Якість роботи

/ Механізація АПК / Четвер, 06 квітня 2017 16:02
Звіт про випробування 6421 від DLG KUHN S.A. Причіпна універсальна сівалка KUHN ESPRO 6000 R

 

Огляд
Маркування відповідності «ЗАТВЕРДЖЕНО DLG за окремими критеріями» видається агротехнічним виробам, що успішно пройшли випробування експлуатаційних характеристик за скороченою програмою DLG відповідно до незалежних та визнаних критеріїв оцінювання. Випробування служить для того, щоб виявити особливі інновації та ключові критерії об'єкту випробування. Випробування може містити в собі критерії із тестового фреймворка DLG для загальних випробувань, або фокусуватися на ознаках якісної оцінки та якостях об'єкту випробування. Мінімальні вимоги, умови та методики випробувань, а також основи оцінювання результатів випробувань встановлюються за узгодженням із групою фахівців DLG. Вони відповідають загальновизнаним технічним правилам, а також науковим та сільськогосподарським розробкам та вимогам. Успішне випробування завершується публікацією звіту про випробування, а також видачею маркування відповідності, яке є чинним протягом п’яти років із дати видачі.

Випробування DLG «Якість роботи» було проведено у 2016 р. для причіпної універсальної сівалки ESPRO 6000 R від KUHN на випробувальному стенді (лабораторне випробування) та у полі (польові випробування). Під час лабораторного випробування визначалася та оцінювалася точність дозування (Термін «точність дозування» відповідає терміну «дотримання кількості», що використовувався у старих звітах DLG при випробуванні - прим.) і поперечний розподіл ріпаку, ячменю та пшениці за допомогою стаціонарно встановленої сівалки. Ріпак був посіяний 25 серпня 2016 р. Бонітування для встановлення якості роботи відбулося 28 вересня 2016 р. Пшениця була посіяна 10 жовтня 2016 р. Через чотири тижні здійснили бонітування для виявлення якості роботи. В обох випадках насіннєве ложе було описано як дрібнокомкувате. Інші критерії не перевірялися.

Оцінка у стислому викладі
Під час випробування універсальна сівалка KUHN ESPRO 6000R змогла переконливо довести відповідність критеріям перевірки, встановленим у тестовому фреймворкці DLG. На основі отриманих результатів сівалка KUHN ESPRO 6000 одержала маркування відповідності «ЗАТВЕРДЖЕНО DLG», випробування за критерієм «якість роботи» у 2016 р.

Виріб
Виробник та подавець заявки: KUHN S.A., BP 50060, F-67706 Saverne CEDEX, Франція

Виріб: причіпна універсальна сівалка ESPRO 6000 R (робоча ширина: 6 м)

Опис та технічні дані
При робочій ширині 6 м універсальна сівалка KUHN ESPRO 6000 R, що проходила тестування, мала 40 рядків. Бункер насінного матеріалу об'ємом у 3500 л. Базова комплектація сівалки складається із компактної дискової борони, рознесеного котка для прикочування, а також із пневматичного блоку для розподілу насіннєвого матеріалу. Насіння закладається у ґрунт за допомогою дискового сошника. Машина для випробування була додатково обладнана котком для прикочування, що був розташований перед компактною дисковою бороною.

Причеплення сівалки до трактора здійснюється за допомогою нижньої тяги навіски (кат. III). Гідравлічні компоненти живляться через систему вимірювання навантаження трактора. Додатковий оливопровід призначений для гідравлічного вентилятора для розподілу насінного матеріалу. Управління посівною машиною, що проходила тестування DLG, здійснюється через термінал ISOBUS (CCI 200). Сівалка обладнана пневматичними гальмами, з якими дозволяється їхати зі швидкістю до 40 км/год. під час транспортування дорогами навіть із заповненим бункером.

