Три в одному: інтенсивне скошування (ВІДЕО)

Василь ЗАГАРНИЙ, Дмитро РАДІОНОВ, 
Максим ТОМАШІВСЬКИЙ
спеціально для "АС"
Дискова (ротаційна) косарка є незамінним інструментом для будь-якого господарства, що займається тваринництвом чи виробництвом кормів для худоби. Ці машини працюють на 20–30% продуктивніше за сегментно-пальцеві косарки зі зворотно-поступальним рухом ножів і мають багато варіантів виконання, завдяки чому кожне господарство незалежно від свого розміру може підібрати для себе оптимальний варіант. Їх можна також комбінувати, досягаючи максимальної продуктивності праці.

 

Площа угідь під зелені корми у багатьох тваринницьких господарствах зараз росте, оптимальний період для збирання кормів обмежений, тоді як якість фуражу має першорядне значення. У таких непростих умовах необхідні продуктивність, якість і надійність технологічних рішень. Найкращі зразки дискових косарок, присутні на українському ринку, дозволяють здійснювати — задля збільшення продуктивності машин — комбіноване агрегатування. У цьому огляді ми пропонуємо ознайомитись із потрійною комбінацією дискових косарок: задня подвійна плюс фронтальна. Таке виробниче «дискове тріо» дозволить зменшити час і витрати на збирання трав та здійснювати широкозахватне скошування. Звісно, за наявності у механізатора відповідних навичок поводження з такою технікою — втім, «розумною» і дружньою до оператора.

Kuhn
Зручно застосувати потрійну комбінацію дискових косарок, розроблених компанією Kuhn. Її косарки марки GMD і косарки-плющилки FC — незамінні помічники для тих, хто прагне високої продуктивності. Широкозахватні потрійні комбінації косарок моделей GMD і FC компанії Kuhn сприяють більше точному копіюванню рельєфу, підвищуючи в такий спосіб якість зрізу й скошених стебел.

Бездоганна адаптація до рельєфу поля — неодмінна умова стабільної висоти зрізу й належної якості корму при роботі на схилах і пересіченій місцевості будь-якої косарки Kuhn. Компанія пропонує продумані технічні рішення, що дозволяють значно збільшити як вертикальний, так і горизонтальний ходи.

Конструктивні рішення, які застосовувані в широкозахватних комбінаціях косарок Kuhn, є гарантією збору зеленої маси без втрат і найвищої якості кормів. У раму передньонавішуваних косарок GMD і FC3125 й 3525 вбудований вузол підвіски, що дозволяє на практиці реалізувати більші діапазони ходу знаряддя. Можливий кутовий хід 30° і вертикальне переміщення майже на 70 см при постійному тиску на ґрунт. Уможливлює настільки високу маневреність кінематика маятникового типу.

Задні косаркові вузли GMD і FC копіюють будь-який складний рельєф. Для чистого косіння на схилах і різких поворотах ці вузли можуть зсуватися на 20 см у перпендикулярному напрямку, збільшуючи перекриття передніх і задніх секцій та й забезпечуючи скошування без пропусків. Залежно від поєднання тих або інших моделей косарок, ширина перекриття може варіюватися від 30 до 70 см. Оператор може змінювати ширину захвату з кабіни під час роботи.

 

Вдумливий господар не може собі дозволити зашкодити косарку в пік сезону через зіткнення із перешкодою або якийсь невдалий маневр. На нових потрійних косарках KUHN косарковий брус під час удару об перешкоду відхиляється назад, повертаючись навколо осі. У цей момент олива надходить у циліндр гідропідвіски. У результаті підвищується гідравлічний тиск, і брус піднімається, йдучи геть від перешкоди. Повернення у вихідне положення відбувається без зупинки. Продумана гідравлічна система захисту спрацьовує, навіть якщо удар припадає на внутрішні диски. Крім того, на потрійних комбінаціях косарок GMD і FC установлюється система швидкої заміни ножів Fast-Fit. Вона дозволяє за лічені хвилини замінити всі ножі.

