Внесення мінеральних добрив за смуговою технологією обробітку ґрунту

Внесення мінеральних добрив за смуговою технологією обробітку ґрунту

/ Механізація АПК / Четвер, 13 грудня 2018 11:47

Економічна доцільність тієї чи іншої агротехнології далебі не завжди визначається передусім об’єктивними чинниками. Досить часто причиною її ігнорування є традиційне «а нам і так добре!», «ми завжди так робили», або ж «що воно нам дасть?»… Впровадження смугової технології обробітку грунту (стрип-тілл) гальмується у силу цілої низки резонів. Багато хто з агрономів просто не готовий переключитися на посмуговий обробіток поля, а керівників господарств — на потребу провести вартісне технічне переоснащення. Тому поговоримо про одну із ключових переваг стрип-тілл — ефективне використання мінеральних добрив.

Найчастіше, коли ведеться мова про «плюси» смугової технології обробітку ґрунту, ми згадуємо про економію пального. Річ у тім, що перехід на стрип-тілл дає змогу витрачати на 20 л, а іноді на усі 30 л «дизелю» на гектар. Це, звичайно, приємно, однак не є визначальним фактором у плані переходу на цю технологію. Набагато перспективнішим напрямом є оптимізація мінерального живлення посівів.

Як виглядає поле за технологією стрип-тілл? Це вузенькі оброблені смужки, шириною 10–12 см і глибиною до 30 см, розташовані із необробленими міжряддями 36 см і більше — до 72 см. Себто агрегат працює винятково із цією необробленою смужкою, саме туди вносяться усі мінеральні добрива, і провадиться висів насіння.

Що це нам дає, окрім економії пального? Це забезпечує цільове ефективне внесення добрив, досягаючи цілої низки агрономічних переваг. Зазвичай гранульовані або ж рідкі мінеральні добрива вносяться за допомогою ґрунтообробного агрегату з осені. Це добрива на кшталт хлориду калію, NPK із переважанням фосфору і калію, або ж РКД. Досить поширеним вже є внесення у смуги гранульованих органічних добрив.

Навесні у ці ж таки вузькі нарізані смуги виконується точний висів насіння. При цьому ж здійснюється припосівне внесення азотних, азотно-фосфорних чи азотно-сірчаних добрив. Знову ж таки технічно можливим і агрономічно виправданим є весняне внесення рідких азотних добрив.

У чому полягають переваги такого підходу в плані оптимізації внесення добрив? Розглянемо їх за пунктами.

Розподілення гранульованих добрив за допомогою розкидачів передбачає більш-менш рівномірне покриття усієї поверхні поля. Усе логічно та зрозуміло: ми «заряджаємо» поле під сівбу конкретної культури, причому частина поживних речовин повинна «зіграти» ще й наступного року. Де буде розташована коренева система майбутніх посівів, тобто рядки — невідомо, тому ми вносимо добрива по всій поверхні поля рівномірно, і навколо цієї рівномірності і точаться конкурентні баталії виробників розкидачів гранул.

19 386 53Натомість ми беремо немовби у «пучку» добрива і акуратно їх кладемо точно в рядок — там, де ростиме наша кукурудза чи соняшник. Ані праворуч, ані ліворуч нічого не буде — там міжряддя, причому міжряддя необроблене. Тому ми не потребуємо гатити у кожен гектар площі норму діючої речовини із запасом, у якому врахований солідний відсоток потрапляння гранул не за адресою. Ми можемо покласти в оброблену смужку удвічі чи утричі меншу кількість добрив, отримавши ту саму врожайність або ж навіть вищу. До цього питання ми ще повернемося.

Умовно кажучи, замість того щоб дати 200 кг 16:16:16 з осені на гектар, раціональніше внести 100 кг просто у смуги. Ефективність їх засвоєння кореневою системою рослин буде значно вищою у силу цілої низки факторів.

По-перше, ми кладемо мінеральне живлення саме туди, де буде розташована коренева система. Причому сучасні стриптільні ґрунтообробні агрегати можуть закладати гранули на різну глибину. Це спонукатиме кореневу систему розвиватися униз — за додатковим живленням, щоразу отримуючи його. В результаті ми матимемо сильну і заглиблену кореневу систему, що вельми придасться у плані протистояння стресовим факторам і закладання високої урожайності.

По-друге, значна частина ґрунтів в Україні є слабо- або ж сильнокислими. Внаслідок цього засвоюються не усі види добрив і не повною мірою. Це призводить до помилок у розрахунках та потреби у підвищених нормах внесення діючої речовини. Робота із вузенькою смужкою, на противагу усій площі поля, дозволяє спрацювати набагато ефективніше. Ті ж таки розкислювачі, скажімо, фосфоритне борошно, простіше вносити на невелику площу, за напрямком руху грунто­обробного агрегату. Окрім цього, точно покладені мінеральні добрива, навіть у кислому ґрунті, спрацюють ефективно, у порівнянні з розкидним способом.

По-третє, у розрихлені смуги чудово стікає волога із необроблених міжрядь. Закладені з осені складнорозчинні добрива навесні спрацьовують значно ефективніше, оскільки отримують велику частину вологи з поля. Розталий сніг автоматично потрапляє в оброблені смуги, де на різній глибині закладено мінеральні гранули. Відповідно, висіяне згодом насіння матиме усе, що потрібно.

