Культивація для картоплі

Культивація для картоплі

/ Механізація АПК / Четвер, 14 травня 2020 11:47

Своєчасно і якісно проведений догляд за картоплею підвищує урожайність бульб не менш як на 20%. З цією метою формують гребені, використовуючи фрезерні культиватори з активним приводом робочих органів.

Догляд за картоплею сфокусований на боротьбі з бур’янами, хворобами і шкідниками та створенні оптимальних ґрунтових умов для формування врожаю бульб. Бур’яни знищують за допомогою механічних обробітків міжрядь або хімічним способом із використанням гербіцидів. За умови застосування хімічного методу потрібно виконувати не менше одного обробітку міжрядь для формування великооб’ємних гребенів і загортання ґрунтових гербіцидів.

Догляд за посівами картоплі складається із таких технологічних операцій, як розпушування міжрядь агрегатами з активними (мають привід від ВВП, гідросистеми, пневмосистеми чи електрообладнання трактора) або пасивними робочими органами, знищення бур’янів, формування гребенів певної форми і дрібногрудкуватої структури ґрунту в них.

За механічного способу боротьби з бур’янами перший міжрядний обробіток розпочинають через 6–10 днів після садіння. Залежно від погодних умов і стану ґрунту виконують від двох до трьох міжрядних обробітків до появи сходів, а залежно від забур’яненості посадок та ущільнення ґрунту застосовують від одного до трьох міжрядних обробітків, підгортань ґрунту після появи сходів картоплі. У регіонах із надмірним зволоженням за допомогою підгортання картоплі можна регулювати водно-повітряний та температурний режими ґрунту. Після цього його поверхня залишає­ться гребенистою, краще обігрівається та випаровує більше вологи. Збільшення площі поверхні після підгортання сприяє усуненню надлишків вологи у ґрунті.

Для формування гребенів, за гребеневої посадки, а також для міжрядного обробітку використовуються фрезерні культиватори з активним приводом робочих органів та культиватори-гребенеутворювачі і культиватори-підгортачі з пасивними робочими органами. Останні вимагають менших витрат енергії на одиницю роботи та задовільно виконують технологічний процес формування гребенів і міжрядного обробітку картоплі на полях із легкими і середніми ґрунтами.

 

Культиватори для міжрядного обробітку

Конструкції культиваторів для міжрядного обробітку картоплі з пасивними робочими органами передбачають секційне компонування ґрунтообробних робочих органів. На ринку представлені культиватори-гребенеутворювачі та культиватори-підгортачі з двома конструкційними рішеннями кріплення робочих секцій до рами: перший тип — шарнірне кріплення за допомогою паралелограмного механізму, зазвичай секцій, які обладнані робочими органами з жорсткими стійками; другий — жорстке кріплення робочих органів із пружинними S- або С-подібними стійками. Нині на ринку пропонують різні типи культиваторів-гребенеутворювачів і культиваторів-підгортачів із пасивними робочими органами.

Універсальні просапні культиватори моделей КПУ виробництва СТВФ «Агрореммаш» та КМО підприємства ПП «Бартощук А. Г.» комплектуються підгортальним корпусом, стрілчастими або долотоподібними лапами та ножами для підрізання (бритвами) і можуть застосовуватися для обробітку міжрядь картоплі й інших коренеплодів. Аналогічні за конструкцією культиватори пропонують WIRAX, BOMET, Akpil. Для покращення розпушування ґрунту в міжряддях та знищення бур’янів культиватори польського виробництва додатково комплектуються робочими органами типу «їжачок» або профільними гребінками.

11 402 96 1

BOMET та Remprodex виготовляють підгортачі з додатковим профілюючим знаряддям моделей U865 і UFO 97. Підгортання із їх застосуванням може відбуватися тільки до моменту сходів картоплі, оскільки пізніше такий обробіток може викликати пошкодження рослин. На першій балці рами підгортача прикріплено пружинні стійки з долотоподібні зубами, що розпушують ґрунт між рядами картоплі. На другій встановлено стійки зі стрілчастими лапами і корпусами підгортача картоплі. У задній частині на приєднувальній рамці закріплена профілювальна гребенеутворювальна плита.