Для обробітку ґрунту універсальна сівалка KUHN ESPRO 6000 R обладнана компактною дисковою бороною. 48 дисків розташовані у два рядки. Діаметр кожного з них становить 460 мм. Кожний зі сферичних увігнутих дисків спирається на 2-рядний радіально-опорний кулькопідшипник, що не потребує технічного обслуговування. Відстань з першого до другого рядків дисків дорівнює 680 мм. Відстань між дисками сягає 250 мм. Кожний із двох дисків з'єднаний з рамою за допомогою кронштейна. Для захисту від перевантаження на кожному кронштейні встановлені чотири поліуретанові пружні накладки, що спираються на спеціальний Х-профіль.

Оператор налаштовує робочу глибину дисків шляхом вкладання або вилучання так званих розпірних накладок на штоки двох гідравлічних циліндрів. При розкладених маркерах колії обидва гідравлічних циліндра знаходяться на відстані 510 мм від зовнішньої межі машини. Таким чином, точки налаштування доступні ззовні. Для налаштування робочої глибини оператору не потрібно вилізати на раму дискової борони. На рис. 2 зображена компактна дискова борона. Розпірні накладки можна побачити у середині рисунку, вони виділені жовтим кольором (див. білу стрілку). Між компактною дисковою бороною та висівною штангою розташований коток для прикочування. Його також можна побачити з правого боку на рис. 2.

Кожне з 20 коліс має діаметр 900 мм. Шини 215 мм завширшки та розташовані зі зміщенням.

Кожне колесо має індивідуальну опору. Таким чином, кожне окреме колесо може на поворотах набувати такої швидкості, яка йому потрібна, щоб вписатися у радіус повороту. Під час повороту зменшуються шкідливі стиснення, що сприяє збереженню колеса.

Для закладення насінного матеріалу сівалка обладнана 40 подвійними дисковими сошниками. Останні розташовані у два рядки. Крок сошника та ширина рядка дорівнюють 15 см. Позаду кожного сошника встановлений гумовий коток для прикочування. Точки налаштування глибини закладення насіння та притискного зусилля сошника розташовані у центрі. Кожний можна налаштовувати ззовні (не треба підніматися у машину).

Борона встановлена позаду висівної штанги. Інтенсивність цієї борони налаштовується за допомогою ексцентрика, що розташований позаду сошника (рис. 3).

Вивантаження насіннєвого матеріалу з бака для насіння здійснюється за допомогою висівної котушки. Отвори на висівній котушці регулюються по розміру для різного типу насіння. Ширина отворів коміркового колеса, а також кількість обертів підігнані для точного дозування. Для підтримки постійної заданої норми висіву незалежно від швидкості руху на сівалці встановлений датчик швидкості. Радіолокаційний датчик знаходиться на задній частині тягової штанги.

Для початку процесу калібрування оператор обирає на терміналі вид культури, який треба сіяти, та норму висіву. Потім йому пропонується налаштована ширина отвору на висівній котушці. Вона налаштовується вручну на дозувальному пристрої. Наступний крок — прокрутити на короткий час висівну котушку за допомогою клавіші, що знаходиться поруч із дозувальним пристроєм. При цьому усі камери висівної котушки заповнюються насіннєвим матеріалом. Потім починається процес калібрування. Для калібрування KUHN включає до поставки пружинну вагу та мішок. Захоплений насіннєвий матеріал зважується та встановлене значення вводиться до терміналу. За допомогою ваги калібрувального випробування на терміналі розраховується кількість обертів висівної котушки. На цьому калібрувальне випробування закінчується.

Сівалка KUHN ESPRO 6000 R серійно укомплектована освітлювальним обладнанням.

До нього відносяться три світлодіодні фари робочого освітлення на кришці розподілювача. Вони ззаду освітлюють робочу зону. Наступний світлодіодний прожектор встановлений у баку для насіння, а також у зоні дозувального вузла. Таким чином, роботи із налаштування можна проводити 
у темряві.

Бункер насінного матеріалу прикритий навісом. Під час відкривання цей навіс розмотується за допомогою рукоятки, у той же час підтримується стрічка розширювача.

У бункері насінного матеріалу знаходиться стійка решітка. Остання доступна для проходу та обладнана поручнем, який можна встановлювати (рис. 4). Решітка та поручень забезпечують стале положення, коли необхідно, наприклад, розвантажувати великі мішки (Big Bags) у задній зоні бункера.

