Більше, легше, надійніше!

Більше, легше, надійніше!

/ Механізація АПК / Четвер, 01 листопада 2018 15:17

Критерії вибору автомобілів-зерновозів за умов жорстких законодавчих вимог і специфіки вітчизняної інфраструктури та оптимальні способи перевезення врожаю.

Чи бували ви у німецькому селі? Гадаємо, що більшість із наших читачів бувала і може підтвердити, що ґрунтові дороги там відсутні в принципі. Ні, може десь у полях і знайдеться щось схоже, однак усі технологічні під’їзди до поля були заасфальтовані, мабуть, ще за часів канцлера Бісмарка. До кожного поля ведуть рівненькі тверді заасфальтовані під’їзди, куди можна підігнати та без проблем завантажити будь-який транспорт.

Це ми до чого? А до того, що у нас усе навпаки, а тому до автомобілів-зерновозів український фермер висуває додаткові вимоги. Вони передусім повинні мати максимальну прохідність, відмінно при цьому почуваючись на автотрасах. При цьому жорсткі вимоги до максимально дозволеної ваги автопоїздів спричиняють цілу низку нюансів, головним із яких є наявність полегшеної та при цьому міцної, надійної конструкції. Про це й поговоримо надалі.

Новий автомобіль-зерновоз відомого виробника — задоволення не найдешевше, співмірне за вартістю із добрим трактором. При цьому доцільним є придбання не просто тягача із кузовом для сипучих матеріалів, а цілого зерновоза-автопоїзда із причепом, який здатний перевозити сумарно до 70 кубометрів зерна.

Проблема автомобільних перевезень загострилася впродовж останніх років, лишень вступила в дію постанова про обмеження максимальної ваги автотранспорту дорогами загального користування показником 40 т. Це, ясна річ, позитивне в плані збереження стану доріг нововведення суттєво вдарило по і без того багатостраждальній логістиці врожаю в Україні. По-перше, у нас і досі спостерігається гострий брак вагонів-зерновозів, які до того ж виділяються у не до кінця зрозумілому порядку. По-друге, річкові перевезення зерна баржами, попри їх доцільність та перспективність лишень розвиваються, і то силами фактично однієї приватної компанії.

Відповідно, вся значна частина навантаження перевезення зерна в елеватори та порти і, ясна річ, із полів, у буквальному та переносному сенсах лягає саме на автотранспорт. Ще до запровадження обмежень доходило до абсурду. Ходили легенди про 130-тонні переобладнані лісовози, які ламали 100-тонні ваги на терміналі (хоча це правда!), доводилося навіть чути про 170-тонного (!) монстра, якого упіймала дорожня поліція десь на підході до моря. І хоча і досі активно порушуються вимоги дорожнього законодавства, більшість агровиробників мусили змиритися із новими правилами. А отже, віднаходити нові варіанти перевезення зерна.

Якщо мова йде про доставку щойно зібраного врожаю із поля до зерносховища, то багато хто знаходить можливість викручуватися без значних інвестицій. Пригадую свій візит до керівника середнього господарства на Черкащині, у якого увесь машинний двір заставлений старенькими «зілами» та «газонами». Штук 40 точно було. Таким чином, власник виконує відразу декілька завдань.

По-перше, ця армада хутенько вивозить зерно з поля, беручи кількістю. Причому якщо навіть три-чотири машини вийде з ладу, то це не відобразиться на роботі, а їх тим часом спокійно підрихтують і повернуть у стрій. По-друге, таким чином працевлаштовується півсела на час жнив: водії, ремонтники, підсобники і т. д. По-третє, усувається ризик того, що внаслідок поломки вийде з ладу великий зерновоз, і зерно нічим буде вивозити.

Однак кожен аграрій без запинки може назвати цілу низку мінусів такого підходу. Передусім неминучий організаційний безлад, здатний спричинити безповоротні «неочікувані» втрати врожаю. У цьому й полягає головна проблема такого «мурашника» — окремі «мурахи» можуть «губитися» дорогою до зерносховища разом із вантажем.

Ще один варіант, який широко застосовується у тій же Німеччині, передбачає транспортування зерна з поля шляхом використання тракторів із причепами. Усе ніби логічно: сучасний трактор із незалежною підвіскою переднього колеса і підресореною кабіною спокійно витримує швидкість 40–50 км/год. по шосе. Тим більш, що ці машини оснащені ще й так званими транспортними режимами, що дають змогу заощаджувати пальне. В жнива трактори переважно простоюють, то чому б їх не використати для перевезень зерна, відмовившись, таким чином, від придбання дорогих спеціалізованих зерновозів?

