Що робити зі стернею у квітні?

Що робити зі стернею у квітні?

/ Механізація АПК / Четвер, 07 березня 2019 12:48

З кожним роком зростає інтерес до агрегатів, здатних навесні за один прохід підготувати поле до сівби чи принаймні сівалок прямого висіву.

— Я далеко не перший рік у сільському господарстві, і, здається, вивчив усе, що можна було про обробіток грунту і сівбу. Однак одного і досі не знаю достеменно: що робити із полем, на якому зібрали у березні кукурудзу, — напівжартома-напівсерйозно розводить руками фахівець відомого закордонного виробника сільгосптехніки. Вельми доречне запитання, оскільки вже декілька років поспіль сотні тисяч гектарів кукурудзи в Україні дозбируються навесні. Причини різні, та головна — нестача збиральної техніки. Страждає якість зібраного зерна, потерпає бюджет господарства, бо його потрібно ще якось висушити і, що не завжди береться до уваги — погіршується майбутній урожай. Впродовж лічених днів це поле, вкрите твердим листям та цурпалками, потрібно довести до пуття, аби можна було щось туди посіяти і зібрати нормальний урожай.

Втім, це не лише «кукурудзяна» проблема. Лишаються з осені необробленими площі, де була зібрана (чи незібрана) соя, цукрові буряки та соняшник. Причини можуть бути різними, однак такий стан речей за традиційного обробітку грунту означає серйозні клопоти і не менш серйозні капіталовкладення навесні. Якісно потрібно провести лущення стерні дисковою бороною, запустити стерньовий культиватор, а тоді ще й пройтися передпосівним, забезпечивши при цьому подвійну дозу азоту. Остання процедура для того, щоб прискорити розкладання рослинних решток та компенсувати посилену потребу в азоті під час цього процесу.

Так коли ж це робити, тим більше, якщо весна видається такою, як цьогоріч. Ще минулого тижня гула завірюха, і температура вночі опускалася нижче позначки мінус 10 градусів, а сьогодні вже на сонечку плюс 20! Тут вже сіяти час, а не зі стернею у чотири чи п’ять заходів розважатися…

Так чи інакше, а проблема існує і вирішується вона найчастіше відносно надійним, але волого- та фінансово витратним способом. Тобто пропускаю­ться оптимальні строки сівби, грунт із рослинними рештками обробляється не настільки якісно, як було б варто, і майбутній урожай на ньому перетворює­ться на справу не зовсім певну. Альтернатива тут може виглядати по-різному.

По-перше, є сенс запустити в поле нормальну сівалку прямого висіву, попередньо пройшовши полем легкою пружинною бороною. Гірше не буде — у порівнянні із втратою вологи та перевитратою пального після цілої низки проходів різних агрегатів. Притискне зусилля у такої сівалки бажано повинно бути не меншим, аніж 150 кг на 1 висівну секцію, ну і само собою агрегат має бути в принципі нормальним та на совість зробленим, надто коли ми збираємося сіяти просто в стерню кукурудзи. Такий вимушений ноу-тілл у фінансовому вимірі майже гарантовано забезпечить кращий результат, аніж гонки навипередки із сонцем, тобто випаровуванням вологи із грунту. Тим паче, якщо ми висіємо таку культуру, як, скажімо соя, котра за недостатньої кількості опадів дасть той самий результат, незалежно від обробітку грунту. Головне — сівозміна.

По-друге, варто придивитися до спеціалізованих агрегатів, конструкція яких передбачає «всеїдність» у плані обробітку грунту, себто здатності провадити комбінований обробіток із підготовкою до сівби. Теоретично і навіть практично принаймні частина моделей таких агрегатів дозволяють за один прохід стернею провадити сівбу пристойного рівня у підготовлене насіннєве ложе.

08 375 106Це досягається завдяки різним підходам. Є так звані компактори, які дуже навіть добре себе зарекомендували на ділі, і в конструкціях яких можуть використовуватися найрізноманітніші робочі органи та котки. Такі універсальні агрегати залишають за собою за умови правильного використання дрібногрудкувату структуру на рівні посівного ложа та крупногрудкувату — на поверхні поля.

Використовуються і різноманітні багатоступінчаті агрегати, на яких підряд начіплює­ться ціла низка пристосувань. Чимало таких відносно нещодавно з’явилися на ринку, а тому дещо зарано говорити про їх ефективність.

Натомість дуже непогано себе зарекомендували передпосівні агрегати для вертикального обробітку грунту, які можуть працювати по стерні, готуючи заразом нормальне посівне ложе за один прохід. Однак вертикальний обробіток грунту — технологія специфічна і окрема, а тому якщо в господарстві вже є такий агрегат, то агроном зазвичай і так добре знає, для чого він його купував.

Тому доцільність та ефективність застосування таких стерньових передпосівних комплексів багато в чому залежить як від конкретних грунтово-кліматичних умов, так і від кваліфікації агрономів і операторів, і звичайно ж, від якості самого агрегату.