Fella
Презентована комбінація від компанії Fella складається із двох моделей косарок: подвійної задньонавісної TL та фронтальної FZ.

Залежно від типу, модель TL має ширину захвату 8,30 та 9,30 м і здатна працювати з продуктивністю до 10–12 га/год.

Секції косарки підвішені за центром ваги, завдяки чому вони гарно адаптуються до поверхні поля, а їхню стійкість забезпечує масивна опорна труба з зовнішніми опорами. Цікавий момент: під час підйому секції на розвертальній смузі задня навіска трактора не використовується — замість них працюють окремі для кожної секції гідроциліндри односторонньої дії, що знижує витрату пального.

Одними з особливостей цієї машини є спосіб передачі потужності від ВВП трактора до бічних секцій, на диски косарки (2х6 шт. та 2х7 шт. з двома ножами на кожному диску), яка реалізується через суцільний шестикутний вал і надійний кутовий редуктор під кожним диском. Таке рішення дозволяє рівномірно розподілити потужність між усіма дисками, пом’якшити піки крутного моменту та забезпечити мінімальне зношення компонентів.

Завдяки формі різального брусу навіть за роботи у несприятливих умовах ґрунт добре відділяється від скошених трав, а відтак, досягається висока якість кормів.

Тиск різального брусу на ґрунт регулюється завдяки системі гідропневматичного розвантаження Turbo Lift, яка, до того ж, знижує навантаження на опорну раму. Під час проходження розвертальної смуги тиск на різальну балку щоразу переналаштовується. Разом із тим, косарка оснащена великими різальними дисками спеціальної форми, які, крім гарного зрізу, забезпечують відтік зібраного корму.

 

Коли диск секції наштовхується на перешкоду — спрацьовує захисний пристрій «Безпечне ухилення». Його особливістю є те, що кожна секція косарки може обходити перешкоди (на 150 см назад і 34,5 см вгору) незалежно від іншої, а потім повертатися у висхідне положення під дією власної ваги.

Косарка Fella TL агрегатується із тракторами потужністю 128/175 кВт/к. с. та 155/200 кВт/к. с.

 

Щодо фронтальної моделі FZ, то ширина її захвату становить 3 м, а продуктивність сягає до 3,5 га/год. Різальна балка машини, оснащена 6 дисками з двома ножами на кожному, закріплена на паралелограмній підвісці, яка добре копіює поверхню ґрунту без контакту дисків із землею. Причому різальна балка не штовхається перед опірною рамою, а копіює її рух, завдяки чому заощаджується паливо. Крім того, завдяки такій підвісці відпадає необхідність кріпити розвантажувальні пружини до корпусу трактора, як це робиться на косарках із підвіскою маятникового типу.

Однією з особливостей агрегату Fella FZ є здатність гарно копіювати поверхню. Завдяки передній гідравліці та інтегрованому гідравлічному циліндру вона має широкий діапазон вертикального переміщення, що полегшує як транспортування, так і проходження розвертальної смуги. Ба більше: верхня рама машини сконструйована так, щоб дати косарці вільний поперечний рух. У стандартній комплектації Fella FZ може механічно зміщуватися праворуч чи ліворуч до 10 см, але за потреби цей показник можна збільшити до 20 см, встановивши на косарку систему гідравлічного приводу бічного зміщення.

Косарки Fella FZ агрегатується із тракторами потужністю 64/87 кВт/к. с. та 66/90 кВт/к. с. Моделі Fella TL та FZ також оснащуються плющилками RC і KC.

Claas
Для заготівлі кормів компанія CLAAS, крім іншого, випускає дискові косарки DІSCO у різному виконанні. Зокрема, це навішувані спереду трактора косарки PROFІ, задньонавішувані CONTOUR і причіпні косарки CONTOUR із центральним дишлем або з бічним дишлем. Їх можна застосовувати разом або окремо.

