Зернозбирачіна гарячій хвилі жнив

Зернозбирачіна гарячій хвилі жнив

/ Механізація АПК / Четвер, 06 червня 2019 14:52

Поки що вітчизняне комбайнобудування не спроможне повною мірою задовольнити потреби аграріїв. Однак український ринок може запропонувати чимало відмінних зернозбиральних машин різних виробників.

За підрахунками експертів, для нормального забезпечення жнив комбайнів мало б бути на всю Україну близько 45 тис. одиниць. Якщо менше — це недобір зерна, втрати. Ба більше: для поновлення парку зерно­збирачів щороку треба додавати ще кілька тисяч нових або капітально відремонтованих машин — на підміну тим, що вже відпрацювали свій ресурс.

Крім відомого Херсонського комбайнового заводу, ще кілька наших машиновиробників бралися за це завдання: не менш відомий Харківський тракторний завод, київський АТЕК (колишній «Червоний екскаватор»), Павлоградський механічний завод, «Дон-Лан» тощо.

Харківський тракторний завод, який відновив свою діяльність після тривалого простою, завершив 2017 рік із прибутком у 48,8 млн грн. Але цей позитив досягнуто за рахунок тракторів, а давні обіцянки ХТЗ спільно з фінами випускати зернозбиральні комбайни поки що — вже вкотре! — відсунуті на майбутнє.

Не один зі згаданих нами вітчизняних комбайнів не витримує, на жаль, випробування серійним конвеєром. І досвідчені механізатори кажуть, що навіть такі українські машини, як «Дніпро», «Сварог» абощо — лише зарубіжні зразки, тільки пофарбовані на українському заводі і названі інакше. Справді, неодноразово українські машиновиробники намагалися створити спільний продукт із німцями, американцями, фінами або білорусами, але відсоток національної локалізації у такому комбайні не сягав і 10%. Тому імпортні виробники воліли б просто заходити на український ринок і продавати свою техніку без зайвих складнощів. Але наші урядовці наполегливо вже не одне десятиліття мріють про свій «корабель ланів» і намагаю­ться стимулювати й просунути у життя спільне виробництво, як це більш-менш вдалося в автомобільній промисловості, де ми отримали майже вітчизняні легковики спільного виробництва «Ланос» чи «Рено». Остання спроба — це комбайн «Скіф Суперіор 280», який спільно з фінськими конструкторами запустили на Херсонському комбайновому заводі.

Є ще один відомий в Україні спосіб підвищити комбайнову оснащеність господарств: організоване жнивування «хвилею» із півдня на північ. Дозрівання зернових культур відбувається нерівномірно: під Херсоном пшеницю збирають трохи раніше, ніж на Сумщині. Той, хто вже віджнивував, має моральну й матеріальну мотивацію для того, щоб надати свій комбайн сусіду в оренду — так би мовити, на хвилі врожаю. Це зменшує дещо загальну потребу у зернозбиральних машинах, та варто розуміти, що ситуація не нормальна. У кожного з європейських фермерів, як правило, є у власності комбайн, а то і не один. Наша ж технічна оснащеність усе ще є дефіцитною. Це слід розуміти і з можливості долати, щоб ті великі урожаї, які дає нам Бог і погода, ми не втрачали збитково й бездарно. Жнивувати треба щосезону. Тому вихід на найближчий сезон очевидний: закупівля або оренда імпортних машин. Деякі популярні марки ми розглянемо у цьому огляді.

 

«Кейс» (Case IH). Чіткий зріз

Компанія «Кейс» (Case IH) — серед провідних постачальників агротехніки в Україну, в тому числі й зернозбиральної. Вже кілька років як Case IH пропонує українській аграрній спільноті зернозбиральний комбайн 9230 Axial-Flow. Він випускається у двох варіантах: на колесах і гусеницях, що може працювати на слизьких непевних ґрунтах. Машина оснащена двигуном Cursor 13. Цей мотор зумів поєднати чудову потужність на одиницю маси та компактність за розмірами.

Вже у назві підкреслено, що машина працює за допомогою оригінального ротора Axial-Flow, який інженери розробили на основі багаторічного досвіду європейських умов обмолоту врожаю. Завдяки цьому комбайни марки Case IH демонструють високу ефективність жнивування, відмінну очистку зерна й мінімальні його втрати.

Назвемо ще один комбайн цієї серії, один із найбільш потужних, який могли спостерігати у роботі журналісти «Агробізнесу Сьогодні» — це Case Axial Flow 7140, агрегатований із жаткою Case IH 3020 TerraFlex. Його двигун FPT Cursor 9 має потужність 450 к. с. У назві комбайна відображена наявність у його конструкції ефективної роторної системи обмолоту та сепарації Axial Flow. Згадана зернова жатка TerraFlex підійде для збирання врожаю різноманітних культур. Вона забезпечує висоту зрізу 3,5 см, що не замінне під час роботи із низькорослими соєю чи горохом.

