Розвиток систем зрошення на Донбасі

Розвиток систем зрошення на Донбасі

/ Механізація АПК / Вівторок, 18 грудня 2018 15:08

Отримати якісне насіння без поливу майже неможливо, особливо коли йдеться про Південь України. Тому дбайливі господарі вводять у дію системи зрошення. Ми оглянули, як працюють потужні сучасні дощувальні системи на Приазов’ї, у Мангушському районі Донецької області.

Ввічливі бійці з автоматами, оглянувши наш мікроавтобус, кивають: рушайте. Від Маріуполя до Мангушського району, куди ми прямуємо, щоб оглянути ділянки зрошення агрохолдингу HarvEast, проїжджаємо два блок-пости. Та ще й зустрічаємо білий джип спостерігачів від ОБСЄ. Воно й не дивно: це — тривожна Донецька область.

Після початку збройного конфлікту агрохолдинг HarvEast втратив за лінією розмежування десятки тисяч гектарів ріллі. Однак в Україні це господарство обробляє теж чимало — 92 тис. га, з них 10 тис. га — у сірій зоні. Так би мовити, на лінії вогню. «Ми — з тих, хто вкладає гроші в демілітаризацію Донбасу. Уже змогли розмінувати 5 тис. га», — розповідає Дмитро Скорняков, генеральний директор компанії HarvEast.

Виходимо з машини. Неподалік комбайн «Нью Холанд» збирає сою. Пахне вологою землею, на південному сонці особливо яскраво виглядають молоді зелені сходи озимої пшениці, яку рясно поливає штучний дощ, що вибризкується розпилювачами широкозахватних машин Valley («Валлей»). Шеренга із кількох прольотів тягнеться майже до обрію — вони об’єднані єдиним фронтом поливу, який повільно пересуває­ться полем.

Нас зустрічає гідротехнік Сергій Лагер. Тут культури вирощуються на насіння. Крім пшениці, є ділянки гібридизації кукурудзи брендів «Євраліс» і «Піонер», посіви соняшнику французької компанії МAS Seeds. Отримане насіння буде допрацьоване на насіннєвій лінії, яку нещодавно відкрив HarvEast.

Першу чергу зрошення агрохолдинг ввів у дію торік для поливу 350 га. Нині запрацювала й друга. Тепер HarvEast забезпечує поливом 1100 га приазовської землі. В системи зрошення у Мангушському районі холдинг інвестував близько $3 млн або у розрахунку на гектар до $2,5 тис.

Крім озимої пшениці, дощова техніка використовується для ділянок кукурудзи, соняшнику, озимого і ярового ріпаку, сої і навіть арахісу. Також HarvEast запровадив зрошення у горіховому саду. Щоправда, там воно іншого типу — крапельне. Для цього компанія пробурила свердловини для подачі води, проклала інфраструктуру водогонів.

22 389 53 1Інвестиції у зрошення вкладаються чималі, але треба розуміти, наскільки вони тут необхідні. Донбас завжди був зоною ризикового землеробства — в основному через посушливий клімат, постійний дефіцит вологи. Нам доводилось спостерігати, наприклад, у Ровеньках на Луганщині, як люди по воду для поливу городів їздять мотоциклами, завантаживши коляску порожніми балонами й каністрами… Тепер до природних ризиків додався мілітарний. Щоправда, звідси, з Мангушського району, де працюють ці чудові дощувалки, до лінії розмежування із російсько-сепаратистськими бойовиками — приблизно 50 км. Місцеві мешканці вважають це глибоким тилом.

У Приазов’ї ситуація з водою трохи краща, ніж загалом по Донбасу — є малі річки, однак переважно снігового й дощового живлення. Багато з них влітку пересихають, і тоді водопостачання здійснюється за рахунок штучних водойм. Щодо систем зрошення, то їх тут запроваджували ще греки, які переселилися у Мангушський район задовго до н. е. І от у ХХI ст. давньогрецька ідея штучного поливу втілюється за допомогою найсучасніших технологій дощування.