Методика
У процесі тестування DLG за параметром «якість роботи» сівалки випробували у лабораторії (лабораторне тестування) та на полі (польове тестування).

Лабораторне тестування
Під час лабораторного тестування на машині, що стоїть нерухомо, визначається точність дозування та розподіл насіннєвого матеріалу впоперек напрямку руху (так званий поперечний розподіл) з ріпаком, ячменем та пшеницею для двох різних швидкостей руху. Обидва параметри випробування визначаються для ріпаку та ячменю та горизонтально вирівняній машині. Для пшениці додатково необхідне моделювання руху по схилах.

Лабораторне тестування — точність дозування
Для параметра «точність дозування» визначається, чи відповідає кількість насіння, що фактично видається посівною машиною (фактична кількість), попередньо налаштованій кількості насіння (потрібна кількість). Розбіжність у відсотках (між фактичною та потрібною кількістю) потім оцінюється відповідно до тестового фреймворка DLG (табл. 3). Термін «точність дозування» відповідає терміну «дотримання кількості», що використовувався у старих звітах DLG про випробування.
 
Таблиця 3. Оцінка точності дозування
(розбіжність у відсотках між фактичною та потрібною кількістю)
 

Відповідно до тестового фреймворка DLG здійснюється моделювання операції на одному гектарі для ріпаку, та на 1/10 га для ячменю та пшениці.

При цьому налаштовується нижнє та верхнє значення швидкості їзди. Вибір швидкостей їзди здійснюється за рекомендаціями виробника. Для пшениці бункер насінного матеріалу заповнюється двічі різною кількістю насіння (високий та низький рівень заповнення). Для ячменю та ріпаку усі дослідження здійснюються за низьким рівнем заповнення.

Під час загального лабораторного тестування документуються налаштування сівалки (наприклад, кількість обертів вентилятора, кількість обертів та ширина отворів дозувального пристрою).

Лабораторне тестування — розподіл
насіннєвого матеріалу впоперек напрямку руху
Встановлення поперечного розподілу насіннєвого матеріалу проводиться з ріпаком, ячменем та пшеницею, та здійснюється на нерухомій та трохи піднятій машині. Встановлення для ріпаку та ячменю проводиться на рівній поверхні, під час досліджень з пшеницею додатково моделюється рух сівалки по схилах. Вихідний насіннєвий матеріал під кожним сошником збирається у бункер та зважується. На основі кількості прийнятого насіннєвого матеріалу розраховується коефіцієнт нерівномірності (VK). Чим менший коефіцієнт нерівномірності, тим більш рівномірна вихідна кількість на робочу ширину. Розрахований коефіцієнт нерівномірності оцінюється згідно з тестовим фреймворком DLG (табл. 4).
 
Таблиця 4. Оцінка поперечного розподілу насіннєвого матеріалу
за допомогою коефіцієнта нерівномірності
 

Польове тестування
Для тестування DLG необхідно щонайменше посіяти ріпак та пшеницю. Під час тестування документуються історія ділянки (попередня культура, попередній обробіток ґрунту), умови висіву та швидкість руху.

Посіяні культури характеризуються за сортом, селекцією та масою тисячі зерен. Схожість насінного матеріалу визначається у лабораторії.

Для описання умов тестування беруться проби ґрунту у день висівання для визначення вологості ґрунту у горизонті висіву. Вологість ґрунту визначається відповідно до DIN 18121.

Під час висівання на кожній ділянці перевіряється точність дозування, та вибірковим шляхом визначається глибина закладення насінного матеріалу (включаючи покриття ґрунтовою масою).

Польове тестування — розподіл рослин
у напрямку руху (розподіл по довжині)
Через три/п'ять тижнів після висіву визначають розподіл рослин у напрямку руху (розподіл по довжині). При цьому уздовж висівного рядка, що є репрезентативним для робочої ширини машини, кладуть вимірювальну рулетку. Потім для пшениці рахують пророслі рослини на ділянці довжиною 15 м, які ростуть на кожному відрізку довжиною 5 см (0-5 см, 5-10 см, 10-15 см тощо).

