Три ланки рентабельності

Три ланки рентабельності

/ Механізація АПК / Середа, 03 жовтня 2018 11:49

Використання бункерів-перевантажувачів під час жнив дає змогу заощадити найважливіше — час, відмовившись при цьому від придбання додаткових комбайнів.

Мабуть, ми усі знаємо дотепну легенду про східного мудреця, який в обмін за пораду попросив у правителя «дрібничку» — одне зернятко рису на першу клітинку шахівниці, два — на другу тощо, подвоюючи щоразу на усі 64 клітинки. Султан спочатку посміявся, однак згодом неприємно здивувався, коли виявилося, що потрібно відсипати таку кількість рису, яку не можна було зібрати на всій планеті.

Щось схоже відбувається і під час жнив, особливо у разі збирання ранніх зернових, ріпаку та сої, коли «хвилина туди-година сюди» простоїв чи зайвих маневрів, втрати зерна внаслідок обсипання та під час перевезення можуть зрештою вилитися у чималі гроші. Ніби все правильно робимо, а могли б заробити набагато більше.

Я маю доброго знайомого аграрія, котрий не втомлюється повторювати, що у сільському господарстві перед тим, як щось зробити, потрібно провести низку елементарних математичних дій. У його випадку це вилилося у те, що на площі обролюваних земель гектарів у 700 людина має два нових Claas Tucano! «Я зайшов ними у пшеницю, коли мені зручно, і коли сухе зерно — зібрав за день, і поїхав», — аргументує аграрій. Завдяки відсутності втрат зерна і тому, що його не потрібно досушувати, ці два комбайни себе повністю окуповують, при тому, що не здаються в оренду.

 

10 377 74

 

Хоча, будьмо відверті, комбайнів усе одно не напасешся, надто коли потрібно терміново зібрати врожай на площі в декілька тисяч гектарів. Тоді увесь наявний у господарстві транспортний арсенал приходить у рух, усі буквально «літають» полем і дорогами загального користування, однак такі зусилля не завжди дають бажаний результат. Бункери комбайнів заповнюються майже миттєво, вантажівки і причепи не встигають туди-сюди, а комбайнери ще й змушені під’їздити край поля, щоб розвантажити зібраний урожай. І, як відомо, у такому шарварку, немов риби у воді, себе почувають недобросовісні працівники, котрі не проминуть нагоди відсипати дещицю зерна чи навіть загнати декілька машин «не зовсім туди», куди потрібно. Якщо ж збиральної чи транспортної техніки замало, то усе стоїть: машини, механізатори, і стоїть пшеничка, ще й потихеньку осипається…

Звичайно ж, можна порадити придбати додатковий комбайн і зо два новеньких автомобілі-зерновози. Ні, краще: два комбайни і чотири зерновози! Еге ж, дорогувато: сьогодні один лише нормальний комбайн мільйонів 8–9 вийде, не накупишся. Тому ця проблема, з легкої руки наших вже звичних попередників — північно-американських фермерів, почала знаходити логічне вирішення — у застосуванні спеціальних польових бункерів-перевантажувачів для зібраного врожаю. Його принцип роботи вже відомий і полягає у кратному заповненні бункера щойно зібраним зерном із комбайна на ходу і в подальшій передачі зібраного врожаю до автомобіля-зерновоза.

З одного боку, поглянеш: нібито нічого такого особливого, за що можна було б віддати гроші! Стоїть залізне «корито» на коліщатах, його підтягують до комбайна, той вивергає у нього повний бункер зерна, і «посередник» тоді роздає його зерновозам край поля. Здавалося б, цілком можна обійтися і без такого обладнання, яке до того ж дешевим і не назвеш.

Згадаймо, про ті самі рисові зернятка, які у невеликій кількості не відіграють жодної ролі, проте у міру зростання ставок перетворюються на неймовірні суми грошей. Отже, поговоримо про доцільність застосування бункерів-перевантажувачів, або ж так званої триланкової технології, за можливості послуговуючись мовою точних підтверджених цифр та доконаних фактів.

Продуктивність роботи зернозбиральних комбайнів за умови застосування бункерів-перевантажувачів може зрости на 25–30%. Компанії-виробники «посередників» у передачі врожаю нерідко послуговую­ться порівняннями на кшталт «кожен третій (четвертий) комбайн не потрібно купувати!» Щось у цьому таки є, якщо ж, звичайно, в господарстві зуміють таку логістику правильно зорганізувати.