Деякі виробники «скромно» приписують у характеристиках своїх передпосівних агрегатів, що вони можуть використовуватися для роботи по стерні, «забувши» додати, що мова йде про поодинокі випадки за напрочуд сприятливих умов чи на площі в декілька гектарів. Або ж навпаки приписують своїм стерньовим культиваторам додаткові властивості передпосівних, мовляв, «нормально» воно робить. Та не завжди і не зовсім нормально, а тому слід розуміти, що обираючи комбінований передпосівний агрегат, ми ведемо мову не просто про набір лап та планочок, який за задумом конструкторів має виконати якісно ледь не десяток операцій за секунду. Ні, ми обираємо міцну збалансовану конструкцію, яка не робить нічого зайвого, а виконує те, що нам потрібно наразі. Це: а) вирівнювання поверхні ґрунту та подрібнення рослинних решток; б) рівномірне перемішування землі із рослинними рештками з одночасним підрізанням коріння бур’янів; в) підготовка рівного посівного ложа; г) рівномірний розподіл рослинних решток; д) фінішне подрібнення грудок. При цьому, як вже мовилося, дрібніші грудки залишаються у нижчому шарі ґрунту, а більші — на поверхні. Це зумовлює збереження вологи у ґрунті та пришвидшує розкладання рослинних решток.

Відповідно, це має бути досить складна, але водночас надійна та проста конструкція, яка максимально ретельно розправляється із рослинними рештками та готує ґрунт. Додаткові коточки, борінки та розрихлювачі сліду трактора доречні, та головну увагу варто звернути саме на ефективність основних робочих органів. Зазвичай це потужні лапи або ж поєднання їх із дисками специфічної форми.

Під час використання таких агрегатів варто дотримуватися тих рекомендацій, які надають безпосередньо виробники техніки. Вона ж створювалася під виконання конкретних завдань, а не для експериментів. Отже, існують оптимальні рекомендації щодо глибини обробітку, врахування кількості і типу рослинних решток, швидкості роботи, мінімальної потужності трактора та інших важливих чинників. У нас же, не секрет, нерідко полюбляють щось придбати, а тоді розмірковувати, як же цю цікавинку краще використати… Іноді це виходить не зовсім, що дає багату поживу для народних легенд та переказів: мовляв, купили це хитромудре «залізяччя», віддали купу грошей, а воно не те, що посівне ложе не готує, а навіть зі стернею не в змозі впоратися…

Тим не менш, такі агрегати є затребуваними і з кожним новим сезоном дедалі більше. Причому не лише як «швидка допомога» для поля, на якому не встигли зібрати кукурудзу, але й як ефективна самостійна ощадна і вологозберігальна технологія. Єдине уточнення — велика кількість пожнивних решток потребує відповідної кількості азотних добрив. Тому доцільно їх внести перед початком роботи розкидачем та додати дещицю вже безпосередньо під час сівби.

Загалом ця технологія є досить перспективною, надто там, де з весняною вологою стабільно виникають проблеми, тобто майже скрізь. Упіймати її, спалити значно менше «солярки», менше витратити на обробіток поля загалом — це не лише передумова високого врожаю, але й вищої рентабельності роботи. Останній показник, мабуть, таки є визначальним для кожного господарства, яке працює за по-справжньому ринкових умов роботи.

 

Ігор ПАВЛЮК, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 23 жовтня 2019
Очікується, що завдяки збільшенню потужності та ефективності підприємства до бюджетів різних рівнів буде надходити близько 300 млн грн податків.
Очікується, що завдяки збільшенню потужності та ефективності підприємства до бюджетів різних рівнів буде надходити близько 300 млн грн податків.
23 жовтня 2019
 23 жовтня 2019
Міжнародні партнери очікують, щоб ринок землі в Україні був детінізований. 
Міжнародні партнери очікують, щоб ринок землі в Україні був детінізований. 
23 жовтня 2019
 23 жовтня 2019
Асоціація виробників стевії з'явиться в Україні в кінці цього року - початку наступного.
Асоціація виробників стевії з'явиться в Україні в кінці цього року - початку наступного.
23 жовтня 2019
 23 жовтня 2019
Компанія Syngenta оголосила, що протягом наступних п'яти років буде витрачено $2 мільярди, щоб допомогти фермерам підготуватися до загроз, пов'язаних зі зміною клімату, що зростають.
Компанія Syngenta оголосила, що протягом наступних п'яти років буде витрачено $2 мільярди, щоб допомогти фермерам підготуватися до загроз, пов'язаних зі зміною клімату, що зростають.
23 жовтня 2019
 23 жовтня 2019
За 9 місяців загальна кількість корів усіх форм власності скоротилася на 4,8% – до 1,89 млн голів, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
За 9 місяців загальна кількість корів усіх форм власності скоротилася на 4,8% – до 1,89 млн голів, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
23 жовтня 2019
 23 жовтня 2019
В Узбекистані планують закласти перші промислові насадження ківіукраїнського сорту «Карпат Стратона Валентайн».
В Узбекистані планують закласти перші промислові насадження ківіукраїнського сорту «Карпат Стратона Валентайн».
23 жовтня 2019

Please publish modules in offcanvas position.