Для ріпаку бонітування здійснюється на ділянці довжиною 30 м. При цьому рахують рослини, що стоять на кожному відрізку довжиною 15 см (0-15 см, 15-30 см, 30-45 см тощо). На основі значень кількості рослин, що були пораховані на відрізках, розраховується коефіцієнт нерівномірності (індекс дисперсності), що дозволяє зробити визнану оцінку щодо рівномірності рослин у рядку. Потім цей коефіцієнт оцінюється (табл. 6).
 
Таблиця 6. Оцінка розподілу по довжині
 

Польове тестування — глибина
закладання посівного насіння
Для пшениці вибірковим шляхом визначається глибина закладання посівного насіння. Для цього через три/п'ять тижнів після висіву відкривають 50 рослин, що розташовані одна за іншою, та вимірюють довжину гіпокотиля, що знаходиться під поверхнею ґрунту (довжина пагону між коренем та поверхнею ґрунту). На основі 50 виміряних значень вираховується стандартне відхилення та вноситься до звіту про випробування.

Подробиці результатів тестування
У подальшому надаються та пояснюються результати лабораторного та польового тестування, включаючи оцінку.

Лабораторне тестування — точність дозування та поперечний розподіл для ріпаку, ячменю та пшениці

Для лабораторного дослідження (визначення точності дозування та поперечного розподілу) на сівалці були встановлені швидкості 10 та 14 км/год. Під час тестування сівалку приводив у дію трактор Massey Ferguson (Xtra 3650). Використовувалися три наступні насіннєві матеріали:

  • Ріпак: Сорт Prestige від Saatenunion (TKM: 5,3 г)
  • Ячмінь: Сорт Lomerit від KWS (TKM: 53,2 г)
  • Пшениця: Сорт Ferrum від KWS (TKM: 46,0 г).
 
В усіх дослідженнях, що були проведені з пшеничним насіннєвим матеріалом, розбіжність між фактичною нормою висіву та потрібною дорівнює максимум 0,9 %. Незалежно від рівня заповнення бункера насіннєвого матеріалу, робочої швидкості та нахилу машини, отримана розбіжність завжди оцінюється як «дуже незначна» за оціночною таблицею DLG (табл. 7).
 
Таблиця 7. Точність дозування посівної машини на випробувальному стенді
(залежно від швидкості руху, заповнення бункера та нахилу машини)
 

У дослідженнях, що проводилися з ячменем, розбіжність між фактичною нормою висіву та потрібною кількістю становить 0,5 % та 1,1 %. У дослідженнях, що проводилися з ріпаком, розбіжність дорівнювала 0 %. Усі дослідження з ячменем та ріпаком проводилися на рівній місцевості та були оцінені як «дуже незначні» за оціночною таблицею DLG (табл. 7).

Добрі результати були досягнуті при дослідженні поперечного розподілу пшениці. Під час руху по схилах були досягнуті добрі або задовільні результати (табл. 8).
 
Таблиця 8. Точність розподілу насіннєвого матеріалу упоперек напрямку руху
(поперечний розподіл) на випробувальному стенді
 
 
** Коефіцієнт нерівномірності (VK) є показником того, наскільки кількість зерен,
що вноситься з кожного сошника, відрізняється від середнього значення.
Чим менший VK, тим більш рівномірним є розподіл насіннєвого
матеріалу впоперек напрямку руху.

Результат дослідження поперечного розподілу ячменю на рівній поверхні отримав оцінку «задовільно». Поперечний розподіл ріпаку на рівній поверхні оцінений як «дуже добре» за оціночною таблицею DLG (табл. 8).

Польове тестування з озимим ріпаком

Експериментальна ділянка характеризується двома різновидами ґрунту «суглинний пісок» та «піщаний суглинок» (у середньому 40 точок на місцевості) та має невеликий ухил.

