чи інших елементів у грунті.

Зрозуміло, що поважний науковець чи керівник підрозділу в холдингу поставиться скептично до таких «іграшок», адже реальну картину стану грунтів може продемонструвати лише низка аналізів, проведених серйозними акредитованими лабораторіями. Втім, лабораторії також, на жаль, бувають різними за технологічною оснащеністю, як і прилади. А от мати під рукою «чарівний» гаджет, за допомогою якого можна швидко з’ясувати вологість та температуру грунту, та зрозуміти, чи вдалося розкислити землю — це, дійсно, зручно.

 

06 373 102 2

 

Аналогічно до цього варто придбати і вимірювач кислотності та жорсткості води. Всі ніби знають, але незрідка нехтують тим фактом, що від цих показників суттєво залежить ефективність пестицидів, які замішують у робочому розчині для обприскування посівів. Їх дієвість може знизитися на 50 і більше відсотків, перетворюючи процедуру захисту посівів на справдешню профанацію, та викидаючи, таким чином, сотні тисяч гривень заплачених за препарати на вітер. Звичайно ж, для обприскування найчастіше використовується найближча водойма, виходячи із суто логістичних міркувань. Однак якщо вода у ній за показниками Ph та вмісту солей апріорі не підходить для конкретного препарату, то варто таки, мабуть, з’їздити кудись далі чи використати спеціальні домішки.

І зрештою радимо придбати бодай простенького агродрона і навчитися з ним потихеньку працювати. Так чи інакше без цих летючих помічників сільське господарстві чим далі, тим більше не може обійтися. Елементарна функція відеоспостереження дасть змогу частково проконтролювати і забезпечити додатковий психологічний ефект у дисциплінарному та охоронному плані. Не вельми комфортно ламати качани у мішок, коли у тебе над головою літає така штука із відеокамерою. Однак це не найголовніше: поступово можна навчитися оперативно отримувати дані щодо стану полів та висіяних культур. Ранньої весни можна бачити, у яких місцях залишилися водяні «блюдця», оцінити приблизну кількість колоній гризунів та інші речі, заощадивши час та зусилля. А вже тоді із посівами можна працювати по-справжньому: із вегетаційними індексами, ступенями пошкодження культур та їх загальним станом залежно від ділянки поля. У принципі надалі небайдужий керівник господарства може поступово придивитися і до повноцінного використання елементів точного землеробства.

Ще раз повторимося: інформація самостійно отримана у потрібний момент — одна із найцінніших речей і в роботі, і в житті загалом. У нашій справі набір таких складних і не дуже агрономічних інструментів стане в нагоді в кожному господарстві. Тим більше, що їх вартість є посильною не лише для фермерів, але й для звичайних садіників-любителів. Головне правильно обрати щось людське, тобто техніку нормальної якості.

 

Ігор ПАВЛЮК, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

 13 грудня 2019
У структурі українського експорту бобових продовжує домінувати нут і квасоля. На сьогодні також активно продається сочевиця.
У структурі українського експорту бобових продовжує домінувати нут і квасоля. На сьогодні також активно продається сочевиця.
13 грудня 2019
 13 грудня 2019
Національна академія аграрних наук України підготувала пропозиції для Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України щодо передачі в оренду через систему ProZorro цілісних майнових комплексів загальною площею 150 тис. га.
Національна академія аграрних наук України підготувала пропозиції для Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України щодо передачі в оренду через систему ProZorro цілісних майнових комплексів загальною площею 150 тис. га.
13 грудня 2019
 13 грудня 2019
У Херсонській області на території Агрофірми радгоспу «Білозерський» розпочались зважувальні та відвантажувальні роботи агрохімікатів.
У Херсонській області на території Агрофірми радгоспу «Білозерський» розпочались зважувальні та відвантажувальні роботи агрохімікатів.
13 грудня 2019
 13 грудня 2019
Ціни на українську моркву від початку вересня знизились майже в 2 рази.
Ціни на українську моркву від початку вересня знизились майже в 2 рази.
13 грудня 2019
 13 грудня 2019
Фонд державного майна України оприлюднив повний перелік об’єктів, що підлягають приватизації. Він включає різні об’єкти малої приватизації по всій території України – порти, бази відпочинку, гаражі, їдальні та лазні.
Фонд державного майна України оприлюднив повний перелік об’єктів, що підлягають приватизації. Він включає різні об’єкти малої приватизації по всій території України – порти, бази відпочинку, гаражі, їдальні та лазні.
13 грудня 2019
 13 грудня 2019
В Харкові на базі машинобудівного підприємства ТОВ "Укр.Агро-сервіс" пройшло випробування першої вітчизняної лінії переробки луб’яних культур.
В Харкові на базі машинобудівного підприємства ТОВ "Укр.Агро-сервіс" пройшло випробування першої вітчизняної лінії переробки луб’яних культур.
13 грудня 2019

Please publish modules in offcanvas position.