Kernel-Trimble: акценти точної співпраці

Kernel-Trimble: акценти точної співпраці

/ Механізація АПК / Вівторок, 19 березня 2019 15:05

Як і будь-який серйозний гравець, обираючи технологічні рішення, компанія Kernel не робить ставку на одного постачальника. Тим не менш, за 4 роки у її арсеналі технологій точного землеробства продукти Trimble здобули суттєві позиції, ставши у низці сфер основним інструментарієм підрозділів Kernel. Завдяки чому це стало можливим, які саме рішення працюють в агрокомпанії, і що готує сільгоспвиробникам нове покоління продуктів Trimble?

Осередок новітніх рішень

Готель «Венеція» у Лас-Вегасі (США) звик до великої кількості відвідувачів і масштабних заходів, але з 5 до 7 листопада 2018 року тут панував особливий ажіотаж. «Що два роки Trimble проводить конференцію, на якій усі дивізіони компанії, зокрема сільськогосподарський, демонструють свіжі напрацювання. Це не тільки ті рішення, що вже сьогодні доступні користувачам — а й ключові ідеї, прототипи, те, що буде актуальним завтра», — розповідає регіональний менеджер із продажів Trimble В’ячеслав Третяк.

Конференція складалась із двох блоків: презентація (майбутній розвиток тієї чи іншої сфери) та демонстрація (практичне ознайомлення з розробками. У випадку сільськогосподарського дивізіону — в тому числі, робота технологій у польових умовах) і зібрала понад 3500 відвідувачів, серед яких була і делегація від компанії Kernel.

04 395 108 2

«Під час відвідування конференції ми познайомилися з величезною кількістю новинок від компанії Trimble, — згадує керівник служби моделювання та моніторингу (СММ) Kernel Євгеній Сапіженко. — Зокрема, рішення, яких нам бракувало: це і оновлений Trimble® Ag Software, функціонал якого дозволяє планувати роботи, створювати наряди тощо; і технології активного управління агрегатами, якими ми цікавимося давно; і системи автономного керування, що зараз виходять на новий рівень розвитку та ін. Також у рамках конференції ми обговорили з ключовими фахівцями Trimble можливість вдосконалення певних продуктів із урахуванням наших побажань — як виявилось, реалізувати це розробникам зовсім не складно».

«Такий підхід — не дивина для серйозних партнерів Kernel, адже ми критично ставимось до всього обладнання, технологій і рішень, — наголошує керівник служби рослинництва Kernel Костянтин Шитюк. — СММ (Служба моделювання і моніторингу) кілька разів на рік складає перелік важливих і менш суттєвих зауважень/побажань/рекомендацій до всіх виробників обладнання. Хто відгукується — з тим і співпрацюємо в подальшому. Це постійний процес. Системно ми почали співпрацювати з Trimble 2014 року — в цілому задоволені».

 

04 395 110 1

Євгеній Сапіженко, керівник служби моделювання та моніторингу Kernel; В’ячеслав Третяк, регіональний менеджер із продажів Trimble; Костянтин Шитюк, керівник служби рослинництва Kernel; Вальдемар Шафер, менеджер із розвитку регіону; Сергій Демиденко, регіональний менеджер із продажів Trimble

 

«Приємно, що і раніше наші відгуки та побажання враховувалися як у новинках, що виходили на ринок, так і в процесі вдосконалення наявних продуктів компанії Trimble, адже в нашій компанії функціонал систем точного землеробства використовується «на повну», що дає змогу випробувати будь-яке рішення в умовах максимального навантаження», — додає Євгеній Сапіженко.

 

Автопілотування: сьогодні та завтра

Згідно з даними представників Kernel, пошкодження рослин кукурудзи, спричинені обприскуванням під кутом до лінії посіву, призводять до втрат, еквівалентним $15-40/га. Робота в міжряддях, використовуючи автоводіння з точністю RTK (коригувальний сигнал від базових станцій), зменшує ці обсяги вдвічі, але і це суттєва кількість травмованих рослин. Тому не дивно, що серед презентованих рішень представники Kernel виділили систему активного керування транспортними засобами та причіпними знаряддями за допомогою камер та додаткових сенсорів.