 

10 377 75

 

Скорочення тривалості жнив приблизно на ті ж самі 20–30%, а відтак, зниження втрат внаслідок осипання зерна, вилягання стебел рослин тощо. Додатковий плюс — можливість встигнути до періоду дощів, якщо такі збираються, а отже, заощадити згодом і на перевезенні сухого зерна, і на його досушуванні.

Якщо у вас працює менше комбайнів, ви витрачаєте менші суми на їх ремонт та технічне обслуговування. Натомість зламати бункер складно, зате полагодити набагато простіше, аніж сучасний комбайн.

За фактом менше ламатимуться і автомобілі-зерновози, оскільки вони пересуватимуться винятково польовими та шосейними дорогами, а не скакатимуть перевантажені полями, доганяючи комбайн. А це діло також влітає у копієчку.

Тиск на грунт у бункерів-перевантажувачів є в рази нижчим, у порівнянні з автомобілями-зерновозами. Комусь це може бути все одно, однак для багатьох сучасних аграріїв — це важливий показник, від якого залежить урожайність наступної культури.

Йдемо далі. Головна причина небажання власників господарств вкладатися у нові додаткові комбайни полягає у тому, що це «вузько заточена» техніка. Причому чимало моделей доцільно використовувати лише на конкретних визначених культурах. А так зернозбиральні (як і буряко­збиральні) машини стоять собі в ангарах і відпочивають. Добре, що вони є, однак коли потрібні, то їх не накупишся, а взимку, навесні та в першій половині літа, на відміну від трудяги-трактора, комбайни стоять.

Натомість бункер-перевантажувач годиться не лише на те, щоб приймати зерно з бункера комбайна і передавати його за допомогою шнека в зерновоз. Він так само може завантажувати сівалки насінням і добривами, так само як і розкидачі. В крайньому разі можете у нього записати зерно і поставити на зиму в ангар (хоча краще таки у силос). І його вартість відрізняється від вартості комбайна, мабуть, у 8–9 разів.

 

10 377 76 2

 

Це ми все пишемо не для того, щоб закликати наших шановних читачів відмовитися від придбання комбайнів (чим же ми тоді врожай змолотимо), а для того, щоб кожен із них міг сам приблизно прикинути: яка технологія збирання врожаю більш рентабельна, і яке співвідношення комбайнів (залежно від продуктивності) та бункерів-перевантажувачів було б оптимальним. Цілком може виявитися, що краще купити три дорогих комбайни і один бункер, аніж п’ять дешевих зерно­збиральних машин.

Ясна річ, що бункери-накопичувачі також бувають різні: і за якістю, і за ключовими характеристиками. Вони можуть вміщати 16 т, а можуть і 50. Тут важливо не прорахуватися, як це трапляється із баками обприскувачів, а чітко дотриматися кратності. Скажімо, місткість бункера комбайна під 10 т — ставимо накопичувач на 20, 30 чи 40 т. І заразом зерновоз відповідної кратності. Воно ж також нікому не потрібно, щоб простоювали напівпорожні бункери чи зерновози.

Критичними показниками у таких агрегатів є швидкість і зручність випорожнення шнека та прохідність і надійність шасі. Перше — це його перевага, надто коли мова йде не лише про жнива, а й про завантаження бункерів сівалок та розкидачів мінеральних добрив. У сучасних моделях шнек дає змогу завантажити посівний комплекс не за 30–40 хв., як це часто трапляється, а впродовж 7–8 хв. До речі, висота самих бортів бункера повинна бути такою, щоб ваші комбайни могли до нього засипати зерно.

Під час підбору бункера потрібно враховувати тип посівного комплексу. У деяких випадках необхідно обладнати перевантажувач спеціальним завантажувачем посівних комплексів із системою гідравлічних приводів. Проте зазвичай достатньо буде встановлення типового простого комплекту для завантаження сівалок.

До речі, за потреби можна звернути увагу і на специфічні двосекційні бункери. За їх допомогою можна швидко почергово завантажувати сівалки як насінням, так і добривами, задіюючи при цьому лише один трактор.

Друге, тобто надійність шасі є визначальною умовою, коли доводиться працювати на крутосхилах, у багнюці і т. д. Усе ж таки це залізне «корито», буває, несе по 40–50 т вантажу, тому не має загрузнути чи вийти із ладу.

