Чиста робота

Чиста робота

/ Механізація АПК / Четвер, 13 вересня 2018 15:15

Наявність зерноочисного сепаратора в господарстві — це дієвий інструмент для гарантованої якості зберігання врожаю, нормальної ціни під час продажу та можливість заощадити чималі кошти

«Ми повністю відмовилися вже від очисного обладнання на елеваторі. Річ у тім, що сучасні комбайни забезпечують настільки високу якість очищення під час збирання, що просто немає сенсу. Якщо хтось привозить забруднене зерно, то ми завертаємо вантажівку назад, — стверджує директор великого елеватора, розташованого у Харківській області. Поза сумнівами, можна лише порадіти з того, що зернозбиральні машини здатні видавати на-гора майже чисте зерно. Однак саме «майже», оскільки як би ми того не хотіли, але значна частина зібраного врожаю таки потребує очищення. Інакше така прогалина у післязбиральній обробці збіжжя може вилізти боком під час зберігання і продажу. Прецедентів не бракує, а тому зерновий сепаратор за можливості повинен бути присутнім у кожному, навіть найменшому господарстві. Тим більше, що таке обладнання має порівняно невисоку вартість, і є відносно простим в експлуатації.

Почнімо з того, що далеко не всі моделі сучасних (а попередніх років тим паче) комбайнів можуть забезпечити збирання ідеально чистого зерна. Та навіть якщо це так, то на якість зібраної зернової маси може впливати ціла низка додаткових негативних факторів. Це висока вологість, забур’яненість посівів, забрудненість самого зерна внаслідок дії вітру тощо. Окрім цього, тут можуть бути присутні ті чи інші види шкідників, потрапляння яких до сховища є небажаним. І звичайно ж, часточки соломи, полова, фрагменти ґрунту тощо.

Наявність таких домішок негативно впливає на цілу низку подальших практичних характеристик зерна. Це: підвищення вологості маси, оскільки насіння бур’янів може мати 40% вологості і більше. З одного боку, це збільшує витрати на сушіння зерна, а з іншого — спричиняє суттєві проблеми під час закладки врожаю на зберігання до сховища. Достатньо буквально двох місяців, аби неякісно очищене і недосушене зерно «вистрелило» справжнім букетом плісняв та інших схожих загроз. При цьому існує ціла низка інших ризиків, передусім підвищеної здатності маси до самозігрівання.

Наявність сторонніх домішок, зокрема полови та часточок грунту. У такому випадку ми зіштовхуємося із тими самими проблемами. До того ж під час реалізації зерна навіть поверховий аналіз з боку покупця призведе до того, що партію або відмовляться брати, або її ціна суттєво знизиться.

 

08 375 94 2

 

Присутність шкідників та їх залишків. Окрім високих ризиків ураження частини чи навіть всього обсягу зерна, що зберігається, ми можемо взагалі нічого не продати внаслідок суто карантинних факторів. Ліпше до такого, ясна річ, не доводити.

Подорожчання логістики зерна. Навіть 5% баласту в зерні, що перевозиться, — це одна зайва умовна вантажна машина із 20. Якщо засміченість сягає 10% від загального обсягу маси — це вже кожна десята ходка зерновоза піде «вхолосту».

Достатньо сказати, що згідно з усередненими показниками з-під комбайна збирається зерно із засміченістю від 4 до 8%. Однак ця цифра може сягати і 10%, і навіть 15%! У такому разі термін тривалості зберігання врожаю обраховується вже навіть не місяцями, а тижнями, іноді і днями.

Так само у сильно засміченій зібраній масі загальна вологість може перевищувати вологість зерна на 2,3 і навіть 4%. Нескладно підрахувати, скільки ми можемо втратити в грошовому вимірі, помноживши кожні тонн/процент на вартість його зняття у конкретному господарстві…

Саме тому наявність зернового сепаратора у господарстві — це передусім фактор безпеки та інструмент, який дає змогу реально заощаджувати кошти, причому досить великі. Хто це все вже пройшов, сьогодні вже «підстеляє солому» де може. Чимало керівників міцних господарств вже ведуть мову не просто про встановлення сепаратора, а налагодження роботи цілого зерноочисного комплексу. Річ у тім, що це дає змогу не лише досягти повноцінного очищення зерна й отримання товарної продукції високої якості, але й виділення власного посівного матеріалу, якщо мова йде про сортові рослини.

На сьогодні на ринку застосовується декілька типів сепараторів для очищення зернової маси. До найпоширеніших технічних рішень належить застосування універсальних барабанних сепараторів, до яких, втім, слід уміти правильно підбирати додаткове обладнання, зокрема решета. До речі, зауважимо, що не варто намагатися заощадити, використовуючи решета, призначені для очищення пшениці, на інші культури, скажімо кукурудзу. Сучасний сепаратор повинен забезпечити виконання наступних завдань.

