Раціональні пестициди

Раціональні пестициди

/ Механізація АПК / П'ятниця, 05 жовтня 2018 11:43

Найбільш актуальні на сьогодні технічні рішення для захисту рослин, які пропонують виробники обприскувачів.

Роль обприскувачів у рослинництві зростає з кожним сезоном. По-перше, дорожчають препарати, і власник господарства мусить тричі подумати перед тим, як дати добро на закупівлю тієї чи іншої партії «хімії». По-друге, збудників захворювань та шкідників рослин аж ніяк не меншає, як і всюдисущих бур’янів, що наочно ілюструє як у живій природі відбувається боротьба за виживання. І, по-третє, внаслідок суттєвого зниження кількості опадів саме позакореневе підживлення перетворюється на дієвий спосіб підживити посіви азотом і важливими мікроелементами. Плюс спробувати їм якось допомогти за рахунок антистресантів та стимуляторів росту.

Тому поняття «інновація» наразі у відношенні до обприскувачів набуває особливого змісту. Це передусім технологічні рішення, від яких безпосередньо залежить рентабельність виробництва, причому не у значенні «більше-менше», а набагато жорсткіше: «плюс чи мінус».

На що сьогодні звертають увагу агрономи під час вибору машин для захисту рослин? Звичайно ж, існують універсальні вимоги на кшталт надійності та продуктивності роботи, однак, як свідчить досвід, актуальність спеціалізованих переваг тих чи інших моделей є не менш значною.

 

Можливість змінювати кліренс машини

Це технічне рішення ще три року тому вважалося неймовірним ноу-хау, проте сьогодні його беруть на озброєння дедалі більше виробників під час розробки своїх нових самохідних моделей. Ідея полягає у тому, щоб за потреби оперувати або звичайним кліренсом, що робить обприскувач стійкішим, скажімо 125–135 см, або ж підвищеним, наприклад 175–185 см. У другому випадку мова йде про можливість захисту високорослих культур та проведення десикації. Зміна кліренсу у просунутих моделях може здійснюватися не вручну, а одним натиском кнопки безпосередньо з кабіни.

За нашими спостереженнями сьогодні аграрії вже не так женуться за надвисоким кліренсом, як це було раніше. Скажімо, кукурудза цілком може вигнатися на висоту до 3 м, стаючи недоступною для будь-якого обприскувача. Тому головною перевагою технології змінного кліренсу ми вбачаємо передусім універсальність. Більшу частину роботи ми виконуємо зі стандартним невисоким кліренсом, однак рухаємося швидше. Після цього за потреби шасі підіймається на півметра для того, щоб провести десикацію там, де це можливо, чи підживити кукурудзу азотом у більш пізніх фазах вегетації.

 

10 377 80

 

Вага та прохідність машини

Впродовж останніх кількох років у більшості регіонів України таке милозвучне та романтичне явище, як весна присутнє лише на сторінках календарів. Миттєво тане сніг і стартують практично літні температури з високою сонячною активністю. Відповідно, у посіви озимих культур нерідко зайти стає просто неможливо. Доводиться ганяти вночі та вранці в тому разі, коли температура в цей період сягає нуля. Починає діяти нехитре правило: чим легший обприскувач, тим довше можна працювати. І згодом: тим раніше можна зайти в поле. В цьому разі вельми знадобиться і справжній повний привід машини, що дасть змогу більш успішно борсатися у багнюці.

Саме тому сьогодні чимало виробників наголошують на тому, що вони полегшують конструкцію своїх новинок. Використовуються спеціальні легкі композитні матеріали, алюміній замість сталі, дещо знижується обсяг бака тощо. У крайньому разі з метою забезпечення максимальної продуктивності роботи влітку доцільно мати, скажімо, легку самохідну машину для весняного підживлення та осінньої десикації і об’ємний причіпний обприскувач для літа.

Важливу роль вага та прохідність машини відіграють і під час роботи на схилах.

