Технічні засоби для підвищення ефективності годівлі та догляду за тваринами

/ Механізація АПК / Понеділок, 03 квітня 2017 16:08
Володимир АЛЬОШИН-ВДОВЕНКОканд. техн. наук
спеціально для "Агробізнес Сьогодні"
Турбінний циклон, або торнадо в цьому випадку означає колообіг потоку повітря (вихор) зі зниженим тиском у центрі, площина якого перпендикулярна земній поверхні, з вмиканнями дрібних частинок кормів рослинного походження для тварин. Циклон, що всмоктує та викидає, підтримується швидким обертанням лопаток всередині обмеженої за обсягом плоскої камери видувачів/роздавачів соломи, з розширенням функцій так званого пневмороздавача кормових сумішей.

 

Солома, як і раніше, продовжує відігравати важливу роль у тваринництві як ефективний засіб для балансування раціону сільськогосподарських тварин з великим вмістом соковитих кормів. А одним з ефективних способів поліпшення поїдання соломи і будь-якого корму служить удосконалення процесу утворення однорідних сумішей, зокрема, шляхом подрібнення грубих кормів, які подаються роторами, витягування кормових частинок у «пневморозподільній камері» всередину циклону, створюваного і підтримуваного обертанням турбіни, та остаточного відцентрового («зливового») перемішування сумішей під час викидання у жолоб.

На кормовий стіл зазвичай викладається яра солома, оскільки в ній більше білка і менше клітковини. Що, втім, байдуже в разі використання озимої соломи зернових культур у ролі підстилки для тварин в очищених від гною стійлах на фермі. Тим більше, що деревна тирса, яку все більше використовують для отримання енергії, стала тепер для фермерів явно не по кишені. А солома, як і багато століть тому, абсорбує сечу і фекалії, і з часом перетворюється у гній — коштовну сировину для приготування компосту, органічного добрива, необхідного для регенерації чорноземів і підвищення урожайності полів.

Однак після перших же вдалих дослідів мікшування сухої соломи, видування підстилковим шаром у приміщеннях для утримання тварин та пневмовикладання на кормові столи, європейські виробники і аграрна громадськість прийшли до ідеї розширення сфери застосування цієї технології годівлі та догляду. В результаті чого все активніше нарощуються зусилля науковців і інженерів на новому напрямі розвитку змішувально-кормороздавальної техніки з елементами самозавантаження, видування соломи, подрібнення (зокрема, повторного) грубих кормів, змішування їх до однорідної консистенції з корисними добавками і точної роздачі кормових сумішей для тварин.

Кормороздавачі-соломовидувачі
з подвійним подрібненням
Минулого року на виставках дебютував причіпний коробчатий кормороздавач/роздавач соломи, монокорму і кормосумішей Box Tomahawk 1 8550 Dual Chop («подвійне подрібнення») англійської компанії-виробника Teagle Machinery Ltd.
 
 
Система подвійного подрібнення Dual Chop — ротор, який подає сировину, з ріжучими ножами і зустрічними ножами може подрібнювати і солому, і міскантус, і що завгодно з аналогічної рослинності на фрагменти довжиною до 5 см. Мінімальна вимога до ВВП щодо потужності: 60 кВт/80 к. с. Широкий корпус із заднім бортом, що відкидається, забезпечує легке завантаження на робочу платформу Box Tomahawk 8550 коробчастого типу об’єм 4,5 м³ рулонів, прямокутних тюків, силосних блоків і оберемків, зокрема й зеленого корму, тільки що подрібненого самохідними кормозбиральними комбайнами (СКК) тощо.

Маса, що завантажується, подається вперед планками ланцюгового конвеєра, перехоплюється ротором (бітером) з ножами, який підминає масу з тюків і з оберемків, пропускаючи крізь частокіл з п’яти зустрічних ножів довговолокнисті стебла, і подає їх у подрібненому вигляді на 8 лопатей турбіни («млина», «вентилятора») великого діаметру, що входить у систему Flow Plus. Остання дозволяє поширювати солому з прямокутних і круглих тюків вправо на видалення аж до 22 м.
 