«Автоматичне водіння техніки базується на сигналах, отриманих від супутникових систем позиціонування. Зараз Trimble працює над продуктом, у якому водіння виконується не тільки базуючись на інформації, отриманій від супутникових систем, а також доповнюється датчиками, встановленими на техніці. Наразі ще невідомо, коли ця система стане доступною до замовлення, але ми активно працюємо над розробкою», — зазначає В’ячеслав Третяк.

04 395 110 2

 

Автопілоти

«Нині серед систем автоматичного водіння, що в нас працюють, переважна більшість — виробництва Trimble, — зазначає Євгеній Сапіженко. — У нас працює фактично вся лінійка: від простих курсовказівників EZ-Guide® 250 (точність від проходу до проходу близько 30 см) до автопілотів у найбільш популярних дисплеях CFX 750™, FMX та TMX-2050 (точність RTK — 2.5 см), а також новий GFX 750™ (у комплекті з навігаційним контролером NAV-900, що працює з декількома супутниковими системами та забезпечує точність 2 см не тільки під час роботи з базовими станціями RTK, а й використовуючи сигнал супутникової корекції Center Point RTX)».

 

Точний сигнал

Характерна риса дисплеїв та приймачів Trimble — сумісність із кількома супутниковими системами. «Крім сигналу від GPS та ГЛОНАСС, автопілотам стають доступними супутники GALILEO (система навігації ЄС) та BeiDou (КНР), — підкреслює В’ячеслав Третяк. — Це, звичайно, має деякий вплив на точність, але основна перевага — це стабільність (надійність) позиціювання. Наприклад, ресивер отримує сигнал тільки від GPS — у полі доступно 7-10 супутників; з додатковими супутниками ГЛОНАСС — до 20; а за використання чотирьох систем (додавши GALILEO та BeiDou) — більше 30-ти. Тобто під час роботи в складних умовах (затінення сигналів біля перешкод, лісосмуг тощо) дисплей приймає достатню кількість супутникових сигналів, щоб продовжувати роботу».

04 395 110 3

У Kernel також працюють RTK-станції Trimble, що забезпечують високу точність водіння техніки. Але варто відзначити, що для роботи із точністю РТК автопілот повинен мати постійний зв’язок із базовою станцією для отримання корекцій. На жаль, у реаліях України досить важко забезпечити надійний та безперебійний зв’язок між технікою та базовими станціями із декількох причин (відсутність стільникового покриття на багатьох полях, нестабільний Інтернет та перебої із живленням у місцях встановлення базових станції RTK). Для вирішення цих проблем Trimble має технологію xFill® — сигнал на основі Trimble RTX. Тобто у разі втрати зв’язку з базовою станцією RTK дисплеї Trimble автоматично переключаються на супутниковий сигнал корекцій xFill®, забезпечуючи безперебійну роботу та високу точність водіння. Зворотній перехід на корекції від базової станції RTK відбуваються також автоматично, як тільки відновиться зв’язок. Доступні два варіанти функціоналу xFill®: стандартний (час безперервної роботи від супутника обмежено до 20 хв. після втрати сигналу від базової станції); та розширений, що забезпечує необмежений час роботи (доступний на GFX-750, TMX-2050, AgGPS-372 із підпискою xFill® Premium).

04 395 111 2

«Нестабільна робота GSM-зв’язку дійсно є проблемою. На конференції ми зустрілись із фахівцями Trimble, які відповідають за цей напрям. Вони почули наші проблеми та бачення їхнього розв’язання. Натомість ми зрозуміли, як Trimble розвиватиме цю сферу в майбутньому, — каже Євгеній Сапіженко. — Зокрема, оцінили варіанти та тенденції альтернативних платних сигналів та резервного xFill® Premium, можливості підключення до моніторів сторонніх модемів із кількома GSM- або CDMA- модулями… — багато чого будемо тестувати в цьому році».

Представників Kernel зацікавила і ще одна технологія, у якій робота машини на полі виконує­ться з урахуванням різних факторів (враховуючи інформацію від встановлених систем та датчиків). «Ця розробка забезпечує автономний рух машини: трактор не просто рухається по лінії: завдяки датчикам він «бачить» перешкоди, оцінює зміну відстані до них і відповідно корегує траєкторію та швидкість руху до повної зупинки», — пояснює В’ячеслав Третяк.