До речі, у цьому й полягає основна мета переходу на смугову технологію обробітку грунту. Це не просто технологія, яка дає змогу економити пальне та добрива. Ні, це побічні, хоча й вельми вагомі фактори. Передусім стрип-тілл — це технологія, зорієнтована на підвищення урожайності вирощуваних культур та зниження негативної дії стресових факторів. Цьому сприяє вища насиченість вологою грунту в зоні залягання розвитку кореневої системи, швидше прогрівання розрихлених смуг навесні та набагато більш ефективне засвоєння мінеральних добрив. Цільове внесення поживних речовин настільки якісно відрізняється від принципу площинного, що саме стрип-тілл є перспективною сферою для застосування технологій використання рідких комплексних добрив.

Річ у тім, що ступінь та інтенсивність засвоєння РКД є набагато вищим у порівнянні з традиційними гранульованими добривами. Навіть декілька днів у цьому плані можуть суттєво вплинути на майбутню врожайність. Це особливо важливо у зоні Степу, де вже наприкінці березня починається нещадна спека, яка миттю висушує верхні шари грунту. Окрім цього, якісні РКД дають змогу підібрати необхідний склад та співвідношення макро- та мікроелементів під кожну культуру. Одна проблема — РКД є досить дорогим задоволенням, і немає жодного економічного сенсу покривати ним площі у тисячі гектарів по тонні і більше, аби досягти агрономічного ефекту. Якщо останнього і буде досягнуто, то економічного — точно ні. А от застосування рідких комплексних добрив для внесення у вузенькі смуги, нарізані стрип-тільним агрегатом, матиме агрономічний і економічний ефект.

Насправді ж можливості з оптимізації мінерального живлення посівів за смугової технології обробітку грунту є досить широкими. Надто тому, що нормальний стрип-тілл апріорі передбачає оволодіння ключовими технологіями точного землеробства, передусім тих, що стосуються точної навігації.

При цьому набагато легше та перспективніше перейти до ще вищого ступеню розвитку технології — точних аналізів грунтів та подальшого диференційованого внесення добрив. Якщо провадити останнє у вузьких смугах, ігноруючи необроблювані міжряддя, то економія мінеральних добрив може сягати суттєвих значень. Знову ж таки — у разі покращення агрономічного ефекту. Ясна річ, це справа не одного сезону, однак досвід тих господарств, які почали впроваджувати стрип-тілл п’ять і більше років тому, доводить, що справа того варта.

 

Ігор ПАВЛЮК, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 15 липня 2019
У п’ятницю, 12 липня, у Мінагрополітики відбулося засідання робочої групи з розвитку органічного виробництва, під час якого обговорено стан підготовки нормативно-правових актів відповідно до Закону України № 2496-VIII «Про основні принцип та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вводиться в дію 2 серпня цього року.
У п’ятницю, 12 липня, у Мінагрополітики відбулося засідання робочої групи з розвитку органічного виробництва, під час якого обговорено стан підготовки нормативно-правових актів відповідно до Закону України № 2496-VIII «Про основні принцип та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вводиться в дію 2 серпня ...
15 липня 2019
 15 липня 2019
Сьогодні, 15 липня, заводу «Ельворті» виповнюється 145 років з моменту заснування. За час свого існування компанія стала провідним виробником сільгосптехніки на території України.
Сьогодні, 15 липня, заводу «Ельворті» виповнюється 145 років з моменту заснування. За час свого існування компанія стала провідним виробником сільгосптехніки на території України.
15 липня 2019
 15 липня 2019
Поточного тижня в Україні на ринку картоплі спостерігається зростання цін. 
Поточного тижня в Україні на ринку картоплі спостерігається зростання цін. 
15 липня 2019
 15 липня 2019
Нові вимоги до безпечності та якості молока і молочних продуктів набули чинності в Україні 12 липня.
Нові вимоги до безпечності та якості молока і молочних продуктів набули чинності в Україні 12 липня.
15 липня 2019
 15 липня 2019
Група виробників Запорізької області, що вирощують болгарський перець, об’єднались задля створення спільної великої партії товару. 
Група виробників Запорізької області, що вирощують болгарський перець, об’єднались задля створення спільної великої партії товару. 
15 липня 2019
 15 липня 2019
Про стан і перспективи вітчизняного виробництва свіжої фруктової і ягідної продукції, а також її поставок за кордон ішлося під час нещодавньої прес-конференції на тему «Підсумки експорту свіжих фруктів і ягід 2018-2019. Прогноз врожаю (і українського експорту) на сезон 2019-2020», яка відбулась у інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна», що в Києві.
Про стан і перспективи вітчизняного виробництва свіжої фруктової і ягідної продукції, а також її поставок за кордон ішлося під час нещодавньої прес-конференції на тему «Підсумки експорту свіжих фруктів і ягід 2018-2019. Прогноз врожаю (і українського експорту) на сезон 2019-2020», яка відбулась у інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна», ...
15 липня 2019

Please publish modules in offcanvas position.