Джерелом зрошення угідь холдингу HarvEast є Стародубівське водосховище місткістю 4 млн куб. м. Воно розкинулося у степовій зоні між Маріуполем і Бердянськом біля села Стародубівка на невеликій річці Каратиш шириною до 5 м, відомій на національному рівні тим, що на її березі розташований державний степовий заповідник «Кам’яні могили». У водосховищі сконцентровані чималі водні ресурси обсягом 4 млн куб. м. Водиться риба: карась, короп, окунь, товстолобик. Вистачає і на технічне водозабезпечення місцевості та інтенсивний полив рослин. Холдинг звернувся до губернатора й запропонував, що почистить русло річки Каратиш, і це підніме рівень води там.

Ми підходимо ближче до дощового фронту, ступаючи у слід від колеса тягового візка. Кожен проліт Valley рухається паралельно землі, не залишаючи непролитих смуг чи кутів. Американські іригаційні машини мають низький коефіцієнт випаровування води під час поливу, тому що застосовують сучасні ощадні розпилювачі. У них низький робочий тиск. Завдяки цьому можна збільшити обсяг води на зрошувані ділянки, використовуючи ті самі насоси або й менш потужні. Дощувалками за низького тиску вода розбризкується більш рівномірно. Її втрати від вітру, випаровування і зайвого стікання — мінімальні.

Кросівки грузнуть у масному вологому чорноземі. Тутешні землі на поливі анітрохи не гірші, ніж десь на Полтавщині. Агрохолдинг утримує молочнотоварні ферми, відповідно, є й коров’ячий гній. На цих ділянках його стабільно вносять по 60 т/га. Тільки ж от бракує вологи… Хоч і Південь, але снігу тут взимку трохи таки випадає. Однак дують сильні вітри з моря, й кучугури намітає лише під лісопосадками, а озиме поле стоїть майже порожнє. Тому волога від осіннього дощування, накопичена у глибших шарах землі, буде рослинам як знахідка.

Для вирішення усіх питань, пов’язаних зі штучним поливом, HarvEast створив виокремлений структурний підрозділ «Харвіст Іррігейшн Сідс». Основними завданнями його є: розширення площ під зрошенням, ефективне управління поливними ділянками, розвиток насінництва на поливі, співпраця стосовно гібридизації з іноземними компаніями.

У ході реалізації проекту зрошення в 2018 році було створено 14 нових робочих місць. А сезонні польові роботи на зрошуваних ділянках додатково дозволять залучити до 300 осіб з числа місцевих жителів. Всього ж холдинг збирається протягом кількох наступних років забезпечити інтенсивним штучним зрошенням не менше 5 тис. га оброблюваних земель.

Отже, зрошення — недешева справа, значні інвестиції. Але воно стає для холдингу HarvEast одним із важливих стратегічних напрямів. Поки що така агрокомпанія на Донеччині лише одна, але є сподівання, що промисловим поливом зацікавляться в області й інші агровиробники.

 

Коментарі

22 389 52 2Дмитро СКОРНЯКОВгенеральний директор агрохолдингу HarvEast

— Клімат змінюється, стає тепліше, й отримати якісне насіння, крім як на зрошенні, сьогодні неможливо. У Мангушському районі Донецької області ми інвестували у зрошення близько $3 млн. Чому купили американську поливальну техніку, а не вітчизняну? Наприклад, український «Фрегат» — непогана машина. Але якщо купувати відразу багато техніки, то закордонні виробники готові надати й гарну ціну, і гнучкі умови оплати. При цьому американські машини довели, що роками можуть працювати у важких умовах без серйозних поломок. Наступного року чекаємо підтримки від держави. Вже є держпрограми підтримки зрошення у Херсонській, Одеській, Вінницькій областях, а Донецька і Запорізька — це теж зони ризикованого землеробства.

