Широкозахватні можливості: огляд сівалок для просапних культур

Широкозахватні можливості: огляд сівалок для просапних культур

/ Механізація АПК / Середа, 24 липня 2019 12:28

Виконання від 12-ти рядів, великі бункери для добрив і насіння, чималий швидкісний діапазон, сучасне технологічне оснащення — у цьому огляді мова піде про високопродуктивні моделі широкорядних сівалок. Тож що пропонує ринок?

Julia, Maschio Gaspardo

Для високопродуктивної сівби просапних культур компанія Maschio Gaspardo пропонує сівалку Julia, яка доступна у 16-ти або 24-рядному виконанні з міжряддям 70 см.

Незалежно від моделі, Julia оснащується сталевим двосекційним бункером об’ємом 9000 л (7000 л — добрива, 2000 л — насіння). Переважна частина ваги заповненого бункера припадає на задні рушії трактора, а решта розподіляється площею великих коліс (шини 520/85 R42) сівалки, що встановлені на телескопічну вісь. У нижній його частині розміщено два дозувальних пристрої з електроприводом: вони подають добрива на крила сівалки в зазначеному від 50 до 550 кг/га ліміті.

Насіння транспортується до накопичувальних бункерів на висівних секціях за рахунок блоку розподілу SDU.

Посівний матеріал рухається повітряним потоком, нагніченим вентилятором із гідроприводом: добрива переносяться до розподільчих башт, від них — на висівні секції, а насіння — до полімерних бункерів.

Глибина стабільно витримується завдяки кільком рішенням, одним із яких є хід крил у межах +/-5˚ щодо своєї осі.

Добрива закладаються на глибину від 3 до 15 см однодисковими сошниками Ø380 мм із пружинними скребками з карбіду вольфраму. Ці елементи встановлені на окремих стійках, з’єднаних із рамою за допомогою гумових амортизаторів.

Висівні секції зібрані з відлитих елементів і кріпляться до рами через паралелограмні навіски. Вона оснащена втулками, що не потребують обслуговування: під час роботи випускають мікрокраплі мастила. Ті деталі навіски, на які припадає найбільше навантаження, виготовлені з високолегованої сталі. Кожна секція своєю вагою створює близько 120 кг проникного зусилля, завдяки системі AirSpring цей показник під дією пневматичних амортизаторів збільшується до
300 кг. При цьому глибина висіву, задана вентилем у межах 1-12 см, витримується за рахунок широких опорних коліс із незалежним ходом.

Висівний апарат Julia належить до вакуумного типу та може мати механічний або електричний привід. За першого варіанту енергія передається через карданний вал, а за другого — апарат оснащує­ться електродвигуном, який має прямий привід на висівний диск та отримує енергію від акумулятора трактора. Для захисту від пилу та вологи двигун інтегровано в герметичний корпус.

Насіння закладається у борозну, створену дводисковими сошниками Ø460 мм. Вони, як і однодискові для добрив, встановлюються на великі дворядні кулькові підшипники з потрійним ущільненням, які не потребують обслуговування. Елементи системи подачі насіння з висівного диска в борозну скомпоновані так, щоб, опинившись у ґрунті, зернина зупинялась менш ніж за 1/12 секунди. Суттєвий внесок у це роблять V-подібні прикочувальні колеса шириною 2,5 см із герметичними підшипниками. Крім інших регулювань, доступне розміщення у шаховому порядку, яке рекомендуються встановлювати в умовах підвищеної вологості. Для сівби за no-till Julia може оснащуватись диском із дрібними ножами, який перерізає пожнивні рештки та створює щілину по лінії ходу сошників для насіння.

Керування Julia з електроприводом висівних дисків здійснюється через будь-який термінал, що працює за протоколом ISOBUS.

Гранична швидкісна межа для Julia становить 12 км/год. Імовірно, що наступного року з’являться 16-рядні машини з висівним апаратом Chrono, який дозволить Julia працювати на швидкості до 16 км/год.

Найбільш популярна в Україні 24-рядна Julia потребує від 110 л/хв. гідравлічного потоку (при 200 бар) та агрегатується із тракторами потужністю від 340 к.с. Для роботи 16-рядних машин потрібен трактор потужністю від 300 та гідравлічний потік 110 л/хв.

 

Maestro SW, Horsch

Пропозицію компанії Horsch в описуваному сегменті представляє сівалка Maestro SW, яка доступна у виконанні 12/16/24 ряди з міжряддям 70/75/90 см, а також 18/24/36 рядів із 45/50 см.