 

Повітряний рукав і розпилювачі

Хоча серед вітчизняних аграріїв така технологія асоціюється передусім з одним відомим західним виробником обприскувачів, тим не менш сьогодні вже досить багато брендів пропонують схожі конструктивні рішення.

Як відомо, стримувальними факторами для проведення ефективного захисту рослин є висока вологість, сонячна активність та сильний вітер. Перший фактор є не зовсім актуальним, можна було б проігнорувати і другий, провадячи захист із 7 вечора до 9 ранку, якби не третій фактор — вітер силою, починаючи від 5–6 м/с. Вважається, що оптимальні умови для захисту рослин складаються не частіше, аніж 6–7 днів на місяць, чого у травні-липні вочевидь недостатньо.

Повітряний рукав, який спрямовує «струмінь» робочого розчину саме туди, куди потрібно — на поверхню рослин, огортаючи їх повністю, дає змогу працювати за вітряної погоди. Чудес, ясна річ, не буває, однак наявність примусового контролю краплин робочого розчину суттєво підвищую і загальну продуктивність роботи машини, і дає змогу провести захист рослин вчасно. І головне — якісно.

Велике значення має застосування таких типів розпилювачів, що дають дрібнодисперсну краплю, це унеможливлює стікання рідини і забезпечує повноцінний захист посівів. Наявність повітряного рукава дозволяє використовувати такі розпилювачі за сили вітру до 7 м/с.

 

Точна навігація: автоматичне відмикання секцій…

Ця технологія вже досить добре відома, однак і досі застосовується не так часто, як варто було б. Впровадження елементів точного землеробства під час обприскування дає змогу підвищити продуктивність роботи, подекуди на 20–30% та заощадити принаймні 5–7% робочого розчину. У перерахунку на тисячі гектарів це може вилитися у солідні суми. Саме тому сьогодні бажано обирати модель, котра вже в базовому оснащенні має усе необхідне для того, щоб працювати із точним сигналом та технологічними картами посівів.

 

Вдосконалені системи змішування робочого розчину

Тема, на яку сьогодні почали звертати посилену увагу як щодо організаційного процесу захисту рослин, так і в технологічному плані. Річ у тім, що декількох хвилин на розмішування пестициду разом із водою, очевидно, недостатньо для того, щоб зробити розчин із потрібними характеристиками. У більшості випадків він змішується буквально на ходу, вже з початком обприскування. Внаслідок цього ефективність дії препаратів часто є не такою, яка планувалася.

Відповідно, можна виділити два напрями покращення цього нібито нехитрого технологічного прийому. Перший — удосконалення штатних міксерів, розташованих у баку обприскувачів. Практично усі нові моделі відомих виробників можуть похвалитися такими. Другий — застосування додаткових польових міксерів або ж цистерн для перевезення готових робочих розчинів.

 

10 377 82

 

Компенсація тиску у системі

Під час виконання розворотів та зниження швидкості в багатьох моделях самохідних обприскувачів різко падає робочий тиск у системі. Це призводить до зниження норми виливу та неякісного обробітку посівів на краях поля. Багато сучасних моделей обприскувачів отримують спеціальну технологію компенсації тиску за допомогою пульсуючих клапанів. Електроніка дає змогу підтримувати тиск у форсунках сталим, незалежно від швидкості машини.

 

Системи миттєвого контролю перешкод

Це, без перебільшення, революційна розробка відомого німецького виробника. За допомогою лазерної техніки повністю сканується ділянка поля по всій ширині захвату штанги. Чутливість реагування її автоматично регулюється, залежно від складності рельєфу, а сама штанга не просто реагує на перешкоду, робить усе, щоб у неї не врізатися.

Як це відбувається? Лазерний сканер монтується на даху машини і сканує площу в радіусі приблизно 40 м. Далі електроніка складає карту поля із точним рельєфом навколишньої місцевості, включно навіть із підозріливими забур’яненими місцями, якщо такі є. Грунтуючись на цих даних, система визначає модель поведінки штанги з нюансами рельєфу, а підстраховують її додатково ультразвукові сенсори.