 

10 377 77

 

Втім, як ми вже згадували, визначальним фактором для нормального впровадження триланкової технології (комбайн-бункер-перевантажувач-автомобіль-зерновоз) є правильна організація праці. Тоді і дійсно можна відмовитися від кількісного нарощування парку комбайнів, зосередившись на їх якості, і збирати все швидше і якісніше. Тут бажано впроваджувати системи дистанційного контролю техніки.

Теоретично усе може виглядати просто і красиво. Комбайни впевнено нарізають гони на пристойній швидкості. Заповнивши бункер, машини вивантажуються, не зупиняючи руху в бункер-перевантажувач, а координація роботи відбуває­ться у телефонному режимі. І ми отримуємо те саме очікуване підвищення продуктивності збиральної кампанії.

Однак практика часто до невпізнання змінює теорію. Люди у нас і в полі працюють різні, і рельєф поля неоднаковий, і кудись когось покликали, а тому механізатори можуть навіть не із власної ініціативи, а внаслідок збігу обставин ганяти за неймовірними маршрутами. Найчастіше це відбуває­ться із незвички, тобто, коли технологія лишень впроваджується. Плюс ті самі нерівності рельєфу, і якщо у перший день все піде наперекіс, то ввечері власник господарства цілком може не вельми літературно висловитися про того, хто його надоумив придбати ці бункери…

А потрібні, вочевидь, дві речі. Перша — максимально цю всю справу оцифрувати, аби можна було контролювати, хто і чим наразі займається. Друга — донести до кожного учасника процесу переваги цієї технології для бюджету господарства загалом і для його персонального гаманця, зокрема. Себто якщо ми сьогодні за твоєї активної участі додатково збираємо 50 га, то маєш премію!

Якщо ж рух комбайнів ускладнений наявністю схилів, опорами ліній електропередач тощо, тоді слід запланувати таку траєкторію руху, за якої бункеру не доведеться розшукувати комбайни по всьому полі. Порушення часового циклу роботи бункера неминуче призведе до того, що заплановане співвідношення комбайн/бункер/зерновоз порушиться, і тоді трапиться збій у роботі усієї триланкової технології. І, до речі, помилково вважати, що слід орієнтуватися винятково на роботу комбайна — результативність збирання цілковито залежить від злагодженості роботи всіх учасників ланки.

У всякому разі ці агрегати знадобляться. Спочатку бодай один для того, щоб випробувати його для виконання різноманітних завдань.

 

Ігор ПАВЛЮК, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 24 травня 2019
В Україні з початку року зафіксували 21 випадок африканської чуми свиней. 
В Україні з початку року зафіксували 21 випадок африканської чуми свиней. 
24 травня 2019
 24 травня 2019
У 2018/19 маркетинговому році на ринку ріпчастої цибулі спостерігається значне зростання оптово-відпускних та роздрібних цін.
У 2018/19 маркетинговому році на ринку ріпчастої цибулі спостерігається значне зростання оптово-відпускних та роздрібних цін.
24 травня 2019
 24 травня 2019
В Україні з близько 400 тис. пасічників (за різними оцінками) зареєстровані тільки 2%. 
В Україні з близько 400 тис. пасічників (за різними оцінками) зареєстровані тільки 2%. 
24 травня 2019
 24 травня 2019
Закупівельні ціни на живець свиней забійних кондицій продовжують знижуватися. 
Закупівельні ціни на живець свиней забійних кондицій продовжують знижуватися. 
24 травня 2019
 24 травня 2019
Затримка сезону збирання вітчизняної черешні зіграла на користь українським імпортерам. Сьогодні на прилавках українських магазинів та ринків все частіше можна зустріти черешню виробництва Іспанії. 
Затримка сезону збирання вітчизняної черешні зіграла на користь українським імпортерам. Сьогодні на прилавках українських магазинів та ринків все частіше можна зустріти черешню виробництва Іспанії. 
24 травня 2019
 24 травня 2019
Впродовж 2018-2019 років фахівці Євросоюзу тричі перевіряли українську систему контрою за здоров’ям птиці, виробництвом м’яса птиці та продуктів з нього. Як повідомили у Держпродспоживслужбі, Україна пройшла три оціночні місії ЄС успішно.
Впродовж 2018-2019 років фахівці Євросоюзу тричі перевіряли українську систему контрою за здоров’ям птиці, виробництвом м’яса птиці та продуктів з нього. Як повідомили у Держпродспоживслужбі, Україна пройшла три оціночні місії ЄС успішно.
24 травня 2019

Please publish modules in offcanvas position.