Вся лінійка SW оснащується сталевим бункером, який може бути двосекційним (2000 л — для насіння + 7000 л — для добрив) або цілісним (8500 л — для насіння). Для швидкого завантаження посівним матеріалом передбачено два варіанти люків: 170*66 см (один або два, залежно від типу бункера) чи 88*66 см — для насіння та 245*66 — для добрив. Центр мас заповненого бункера зміщений до задніх рушіїв трактора, завдяки чому вага рівномірно розподіляється між ними та колесами сівалки (шини 520/85 R42), встановленими на телескопічну вісь.

Насіння транспортується із бункера пневматичною розподільчою системою Seed onDemand®. Далі в прийомній камері дозувального пристрою розміщений модуль з отворами спеціальної форми. Якщо вони відкриті, відбувається подача повітряним потоком насіння із бункера, коли ж зерно закриває отвори, надходження його припиняється. Щойно вони звільняються, процес повторюється, і нова порція насіння відправляється у насіннєпроводи. Під час транспортування посівного матеріалу Seed on Demand® підтримує той рівень тиску і потоку повітря, який мінімізує кількість ударів зерна об стінки насіннєпроводів.

Зерно подається безпосередньо до висівних камер вакуумного типу. Висівний диск обертається під дією електродвигуна, який об’єднаний із модулем управління в одному блоці. Електропривід мають і дозатори для добрив (у тому числі для мікродобрив): вони оснащуються блоками, в яких поєднані двигун, пневматичний дозатор і модуль управління.

8 399 116 1

Із широкої пропозиції висівних дисків під культуру (від кукурудзи до ріпаку) та фракцію зерна варто визначити новий елемент для кукурудзи та соняшнику. Замість отворів у ньому прорізані канали спеціальної форми. Висівний диск у такому виконанні має істотно нижчий ризик забивання, на відміну від традиційного, мінімізує вплив відцентрової сили на зернину під час її подачі до висівної трубки, а також має високу робочу межу: точність розкладки зберігається до 30 об./с включно. Це висів кукурудзи в нормі 90 тис./га на швидкості 12 км/год. За усунення двійників та коректне розташування насіння на диску відповідає регульований відсікач. Він складається із двох частин, які сукупно контролюють положення насіння у 8-ми точках.

З висівної камери воно закладається у борозну, прорізану дводисковими сошниками, завглибшки від 1 до 9 см, зупиняється та прикочується м’яким роликом (можна демонтувати в вологих умовах), а потім загортається гумовими V-подібними колесами Ø30/33 см. Для раннього висіву та важких ґрунтів доступний прикочувальний елемент, який об’єднує традиційне загортальне та нове пальчикове колесо (руйнує стінки борозни).

150-кілограмові висівні секції закріплені на рамі через паралелограмну навіску. Вона оснащена гідроциліндром, що збільшує притискне зусилля до 350 кг. Для сталої витримки робочої глибини з мінімальним ризиком переущільнення висівних рядів Maestro SW може оснащуватись системою AutoForce®. Вона автоматично регулює тиск на секції у діапазоні 75-150 кг, відповідно до поточної щільності ґрунту (датчики вимірюють навантаження на опорні колеса).

З бункера добрива проходять через дозувальний пристрій із електроприводом, який забезпечує норму від 30 до 300 кг/га. Після розподільчих башт воно закладається у борозну, зроблену окремими дво- або більш популярними однодисковими сошниками на глибину 0/33/55 мм та 40/70/100 мм відповідно.

Керування Maestro SW відбувається через будь-який ISOBUS-термінал, який, зокрема, дозволяє використовувати технології SectionControl (посекційне відключення секцій), VariableRate (диференційоване закладання посівного матеріалу), ContourFarming (витримка норми висіву на дугоподібних гонах і поворотах), TaskController (документування роботи, перенесення даних на ПК, опрацювання нарядів) тощо.

Maestro SW працює у швидкісному діапазоні 8-12 км/год і потребує від трактора від 270 к.с. та 105-120 л/хв. гідравлічного потоку.

 

Maxima 2 TRX, Kuhn

Компанія Kuhn пропонує сівалку Maxima 2 TRX, яка доступна у виконанні 16 або 18 рядів із міжряддям 70/75/80 см. Вона оснащується сталевим бункером для добрив об’ємом 4300 л, який встановлений у передній частині основної рами, максимально близько до задніх рушіїв трактора. Добрива дозуються двома пристроями з електроприводом у нормі від 50 до 430 кг/га.