Після врожаю ячменю на початку липня 2016 р. (солома була відокремлена) ділянка була оброблена 18 липня 2016 р. фрезою приблизно на 5 см у глибину. 27 липня 2016 р. був здійснений прохід компактною дисковою бороною (робоча глибина: приблизно 7 см). Через сім днів 3 серпня 2016 р. поле було оброблене культиватором з гострими сошниками на глибину приблизно 15 см. 24 серпня 2016 р. відбувся останній обробіток ґрунту перед сівбою за допомогою фрези (робоча глибина: приблизно 3/4 см). Метою цього проходу було внесення ціанаміду кальцію. Підготовлене насінне ложе для сівби класифікувалося як дрібнокомкувате.

Під час сівби 25 серпня 2016 р. сівалку KUHN ESPRO 6000 R тягнув Fendt 828 (S4). Сівба здійснювалася зі швидкістю руху 13 км/год.

Висівався сорт озимого ріпаку Bender від DSV (маса тисячі зерен: 5,8 г, схожість зг. з лабораторним аналізом LUFA: 89 %).

Змішані проби, що були взяті для визначення вологості ґрунту, який лежав на поверхні, знаходилися між 17 % та 20 %. Проби ґрунту бралися з горизонту закладання посівного насіння безпосередньо після проходу сівалки.

Під час сівби закладені зерна ріпаку відкривали вибірковим шляхом та вимірювали глибину закладення. Вона становила від 2 до 3 см. Усі внесені зерна ріпаку були покриті достатньою кількістю ґрунту.

На рис. 5 зображена засіяна частина ділянки безпосередньо після проходу сівалки.

Між сівбою 25 серпня 2016 та бонітуванням 28 вересня 2016 (визначення сходів та розподіл по довжині рослин) випала наступна кількість опадів:

  • 4 вересня 2016 р.: 8 мм
  • 17 вересня 2016 р.: 10 мм
  • 18 вересня 2016 р.: 16 мм.
 
На рис. 6 зображений рівень розвитку рослин ріпаку на момент бонітування 28 вересня 2016.

У табл. 9 зображені результати польового тестування з озимим ріпаком.
 
Таблиця 9. Результати польових тестувань з озимим ріпаком
 

Польове тестування з озимою пшеницею
Експериментальна ділянка характеризується двома різновидами ґрунту «суглинний пісок» та «піщаний суглинок» (від 35 до 50 точок на місцевості) та має невеликий ухил.

Після врожаю ріпаку у кінці липня 2016 р. ділянка була оброблена компактною дисковою бороною у середині серпня 2016 р. на глибину приблизно від 3 до 4 см. На початку вересня 2016 р. був здійснений неглибокий прохід культиватором із крильчастими сошниками (глибина приблизно від 8 до 10 см). За п'ять днів перед висіванням пшениці був задіяний чизельний культиватор з подвійними сошниками у вигляді серця (глибина майже від 15 до 18 см). Підготовлене насінне ложе для сівби класифікувалося як дрібнокомкувате.

Під час сівби 10 жовтня 2016 р. сівалку KUHN ESPRO 6000 R тягнув Fendt 828 (S4). Під час сівби швидкість руху досягала від 9 до 12 км/год.

Висівався сорт озимої пшениці Ambello від Hauptsaaten (маса тисячі зерен: 51 г, схожість зг. з лабораторним аналізом LUFA: 95 %).

Змішані проби, що були взяті для визначення вологості ґрунту, який лежав на поверхні, знаходилися між 21 % та 23 %. Проби ґрунту бралися з горизонту закладання посівного матеріалу.

Під час сівби закладені зерна пшениці відкривали вибірковим шляхом та вимірювали глибину закладання. Вона становила від 3 до 4 см. Усі внесені зерна пшениці були покриті достатньою кількістю ґрунту.

На рис. 7 зображена засіяна частина ділянки безпосередньо після проходу сівалки.

Між сівбою 10 жовтня 2016 та бонітуванням 9 листопада 2016 (визначення сходів та розподіл по довжині рослин) випала наступна кількість опадів:

  • від 17 до 25 жовтня 2016 р.: 66 мм
  • 2 листопада 2016 р.: 1 мм
  • від 7 до 9 листопада 2016 р.: 18 мм.
 