Звісно, у всіх сучасних комбайнів кабіна нагадує за рівнем комфорту преміум-готель. Але й тут Case IH перевершує мислимі стандарти. Зручне ергономічне місце механізатора оснащене системою клімат-контролю із великою кількістю зручних налаштувань, сусіднім пасажирським сидінням на пневмопідвісці. Для нічних заморозків передбачено навіть таку зручну дрібницю, як електропривід дзеркал заднього виду з підігрівом.

 

«Масей Фергюсон» (Massey Ferguson). Збирання — супер!

Марка «Масей Фергюсон» (Massey Ferguson) входить до лінійки найкращих брендів корпорації AGCО. Назва зерно­збирального комбайна Massey Ferguson для наших аграріїв, мабуть, складна, тож частіше її називають просто абревіатурою MF. Чому ці виробники обирають саме її? Бо це майже завжди поєднання передових технологій і конструктивних винаходів, наприклад, як комбайн MF 7370 Beta. Він оснащений двигуном потужністю 360 к. с. AGCO Power — поширений, надійний, який механізатори розбирають із заплющеними очима.

Молотильно-сепараційна система уможливлює легкий обмолот будь-яких сільгоспкультур. Комбайни Beta мають роторний сепаратор із регульованим підбарабанням. Його швидкість можливо зменшувати, замінивши при цьому привідний пас та ролик. Роторний сепаратор має одну унікальну особливість, яка відрізняє його від аналогів, — здатність прокручувати підбарабання у позицію над роторним сепаратором в момент, коли воно не потрібне. В такому випадку роторний сепаратор стає пасивним заднім молотильним барабаном, надаючи оператору більшу гнучкість, для того щоб оптимізувати якість зерна та продуктивність комбайна в сухих умовах збирання врожаю. А для покращення якості обмолоту також передбачене регулювання передньої і задньої частини підбарабання, не виходячи з кабіни оператора. Кращими жатками до зернозбирача Massey Ferguson вважаються PowerFlow (шириною до 7,7 м) і FreeFlow (до 7,6 м).

 

Вище неба. Це «Нью Холланд» (New Holland)

В Україні жовто-блакитна (за кольоровою гамою її машин) компанія New Holland працює понад 20 років, випускаючи чудові машини, і через розгалужену сервісну мережу здійснює їх сервісне обслуговування. За цей час досягли істотних результатів: зокрема, New Holland — лідер із продажів комбайнів в Україні.

Одне з онлайн-видань опитувало вітчизняних аграріїв щодо збиральної техніки, якій вони найбільше довіряють. У ході опитування протягом 2017 року серед роторних комбайнів сільгоспвиробники назвали одним із кращих New Holland CR. На Київщині ми спостерігали у роботі торік новий зернозбиральний комбайн цієї серії CR9.80 Revelation.

New Holland розробила й уже багато років удосконалює унікальну систему обмолоту Twin Pitch Plus із двома роторами, що обертаються назустріч один одному. Завдяки такому рішенню скошена хлібна маса швидше проходить крізь вузли машини, при цьому якість обмолоту підвищилася. Така конструкція сепарації особливо дається взнаки й демонструє свої переваги за високої урожайності збираної культури. Продуктивність роботи комбайна New Holland CR9.80, як свідчать ті, хто вже попрацював на ньому, в середньому на пшениці за врожайності 45 ц/га за 12-годинну зміну становить приблизно 80 га.

Взагалі важливою рисою усіх комбайнів марки New Holland є системи механотроніки. Інженери бренду до дрібниць осмислили усі етапи жнивування й відповідно придумали, як контролювати ці процеси за допомогою комп’ютера. Комбайни New Holland зручні тим, що усі регулювання дозволяють здійснювати механізаторові з кабіни. Важіль-джойстик управління відповідає за такі функції, як підйом чи опускання жатки, керування вирівнюванням, визначення висоти зрізу колосків тощо.

 

«Фендт» (Fendt). Прагнення до ідеалу

Є приказка: «гречана каша сама себе хвалить». Це ж можна сказати і про новий комбайн IDEAL німецької компанії «Фендт», більш відомої в Україні як виробник тракторів. Fendt IDEAL — зернозбиральний комбайн. В процесі його створення концерн AGCO спирався на результати міжнародного співробітництва дослідних центрів, тому кожен вузол машини має продуману конструкцію. Розробники особливий акцент зробили на продуктивності, якості зерна та соломи, абсолютної надійності і логічності системи управління. Важливу роль також відіграє сенсорна технологія, що забезпечує можливість оптимального налаштування машини.

