Вітчизняні можливості культивації

Вітчизняні можливості культивації

/ Механізація АПК / Вівторок, 02 жовтня 2018 12:57

Переобладнання вітчизняних агрегатів для догляду за посівами просапних культур створює нові можливості для удосконалення технологій їх вирощування.

Український ринок техніки для обробітку грунту вражає різноманітністю моделей культиваторів. Тут представлені, зокрема, просапні агрегати з пасивними робочими органами та для міжрядного обробітку з активним приводом робочих органів. Фірми-виробники пропонують просапні культиватори з різною робочою шириною захвату — від 3 до 24 рядків. Проте основна частка моделей мають ширину захвату 12 рядків. Для великих господарств виготовляються широкозахватні 18- та 24-рядкові культиватори, що підвищує продуктивність роботи в 1,5–1,9 разів, зменшують витрати праці та коштів у порівнянні з 12-рядковими.

В технологічному циклі догляду за посівами просапних культур важливим є не тільки розпушування міжрядь, знищення бур’янів, а й підживлення рослин та захист рослин від шкідників та хвороб. У багатьох випадках для підживлення рослин мінеральними і мікродобривами та боротьби зі шкідливими мікроорганізмами за допомогою внесення засобів захисту використовуються розкидачі добрив та обприскувачі. Проте науковими дослідженнями доведено, що локальне внутрішньоґрунтове внесення добрив забезпечує вищу ефективність у порівняно з поверхневим розкидним способом. Просапні культиватори постачаються у двох видах комплектації із туковисівними апаратами для проведення підживлення та без них.

Просапні культиватори-рослинопідживлювачі комплектую­ться туковисівними пристроями, які складаються із бункера, дозувальних механізмів із вузлами їх приводу, тукопроводів та підживлювальних лап. Більшість культиваторів-рослинопідживлювачів виготовляються із механізмом приводу дозувальних пристроїв від опорно-приводних коліс. Деякі моделі обладнані механізмом приводу дозувальних пристроїв від спеціально встановленого приводного колеса або пневматичними туковисівними апаратами з центральним бункером для добрив великого діаметру. Привід дозувальних механізмів пневматичних туковисівних апаратів та вентилятора пневмосистеми може здійснюватися від ВВП енергозасобу або електродвигунів, які працюють від електросистеми трактора з напругою 12 або 24В.

В останні роки у технологіях вирощування просапних культур широкого розповсюдження набуває стрічкове внесення пестицидів у зону рядка, яке виконується одночасно з розпушуванням міжрядь. У такій обробці гербіцидами у посівах кукурудзи чи соняшнику площа внесення препарату становить лише 30–35% від сумарної площі міжрядь, а відповідно, і кількість внесення робочого розчину у 2–2,5 разів менша у порівнянні із суцільним. Внаслідок цього досягається економія коштів на транспортуванні води, приготуванні робочого розчину і менші витрати часу на заправку агрегатів робочою рідиною.

«Богуславська сільгосптехніка» виконує модернізацію культиваторів для міжрядного обробітку просапних культур. Для цього на рамі культиватора монтується навісний обприскувач-підживлювач ЕКО-600Л. Після переобладнання пристрої для внесення робочих розчинів пестицидів використовують для локального внесення аміачної води та рідких комплексних добрив. Переоснащення полягає у тому, що замість стрілчатих лап на культиватор встановлюють долотоподібні, на задній стороні яких приварена металева трубка для подачі у ґрунт на глибину 10–12 см рідких добрив. Ця трубка з’єднана з основною магістраллю гнучким рукавом високого тиску.

У результаті суміщення технологічних операцій зменшується на 25–30% потреба в тракторах та механізаторах, на 50–60% скорочуються витрати праці. Одночасно досягається (на 40–50%) економія палива. В Україні культиватори для міжрядного обробітку ґрунту виготовляють «Ельворті», «Галещина машзавод», «Сільгосмаш», «Красилівмашзавод», «Уманьферммаш».

Особливістю конструкції культиватора КП-5,6 «Козак «Пацюк» є те, що робочі органи мають захисні «екрани», які регулюються по висоті, що виключає засипання культурних рослин під час першого прополювання ґрунтом. Аналогічні за конструкцією просапні культиватори виготовляють білоруські та молдавські виробники: КРН-5,6Б, УСМК-5,4, КРШ-8,1Г-01, КРН-5,6 «Евро», CUP-4.2 тощо. Підприємство «Техмаш» пропонує також культиватори–обприскувачі універсальні КОУ-2,8 та КОУ-4,2.

 

Василь ДУМИЧзавідувач лабораторією
Люба ШКОРОПАДмолодший науковий співробітник
Львівська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

1

 19 жовтня 2018
В 2018/19 МР Україна збільшить виробництво рослинних олій та шроту.
В 2018/19 МР Україна збільшить виробництво рослинних олій та шроту.
19 жовтня 2018
 19 жовтня 2018
Натомість експорт вітчизняних томатів суттєво скоротився.
Натомість експорт вітчизняних томатів суттєво скоротився.
19 жовтня 2018
 19 жовтня 2018
Досвід іноземних фахівців вивчатимуть науковці Тернопільщини.
Досвід іноземних фахівців вивчатимуть науковці Тернопільщини.
19 жовтня 2018
 17 жовтня 2018
Чорноморський регіон, та, зокрема, Україна зберуть рекордний врожай зернової, прогнозують аналітики.
Чорноморський регіон, та, зокрема, Україна зберуть рекордний врожай зернової, прогнозують аналітики.
17 жовтня 2018

Please publish modules in offcanvas position.