soniashnyk

×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Штучні небеса наших теплиць

/ Механізація АПК / Середа, 10 серпня 2016 13:00
Василь ЗАГАРНИЙ, Ігор ПЕТРЕНКО
спеціально для "АС"
З чого починається несезонне вирощування овочів, квітів, грибів? З яких укривних матеріалів виготовляють наявні на українському ринку теплиці й оранжереї? Що краще для аграрія і його рослин, які культивуються на закритому ґрунті: скло, полікарбонат, акрилова плівка чи агроволокно?

 

За бажання в Україні можна вирощувати будь-що, навіть тропічні фрукти. Але! Звісно, за певних умов, іноді — створених штучно. В оранжереї нового Ботанічного саду в Києві, наприклад, ростуть банани. Селекціонери-одинаки демонструють успіхи навіть у вирощуванні лимонів та апельсинів. Тепличних господарств в країні дуже багато, особливо в сонячних регіонах — на Херсонщині, Одещині, в Криму.

Нещодавно у Києві пройшов голландсько-український форум «Прибуткове тепличне виробництво в Україні», де розглядалися нові технології парникової сфери. Тепличники кажуть, що конкурувати з вирощування огірків і помідорів стає усе сутужніше. Тому вони шукають нові продовольчі ніші. Відтак, змінюється асортимент тепличних овочів.

Виріс попит на салати й зелень, перець. Не стоять на місці й технології. Голландський досвід дозволяє не використовувати у парниках пестициди й фунгіциди, тобто дає можливість отримувати екологічно чисту продукцію. Україна має великі шанси як виробник саме органічних овочів і фруктів, напрямом для збуту яких може стати Євросоюз та інші розвинуті країні, які просто-таки поведені на органічному харчуванні.

Але з чого починається тепличне господарство? Звісно, із парника. А що в цій нескладній будівлі найважливіше? Дах і стіни, або укривний матеріал. Він і створює той самий «парниковий ефект», який допоміг утворитися життю на нашій планеті, а нині дозволяє навіть взимку комфортно вирощувати свіжу городину.

Скло
Кожен знає скляні теплиці ще з дитинства: їх будували масово біля шкіл, проводили там уроки ботаніки. Та й у приміських селах не бракувало прозорих дахів, під якими вирощувалися не лише огірки чи помідори, а й дорогі квіти.

Найбільшою перевагою скляних споруд є, зрозуміло, висока здатність скла пропускати сонячне світло, корисне для розвитку рослин — вони у такому «кришталевому палаці» ростуть швидко, мов у субтропіках. Зауважимо, що скло має й непогані теплоізоляційні властивості. Це відносно недорогий, вельми доступний матеріал. Однак слід зазначити, що нині усе менше накривають теплиці й оранжереї традиційним склом, тому що таке покриття має ряд очевидних недоліків.

Насамперед насторожує тепличників суттєва вага скла, що дуже незручно для покриття великої площі. Не кожен каркас здатний витримувати велику вагу, та й фундамент потрібен капітальний. Варто врахувати і такий фактор: всередині скляної конструкції повітря прогрівається дуже швидко. Це добре тільки взимку, і то не в надто яскраві дні, а в літню пору може навіть зашкодити деяким рослинам. Крім того, скляні стіни піддаються розтріскуванню навіть при незначних механічних впливах. А якщо теплицю спіткає градобій чи шквальний вітер? Заміна шибок ляже на собівартість парникової городини і, відтак, знизить їх конкурентність.

Поліетилен
Значного поширення в Україні набули плівкові теплиці, і доволі давно. Особливо серед фермерів із невеликим масштабом агробізнесу. Плівкові теплиці підходять насамперед для вирощування розсади або низькорослих культур, ґрунтової продукції. Як показує статистика, у плівкових теплицях вирощують огірки (50% таких теплиць) і помідори (44%). Решта — перець, редька, капуста, зелень.

Плівка з поліетилену мало важить порівняно з тим же склом, отже, каркаси споруд можуть бути легкими. З плівкою нескладно поводитися — значить, монтаж парника не завдаватиме багато клопотів. Влаштувати плівкові теплиці недорого, й переносити їх з одного місця на інше дуже просто.

Щоправда, вирощувати у плівці можна далеко не все. Такі теплиці небезпечно опалювати, та й міцність плівки значно менша порівняно з іншими матеріалами.

На ринку найбільш поширеними є два типи тепличного даху — арочні і скатні. Дуже рідко для поліетиленової теплиці нині роблять плаский дах, паралельний до ґрунту. Бо після дощу, окрім проблем зі стіканням води, на пласкій поверхні можуть утворюватися калюжі, холодне повітря збиратиметься внизу, біля рослин, циркуляцію його буде ускладнено. Найбільш функціональні конструкції — у вигляді арки. Такі пропонує, зокрема, корпорація «Промстан». Аркова форма парника забезпечує швидке прогрівання приміщення з розсадою сонячним промінням, на даху не залежується сніг, арка стійка до поривів вітру. Така форма, до того ж, сприяє активній циркуляції повітря усередині парника.