Рівний хід цих косарок забезпечується навіть на високих швидкостях трактора. Економія витрати дизельного палива досягається завдяки системі Actіve Float й економічному валу відбору потужності (850 об./хв.).

Всі косарки марки DІSCO, від маленької задньонавішуваної CONTOUR до високотехнологічної DІSCO AUTOSWATHER, оснащені косарковим брусом MAX CUT. Він забезпечує найвищу якість зрізу. Гарантує успішне збирання корму також косарковий брус P-CUT, що встановлюється на косарки задньонавішувані, причіпні косарки з бічним дишлем, а також на передню косарку 3050 FC.

Захист приводу від перевантаження спрацьовує завдяки захисному модулю Safety Lіnk. Зрізаний під час перевантаження, він може бути замінений у лічені хвилини, а диск лишається неушкодженим.
 
Конструкція косарок DІSCO дозволяє їм стабільно витримувати навіть найвищі навантаження. Для захисту ножів від зношування їхня передня крайка покрита карбідом вольфраму. Тримачі ножів виготовлені з ресорної сталі. Заміна ножів відбувається швидко й зручно. Крім того, усі компоненти захищаються від зношування шкребками, які розташовані під косарковими дисками. Для зберігання запасних ножів передбачений зручний закритий ящик.
 


Якщо частота обертання косарки падає нижче попередньо встановленого значення, механізатор сповіщається про це за допомогою візуального й акустичного сигналу. Таке рішення дозволяє постійно використовувати всю потужність машини.

Агрегат DІSCO 9400 C DUO із шириною захвату 9,1 м є, мабуть, найбільш широкозахватною косаркою для тракторів із пристроєм заднього ходу. Установка прямо перед кабіною забезпечує механізаторові відмінний огляд агрегатів і поля. За необхідності косарка може бути переустаткована в комбіновану передньо- або задньонавішувану. Зручне керування нею здійснюється за допомогою сумісного з ІSOBUS термінала S10. Опційно для професійної роботи косарки навіть у темний час доби поставляються світлодіодні фари.

Krone
Пропозицію комбінацій косарок від компанії Krone в цьому огляді представляє модель EasyCut 7540 з шириною захвату 7,40 м, яка здатна працювати з продуктивністю 7–10 га/год.

Ця комбінація навішуються на трактор за допомогою триточкового причіпного пристрою, яке оснащене подвійними циліндрами для підняття задніх косарок і захистом від наїзду. Для якісного забезпечення карданної передачі головний редуктор розміщено по центру основної рами. Фрикціон і обгоні муфти захищають від перенавантаження.

Першою особливістю EasyCut 7540 є розроблена Krone навіска за центром ваги DuoGrip. Завдяки своїй формі навіска забезпечує широкий амплітудний діапазон ріжучого апарату, секція якого навішана на міцну проушину з розподіленням навантаження. Бічні коливання поглинаються паралелограмною підвіскою, яка направляє косарку за напрямком руху. Навіска DuoGrip веде й несе різальну секцію за центром ваги, а з боків вона проводиться тягами. Завдяки всьому цьому при мінімальній вазі та легкому бічному керуванні опірний тиск лишається незмінним за всією шириною захвату. При цьому швидко адаптуватися до різних умов дозволяють пружини розтягнення, які створюють потрібний тиск і регулюються завдяки ходовим гвинтам. Між пружинами та несучою балкою встановлений тиск лишається константним навіть на нерівній поверхні.

При наїзді на перешкоду спрацьовує захисний механізм: вся секція відхиляється, а по проходженню перешкоди автоматично повертається у початкове положення. Рівень чутливості стартового захисту налаштовується безступенево завдяки спіральній пружині.