Окрім земляного пилу, надзвичайно важливим є видалення легкозаймистого пилу органічного походження, який у певних кількостях здатен спричинити пожежу під час сушіння зернової маси.

Домішки, які за розміром є меншими, аніж продукція, що сушиться. Зазвичай це насіння бур’янів, полова, фрагменти грунту, на яких себе привільно почувають різноманітні шкідники та мікроорганізми.

Крупні домішки здатні спричинити несправності обладнання, що працюватиме із зерновою масою надалі. До того ж ці домішки майже завжди мають підвищену вологість.

Сучасні зерноочисні сепаратори спроможні працювати за декількома варіанти. Це:

 

  • аспіраційний режим, за якого видаляються тільки легкі домішки за допомогою системи вентилювання, а барабан і решета не використовуються;
  • попереднє очищення, коли застосовується система аспірації для вилучення легких домішок і барабан — для грубих;
  • сепарування, що передбачає використання аспірації для легких домішок і барабана для дрібних і грубих;
  • калібрування — робочий режим із застосуванням аспірації проти легких домішок і барабана проти дрібних.

 

І нарешті універсальний робочий режим, за якого використовується і аспірація, і барабан для видалення усіх типів домішок.

Надзвичайно важливою та універсальною рекомендацією для експлуатації такого обладнання є чітке дотримання вимог інструкції із використання зерноочисного обладнання. Для початку сепаратор потрібно чітко відкалібрувати, аби не мати постійних проблем та зупинок у роботі під час запуску роботи в промислових масштабах. Краще менше експериментувати, а більше прислухатися до порад виробника чи продавця. В ідеал — запросити їхнього технічного фахівця, аби той усе налаштував як слід. Під час подальшої роботи із цим завдання відмінно впорається відповідальний працівник безпосередньо зі штату господарства.

 

08 375 95

 

Що потрібно враховувати при виборі зернового сепаратора? Це передусім його універсальність, себто можливість застосування різних технологічних схем. Адже окремі виробники можуть пропонувати вузькоспрямовані агрегати, які здатні добре виконувати лише одне чи два завдання. Іноді так і кажуть: «Це обладнання нормально працює лише із крупним зерном чи добре видаляє лише пил». Тому ліпше нормально розібратися спочатку, сепаратор із яким функціоналом ми беремо.

Також обов’язковою умовою є гнучке налаштування руху барабана, простота та зручність зміни решіт та захист від динамічних навантажень під час роботи. Продуктивність сепаратора повинна дорівнювати його реальним технічним характеристикам, інакше ми ризикуємо під час роботи або отримати брак, або ж спричинити несправність обладнання.

Не слід нехтувати і придбанням додаткового специфічного обладнання. Це можуть бути решета з активаторами для кукурудзи, гороху та інших культур.

У всякому разі такі агрегати є потрібними, і важливо правильно зуміти навчитися з ними працювати. Якісний робочий сепаратор для очищення зерна — це ключовий елемент для післязбиральної обробки збіжжя у будь-якому господарстві. Навіть якщо там немає обладнання для сушіння та довготривалого зберігання зерна.

 

Ігор ПАВЛЮК, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 22 лютого 2019
Українська плодоовочева асоціація (УПОА) цього тижня взяла участь у найбільшій міжнародній продуктовій виставці GulFood, яка проходила в Дубаї (ОАЕ). 
Українська плодоовочева асоціація (УПОА) цього тижня взяла участь у найбільшій міжнародній продуктовій виставці GulFood, яка проходила в Дубаї (ОАЕ). 
22 лютого 2019
 22 лютого 2019
AGROSHOW Ukraine – одна з найбільших агро-виставок в Україні, що відбувається в унікальному форматі експо-фест. Він поєднує в собі виставкову, освітню та розважальну платформи.
AGROSHOW Ukraine – одна з найбільших агро-виставок в Україні, що відбувається в унікальному форматі експо-фест. Він поєднує в собі виставкову, освітню та розважальну платформи.
22 лютого 2019
 22 лютого 2019
У другій половині лютого ціни на ринку живця в Україні дещо стабілізувалися.
У другій половині лютого ціни на ринку живця в Україні дещо стабілізувалися.
22 лютого 2019
 22 лютого 2019
Кабінет Міністрів дозволив утилізацію непридатних та заборонених до використання пестицидів за кордоном.
Кабінет Міністрів дозволив утилізацію непридатних та заборонених до використання пестицидів за кордоном.
22 лютого 2019
 22 лютого 2019
Впродовж поточного тижня, на вітчизняному ринку було зафіксовано зниження вартості всіх складових овочевого «борщового набору».
Впродовж поточного тижня, на вітчизняному ринку було зафіксовано зниження вартості всіх складових овочевого «борщового набору».
22 лютого 2019
 22 лютого 2019
14 лютого в Раді зареєстровано законопроект №10052 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту бджільництва.
14 лютого в Раді зареєстровано законопроект №10052 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту бджільництва.
22 лютого 2019

Please publish modules in offcanvas position.