На ринку відомі також плівкові парники «ДоброТА», де великі літери, звісно, означають «теплиця аркова». Конструкція теплиць розроблялася з урахуванням використання їх в умовах найвищого вітрового поясу України (степові, гірські й прибережні райони), допустиме снігове навантаження на таке укриття — до 50 кг/кв. м.

Головний недолік: поліетилен служить лише сезон, а далі мутнішає й деформується. Однак невисока ціна і простота монтажу й надалі дозволяють цьому матеріалу не втрачати популярність.

Спанбонд
Ще один полімерний матеріал, сучасніший, ніж поліетилен — спанбонд. Недаремно ж його ще називають агроволокном, або агроплівкою, бо широко використовують саме для сільськогосподарських потреб і позиціонують як «біологічне волокно, що дихає». Цим матеріалом, наприклад, укриваються парники «Пролісок».

Спанбонд виготовляється із волоконних полімерів: поліаміду, поліпропілену тощо. Він значно міцніший від стандартної поліетиленової плівки і забезпечує стабільну експлуатацію протягом 5–6 років. Він легко знімається, чиститься, компактно складається і при цьому не розтріскується. Відрізняється від інших матеріалів тим, що створює найбільш сприятливий мікроклімат усередині теплиці. Захищає рослини від шкідливих променів завдяки стабілізатору ультрафіолету, що входить до складу сировини, із якою робиться агроволокно. Теплиця зі спанбонду повільно нагрівається й довго остигає, тобто коливання температури протягом доби невеликі. Ґрунт не пересихає, і при тому парник тримає вологу, що скорочує необхідну кількість поливів удвічі-тричі. Спанбонд витримує сильні пориви вітру до 15 м/с.

Агроволокно випускається різної щільності. Для теплиць рекомендують використати найбільш цупкий матеріал. Спанбонд, так само як поліетилен, має ще таку неочевидну, але важливу господарську перевагу, що відходи таких матеріалів легко продати — простіше, ніж бите скло.
 
Полікарбонат
Теплиці, організовані за сучасними голландськими або іншими європейськими технологіями, найчастіше як покриття використовують полікарбонат. Сонячні промені переломлюються через нього в різних напрямках. Завдяки цьому рослини ростуть рівномірно, і такого ефекту важко досягти за допомогою скла, плівки або інших покриттів.

На українському ринку є чимало компаній, які пропонують саме цей матеріал. Наприклад, фірма «Аміран XXІ» представляє виробників із Ізраїлю, Голландії, Великобританії, що роблять якісні теплиці саме із полікарбонату. Його використовує також фірма «Теплица Нова». Вона, зокрема, виготовляє модульні парники, легко збірні, як дитячий конструктор «Лего». Компанія «Будком» теж виготовляє теплиці із цього ж матеріалу. Вони можуть бути будь-якого розміру, залежно від побажань аграріїв. Це й відносно невеликі за обсягом теплиці на город або дачу (розміром 2,8 х 4,4 х 2,2 м) і комерційні фермерські (8 х 8 х 4 м), та взагалі габарити парників чи оранжерей можна підігнати під потреби будь-якого клієнта.

Полікарбонат — це укривний матеріал, що ввібрав у себе всі кращі властивості поліетилену й скла. Переваги його: відмінні теплоізоляційні властивості, висока світлопропускна здатність — до 85% (в абсолютно прозорого скла вона сягає 100%), і при цьому надійний захист рослин від ультрафіолетових променів. Міцний полікарбонат і каркас витримують значні скупчення снігу без деформації. Тому парники із нього не потрібно розбирати на зиму.

Недоліком є та ж сама риса, що у будь-якого найкращого імпортного обладнання і матеріалів: суттєва ціна. І хоч вона підтверджується якістю, але не надто заможний український виробник іноді обирає бюджетні рішення. Однак є й німецька мудрість: ми не такі багаті, щоб купувати дешеве. Компанії, що монтують теплиці з полікарбонату, дають на нього гарантію від 10 до 20 років. А деякі виробники ще як бонус проводять у теплиці безкоштовно систему крапельного поливу. Так що популярність цього покриття стає ще зрозумілішою.

Акрил
Акрил — це органічне скло, екструдований пластик, який широко використовується як заміна звичайного скла. На ринку є досить великий вибір акрилу, наприклад, його пропонує компанія «Євро Пластик Україна».

Однак цей матеріал застосовують найчастіше в рекламній індустрії: із оргскла роблять лайтбокси, вивіски тощо. Це зручно, тому що акрил відрізняється високою прозорістю, має незначну вагу (у середньому оргскло легше в 2,5 разу від скла звичайного), добре піддається різанню. Акрил характеризується високою світлопропускною здатністю (до 92%). Це матеріал екологічно чистий, він не виділяє шкідливих речовин навіть при горінні. Використається для виготовлення прозорих дверей, мансард, але для теплиць поки ще не так часто.

