Сховаймо зерно, поки не продамо

Віктор БОРЗНЕНКО, Григорій МЕРЕФЯНСЬКИЙ
спеціально для "АС"
В Україні діє чимало європейських компаній, що пропонують резервуари й техніку для зберігання зерна. Вітчизняні умільці теж виходять на конкурентний рівень щодо виготовлення якісних зернових ємностей. Але навіть встановлення найменшого модуля (металевої «банки», як їх називають фермери) — починається з питання: якого виробника обрати?

 

В Євросоюзі та інших передових країнах до 80% врожаю зберігається не на зовнішніх елеваторах, не у трейдера, а безпосередньо у виробника. Отже, в ідеалі виходить, що кожне сільське господарство, яке займається зерновим напрямом, повинно бути забезпеченим власним зерносховищем.
 
В Україні, згідно зі статистикою, щороку близько 25% урожаю через брак зерносховищ взагалі гине. Тобто потужностей явно не вистачає, натомість агровиробники відчувають гостру необхідність у якісному, сучасному й надійному обладнанні для зберігання зерна. В цілому забезпеченість елеваторами по Україні навряд чи перевищує 50%. Та навіть ці зерносховища — здебільшого застарілі радянські елеватори. Не виключено, що цього року, як і у кілька попередніх, Україна відчуватиме нестачу потужностей для зернозберігання на 25 млн т, або й більше.
 
Однак позитивні зміни теж помітні, попри складні часи: їздячи теренами України, ми дуже часто бачимо нові елеватори, силосні башти, зерносховища, розташовані в безпосередній близькості біля морських і річкових портів або залізничних вузлів. Наприклад, тільки в Іллічівському морському порту (Одеська обл.) за останні 8 років збільшили елеваторні ємності на 140 тис. т.
 
Зерносховища є логістичними центрами, без яких взагалі неможливий сучасний агробізнес, а надто орієнтований на експорт. Особливо кидаються в очі споруди силосного типу для зберігання зерна й доведення його до кондиційного стану. За рахунок вертикального (баштового) розташування силосу досягається суттєва економія площі при значних обсягах зберігання. Не менш значимою перевагою силосу є забезпечення підвищеного рівня захищеності зерна від впливу зовнішніх факторів навколишнього середовища (вологості, дощу, снігу). Нині навіть невеликі фермерські господарства теж зрозуміли, що мати «банку» або дві для зберігання зерна буває вигідніше, ніж використовувати послуги чужих елеваторів.
 
В Україні діє чимало європейських (шведських, італійських, німецьких) компаній, що пропонують обладнання для швидкого й ефективного сушіння (або охолодження) зерна, для його перевантаження і перевезення. І для зберігання, звісно, також. Лідерами у виробництві встаткування для елеваторів є виробники Німеччини, Данії та США. Фірми цих країн відрізняються надійністю, здійснюють будь-який технологічний процес із мінімальним травмуванням зерна, орієнтуються на ефективність енерговитрат.
 
У аграрних державах можна побачити асортимент силосів із різними видами стінок — поліровані, гофровані (хвилясті), шорсткуваті, фарбовані тощо. Наші агровиробники полюбляють переважно хвилясті стінки. Чому? Гофрирування посилює міцність, що в Україні дуже цінується з огляду на природні умови — можливі в наших широтах зливи, град або заметілі. Під час розрахунку міцності стінок силосів враховуються значення снігових навантажень (180 кг/кв. м) і також вітрових (нормативний тиск вітру — не менше 73 кг/кв. м).
 
Для виготовлення силосів використовуються матеріали як вітчизняного, так і закордонного виробництва. Оцинкована сталь застосовується із товщиною покриття, що відповідає стандарту G 115 (тобто 350 г/ кв. м) і вище, а щільність цинкового покриття на зовнішніх силових ребрах жорсткості перевищує 700 г/ кв. м.
 
Силос від деяких виробників може бути змонтований не лише просто неба, а й також у будівлях — скажімо, елеваторах або складах. Сенс такої «матрьошки» не лише в подвійному механічному захисті. Якщо територія зерноскладу велика, а повністю автоматизувати процеси контролю зерна у ньому неможливо, це простіше здійснити у кількох металевих «банках», які до того ж, захищатиме капітальний дах.
 
Однак не забуваймо, що навіть встановлення невеликого модуля-силоса для зерна (металевої «банки», як їх називають фермери) — це комплексна проблема: землевідведення, кошти, підрядники… І найголовніше питання — якого виробника обрати?
 