14 381 73У принципі це може бути доцільним, і в Україні є досить великі господарства, що практикують такий підхід, та є знову ж таки декілька «але». По-перше, підвезти зерно трактору з причепом за 5–10 км — це одне, а за 40 км — це вже зовсім інше. По-друге, нові John Deere чи Fendt агровиробники купують не для того, щоб ганяти їх по шосе, намотуючи мотогодини та витрачаючи моторесурс. Їх для поля берегти потрібно: для плуга, культиватора, сівалки — щоб все справне було, і щоб все вчасно зробити…

У всякому разі наявність таких варіантів не знімає питання вибору універсальних зерновозів, здатних перевозити 26 т зерна як польовими, так і шосейними дорогами. Такі автомобілі повинні сміливо й упевнено долати баюри в полі, вилазити із багнюки, завантажені по вінця, а виїжджаючи на асфальт, відразу ж розвивати пристойну крейсерську швидкість. Їх виготовляють із трьома варіантами кузова: стаціонарний, причіп або ж напівпричіп, при цьому може бути чи боковий, чи задній способи розвантаження кузова. Не будемо конкретно висвітлювати переваги того чи іншого виробника автомобілів-зерновозів. Краще зупинимося на тих їх основних особливостях, які дозволять без проблем виконувати функцію перевезення врожаю.

Зауважимо, що ринок України вважається для західних виробників аграрних вантажівок специфічним з огляду на сумновідомі наші дороги та прагнення українського фермера вмістити в кузові увесь елеватор відразу — не від доброго життя, ясна річ. Тому щороку виводять на наш ринок спеціалізовані моделі із полегшеною конструкцією, посиленими мостами та трансмісією, сталевими бамперами — бракує лише броні та куленепробивного скла, хоча і це, мабуть, таки було б актуально в наші часи.

Отже, передусім зважаємо на кількість осей та їх реальне максимальне навантаження. Чинним законодавством передбачено, що на одинарну вісь воно не має перевищувати 11 т, а на здвоєну — 16 т. У такому разі нас цікавлять навіть не вимоги законодавства, а здоровий глузд — надійність конструкції повинна бути такою, щоб ця вісь банально не тріснула. Тому ліпше зважати на реальні показники надійності, а також звертати увагу на транспортні засоби принаймні із трьома осями. Це в тому разі, якщо підозрюєте, що машина буде регулярно перевантажуватися. Випадково, ясна річ…

Повинна бути наявна збалансованість поміж таким нині модним трендом, як полегшена конструкція із її надійністю. Адже для того щоб полегшити машину, можна, умовно кажучи, виготовити основні її елементи навіть із картону, та чи буде це вдалим рішенням? Тому ми маємо розуміти, на які реальні навантаження розрахована та чи інша модель. Просто одні із них можуть взяти на себе пару зайвих тонн зерна і ще й вигребти із ними під круту гору у багнюці, а от інші там і залишаться. Вочевидь, на етапі вибору різницю буде помітно за ціною, а от кваліфікований незаангажований консультант нам у цьому разі не завадить.

Економічність двигуна — річ умовна, і завантажений зерновоз не візьме менше пального, аніж потрібно. Однак сучасні моделі відомих виробників завдяки розумній взаємодії поміж трансмісією та двигуном здатні пару літрів на шосе заощадити. Тут важливо обрати таку модель, у якої не «зсунуться мізки» внаслідок виходу з ладу електроніки. Як варіант — коли закінчиться рідина AdBlue. Транспортний засіб за умови виходу якогось датчика із ладу не повинен зупинятися як вкопаний, очікуючи на сервіс, а має дати змогу добратися своїм ходом куди потрібно.

Надзвичайно важливе питання — якість та вартість шин. Їх заміна на нові — операція витратна, тому від питання, скільки вони можуть відходити, багато в чому залежить рентабельність використання машини.