 

Головною перевагою цієї комбінації є клиноподібний зносостійкий герметично закритий брус косарки. Всередині нього, в масляній ванні, розташовані великі циліндричні шестерні, що забезпечують плавний хід і здатні довго витримувати сильні навантаження. Це досягається і за рахунок чималої відстані між великими подвійними підшипниками в шестернях. Форма бруса збільшує діапазон регулювання висоти зрізу, що дозволить без втрати ефективності працювати в складних умовах, та гарантує його якість і роботу без забивання. Всі косарки EasyCut для захисту бруса оснащені широкими лижами із загартованої сталі, які не шкодять дернині.

Брус косарки отримує прямий привід із силовим замиканням через вал і кутовий редуктор за внутрішнім барабаном. Це дозволяє без забивання працювати на клиноподібних ділянках і розвертальній смузі, а також зберігає ефективність машини за високої трави та великої ширини захвату.

Під захистом товстого бруса працюють диски (8–10 шт.), що виготовлені зі зносостійкої сталі. Тут розкривається ще одна особливість — SafeCut, захист дисків косарки за допомогою підйомної різьби та полого зрізного штифта. Він працює наступним чином: під час короткого перенавантаження у привідному валу з нарізними зуб’ями ламається полий штифт. Вал продовжує рухатися. По його різьбі диск повертається вгору приблизно на 15 мм і зупиняється, ставши над траєкторією руху сусідніх дисків. Завдяки цьому привід і сусідні диски лишаються неушкодженими. При цьому важливо, що під час скошування немає навантаження на полі штифти, а поріг спрацьовування навіть після тривалої експлуатації лишається незмінним.

На EasyCut 7540 встановлено ножі завдовжки 11,2 см, які є зносостійкими, самостійно очищуються та закріплені змінними пальцями (за бажанням замість них можна поставити болти). Завдяки спеціальному замку, що швидко знімається, ножі за необхідністю легко замінюються.

На комбінації EasyCut можна встановити плющилки CV або CRi. Представлена модель агрегатується з тракторами потужністю 74/100 кВт/к.с та вимагає ВВП, що робить 1000 об./хв.

Pottinger
Серед широкого вибору потрійних комбінацій косарок від Pottinger на окрему увагу заслуговує NOVOCAT X8, адже вона може використовуватися як передньо- і задньонавісна, так і для скошування заднім ходом. Ця комбінація має ширину захвату 8,3 м та здатна працювати з продуктивністю 10 га/год.

Привід NOVOCAT X8 працює через центральний ротор, при цьому від перевантаження комбінацію захищають запобіжники на кожній косарці. Роль підвіски тут виконують 6 потужних пружин (по дві на косарці), які створюють рівномірний тиск усією шириною балки та забезпечують ковзання комбінації поверхнею поля. На розвороті косарки підіймаються за допомогою підйомних циліндрів. Під час наїзду на перешкоду спрацьовує гідравлічний захист: балка відхиляється, а потім за допомогою циліндра повертається у початкове положення.

Щодо розвантаження балки, то воно регулюється механічно: шляхом пересування одного болта в шість різних положень. За потребою на NOVACAT X8 можна оснастити гідравлічним розвантаженням, що збереже дернину та забезпечить ліпше копіювання поверхні

У різальній балці дискових косарок Pottinger, що виготовлені з високоякісної сталі, було втілено важливу перевагу барабанних косарок, а саме їх велику пропускну здатність. Зроблені з загартованої борної сталі зносостійкі лижі косарок кріпляться за допомогою болтів і скоб, а, отже, за потреби легко замінюються. За потреби можна встановити спеціальні лижі, які збільшують висоту зрізу з 5 до 8 см.

Легкому ходу та підвищеній пропускній здатності сприяють виготовлені із загартованої дрібнозернистої сталі (особливо зносостійкі) диски, поверхня яких має обтічну форму. Це дозволяє оптимізувати потік скошеної маса та, відповідно, зменшити супротив і обсяг необхідної потужності. До дисків за допомогою пружини міцно притискається ніж, який виготовлений з якісної ножової сталі. Болт кріплення ножа прикручений до диску косарки, завдяки чому його можна легко замінити. Ножі в косарках мають оптимізовану форму, через що вони рухаються на мінімальній відстані протирізальною кромкою. Завдяки цьому забезпечується висока якість скошування навіть сухої та полеглої трави. Разом із тим, оптимальне перекриття руху ножів гарантують однаковий зріз за всією робочою шириною.