У цих агрегатах використовуються котушки, виготовлені з поліуретану, що мінімізує ризик пошкодження гранул. Далі порції добрив переносяться потоком повітря, нагніченим вентилятором із гідроприводом, до розподільників, а з них — на дводискові сошники з пружинними амортизаторами. Для Maxima 2 TRX пропонується два варіанти ємностей для насіння: один бункер об’ємом 1300 л (виконання ТС) або баки над кожною висівною секцією по 52 л. Обидва варіанти виготовляються із полімерів. У першому випадку зерно спочатку проходить через дозатор із пневматичним приводом, який розбиває потік на порції, відповідні встановленій нормі. А потім повітряний потік подає їх до висівних апаратів вакуумного типу. Всередині камери встановлено висівні диски великого діаметру (для кукурудзи — до 27 отворів, соняшнику — 18) — за рахунок свого розміру вони навіть за суттєвої норми висіву працюють на низькій обертовій швидкості, що сприяє правильному розміщенню насіння в отворах. Усунення двійників при цьому забезпечує відсікач спеціальної форми.

8 399 116 2

Перед створенням борозни висівна зона очищується клиноподібними елементами (стандартні чи посилені), очисними зірочками або комбінацією для мінімальних технологій: очисні зірочки+прямий диск великого діаметру. Борозна для насіння створюється дводисковими сошниками: диски прорізають V-подібний канал, а додатковий притискний елемент (знімається за потреби) ущільнює його дно, притягуючи вологу з нижніх шарів. Борозна із насінням може закриватись: V-подібними колесами шириною 25 або 50 мм (стандартні та посилені); скребками або котками Otiflex шириною 370/500 мм (для піщаних ґрунтів) і сталевими зубчастими або гладкими (для суглинистих). Крім того, під час роботи по пожнивних рештках, а також в умовах сухого або глинистого ґрунту. Maxima 2 TRX додатково оснащується підпружиненим елементом, що складається із двох так званих закривальних дисків невеликого діаметру: після закладання насіння вони руйнують стінки борозни.

Висівний брус зроблений із трьох сегментів: крила кріпляться до центральної частини через стабілізуючу підвіску та два шарнірних з’єднання. Плавність ходу машини під час роботи забезпечується технологічними колесами: по 2 на крилах і 4 в центрі. 150-кілограмові висівні модулі з’єднані з рамою через паралелограмну навіску, яка оснащена двома пружинами для збільшення притискного зусилля до 190 кг (+ 20 кг кожна) або зменшення (- 20 кг кожна) для легких ґрунтів. Стабільну витримку глибини забезпечують і широкі опорні колеса секцій.

Керування флагманом просапних сівалок Kuhn відбуває­ться через ССІ або будь-який інший ISOBUS-термінал, тому є можливою робота за картами-завданнями та автоматичне керування секціями.

Maxima 2 TRX працює на швидкості 8-10 км/год, агрегатується із тракторами потужністю від 250 к.с.

 

Optima TF Maxi, Kverneland

У сегменті широкозахватних сівалок Kverneland одним із найбільш цікавих для України варіантів є 16-рядна Optima TF Maxi з міжряддям 70 або 75 см.

Основою цієї машини є труба з прямокутним перерізом 250*450 мм, всередину якої сховано кабелі та гідрошланги. Головна рама є телескопічною: розкладається у транспортному положенні та збирається в робочому для поліпшення маневреності (кут розвороту 80˚). Optima TF Maxi оснащена сталевим односекційним бункером для добрив об’ємом 4000 л. Переважна більшість ваги заповненої ємності припадає на висівні секції. Додаткове притискне зусилля на них генерують і транспортні колеса, які в робочому положенні нависають над центральними секціями.

Із бункера добрива подаються на дозувальну систему з гідравлічним приводом, яка забезпечує норму від 60 до 400 кг/га, а після — на сошник. За типом це елемент із двома зубчастими дисками Ø350 мм (підшипники з 5-шаровим лабіринтним ущільненням не обслуговуються) або анкер. В обох випадках захистом слугує пружинний амортизатор.

У стандартній комплектації насіння подається із полімерних бункерів об’ємом 55 л на висівних секціях. В якості опції машина може натомість оснащуватись сталевим бункером об’ємом 1000 л.

Optima TF Maxi комплектується запатентованим Kverneland висівним апаратом вакуумного типу. Його характерною рисою є те, що під час роботи висівний диск обертається разом із вакуумною камерою. Це рішення усунуло проблеми від тертя елементів та зменшило втрату вакууму. Завдяки цьому в висівних апаратах не має ущільнювальних кілець, а для їхньої роботи потрібні вентилятори (гідравлічний привід або від ВВП 1000 об/хв.) меншої потужності. Кожному висівному диску обертальну енергію надає індивідуальний електродвигун. Між собою ці елементи з’єднані зубчастим ременем, що разом із місцями з’єднань захищений від пилу герметичним корпусом. Крім того, завдяки особливостям висівної камери потужність електродвигунів невисока, власне, тому Optima TF Maxi не потребує бортового генератора.