Крім того, натисканням однієї кнопки можна переходити з режиму довгої соломи на коротку (прискоренням обертання роторних ножів) і назад. А на низьких швидкостях обертання роторних лопатей здійснюється контрольоване пневмовикладання подрібненої соломи, сіна й іншого монокорму на кормовий стіл.
 

Ну, а якщо 4,5-кубового агрегату для вашої ферми недостатньо, можна звернути увагу і на соломовидувач «Томагавк» 9500 (8 м³) або більш масивний «Томагавк» 1010 (10 м³) з дальністю поширення подрібненої соломи на 25 м (!), можливістю установки сучасної системи зважування із постійним контролем вмісту бункера … та перспективою застосування бездротової технології Bluetooth® для прямого зв’язку між оператором і вирішальним блоком Tomahawk 9500. Причому у «9500-й» моделі не тільки велика платформа, а й здвоєна роторна система з п’ятьма зустрічними ножами, які нависають над кожним бітером.
 

Соломовидувач Box Tomahawk Telehawk — навісна альтернатива причіпної моделі Box Tomahawk 8100 (3,5 м³; покриття — до 22 м) за допомогою адаптера кріпиться до стріли навантажувача. На фото в рекламній брошурі Telehawk «осідлав» телескопічний навантажувач JCB англійського виробництва. Забезпечуючи дальність і діаграму покриття до 13,5 м і 280 ° відповідно.

Подавальні розподільні комплекси з самозавантаженням, розмотуванням рулону, «зливовим» видуванням і контролем подрібнення.
 

Kuhn Primor. Універсальність машин для роздачі довговолокнистого корму (сіна і соломи з тюків) від Kuhn Group типу Primor, в основу розробки яких закладається невгамовне прагнення людства до економії робочого часу і ресурсів, і звичайно ж, до високої якості умов праці, залишається ключовим фактором розвитку сучасних технологій годівлі тварин. Видувачі-роздавальники Primor легко завантажуються завдяки опусканню за допомогою гідравліки (одного-двох гідроциліндрів) на землю відкидного борта, приймаючи на борт до трьох рулонів соломи, сіна, сінажу, силосу (Ø 1, 5 м і більше) та істотно скорочуючи витрати часу на пересування між місцями зберігання і годування.

Якість видування соломи машин Primor еталонна, а «зливовий» спосіб видування забезпечує рівномірність розподілу соломи на одиницю площі, знижує ризик нагрівання підстилки і гарантує комфорт та хороше самопочуття тварин. Цьому особливо сприяє підтримуюча рулони Unroll System (на Primor 5570), що дозволяє рівномірно видувати і роздавати солому й корм без ризику забивання турбіни, навіть при наявності в кузові двох рулонних тюків. І недарма позиціонують видувач-роздавальник соломи і фуражу Primor як багатофункціональну, ефективну, надійну і зручну для оператора техніку.

Отже, перед нами ціле сімейство подрібнювачів-видувачі, що комплектуються роздатковим ротором із зустрічними ножами, що нависають над ним, розташованим, своєю чергою, над ланцюговим конвеєром, який подає і підминає біомасу з блочного або рулонного тюка. Ротор, він же бітер, розміщений перед подрібнювальною турбіною видувача, як і належить, перпендикулярно ходу навісних і причіпних моделей Primor.

Міні-модель Primor 2060 у двох навісних і одній причіпній версіях. Почнемо з двокубової моделі Primor 2060 у навісному і причіпному варіантах: з гідравлічним (Н) і механічним (М) приводом бітера. Навісні агрегати (H/М) збільшують маневреність у вузьких проходах, а для причіпного (Н) потрібно менше «кінських сил». При цьому завантажується через задній борт бункера, який опускається і може вміщувати круглі рулони діаметром до 1,95/1,8 м або блоковий тюк довжиною до 2,7 м (торець: 1,3 х 1,2 м/1,2 х 1,2 м). А незалежний від турбіни роздатковий ротор споживає невелику потужність від пасової передачі PolyDrive, яка підключається гідравлікою (гідроциліндром), і миттєво нею відмикається, тим самим гарантуючи підвищену точність роботи Primor за рахунок поєднання потужності механічного (сили інерції турбіни) і плавності гідроприводу, забезпечуючи роздачу найдовших продуктів: соломи з тюків, сіна… При цьому час роздачі сінажу з одного великого тюка — до 2–3 хв.
 