 

Відмінною рисою комбінацій косарок Pottinger є легке технічне обслуговування. Так, вал ротора, підшипник та шестерня знімаються одним блоком, а проміжні шестерні — через великі отвори. Для заміни ножів потрібно лише відтиснути спеціальним ключем вище згадану пружину, замінити ніж, і повернути пружину у початкове положення.

Для фронтальної косарки Pottinger пропонує навіску Alpha-motion, в якій не тільки тяги, а й рама реагують на нерівності поверхні, завдяки чому балка добре копіює ґрунт. Так, при повному розвантаженні робочий хід становить +/- 25 см (загалом 50 см), компенсація нахилу — +12° вгору та –9° вниз. Крім того, завдяки кульковим шарнірам у тягах поперечні коливання досягають +/-16°. При цьому завдяки конструкції навіски центр маси у будь-якому положенні переміщується якомога ближче до трактора. Разом із тим, Alpha-motion дає змогу легко навішувати косарку на різні види передніх навісок тракторів потужністю 60–360 к. с. Гарне копіювання поверхні відкриває багато переваг: захист косарки та дерени, зниження ризику врізання у землю та вища робоча швидкість без зменшення якості скошування.

NOVACAT X8 доступний як у версіях із плющилками для злакових чи для бобових трав, так і без них. Залежно від моделі, ця машина агрегатується з тракторами потужністю 103/140 кВт/ к.с. — 132/180 кВт/ к.с.

svidome

 30 жовтня 2020
Андрій Брензович вже понад 10 років займається тваринництвом.
Андрій Брензович вже понад 10 років займається тваринництвом.
30 жовтня 2020
 30 жовтня 2020
Станом на 29 жовтня українські сільгоспвиробники зібрали основних культур на рівні 68,7 млн тонн з площі 21,5 млн га. Зокрема, зернових та зернобобових культур намолочено 51,9 млн тонн з площі 13,2 млн га (86% до прогнозу).
Станом на 29 жовтня українські сільгоспвиробники зібрали основних культур на рівні 68,7 млн тонн з площі 21,5 млн га. Зокрема, зернових та зернобобових культур намолочено 51,9 млн тонн з площі 13,2 млн га (86% до прогнозу).
30 жовтня 2020
 30 жовтня 2020
Український експорт у 2020 році продемонстрував достатню стійкість до кризових явищ, на відміну від попередніх криз, зокрема через збільшення частки продовольчих товарів у своїй структурі.
Український експорт у 2020 році продемонстрував достатню стійкість до кризових явищ, на відміну від попередніх криз, зокрема через збільшення частки продовольчих товарів у своїй структурі.
30 жовтня 2020
 30 жовтня 2020
Підтримка невеликих фермерів та одноосібників буде основним запобіжником проти надмірного монополізму та кращого функціонування майбутнього ринку землі.
Підтримка невеликих фермерів та одноосібників буде основним запобіжником проти надмірного монополізму та кращого функціонування майбутнього ринку землі.
30 жовтня 2020
 30 жовтня 2020
Державна продовольчо-зернова корпорація України з метою підтримки сільгосптоваровиробників впроваджує пільговий період на зберігання зерна пізніх зернових та олійних культур.
Державна продовольчо-зернова корпорація України з метою підтримки сільгосптоваровиробників впроваджує пільговий період на зберігання зерна пізніх зернових та олійних культур.
30 жовтня 2020
 30 жовтня 2020
Мінекономіки завершило прийом заявок сільгоспвиробників на отримання держпідтримки у галузі бджільництва.
Мінекономіки завершило прийом заявок сільгоспвиробників на отримання держпідтримки у галузі бджільництва.
30 жовтня 2020

Please publish modules in offcanvas position.