8 399 118

У цій машині застосовується висівний диск із великою кількістю отворів (зокрема 32 — для кукурудзи, 24 — для соняшнику), що сприяє легшій подачі насіння в ґрунт. За якість розкладки його на рівні висівної камери відповідають два відсікачі: верхній зубчастий розміщує зернини по одному в кожному отворі, нижній планчастий центрує насіння складної форми в отворах диска та усуває двійники, якщо ті трапились. Положення обох відсікачів є регульованим, а ефективність їхньої роботи видно через велике вікно. Крім того, вона контролюється опто-електронним датчиком, який відповідає за норму висіву та попереджує оператора про двійники і пропуски. Після того, як вакуум було перервано, й зернини впали до висівної трубки, ще один відсікач усуває частки протруйника та зернини, котрі лишилися в отворах.

Для роботи на невелику глибину Optima TF Maxi оснащує­ться висівною трубкою «Екстра», внутрішній профіль якої попереджує удари насіння об стінки та зменшує кінетичну енергію зернин під час входу в борозну, що створили дводискові сошники. Після контакту з землею насінини буквально втискаються у дно борозни прикочувальним колесом із нержавіючої сталі. Закривають її V-подібні колеса шириною 25 або 50 мм із регульованими кутом та колією.

Витримка глибини забезпечується кількома впровадженнями. Рама оснащена 6-ма опорними колесами, що встановлені на двох копіювальних напіврамах шириною по 6 м. Таким чином, машина може відмінно працювати в гірській місцевості. Висівні секції HD II закріплені на рамі через паралелограмну підвіску з пружинним механізмом, який збільшує притисне зусилля зі 129 (вага секції) до 229 кг. Робоча глибина витримується за рахунок опорних коліс (400*120 мм), оснащених «тандемною» підвіскою.

Optima TF Maxi керується через ISOBUS-термінал і може бути оснащена системами GEOcontrol® (на основі карт-завдань: посекційне вимкнення, диференційоване закладення посівного матеріалу) та GEOseed® (квадратно-гніздовий висів).

Optima TF Maxi потребує 30 л/хв. гідравлічного потоку та агрегатується із тракторами потужністю від 260 к.с.

 

Дмитро РАДІОНОВ, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

svidome

 25 листопада 2020
Зміни в нормативно грошової оцінки земель стосуються процедури проведення оцінки землі, але не зачіпають самого розміру оцінки.
Зміни в нормативно грошової оцінки земель стосуються процедури проведення оцінки землі, але не зачіпають самого розміру оцінки.
25 листопада 2020
 25 листопада 2020
Виробничі підрозділи компанії «ТАС Агро» завершили збір пізніх зернових культур. Станом на 24 листопада, урожай зібрано із 100% запланованих площ, з яких отримано більше ніж 360 тис. т сільгосппродукції.
Виробничі підрозділи компанії «ТАС Агро» завершили збір пізніх зернових культур. Станом на 24 листопада, урожай зібрано із 100% запланованих площ, з яких отримано більше ніж 360 тис. т сільгосппродукції.
25 листопада 2020
 25 листопада 2020
Ситуація щодо виконання форвардних контрактів на зерновому ринку складна і досі критична. Активізацію судових процесів за невиконання контрактів можна очікувати з середини грудня.
Ситуація щодо виконання форвардних контрактів на зерновому ринку складна і досі критична. Активізацію судових процесів за невиконання контрактів можна очікувати з середини грудня.
25 листопада 2020
 25 листопада 2020
Сівба просапних з PRECISION PLANTING дозволяє отримати додаткову тонну врожаю з гектара.
Сівба просапних з PRECISION PLANTING дозволяє отримати додаткову тонну врожаю з гектара.
25 листопада 2020
 25 листопада 2020
Озимі зернові культури на більшості посівних площ в Україні припинили вегетацію в хорошому і задовільному стані.
Озимі зернові культури на більшості посівних площ в Україні припинили вегетацію в хорошому і задовільному стані.
25 листопада 2020
 25 листопада 2020
Українські аграрії з початку нового маркетингового року (МР, липень 2020 – червень 2021), станом на 23 листопада, експортували 66,6 тисячі тонн борошна, що у 2,2 рази менше, ніж на цю ж дату роком раніше.
Українські аграрії з початку нового маркетингового року (МР, липень 2020 – червень 2021), станом на 23 листопада, експортували 66,6 тисячі тонн борошна, що у 2,2 рази менше, ніж на цю ж дату роком раніше.
25 листопада 2020

Please publish modules in offcanvas position.