У той же час, почергове незалежне вмикання турбіни і бітера істотно знижує стартове навантаження на силові приводи і ДВС трактора.
 
Крім вивантажного жолоба, по якому кормосуміш зісковзує на кормовий стіл, є також верхній боковий або поворотний (на 300°) розтруб, який забезпечує фокусування соломи при розкиданні видуванням до 18 м направо; наліво дальність через особливості обертання турбіни приблизно на 5 м менша. Є також вивантажувальний скат, керований вручну (3570) або гідравлікою (5570) і встановлюється як продовження жолоба. Довжина вивантажувального ската регулюється, залежно від діаметра коліс трактора.

Причіпні моделі Primor 3570–5570 М. Є також цілий ряд моделей причіпних машин Primor (довжина: 3,88–5,68 м), зокрема, моделі 3570 М (3,5 м³ на 25 голів ВРХ) і 5570 М (5,5 м³ на 40 корів) із загальною висотою 2,3–2,37 м (із боковим розтрубом), а також від 2,52–2,85 м (із поворотним). Якщо блоковий тюк максимальних розмірів при завантаженні тут зазвичай має довжину до 2,7 м (мод. 3570) і до 3 м (5570), то з рулонами можливі завантажувальні варіанти (к-ть х Ø): 1 х 2 м або 2 х 1,5 м (мод. 3570); 2 х 2 м або 3 х 1,5 м (5570). При мінімальних вимогах до мінімальної потужності, що знімається з ВВП (при роботі з сінажу), — 51/70 кВт/к.с., а також своїй масі 2,16–2,28 т (3570) і 2,75–2, 87 т (5570).
 

Система розмотування Unroll дозволяє працювати з одночасним завантаженням трьох тюків Ø 1,5 м і повною відсутністю ризику забивання через тиск другого рулону на перший під час роздачі. Unroll System складається із двох пластин, які перебувають на бічних придонних поверхнях кузова й оснащених гідроприводами. Вони управляються з головного або дублюючого, що встановлюється на бічній частині кузова, пульта. Під час завантаження рулонів механізм залишається у нижньому положенні. А під час роздачі першого рулону він перебуває у піднятому положенні, підтримує другий рулон у декількох сантиметрах від рухомої стрічки конвеєра з першим рулоном, що розмотується.
 

Крім того, зменшуються зусилля на стрічці (на розрив), викликані протилежним напрямком обертання двох рулонів у кузові.

Не можна також пройти повз модифікації Primor 5570 M із низько розташованим бункером-змішувачем і двома завантажувальними вікнами, в якому мінеральні добавки та концентрати перемішуються мішалкою із подвійним зворотним кроком. При цьому інгредієнти попередньо змішуються і тільки після цього подаються шнеком з гідроприводом та вводяться в основний корм. А концентрати потрапляють до нижньої частини турбіни для ідеального змішування у три чверті витка.

Primor 4260 M із контролем подрібнення. Останнім часом інженери Kuhn все більше уваги приділяють впровадженню функції контролю подрібнення. Наприклад, на таких моделях, як Primor 4260 M Cut Control, що працює з прямокутним тюком довжиною до 2,7 м або двома рулонами (Ø ≤ 2 м) одночасно. Приклад подрібнення ячмінної соломи з розкидом на 17 м по правій стороні: довжина > 5 см — 31%; від 2 до 5 см — 38%; <2 см — 31%.
 