 

22 389 53 2Сергій ЛАГЕР, гідротехнік компанії «Ілліч-Агро Донбас» агрохолдингу HarvEast

— Торік нашим агрохолдингом був задіяний полив на площі 350 га, а нинішнього ми додали ще 750 га, тобто всього виходить 1100 га зрошуваної землі. Ви бачите сходи озимих — ми займаємося вологозарядкою. Зараз тут працюють дев’ять американських іригаційних машин двох відомих виробників: Valley і Western. Ми проклали абсолютно нову систему трубопроводів: 12 км поліпропіленових труб. Відмовилися від заліза, бетону й інших архаїчних рішень. На один гектар витрачено приблизно $2,5 тис. В цю ціну входять трубопроводи, насоси, дощувальна машинерія. Минулого року спробували зрошувати ділянки гібридизації ріпаку, цим взагалі мало хто займається в Україні. Також посіяли під поливом арахіс. Поки що небагато — 8 га. Готуємося до збирання. Якщо врожай буде гарним, на наступний рік відведемо більше площі. Ще у нас є горіховий сад. Пробурили там для крапельного зрошення чотири свердловини завглибшки близько 30 м. Вони, правда, дають не дуже багато води — від 4 до 10 куб. м на годину кожна. Регіон у нас посушливий, з водою — криза… Маємо намір і далі розвивати площі під зрошенням, задіявши також Курахівське водосховище.

 

Ігор ПЕТРЕНКО, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 04 серпня 2020
Повне запилення принесе фермерові наполовину більший врожай, однак медоносні комахи часто наражаються на ризики, вважають фахівці.
Повне запилення принесе фермерові наполовину більший врожай, однак медоносні комахи часто наражаються на ризики, вважають фахівці.
04 серпня 2020
 04 серпня 2020
Профілактична робота із попередження пожеж на полях та перевірки зернозбиральної техніки щодо оснащення справними та сертифікованими вогнегасниками триватиме по всій території країни до завершення жнивної кампанії. Адже з початком жнив випадки пожеж на полях значно почастішали.
Профілактична робота із попередження пожеж на полях та перевірки зернозбиральної техніки щодо оснащення справними та сертифікованими вогнегасниками триватиме по всій території країни до завершення жнивної кампанії. Адже з початком жнив випадки пожеж на полях значно почастішали.
04 серпня 2020
 04 серпня 2020
У І півріччі 2020 року експорт продукції м'ясної групи зменшився проти січня-червня 2019 року на 12,2% – до 319 млн доларів.
У І півріччі 2020 року експорт продукції м'ясної групи зменшився проти січня-червня 2019 року на 12,2% – до 319 млн доларів.
04 серпня 2020
 04 серпня 2020
Верховна Рада України підвищила з 10 до 20% надбавку до «зеленого» тарифу та аукціонної ціни для об'єктів відновлюваної енергетики, рівень використання обладнання українського виробництва на яких становить 70% і вище.
Верховна Рада України підвищила з 10 до 20% надбавку до «зеленого» тарифу та аукціонної ціни для об'єктів відновлюваної енергетики, рівень використання обладнання українського виробництва на яких становить 70% і вище.
04 серпня 2020
 03 серпня 2020
Станом на 3 серпня 2020 року, з початку 2020/21 маркетингового року (липень 2020-червень 2021 р.), Україна експортувала 2,52 млн т зернових культур.
Станом на 3 серпня 2020 року, з початку 2020/21 маркетингового року (липень 2020-червень 2021 р.), Україна експортувала 2,52 млн т зернових культур.
03 серпня 2020
 03 серпня 2020
Елеватори Групи АГРОТРЕЙД прийняли понад 140 тисяч тонн зерна. Станом на 31 липня на елеваторах компанії зберігається 123 тисячі тонн пшениці та ячменю і 18 тисяч тонн ріпаку.
Елеватори Групи АГРОТРЕЙД прийняли понад 140 тисяч тонн зерна. Станом на 31 липня на елеваторах компанії зберігається 123 тисячі тонн пшениці та ячменю і 18 тисяч тонн ріпаку.
03 серпня 2020

Please publish modules in offcanvas position.