На рис. 8 зображений рівень розвитку рослин пшениці на момент бонітування 9 листопада 2016.

У табл. 10 подаються результати польового тестування з озимою пшеницею.
 
Таблиця 10. Результати польових тестувань з озимою пшеницею
 

Під час висівання пшениці потрібна глибина закладання зерен пшениці була налаштована на сівалці у діапазоні від 3 до 4 см. Під час здійснення бонітування 9 листопада 2016 р. вибірково визначалася глибина закладання 50 одиниць посівного насіння, розташованих одне за іншим. До того ж, для кожної рослини вимірювалася довжина гіпокотиля, що знаходиться під поверхнею ґрунту. У табл. 11 показане виміряне значення. Воно знаходиться між 1,8 та 4,1 см. Стандартне відхилення дорівнює 0,5 см. Чим менше стандартне відхилення, тим більш рівномірна глибина закладання посівного матеріалу.
 
Таблиця 11. Довжина різних відрізків гіпокотиля
(довжина пагону між коренем та поверхнею ґрунту)
 

Під час випробування DLG вимірювався випробуваний зразок. Виміряні значення містяться у табл. 12.
 
Таблиця 12. Вимірювання випробуваних зразків
 

Висновок
Під час лабораторного тестування (перевірка точності дозування та розподілу насіннєвого матеріалу впоперек напрямку руху) універсальна сівалка KUHN ESPRO 6000R змогла отримати задовільні та дуже добрі результати.

Під час польових тестувань з озимим ріпаком та озимою пшеницею були досягнуті дуже добрі та добрі результати.

На основі наявних результатів універсальна сівалка KUHN ESPRO 6000R отримала маркування відповідності «ЗАТВЕРДЖЕНО DLG», випробування за критерієм «якість роботи» у 2016 р.

svidome

 25 листопада 2020
Зміни в нормативно грошової оцінки земель стосуються процедури проведення оцінки землі, але не зачіпають самого розміру оцінки.
Зміни в нормативно грошової оцінки земель стосуються процедури проведення оцінки землі, але не зачіпають самого розміру оцінки.
25 листопада 2020
 25 листопада 2020
Виробничі підрозділи компанії «ТАС Агро» завершили збір пізніх зернових культур. Станом на 24 листопада, урожай зібрано із 100% запланованих площ, з яких отримано більше ніж 360 тис. т сільгосппродукції.
Виробничі підрозділи компанії «ТАС Агро» завершили збір пізніх зернових культур. Станом на 24 листопада, урожай зібрано із 100% запланованих площ, з яких отримано більше ніж 360 тис. т сільгосппродукції.
25 листопада 2020
 25 листопада 2020
Ситуація щодо виконання форвардних контрактів на зерновому ринку складна і досі критична. Активізацію судових процесів за невиконання контрактів можна очікувати з середини грудня.
Ситуація щодо виконання форвардних контрактів на зерновому ринку складна і досі критична. Активізацію судових процесів за невиконання контрактів можна очікувати з середини грудня.
25 листопада 2020
 25 листопада 2020
Сівба просапних з PRECISION PLANTING дозволяє отримати додаткову тонну врожаю з гектара.
Сівба просапних з PRECISION PLANTING дозволяє отримати додаткову тонну врожаю з гектара.
25 листопада 2020
 25 листопада 2020
Озимі зернові культури на більшості посівних площ в Україні припинили вегетацію в хорошому і задовільному стані.
Озимі зернові культури на більшості посівних площ в Україні припинили вегетацію в хорошому і задовільному стані.
25 листопада 2020
 25 листопада 2020
Українські аграрії з початку нового маркетингового року (МР, липень 2020 – червень 2021), станом на 23 листопада, експортували 66,6 тисячі тонн борошна, що у 2,2 рази менше, ніж на цю ж дату роком раніше.
Українські аграрії з початку нового маркетингового року (МР, липень 2020 – червень 2021), станом на 23 листопада, експортували 66,6 тисячі тонн борошна, що у 2,2 рази менше, ніж на цю ж дату роком раніше.
25 листопада 2020

Please publish modules in offcanvas position.