«Торнум» (Tornum, Швеція)
Зернові башти виробництва Tornum (Швеція) — високоміцні, швидко й просто монтуються, вони дають оптимальний захист для зерна від загрозливих впливів довкілля. У лінійці компанії Tornum є чимало зерносховищ різних розмірів: є зі зручними для розвантаження лійками, є також із пласким дном. Однак усі конструкції від цього виробника мають підвищену стійкість до корозії, не бояться дощу й снігу.
 
Будь-який силос від фірми Tornum обладнаний датчиками, що розташовані на різних глибинах засипаного у сховище зерна. Сигнали від цих датчиків агрогосподар постійно отримує через комп’ютер. Оператор зерносховища вчасно побачить на екрані проблему і, якщо треба, включить вентиляцію або охолодження.
 
На комп’ютері видно загальну структуру «розумного елеватора», і на ній в інтерактивному режимі можна керувати устаткуванням, яке задіяне. Контроль за рівнем вологості і за сушінням зернових відбувається також і з робочого місця оператора.
 
«Симаґа» (Symaga, Іспанія)
Компанія «Симаґа» (Symaga) є світовим лідером у виробництві металевих силососховищ для зберігання сільгосппродукції. Гарантією якості її продукції є більш ніж 30-літній досвід роботи на ринку: металеві силоси «Симаґа» експлуатуються у більш ніж 120 країнах світу. Продукція цієї фірми виготовляється із плоским дном та у вигляді лійки на опорах із гофрованої гальванізованої сталі з товщиною покриття 450 й 600 г/ кв. м. «Симаґа» також випускає силоси малої місткості, призначені для використання у тваринницьких господарствах.
 
Варто відмітити важливу деталь. Різкі пориви вітру можуть викликати деформацію корпусу зерносховища. Тому Symaga передбачила додаткові кільця для збільшення міцності конструкції, що виготовляються із тривкої сталі.
Вентиляційний купол має округлену форму: це дозволяє знизити парусність конструкції, а також перешкоджає нагромадженню вологи.
 
Підлога виготовляється із гальванізованої сталі й перфорується: у ній робляться отвори розміром від 1 до 1,5 мм у відповідності до збереженого продукту. Опори забезпечують безперешкодний потік повітря. Для доступу на дах зерносховища передбачені спеціальні сходи.
 
«Петкус» (Petkus, Німеччина)
Одним із знаних виробників устаткування для зберігання зернових є компанія Petkus Technologіe (Німеччина). Вона пропонує зручні сховища для зберігання при постійному провітрюванні зерна: як зернові силоси типової циліндрично-конічної форми, так і прямокутні, причому вони можуть бути як оцинкованими, так і пофарбованими.
 
Усі технологічні процеси, як і в інших передових виробників, у силосах Petkus проходять під контролем автоматичних систем керування, для чого ця компанія надає користувачеві повний комплект потрібного приладдя.
 
«Агрекс» (Agrex, Італія)
Agrex — італійське підприємство, яке постачає на зернові ринки Євросоюзу різноманітні зерносховища (силоси), у яких можна зберігати зерно тривалий час, при цьому вентилювати його або ж охолоджувати. В Україні воно діє через свого ексклюзивного дилера — «Волинську фондову компанію» (Луцьк).
 
Циліндричні силоси Agrex можуть виготовлятися будь-якими за розмірами, а також об’єднуватися у комбінації по кілька штук. Вони спідручні саме своєю модульністю: власник у змозі підібрати зручну за кількістю банок і обсягом комбінацію для будь-якого агрогосподарства. Найменший за місткістю елеватор Agrex — на 1000 т. Більші або менші зерносховища можуть складатися, як з конструктора, зі стандартних башт у різноманітні комбінації згідно з конкретних потреб господарства. Ну, а максимально можна встановити з 24 бункерів Agrex по 3000 т кожний.
 
«Сокіл» (Харків, Україна)
Завод елеваторного обладнання «Сокіл» є лідером віт­чизняної галузі виробництва обладнання для зерна. Він, зокрема, виготовляє зерносховища для довгострокового зберігання всіх видів зернових, олійних і бобових культур. Його «банки» добре пристосовані для роботи в будь-якій конфігурації (обсягу) зберігання, з повною механізацією вантажно-розвантажувальних робіт, спроектовані з урахуванням вітчизняних вимог на снігові й вітрові навантаження. Термін експлуатації силосу — не менше 20 років.
 