«Цей напрям я вважаю перспективним. Такі технології можуть допомогти запобігти аварії, пошкодженню техніки у разі, якщо оператор, працюючи в нічний час, не помітив перешкоди», — каже Євгеній Сапіженко.

 

Управління та контроль

Управління продуктом

Вище згадані дисплеї CFX 750™ (діагональ екрану 20 см, одночасний контроль 2 продуктів), GFX 750™ (діагональ 26 см, операційна система Android, одночасний контроль 2 продуктів) та TMX-2050 (діагональ 31 см, операційна система Android, одночасний контроль до 6-ти продуктів) використовуються у Kernel для контролю внесення матеріалів.

 

04 395 111 1

Дисплей TMX 2050

 

На техніці з терміналами CFX 750™ внесення продуктів контролюється системою Field-IQ, яка дозволяє та керувати до 48 секціями, вносити продукти на основі карт-завдань, відслідковувати інформацію про сівбу в режимі реального часу й багато іншого. Термінали GFX 750 та TMX-2050, додатково до функціоналу описаного вище, підтримують технологію контролю агрегатів відповідно до протоколу ISOBUS. Його взято за стандарт, і він активно застосовується всіма основними виробниками, що забезпечує просте підключення та використання різних терміналів і знарядь. Із особливостей цих терміналів Trimble можна додати: використання різних карт-завдань для внесення кожного продукту, наявність віртуального контролю секцій (коли на дисплеї відображається інформація про необхідність вимкнути ту чи іншу секцію) та автоматичний контроль до 256 секцій ISOBUS сумісних агрегатів.

 

Контроль операцій

Kernel поетапно впроваджує DigitalAgriBusiness — розроблену власними спеціалістами комплексну систему, яка спростить і підвищить ефективність керування сільськогосподарськими активами компанії. Але це не означає, що компанія повністю відмовилася від управлінських рішень, які пропонує ринок.

04 395 112 1«2014-го у нас в тестовому режимі був запущений Connected Farm® від Trimble. Цей сервіс використовували як портал для взаємодії з технікою, зокрема для отримання факту виконання завдань, — згадує Костянтин Шитюк. — Було багато нюансів, зокрема, щодо управління кількомастами одиницями техніки в рамках одного користувача. Але завдяки налагодженому зворотньому зв’язку вони зазвичай вирішувались у новій (часто принципово) версії програми: разом із Trimble ми постійно доопрацьовували цю систему. Сьогодні у нас діє, здається, вже 3-ій варіант цієї платформи. Така динаміка розвитку зумовлена тим, що Trimble хоче чути своїх користувачів, бере до уваги та виправляє їхні зауваження — це велика перевага цієї компанії».

Сьогодні Connected Farm® замінило нове рішення — Trimble® Ag Software. Головне завдання цієї платформи — оперативний збір достовірних даних із терміналів на техніці: від місця та швидкості роботи до якості внесення продукту окремими секціями.

«Минулого року під час посіву ISOBUS сумісними агрегатами з терміналами Trimble, нашим диспетчерам у режимі реального часу приходили сповіщення про збої роботи сівалок за низкою критичних моментів, які ми для себе виокремили. Зокрема, про зупинку подачі добрив, забиття насіннєпроводів тощо — це ті речі, які призводять до огріхів у процесі виконання операції. Вони одразу ж повідомляли про це агрономів на місцях, які оперативно усували проблему й звітували про це», — відзначає Євгеній Сапіженко.

04 395 112 2Водночас, поточна версія продукту здатна передавати на техніку елементи робочого наряду: карта-завдання, контур поля, лінія водіння тощо.

Та це лише частина функціоналу Trimble® Ag Software, яке також дозволяє працювати з різноманітними картами, створювати карти-завдання, зберігати контури полів, оперативно відслідковувати ситуацію на них, вести сівозміну, планувати подальші кроки тощо.