Ця зернозбиральна машина вийшла на ринок у кількох модифікаціях із двигуном різної потужності: Ideal 7 (451 к. с.), Ideal 8 (538 к. с.) і Ideal 9 (647 к. с.). Усі вони відрізняю­ться суперпродуктивністю, і у всіх варіантах забезпечує­ться максимальна потужність за економної витрати палива. Комбайни IDEAL мають місткі зернові бункери, найбільший 17100 л. Такий обсяг дозволяє не надто часто розвантажувати накопичене зерно, що збільшує продуктивність машини.

Спеціально для цього комбайна програмісти компанії розробили розумний додаток IDEALharvest. Він аналізує дані, отримані від 52 датчиків, і дозволяє оператору досягти справді ідеального поєднання якості жнивування, продуктивності і чистоти зерна.

Фахівці корпорації AGCO застосували також автоматичну систему навішування жатки AutoDock. Завдяки їй електрична та гідравлічна системи спрацьовують після натиснення оператором кнопки майже блискавично, за п’ять секунд. А скорочення часу на підготовку її дає підвищення продуктивності комбайна.

Дизайн комбайна IDEAL цілком відповідає назві машини. Кабіна Vision була розроблена спеціально для нової серії: вона простора, відкриває круговий огляд, забезпечує чудову ергономіку. Підвищений комфорт оператору додає сидіння, система вентиляції, бортовий холодильник, можливість повороту терміналу Tech Touch на 90 ° для кращого контролю жатки.

 

«Клаас» (CLAAS). Обрії досконалості

Компанія CLAAS із Німеччини відмінно себе зарекомендувала у багатьох сегментах сільгосптехніки. А щодо зернозбиральних комбайнів — тут вона займає провідні позиції. Серед клавішних комбайнів найкращим фермерською спільнотою було визнано марку CLAAS. Комбайн, який вже добре зарекомендував себе на українських полях, це Lexion. Він — універсальний: ним збирають пшеницю, жито, ячмінь, бобові, кукурудзу, сою, ріпак, гірчицю — практично все. Застосовуючи, наприклад, комбайн Claas LEXION670, завдяки різноманітим перехідним пристроям та спеціальним жаткам, можна збирати будь-які сільгоспкультури. І за потреби налаштувати ці пристрої на іншу культуру в дуже короткий час.

Продуктивність машини, як відомо, багато в чому залежить від жатки, агрегатованої з ним. Claas LEXІON670 оснащений високопродуктивними жатками Varіo, які дуже легко пристосовуються під будь-які умови жнивування. Роботу комбайнера на полях будь-якого ступеня горбкуватості полегшує автоматична система керування нею AUTO CLEANING, AUTO SLOPE і автоматичний контроль потоку маси. Вони дозволяє контролювати такі параметри, як висота зрізу колосків, тиск жатки на ґрунт, і взагалі забезпечує її адаптацію до рельєфу поверхні.

 

Коментарі

Микола НАГНАТОВкерівник ПП «Клекотинське» (село Клекотина Шаргородського р-ну Вінницької обл.)

— Був у нас комбайн «Палєссє», але продали. Не тому, що поганий — просто знайшли ще кращий. Я через вінни­цьку фірму «Техноторг» купив New Holland CX8080, модель 2016 року із двигуном на 395 к. с. Під нього узяв «рідну» жатку «Флексі». Звичайно, вона дорожча за інші, але не шкодую. Бо вона дуже добре себе показує на сої, горосі й полеглих культурах. У мене торік полягли пшениця і ячмінь, так «Флексі» їх дуже добре підбирала. Третій сезон він у мене оце жнивує. Добре вимолочує. Подрібнення соломи у нього просто ідеальне. Дві турбіни стоять, вони зразу під час збирання рівненько розкидають ту солому полем. Потім ми її приорюємо. Одним словом, комбайн вдалий.

 

14 381 68 2Сергій ШЛЯХОВЕР, комерційний директор Херсонського машинобудівного заводу

— На нашому заводі було випущено з 1995 року близько 1500 зернозбиральний комбайнів «Славутич». Але треба постійно оновлювати продукцію. Ми зрозуміли, що потрібно працювати з іноземним партнером. А з яким? Він повинен влаштовувати нас, ми — його. Для таких гігантів, як, наприклад «Claas», ми занадто маленькі. Але давно придивлялися до компанії Sampo Rosenlew із Фінляндії. Комбайни цієї марки працювали на наших ланах ще в УРСР, демонструючи надійність та якість. Відтак, нам вдалося налагодити співпрацю з фінами.

