Мисливці за солодким коренем

Мисливці за солодким коренем

/ Механізація АПК / Четвер, 15 листопада 2018 14:59

Україна і досі має статус цукрової «житниці» Європи попри кількаразове зменшення площ під цукровими буряками і зниження кількості цукрових заводів від понад 200 до 40 об’єктів. Ці обидва фактори є взаємопов’язаними і зумовлені цілою низкою причин: це і запровадження квот на готову продукцію, старіння виробничих фондів, і подекуди бездумне й безконтрольне «вирізання» підприємств на метал. Відповідно, небагато господарств можуть собі дозволити зайняти значні площі під цю культуру з огляду на очевидні ризики.

Буряки потребують специфічного енерговитратного обробітку землі, великої кількості добрив і численних обробок хімічними препаратами. Для того, аби щось тут мати, потрібно «закопати» в кожен гектар пристойну суму. Однак справжні «розваги» починаються тоді, коли потрібно зібрати і вивезти із цього гектару часом до 100 т солодких коренів…

Разом з тим, цукрові буряки можуть давати надвисоку рентабельність вирощування, яка помітно перевищує найкращі показники з соняшнику та кукурудзи. Нерідко ця цифра сягає 30–40 тис. грн чистого прибутку на 1 га. Інша річ, що для того, аби вийти на такі показники, слід провести цілу купу агрономічної та організаційної роботи, знайти, куди збути сировину. Окрім того, треба вкласти багато грошей і в техніку для вирощування та збирання врожаю. Останнє потребує особливого підходу.

17 384 94 2…Два роки тому журналістські справи занесли мене до господарства, в якому вирощується трохи більше 100 га цукрових буряків. Культивуються вони на зрошенні і зі знанням справи, тому врожайність сягає 120–130 т/га. Фермер зайнявся цією культурою завдяки тому, що поблизу функціонує компанія, котра гарантовано забирає сировину для своїх заводів. Усе чудово, однак збиральна кампанія перетворюється на щось неймовірне, а саме очікування бурякозбиральних комбайнів. Машини перевозять по всій Україні з місця на місце, скрізь збираючи врожай на площі від 100 до 500 га. Оскільки діло йде до зими, то нормальні умови для роботи складаються далеко не скрізь і не завжди. Доводиться очікувати, поки розтане перший сніг чи спаде ранній мороз. Хтось не витримує і починає копати за несприятливих умов, пошкоджуючи копачі комбайна — починається пошук запчастин і ремонт… Нарешті на початку грудня машини прибули до згаданого вище господарства, де роботу також довелося почати із ремонту — виявилося, що попередні орендарі вирішили копати буряки за температури нижче –10…

В схожому режимі працює чимало господарств, де вирощують цукрові буряки. Річ у тім, що сучасні бурякозбиральні комбайни — машини «золоті» з точки зору вартості, і коштують приблизно удвічі дорожче, аніж їх зернозбиральні «родичі». Господарству, де вирощується декілька сотень гектарів цукрових буряків, навіть теоретично недоцільно купувати новий бурякозбиральний комбайн. Тому воно може розраховувати або ж на модель зі солідним стажем, або ж найчастіше користується послугами оренди.

Разом з тим, ставка на ще радянські комбайни або ж 20-річні імпортні машини далеко не завжди себе виправдовує. Сучасні вимоги до копання буряків передбачають дотримання цілої низки критеріїв, передусім тих, що стосуються чистоти продукції, продуктивності роботи та надійності вузлів. Капіталовкладення у вирощування солодких коренів є настільки значними, що має значення кожен видобутий із землі бурячок, кожен відсіяний сантиметр грунту, і кожна зекономлена хвилина. Пару днів туди-сюди — і ми потрапляємо в лютий мороз або ж непролазну багнюку. Саме тому аграрії воліють покладатися винятково на сучасну бурякозбиральну техніку і готові орендувати чи купувати саме її. Хоча вітчизняний ринок нових бурякозбиральних комбайнів досить вузький у силу специфіки цієї галузі.

Які ж саме вимоги до бурякозбиральних комбайнів висувають провідні компанії, що займаються вирощуванням солодких коренів?

 

17 384 94 1

 

Місткість бункера, прохідність і загальна стійкість конструкції. Машина вагою кільканадцять тонн додатково приймає у себе 30 і більше тонн буряків. Ясна річ, що для того, аби такий гігант міг нормально рухатися полем, тим паче по в’язкому грунті на нерівній поверхні, потрібні відповідні конструктивні рішення. Тому обирати бурякозбиральний комбайн варто з огляду на реальний досвід моделі в конкретних непростих умовах.

Робота на схилах. Копачі повинні оптимально копіювати поверхню землі, навіть за умови відхилення комбайна на 10 градусів і більше. Скажімо, стебла соняшнику можна лишити на «потім», а от буряки в землі аж ніяк не виходить.