Зерносховища виготовляються з оцинкованої сталі, монтуються на залізобетонну монолітну фундаментну плиту. Можлива установка усередині силосу, крім вивантажувального скребкового конвеєра й вентиляції, також системи виміру температури й сигналізатора граничного рівня наповнення.
 

Коментар
Василь ДАВИДЕНКОкерівник ТОВ «Астра-Агро»
(село Саливінки Васильківського району, Київщина, в обробітку 1360 га землі)
- Встановив у себе два вітчизняні силоси-«банки» харківського заводу «Сокіл» місткістю по 1000 т кожна. Там є обладнання для вимірювання основних параметрів продукції — температури, вологості тощо. Тепер я можу продавати зерно тоді, коли вигідніша ціна. Чи задоволений я цими банками? Так, бо кращих (імпортних) толком і не бачив, хіба тільки здаля.
 

 
«Арай» (Araj, Польща)
Польська компанія Araj реалізовує в Україні циліндричні металеві силоси двох популярних типів: із пласким дном, оснащені перфорованою підлогою, а також із конусоподібним дном. Останні застосовуються для накопичення й тимчасового зберігання зернових перед сушінням, або ж для накопичення сухого зерна й подальше перевантаження його в зерносховища. Також виробник Araj пропонує аграріям зернові експедиційні силоси ємністю 18-32 т. Вони обладнуються розвантажувальною лійкою і монтуються на високих опорах, служать для навантаження зерна на транспорт, залізничний або автомобільний.
 
Також зерносховища Araj можуть оснащуватися датчиками рівня наповнення й термоконтролю відомої німецької компанії Siemens.
 
KMZ («Карлівський машзавод», Україна)

Підприємство KMZ Іndustrіes (ПАО «Карлівський машинобудівний завод», місто Карлівка, Полтавська область) — український виробник обладнання й технологічних рішень для зберігання зерна. Він випускає металеві силоси марки СМВУ із конусоподібним дном, які використовують як для довготривалого зберігання зернових, так і у якості оперативних ємностей при подальшому перевантаженні в технологічних лініях елеваторів.
 
Підприємство застосовує високоякісну оцинковану сталь компанії Ruukkі (Фінляндія), яка вважається однією з найякісніших у Європі. У країнах ЄС з неї роблять також металоконструкції для сільськогосподарських споруд різного призначення: птахофабрик, свинокомплексів тощо.
 
Для невеликих господарств виготовляються силоси діаметром 2,7 м на конусному днищі. Вони виконуються трьох типорозмірів місткістю на 10, 14, 19 т. Після запуску унікального прокатного стану фірмою KMZ Іndustrіes почате освоєння зернокомплексів СМВУ більших діаметрів — 18,3 м; 22 м; 27,5 м місткістю до 10 тис. т. на бетонному фундаменті.

«Скафко» (Scafco, США)
Американська компанія Scafco виготовляє силоси з 1961 року і надає великий асортимент моделей зерносховищ як для індивідуальних фермерів, так і для великих агропідприємств ємністю від 21 т до 32 850 т. Силоси невеликого обсягу діаметром від 3,65 м до 14,60 м підходять для використання у фермерському господарстві. Більші сховища Scafco використовуються українськими агрохолдингами — наприклад, є такі на одному з підрозділів підприємства «Нібулон» у Житомирській області.
 
Силоси Scafco виготовляються із широких рифлених листів високоміцної сталі, посилених гальванізованими (звісно, теж сталевими) ребрами жорсткості.
 
Scafco є також виробником додаткових аксесуарів для металевих каркасів і допоміжного устаткування для різноманітних зерносховищ.
 
«Парус» (Дніпропетровськ, Україна)
Виробляє силоси для зберігання зерна й ТОВ «Парус» (Дніпропетровськ), пропонуючи їх три види: на плескатій основі, конусній та невеликі силоси для тваринницьких ферм.
 
Силоси на пласкій та на конусній основі — традиційні для такого виду обладнання. Виготовляються з оцинкованої профільованої сталі із зовнішніми оцинкованими ребрами жорсткості відповідно до світових стандартів. Силоси ж для тваринницьких ферм — це нове покоління такого устаткування. Її ознаки — це модель лакованого силосу (як правило, зеленого кольору), що зберігає всі кращі характеристики оцинкованих сховищ, гарантує довговічність конструкції і найкраще зберігання зерна.
 