Чому? Щільний акрил — матеріал недешевий і ламкий. А от дуже тонкий, плівковий значно краще підходить для потреб агробізнесу — його застосовують для укривання парників уже доволі охоче.

Ультрафіолетові промені вільно проникають через акрил. Цікавою якістю цього матеріалу є його здатність пропускати повітря й вологу. При цьому тепло, яке збирається під акриловою плівкою, не виходить назовні, створюючи усередині теплиці незмінну комфортну температуру. Органічний акрил завдяки своїм особливостям не дозволить рослинам ані змерзнути, ані засохнути. Якщо теплиця вкрита акрилом, то немає й необхідності постійного провітрювання.

Однак пекуче сонце, злива або град можуть порушити структуру акрилу. Ця плівка, звичайно, не витримує й кучугури мокрого снігу, ризикує бути зірваною через пориви сильного вітру. Але разом з тим, акрилове укриття теплиці служить довше поліетиленового.

Коментарі

Володимир ШУБІНдиректор агрофірми «Гея» (Кременчук, Полтавська обл.)
 Наше підприємство займається вирощуванням овочів уже більше 20 років. Ми вирощуємо тепличні огірки, помідори, перець — 100 т щорічно, й квіти — 50 тис. шт. на рік. Основні фонди становить тепличний комплекс площею 0,5 га — скляний. Режим опалення в ньому: навесні, улітку, восени — без обігріву; взимку — обігрів мінімальний. Використовуємо як основне добриво біогумус (вермикомпост), щоб забезпечити екологічно чисту овочеву продукцію нашим споживачам, серед яких школи й дитячі сади.
 
Герберт ШТЕФЕСгенеральний директор ТОВ «Янг Штеф» (Біла Церква, Київська обл.)
 Нещодавно я звів теплицю для вирощування квітів площею 0,5 га. Посадив пеларгонію, фуксію, петунію. Теплиця влаштована за голландськими технологіями. Квіти там ростуть не на землі, а на пересувних піддонах, поставлених на ролики. Комп’ютеризований клімат-контроль, система штучного туманоутворення забезпечує рослинам комфортну вологість. Дах зробив традиційний — зі скла, теплиця у мене заввишки 6 м. Купував скло у Білорусі, воно там якісне й недороге. Плівку, пластик для покриття не люблю — може завестися пліснява. А скляна теплиця — природна, її легко провітрювати. Невдовзі я поїду у Ліхтенштейн, Голландію, Німеччину переймати нюанси досвіду, як вирощують квітки тамтешні фахівці.
 27 січня 2020
Кабінет міністрів України затвердив зміни до методики формування спроможних територіальних громад.
Кабінет міністрів України затвердив зміни до методики формування спроможних територіальних громад.
27 січня 2020
 27 січня 2020
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1141 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», з 29 березня 2020 року набувають чинності зміни щодо подачі документації із землеустрою до електронного Державного фонду.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1141 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», з 29 березня 2020 року набувають чинності зміни щодо подачі документації із землеустрою до електронного Державного фонду.
27 січня 2020
 27 січня 2020
Через збільшення європейського імпорту молочних продуктів, вітчизняні виробники можуть просто зникнути. Якщо сьогодні не вживати дієвих кроків з порятунку молочної галузі, то вже за кілька років український ринок заполонить імпортна продукція.
Через збільшення європейського імпорту молочних продуктів, вітчизняні виробники можуть просто зникнути. Якщо сьогодні не вживати дієвих кроків з порятунку молочної галузі, то вже за кілька років український ринок заполонить імпортна продукція.
27 січня 2020
 27 січня 2020
В 2019 році загальний промисловий вилов риби та інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах і на континентальному шельфі України збільшився на 2,2% порівняно з 2018 роком.
В 2019 році загальний промисловий вилов риби та інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах і на континентальному шельфі України збільшився на 2,2% порівняно з 2018 роком.
27 січня 2020
 27 січня 2020
У світі тенденція споживати органічні продукти вже давно набула популярності, однак в Україні далеко не кожен покупець на полицях супермаркетів обирає харчі з позначкою «органік».
У світі тенденція споживати органічні продукти вже давно набула популярності, однак в Україні далеко не кожен покупець на полицях супермаркетів обирає харчі з позначкою «органік».
27 січня 2020
 27 січня 2020
Тепла, безсніжна зима цього року відкриває безліч можливостей для аграрія: бо якщо ви з будь-яких причин не встигли дослідити ґрунт у своєму господарстві, погодні умови надають чудовий шанс це зробити.
Тепла, безсніжна зима цього року відкриває безліч можливостей для аграрія: бо якщо ви з будь-яких причин не встигли дослідити ґрунт у своєму господарстві, погодні умови надають чудовий шанс це зробити.
27 січня 2020

Please publish modules in offcanvas position.