Висока варіативність вибору глибини копання. В окремих моделях ця цифра становить чотири і більше позицій для оптимального режиму викопування коренів, що безпосередньо впливає на продуктивність роботи та економічність споживання пального.

Наявність автоматизованих систем, пов’язаних із точною навігацією. Комбайн повинен точно виходити із розвороту у наступні ряди буряків. В ідеалі сучасні моделі дають змогу повністю автоматично розпочинати і виконувати процедуру розвороту із заходом у наступну загінку.

Продуктивність вивантаження транспортера у бункер-перевантажувач чи причіп. 30 т буряків потрібно не просто перевантажити швидко, але й зробити це із мінімальними травмуваннями солодких коренів. Тому якість роботи самого транспортера є надзвичайно важливою.

Чистота збирання також належить до ключових критеріїв вибору, оскільки прямо впливає на продуктивність та коректність роботи комбайна. Так само важливою є якість та швидкість роботи гичкорізів.

Збалансованість конструкції та тиск на грунт мають неабияку вагу, оскільки саме бурякозбиральна техніка чи не найбільше переущільнює поля. Наявність широких шин, кількох осей та рівномірне навантаження на кожне колесо дають змогу згодом заощадити на проведенні глибокого рихлення.

Повторимося, що сучасні бурякозбиральні комбайни — техніка інноваційна і досить недешева, а тому потрібно чітко розрахувати рентабельність її використання. Сучасні виробники таких машин надають широкий спектр послуг бурякозбиральної техніки і, в принципі, кожне господарство може заздалегідь зафрахтувати потрібну модель.

Однак якщо мова йде про площі під цією культурою, починаючи від 1,5 тис. га, існує економічний та організаційний сенс придбати таки потужну високопродуктивну машину. Хоча вартість її може становити понад 500 тис. євро, однак її наявність дасть змогу отримати чисту продукцію, своєчасно її зібрати і головне — застрахуватися від несподіванок. Адже цукрові буряки — це культура, невчасне збирання якої несе чи не найвищі ризики. Із настанням сильних стійких морозів у грудні в поле можна буквально не виходити. Тому якщо господарство вирішило на постійно включити до своєї сівозміни солідну площу під цукрові буряки, без власних відповідних комбайнів йому не обійтися. Слід також врахувати, що на ринку оренди у деяких регіонах така техніка — на вагу золота, що відкриває додаткові можливості для заробітку.

 

Василь ЧЕРКАС, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 15 липня 2019
У п’ятницю, 12 липня, у Мінагрополітики відбулося засідання робочої групи з розвитку органічного виробництва, під час якого обговорено стан підготовки нормативно-правових актів відповідно до Закону України № 2496-VIII «Про основні принцип та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вводиться в дію 2 серпня цього року.
У п’ятницю, 12 липня, у Мінагрополітики відбулося засідання робочої групи з розвитку органічного виробництва, під час якого обговорено стан підготовки нормативно-правових актів відповідно до Закону України № 2496-VIII «Про основні принцип та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вводиться в дію 2 серпня ...
15 липня 2019
 15 липня 2019
Сьогодні, 15 липня, заводу «Ельворті» виповнюється 145 років з моменту заснування. За час свого існування компанія стала провідним виробником сільгосптехніки на території України.
Сьогодні, 15 липня, заводу «Ельворті» виповнюється 145 років з моменту заснування. За час свого існування компанія стала провідним виробником сільгосптехніки на території України.
15 липня 2019
 15 липня 2019
Поточного тижня в Україні на ринку картоплі спостерігається зростання цін. 
Поточного тижня в Україні на ринку картоплі спостерігається зростання цін. 
15 липня 2019
 15 липня 2019
Нові вимоги до безпечності та якості молока і молочних продуктів набули чинності в Україні 12 липня.
Нові вимоги до безпечності та якості молока і молочних продуктів набули чинності в Україні 12 липня.
15 липня 2019
 15 липня 2019
Група виробників Запорізької області, що вирощують болгарський перець, об’єднались задля створення спільної великої партії товару. 
Група виробників Запорізької області, що вирощують болгарський перець, об’єднались задля створення спільної великої партії товару. 
15 липня 2019
 15 липня 2019
Про стан і перспективи вітчизняного виробництва свіжої фруктової і ягідної продукції, а також її поставок за кордон ішлося під час нещодавньої прес-конференції на тему «Підсумки експорту свіжих фруктів і ягід 2018-2019. Прогноз врожаю (і українського експорту) на сезон 2019-2020», яка відбулась у інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна», що в Києві.
Про стан і перспективи вітчизняного виробництва свіжої фруктової і ягідної продукції, а також її поставок за кордон ішлося під час нещодавньої прес-конференції на тему «Підсумки експорту свіжих фруктів і ягід 2018-2019. Прогноз врожаю (і українського експорту) на сезон 2019-2020», яка відбулась у інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна», ...
15 липня 2019

Please publish modules in offcanvas position.