«Ріля» (Rіela, Німеччина)
Фірма Rіela була заснована в 1972 році й швидко знайшла своє місце серед провідних виробників устаткування для зберігання зерна. Це один із виробників силосних комплексів, продукція якого займає помітне місце й в Україні. Силоси «Ріела» вже встановили, наприклад, агрофірма «Маяк», що господарює у Полтавській області, підприємство «Птахівник» із Житомирщини, ТОВ «Д-МІКС» на Львівщині, фермерське господарство «Омеляненко» з Кіровоградської області тощо.
 
Riela — це німецька якість обладнання, фермери цінують цю марку. Сталеві оцинковані круглі силоси Rіela бувають обсягом від 10 кв. м до 8 000 кв. м. Вони витримують вітрові навантаження 31,24 м/с або 112,5 км/год. при силі вітру 750 Па. Силоси Rіela можуть бути встановлені по одній штуці або, за необхідності, можна збільшити обсяги зберігання зерна у вигляді батареї з кількох «банок». Вони чудово збережуть зерно, корми та інші сипучі сільськогосподарські продукти.
 
На відміну від багатьох конкурентів, Rіela виробляє також силоси із гладких сталевих листів. Зерносховища з гладенькими стінами у порівнянні із тими, що зроблені з профільованої (гофрованої) сталі, мають кілька переваг. Наприклад, зерно по них пересовується без перешкод. Відкладення пилу на стінках — мінімальне.
 
Крім силосів, фірма Rіela, як і більшість провідних виробників, пропонує також устаткування для приймання сипучої продукції та пристрої для видалення пилу при вивантаженні, а також техніку для сушіння, очищення й транспортування зерна.

Коментарі
 
Олексій КРОЛЬкерівник проектів компанії «SCaT — Системи кабельних трас» (Краматорськ)
- Ми виготовляємо кабель, у тому числі такий, котрий протягається до зерносховищ. Торік наша продукція постачалася аграрним компаніям «Райз» та «Укрлендфармінг» для елеваторів. Яке саме там установлене технологічне встаткування для переробки зерна, я не знаю. Адже ми не прив’язуємося конкретно до якоїсь фірми або марки, а можемо поставляти кабель у відповідності із технічним проектом для будь-якого зерносховища. Наша компанія є комплексним виробником-постачальником продукції для прокладення кабелю. Також під маркою SCaT нашим підприємством виробляється повний асортимент металорукавів зі сталевої оцинкованої стрічки та із нержавіючої.
У нас завдання: підібрати комплектацію наших виробів відповідно до електричної частини проекту. Щоб прокласти акуратні та логічні шляхи для кабелів різноманітного призначення, зробити будівлі і споруди зручними та безпечними для людей. Тобто компанії, які проектують зерносховища, можуть використати у своїх проектах нашу продукцію або будь-яку іншу. «Райз», наприклад, проводив тендер на визначення підрядника встаткування, а ті вже як субпідрядника вибрали нас.
 
Олександр ІВАНЧЕНКОпредставник компанії SIOUX Steel (США)
- Американська компанія «Сю Стіл» (SIOUX Steel) спеціалізується на виробництві силосів і комплектуючих до них вже майже 100 років. Вона була створена у 1918 році у штаті Південна Дакота, США, де базується дотепер. Однією з перших у світі почала робити циліндричні оцинковані зерносховища. Це сімейний бізнес, компанія міцно тримається своєї репутації, тому не використовує сумнівних запчастин чи матеріалів.
Максимальна місткість силоса — до 27 700 т. У нашої компанії дуже сильна система вентиляції. У ємностях використовується як примусова вентиляція знизу, так і витяжна — згори. Компанія SIOUX Steel дає 10 років гарантії на силоси й усі деталі, які у ньому використовуються. Вони можуть собі дозволити такий термін, бо усі компоненти — дуже якісні, й усі виготовлені у США. Ми поважаємо і китайців, і вітчизняних виробників, але конкуруємо з усіма насамперед якістю. Хтось хоче їздити на «Таврії», бо дешевше — нехай. А хтось обирає найкраще — те, що забезпечує тривалу гарантію й достойну експлуатацію. При проектуванні силосів SIOUX Steel застосовуються останні досягнення науки й техніки.
 