Під час руху обприскувача та появі перешкоди відбувається наступне: якщо висота перешкоди перебуває у межах підйому штанги, то вона автоматично міняє своє положення. Коли ж перешкода розташована вище, то про це миттєво буде попереджено оператора.

Так, це вже не майбутнє, а теперішнє захисту рослин, і, гадаємо, схожі інноваційні рішення невдовзі будуть використовуватися максимально широко.

 

Вибіркове обприскування рослин

Це розробка ще одного відомого німецького виробника, яка передбачає вибіркове обприскування рослин, згідно з каталогом бур’янів, розташованими у «мізках» комп’ютера. Її робота виглядає наступним чином.

Флуоресцентні датчики, що знаходяться на штанзі з інтервалом 100 см, визначають бур’яни у посівах, орієнтуючись, зокрема, на хлорофільну забарвленість рослин. Якщо така ідентифікована саме як бур’ян, автоматично вмикається розпилювач із гербіцидом. При цьому розпилення відбувається з точністю до 1 см на швидкості до 20 км/год., незалежно від часу доби. Слід зазначити, що AmaSpot передбачає використання спеціалізованих високоточних форсунок, які спрацьовують миттєво, обробляючи тільки місце розташування бур’яну.

Загалом поки що такі системи фактично проходять посилене випробування, однак вже зараз можна говорити про можливість заощаджувати від 20% до 60% препарату.

 

Ігор ПАВЛЮК, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

svidome

 24 листопада 2020
Законопроєкт передбачає створення організацій водокористувачів для утримання та модернізації існуючих об’єктів меліоративної інфраструктури і забезпечення водокористувачів водою.
Законопроєкт передбачає створення організацій водокористувачів для утримання та модернізації існуючих об’єктів меліоративної інфраструктури і забезпечення водокористувачів водою.
24 листопада 2020
 24 листопада 2020
Станом на 1 листопада 2020 року запаси зернових і зернобобових культур в Україні становили 20,4 млн тонн, що на 10,2 млн тонн менше показника на аналогічну дату роком раніше.
Станом на 1 листопада 2020 року запаси зернових і зернобобових культур в Україні становили 20,4 млн тонн, що на 10,2 млн тонн менше показника на аналогічну дату роком раніше.
24 листопада 2020
 24 листопада 2020
Згідно із законодавством, ринок землі набирає чинності з 1 липня 2021 року, але зробити це не реалістично.
Згідно із законодавством, ринок землі набирає чинності з 1 липня 2021 року, але зробити це не реалістично.
24 листопада 2020
 24 листопада 2020
Основними продуктами глибокої переробки кукурудзи в Україні є крохмаль і його похідні. При цьому у виробництві крохмалю в останні роки сформувалася позитивна динаміка.
Основними продуктами глибокої переробки кукурудзи в Україні є крохмаль і його похідні. При цьому у виробництві крохмалю в останні роки сформувалася позитивна динаміка.
24 листопада 2020
 24 листопада 2020
Минулого тижня фермерське господарство «Гадз» (с. Трибухівці, Тернопільська область) відправило першу партію яблук у Великобританію.
Минулого тижня фермерське господарство «Гадз» (с. Трибухівці, Тернопільська область) відправило першу партію яблук у Великобританію.
24 листопада 2020
 24 листопада 2020
10 груп сільгоспвиробників півдня України отримають гранти від канадського проєкту UHBDP. 15 тис. канадських доларів – таку підтримку отримають групи виробників овочів, ягід, фруктів, меду з Одеської, Миколаївської, Херсонської та Запорізької областей. 
10 груп сільгоспвиробників півдня України отримають гранти від канадського проєкту UHBDP. 15 тис. канадських доларів – таку підтримку отримають групи виробників овочів, ягід, фруктів, меду з Одеської, Миколаївської, Херсонської та Запорізької областей. 
24 листопада 2020

Please publish modules in offcanvas position.