Так з’явився наш новий комбайн останньої модифікації Skif 280 Superior. Деякі комплектуючі для нього ми привозимо з Фінляндії, інші — з Білої Церкви. Збираємо повністю в Херсоні. Обсяг бункера 8,1 куб. м. Розвантажується швидко — за 8 секунд. Продуктивність — до 12 кг/с. Його вже стали охоче купувати: наприклад, у Запорізькій області у нас придбали угруповання відразу із п’яти комбайнів. Тут ще в чому питання? Якщо ти зробив ракету, вона «живе» 40 с, поки летить. Термін служби у комбайна — 10 років. Зазирнемо в історію: наш завод завжди займався саме зернозбиральною технікою. Відтак, у нас склалися правильні підходи до вітчизняних аграріїв, ми вміємо працювати з клієнтами, у нас завжди був потужний сервіс. Назву ще одну перевагу: ми входимо у перелік вітчизняних виробників, на продукцію яких поширюється програма компенсації 40% вартості придбання.

 

14 381 68 3Євген КОВАЛЕНКОменеджер із продажів компанії «ТехноТорг» (Луганська обл.)

— Ми продаємо комбайни крупновузлового складання «КСЗ 1218 Палєссє» потужністю 330 к. с. Збираємо його на Миколаївщині, а основні запчастини веземо з Білорусі, звідки ця машина походить інженерно. Продуктивність його 18 т/год., або 12 кг/с. Хоча, звісно, це залежить від врожаю… Машина показує себе відмінно на будь-якій культурі, але насамперед на пшениці й соняшнику. Може збирати і сою, і горох. Він дуже ремонтопридатний навіть у польових умовах. У нього доступні запчастини — їх можна знайти в кожному магазині, підходять також деталі від «Россільмашу», «Версатайлу» тощо. У моєму регіоні, тобто Луганській області, марка «Палєссє» займає приблизно 35–40% всього парку наявних зернозбиральних комбайнів.

 

14 381 68 4Володимир ЧАЙКАголова ФГ «Млинівська чайка» (селище Млинів, Рівненська обл.)

— Раніше у мене були зерно­збиральні комбайни марок «Кейс» та «Нью Холанд». Непогані. Тепер вирішив придбати щось нове, інше. Багато чув про «Джон Дір», тому захотілося його спробувати — купили. Тепер працюють вдало обоє.

 

 

 

Віктор БОРЗНЕНКО, Григорій МЕРЕФ’ЯНСЬКИЙ
спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

 13 грудня 2019
У структурі українського експорту бобових продовжує домінувати нут і квасоля. На сьогодні також активно продається сочевиця.
У структурі українського експорту бобових продовжує домінувати нут і квасоля. На сьогодні також активно продається сочевиця.
13 грудня 2019
 13 грудня 2019
Національна академія аграрних наук України підготувала пропозиції для Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України щодо передачі в оренду через систему ProZorro цілісних майнових комплексів загальною площею 150 тис. га.
Національна академія аграрних наук України підготувала пропозиції для Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України щодо передачі в оренду через систему ProZorro цілісних майнових комплексів загальною площею 150 тис. га.
13 грудня 2019
 13 грудня 2019
У Херсонській області на території Агрофірми радгоспу «Білозерський» розпочались зважувальні та відвантажувальні роботи агрохімікатів.
У Херсонській області на території Агрофірми радгоспу «Білозерський» розпочались зважувальні та відвантажувальні роботи агрохімікатів.
13 грудня 2019
 13 грудня 2019
Ціни на українську моркву від початку вересня знизились майже в 2 рази.
Ціни на українську моркву від початку вересня знизились майже в 2 рази.
13 грудня 2019
 13 грудня 2019
Фонд державного майна України оприлюднив повний перелік об’єктів, що підлягають приватизації. Він включає різні об’єкти малої приватизації по всій території України – порти, бази відпочинку, гаражі, їдальні та лазні.
Фонд державного майна України оприлюднив повний перелік об’єктів, що підлягають приватизації. Він включає різні об’єкти малої приватизації по всій території України – порти, бази відпочинку, гаражі, їдальні та лазні.
13 грудня 2019
 13 грудня 2019
В Харкові на базі машинобудівного підприємства ТОВ "Укр.Агро-сервіс" пройшло випробування першої вітчизняної лінії переробки луб’яних культур.
В Харкові на базі машинобудівного підприємства ТОВ "Укр.Агро-сервіс" пройшло випробування першої вітчизняної лінії переробки луб’яних культур.
13 грудня 2019

Please publish modules in offcanvas position.