До речі, рентабельність та економічна доцільність придбання автомобіля-зерновоза багато в чому залежить від того, для якої мети купують цю модель. Адже іноді доводиться чути про те, що вантажівка більшу частину часу просто стоїть у дворі, поки власник продає зерно просто з поля або ж використовує техніку партнерів. Слід розуміти, що декілька новеньких зерновозів, наприклад німецького виробництва, здатні забезпечити безпроблемний прямий експорт врожаю безпосередньо із господарства — без посередників. Надто, коли мова йде про якусь коштовну культуру. Але якщо мати змогу із непомітної цятки на географічній мапі України оперативно і без питань привезти товар на конкретний елеватор, порт чи залізничний вузол за декілька сотень кілометрів, то економічні можливості господарства суттєво розширяться.

Завважимо і ще такий важливий аспект, що сучасний автомобіль-зерновоз дозволяє власнику провадити якісний контроль за рухом зібраного врожаю. Він оснащується не лише датчиками витрати пального та GPS-трекерами, що сигналізують про його місцезнаходження, але й спеціальними системами контролю цілісності вантажу в кузові. Це не завжди забезпечує бажаний результат, але так набагато спокійніше та зручніше.

У всякому разі рано чи пізно більшість аграрних господарств в Україні перейде на власний сучасний автотранспорт для перевезення зерна. Як варіант — будуть створені великі регіональні компанії із бездоганною репутацією. Святе місце порожнім не буває, і проблема нестачі потужностей для зернових перевезень буде подолана.

 

Ігор ПАВЛЮК, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

svidome

 31 липня 2021
Через проливні дощі, які накрили більшість територій України в липні, урожай картоплі зіпсувався, а місцями почав гнити прямо на полях – через це фермери змушені знижувати ціни на картоплю.
Через проливні дощі, які накрили більшість територій України в липні, урожай картоплі зіпсувався, а місцями почав гнити прямо на полях – через це фермери змушені знижувати ціни на картоплю.
31 липня 2021
 30 липня 2021
У Національному банку України прогнозують, що глобальна цінова кон’юнктура для України на світових ринках після стрімкого поліпшення в першому півріччі 2021 року надалі поступово погіршуватиметься.
У Національному банку України прогнозують, що глобальна цінова кон’юнктура для України на світових ринках після стрімкого поліпшення в першому півріччі 2021 року надалі поступово погіршуватиметься.
30 липня 2021
 30 липня 2021
28 липня 2021 року на потужностях агрохолдингу «Агро-Регіон» (с. Велика Олександрівка, Бориспільський р-н, Київська обл.) асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» спільно з агенцією UCABevent провели найбільшу польову подію цього літа – «УКАБ Агротехнології. ЦЕНТР». Подія зібрала понад 1200 гостей та учасників з різних регіонів України.
28 липня 2021 року на потужностях агрохолдингу «Агро-Регіон» (с. Велика Олександрівка, Бориспільський р-н, Київська обл.) асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» спільно з агенцією UCABevent провели найбільшу польову подію цього літа – «УКАБ Агротехнології. ЦЕНТР». Подія зібрала понад 1200 гостей та учасників з різних регіонів України.
30 липня 2021
 30 липня 2021
Станом на 29 липня 2021 року, збирання ріпаку в Україні проведено на площі 569 тис. га (56% до прогнозу) при врожайності 26,1 ц/га, намолочено майже 1,5 (1,484) млн тонн (+809 тис. тонн за минулий тиждень) насіння.
Станом на 29 липня 2021 року, збирання ріпаку в Україні проведено на площі 569 тис. га (56% до прогнозу) при врожайності 26,1 ц/га, намолочено майже 1,5 (1,484) млн тонн (+809 тис. тонн за минулий тиждень) насіння.
30 липня 2021
 30 липня 2021
28 липня LOZOVA MACHINERY представили передові агротехнології на масштабній польовій демонстрації «УКАБ Агротехнології 2021». Захід відвідало понад 2000 гостей: аграріїв, фахівців галузі та представників аграрних холдингів. Свою ефективність у дії показували дискова борона DUCAT-8 і глибокорозпушувач FRANC-3.
28 липня LOZOVA MACHINERY представили передові агротехнології на масштабній польовій демонстрації «УКАБ Агротехнології 2021». Захід відвідало понад 2000 гостей: аграріїв, фахівців галузі та представників аграрних холдингів. Свою ефективність у дії показували дискова борона DUCAT-8 і глибокорозпушувач FRANC-3.
30 липня 2021
 30 липня 2021
Уряд схвалив проект постанови «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства», розроблений за ініціативи Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Уряд схвалив проект постанови «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства», розроблений за ініціативи Міністерства аграрної політики та продовольства України.
30 липня 2021
До відкриття ринку землі лишилося ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.