«Trimble® Ag Software може отримувати інформацію з терміналів інших виробників (CNH, John Deere, Raven тощо) без стягування плати за додаткові одиниці техніки, — звертає увагу В’ячеслав Третяк. — Наприклад, із терміналу GreenStar™ інформація потрапляє на сервери John Deere, а звідти абсолютно безкоштовно — в систему Trimble і навпаки».

Поточного року в Україні буде доступною нова, більш функціональна версія Trimble® Ag Software. Ключовим впровадженням стала автоматизація створення нарядів і рішення для спрощення роботи оператора. «Від системи на монітор передаватиметься повноцінний наряд на роботу: трактор «А» із сівалкою «Б» на полі №1 працюватимуть за картою-завданням із такими-то нормами. Коли всі ці пункти дотримані, починається виконання роботи. Це майже виключає ризики навмисної чи ненавмисної помилки механізатора, якому для початку роботи потрібно лише активувати автопілот», — наголошує регіональний менеджер із продажів Trimble.

«У новій версії Trimble® Ag Software з’явились ті моменти, на які ми давно робили запити: управління завданнями, усунення можливості вибору механізатором хибного завдання або ручного введення некоректних даних. Вона є цікавою для нас. Сьогодні з представниками Trimble ми обговорюємо й інший важливий момент — можливість інтеграції даних із Trimble® Ag Software до DigitalAgriBusiness», — зазначає Євгеній Сапіженко.

 

Висновки

«В цілому, ми не акцентуємо увагу на продукції одного постачальника: працюємо з рішеннями кількох компаній, — резюмує Костянтин Шитюк. — Сьогодні в нашому арсеналі переважають рішення Trimble. Ми задоволені якістю їхньої роботи, ергономікою, сервісним обслуговуванням, зокрема можливістю віддаленого доступу спеціалістів до терміналів. Trimble постійно рухається вперед — «страхові» сигнали стають кращими, продукти — зручнішими в експлуатації. А «незручні» місця Trimble оперативно усуває у нових прошивках та версіях».

«Kernel обирає найкраще — ми прагнемо забезпечити це, — підбиває підсумки В’ячеслав Третяк. — Trimble завжди дослухається до своїх клієнтів, зокрема до Kernel. Інформація від цієї компанії є дуже цінною для нас, адже те, що вони використовують сьогодні, інші матимуть завтра».

 

Дмитро РАДІОНОВ, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

 17 січня 2020
Пшеничні ринки 15 січня 2020 року росли за підтримки підсумків тендерів в Єгипті і Туреччині, прогнози збільшення експорту зерна з Франції і на новинах про плани Росії обмежити експорт зерна в другій половині сезону до 20 млн тонн.
Пшеничні ринки 15 січня 2020 року росли за підтримки підсумків тендерів в Єгипті і Туреччині, прогнози збільшення експорту зерна з Франції і на новинах про плани Росії обмежити експорт зерна в другій половині сезону до 20 млн тонн.
17 січня 2020
 17 січня 2020
Переговори щодо експорту м’яса птиці з України до Китаю перебувають на фінальному етапі.
Переговори щодо експорту м’яса птиці з України до Китаю перебувають на фінальному етапі.
17 січня 2020
 17 січня 2020
На полях України наразі озимі знаходяться в стані спокою, але він не глибокий, як це буває зазвичай.
На полях України наразі озимі знаходяться в стані спокою, але він не глибокий, як це буває зазвичай.
17 січня 2020
 17 січня 2020
16 січня 2020 року набув чинності Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству.
16 січня 2020 року набув чинності Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству.
17 січня 2020
 17 січня 2020
Україна в липні-грудні сезону 2019/20 збільшила експорт пшеничного борошна до 190 тисяч тонн, що на 56% перевищує показник першої половини попереднього сезону.
Україна в липні-грудні сезону 2019/20 збільшила експорт пшеничного борошна до 190 тисяч тонн, що на 56% перевищує показник першої половини попереднього сезону.
17 січня 2020
 17 січня 2020
Верховна Рада України ухвалила у другому читанні законопроект №1210, який скасовує так звані соєво-ріпакові правки.
Верховна Рада України ухвалила у другому читанні законопроект №1210, який скасовує так звані соєво-ріпакові правки.
17 січня 2020

Please publish modules in offcanvas position.