Олексій НЄТЬОСІНменеджер проектів компанії «Варіант АгроБуд» (Харків)
- Ми виготовляємо силоси для всіх зернових культур обсягом від 10 кв. м до 20 тис. кв. м. Метал на них використовується виробництва Німеччини або Фінляндії, металеві вироби — теж перевірених європейських виробників. Самі все монтуємо по місцю за вказівками конкретного замовника. У нас своя виробнича база у Харкові: 20 верстатів, лазерне різання для розкрою металевих аркушів, штампувальне встаткування... Датчики усередині силосу ставимо від вітчизняних виробників. Такий силос зводиться за 1-1,5 місяця, незалежно від його обсягу.

Тетяна ГРИГОРЕНКОменеджер відділу продажів ТОВ «Об’єднані зернові технології» (Одеса)
- Ми представляємо в Україні, зокрема, торгову марку «Алтин Белек» (Туреччина). Це великий сімейний бізнес, який ведуть три брати-турки. Вони, крім іншого, будують по усьому світу елеватори, і в 2011 році відкрили сучасний завод BBCA з виготовлення силосів. Там виробляються вежі з листового металу, зробленого на німецьких заводах індійської металургійної корпорації ArcelorMittal.
Силоси BBCA місткістю до 25 395 кв. м, як правило, поставляються із системами телеметрії від болгарських виробників, хоча замовник може попросити поставити будь-які інші прилади. Причому система контролю температури виводиться на панель, що дозволяє ззовні стежити за тим, що відбувається у силосі. Але й болгарські прилади добре працюють, і разом з нашою продукцією встигли себе позитивно зарекомендувати в Україні. Наприклад, протягом приблизно останнього року силоси BBCA змонтовані у Вінницькій області — 10 веж загальним обсягом 100 тис. т. Також ми поставили їх у два господарства Кіровоградської області: в одному — два силоси по 5 тис. т, а в іншому — теж два, але з конусним дном, по 
7 тис. т зберігання кожний. Силоси ці гофровані, щоб зерно не залежувалося на стінках. Гарантію на них виробник дає на 5 років, але можуть простояти значно довше, звичайно. Багато чого залежить від режиму експлуатації. Якщо ми їх завантажуємо неодноразово протягом сезону, а 3-4 рази, як на комерційних елеваторах, то можете уявити, яке навантаження вони витримують?

svidome

 27 жовтня 2020
Лише реальна загроза банкрутства може бути причиною перегляду зобов’язань по зерновим форвардам.
Лише реальна загроза банкрутства може бути причиною перегляду зобов’язань по зерновим форвардам.
27 жовтня 2020
 27 жовтня 2020
На період до 6 листопада 2020 року в Україні очікується спокійна, тепла погода із нічними туманами. Тумани будуть відігравати значну роль у зволоженні посівів озимини, адже це теж волога.
На період до 6 листопада 2020 року в Україні очікується спокійна, тепла погода із нічними туманами. Тумани будуть відігравати значну роль у зволоженні посівів озимини, адже це теж волога.
27 жовтня 2020
 27 жовтня 2020
Всеукраїнський Конгрес Фермерів і Насіннєва Асоціація України звернулись до компаній-виробників насіння щодо надання допомоги для посівної фермерам півдня Одещини.
Всеукраїнський Конгрес Фермерів і Насіннєва Асоціація України звернулись до компаній-виробників насіння щодо надання допомоги для посівної фермерам півдня Одещини.
27 жовтня 2020
 27 жовтня 2020
Наприкінці минулого тижня світові біржові ціни на кукурудзу продовжили зростання на тлі стримування продажів виробниками, хоча саме різкий стрибок цін і призвів до скорочення продажів.
Наприкінці минулого тижня світові біржові ціни на кукурудзу продовжили зростання на тлі стримування продажів виробниками, хоча саме різкий стрибок цін і призвів до скорочення продажів.
27 жовтня 2020
 27 жовтня 2020
Миколаївський морський порт за дев’ять місяців 2020 року обробив 9,577 млн тонн хлібних вантажів, з яких 9,558 – зерно. Перевалка зернових в морпорту скоротилася на 16,4% порівняно з аналогічним періодом 2019 року.
Миколаївський морський порт за дев’ять місяців 2020 року обробив 9,577 млн тонн хлібних вантажів, з яких 9,558 – зерно. Перевалка зернових в морпорту скоротилася на 16,4% порівняно з аналогічним періодом 2019 року.
27 жовтня 2020
 27 жовтня 2020
Станом на 26 жовтня, оптові ціни на картоплю на гуртовому ринку «Шувар» впали майже на 10%.
Станом на 26 жовтня, оптові ціни на картоплю на гуртовому ринку «Шувар» впали майже на 10%.
27 жовтня 2020

Please publish modules in offcanvas position.