 
Три зустрічних ножі розташовані у верхній частині роздаткового ротора і мають гідравлічне регулювання, завдяки чому фермери можуть регулювати довжину розрізу за потреби (наприклад, довгої соломи, використовуваної у глибоких системах підстилки для телиць та бичків, подрібненої соломи в стійлах для молочної худоби). Плюс 8 лопатей на здвоєному турбінному колесі обладнані поперемінно з п’ятьома або шістьома ножами, які обробляють стебла соломи до 5-сантиметрових фрагментів у 70% випадків.

Іноді використовується режим вентиляції «без розрізів», з піднятими зустрічними ножами. Тоді солома летить далі, ніж на 15 м.
 

Крім того, на моделі Primor 4260 M Cut Control відпрацьовується функція дроблення за допомогою двовальцевого модуля зі складальними вальцями, що стискуються, для приготування якісного соломистого кукурудзяного фуражу. Модуль дроблення запозичений у сучасних самохідних кормозбиральних комбайнів.

Jeulin Sirius PA. Компанія JEULIN S.A. з комуни Вільбару, на півдні межує з м. Блуа, головним центром департаменту Луар і Шер у центральній Франції (jeulinsa.fr), випускає власну серію аналогів ельзаським Primor під назвою Jeulin Sirius PA.

У машин Sirius PA при обсягах 4-х модельних кузовів 4,2 / 5,7 / 6,7 / 9 м³ досить непогані завантажувальні можливості (3,4 / 5 / 5,9 / 8,7 м³); три варіанти виконань подають роторів; дві швидкості обертання турбіни (270/540 хв-1), яка за рахунок своєї масивності володіє великою інерційністю. А в ролі опції на подрібнювачі-подавачі-видувачі комплекси Sirius можна встановити окремий гідронасос потужністю 50 л/хв. (від ГС трактора потужність подачі <30 л/хв.) для створення автономної гідросистеми (ГС).
 

svidome

 25 листопада 2020
Зміни в нормативно грошової оцінки земель стосуються процедури проведення оцінки землі, але не зачіпають самого розміру оцінки.
Зміни в нормативно грошової оцінки земель стосуються процедури проведення оцінки землі, але не зачіпають самого розміру оцінки.
25 листопада 2020
 25 листопада 2020
Виробничі підрозділи компанії «ТАС Агро» завершили збір пізніх зернових культур. Станом на 24 листопада, урожай зібрано із 100% запланованих площ, з яких отримано більше ніж 360 тис. т сільгосппродукції.
Виробничі підрозділи компанії «ТАС Агро» завершили збір пізніх зернових культур. Станом на 24 листопада, урожай зібрано із 100% запланованих площ, з яких отримано більше ніж 360 тис. т сільгосппродукції.
25 листопада 2020
 25 листопада 2020
Ситуація щодо виконання форвардних контрактів на зерновому ринку складна і досі критична. Активізацію судових процесів за невиконання контрактів можна очікувати з середини грудня.
Ситуація щодо виконання форвардних контрактів на зерновому ринку складна і досі критична. Активізацію судових процесів за невиконання контрактів можна очікувати з середини грудня.
25 листопада 2020
 25 листопада 2020
Сівба просапних з PRECISION PLANTING дозволяє отримати додаткову тонну врожаю з гектара.
Сівба просапних з PRECISION PLANTING дозволяє отримати додаткову тонну врожаю з гектара.
25 листопада 2020
 25 листопада 2020
Озимі зернові культури на більшості посівних площ в Україні припинили вегетацію в хорошому і задовільному стані.
Озимі зернові культури на більшості посівних площ в Україні припинили вегетацію в хорошому і задовільному стані.
25 листопада 2020
 25 листопада 2020
Українські аграрії з початку нового маркетингового року (МР, липень 2020 – червень 2021), станом на 23 листопада, експортували 66,6 тисячі тонн борошна, що у 2,2 рази менше, ніж на цю ж дату роком раніше.
Українські аграрії з початку нового маркетингового року (МР, липень 2020 – червень 2021), станом на 23 листопада, експортували 66,6 тисячі тонн борошна, що у 2,2 рази менше, ніж на цю ж дату роком раніше.
25 листопада 2020

Please publish modules in offcanvas position.