 

Окремі моделі культиваторів

На рамі культиватора GH 4500 Grimme встановлено сім секцій робочих ґрунтообробних органів: п’ять основних і дві бічних. Основна секція складається із середньої і двох бокових розпушувальних долотоподібних лап поворотного типу та підгортальної. Робочі органи секції змонтовані на кронштейні, який прикріплений до передньої і задньої балок рами. Кожна лапа і підгортач обладнані механізмами регулювання глибини обробітку. Розпушувальні лапи і підгортач кріпляться до пружинних S-подібних стійок. Культиватор оснащений гребенеутворювальною плитою з механізмом регулювання натиску на неї. У комплект поставки культиваторів цього типу входять підпружиненні підгортачі, які встановлюють замість гребенеутворювальної плити під час післясходових обробітків міжрядь.

CHECCHI MAGLI та SFOGGIA пропонують культиватори для обробітку картоплі, на яких встановлені секції, які мають три стрілчасті культиваторні лапи на вібростійках і дисковий підгортач. На деяких моделях культиваторів для обробітку картоплі є лемішні підгортачі. Окремі культиватори THEMA SFOGGIA обладнані системами ручного або автоматичного керування машиною. Система автоматичного рульового керування направляє машину точно за траєкторією руху трактора навіть на поворотах, що дозволяє здійснювати обробіток на високих швидкостях без пошкодження рослин картоплі.

CHECCHI MAGLI комплектує культиватор-підгортач моделі VR76 EXPORT туковисівними апаратами, що дозволяє за один прохід полем проводити обробіток ґрунту, знищення бур’янів та прикореневе підживлення картоплі.

Подібний за конструкцією і призначенням агрегат для міжрядного обробітку картоплі моделі ОК 4 пропонує Tehnos. Культиватор ОК 4 може бути оснащений також пристроєм ручного підрулювання.

11 402 96 2

Solan виготовляє культиватори для багатофункціонального догляду за сільськогосподарськими культурами. Вони можуть бути використані для механічних прополок, розпушування міжрядь та підгортання таких рослин, як картопля, помідори, кукурудза, буряк, квасоля, салат, полуниця, соняшник, тютюн тощо. Культиватор складається із незалежних секцій, встановлених на поперечині рами. Відстань між ними безступінчасто регулюють у діапазоні від 20 до 90 см, а за потреби і до 300 см.

Під час виконання технологічного процесу культиватор керується працівником, робоче місце якого знаходиться у задній частині машини. Використання рульового керування дозволяє управляти та створювати оптимальну траєкторію руху агрегата, незалежно від положення трактора. Це дозволяє проводити обробіток із високою точністю, тим самим усуваючи ризик пошкодження культурних рослин.

Культиватор оснащується туковисівною системою, що дозволяє одночасно з прополкою здійснювати підживлення культур сипкими або гранульованими добривами.

Компанією Hatzenbichler розроблена роликово-зірочкова просапна машина моделі SKRK, робота якої базується на ефекті виривання бур’янів. На думку фахівців, ефект виривання значно ефективніше завдає більшої шкоди бур’янам та ускладнює їх відростання. На роликово-зірочкових просапних культиваторах встановлені робочі органи — зубові головки з розпушувальними зірочками. При чому для досягнення максимального ефекту установка зірочок виконана під кутом до напрямку руху знаряддя. Регулювання кута атаки здійснюється як у горизонтальному, так і у вертикальному положенні, що актуально під час вирощування картоплі. З метою підвищення надійності робочих органів розпушувальні зірочки встановлюються на двох конічних роликопідшипниках. Для знищення бур’янів у захисних зонах рядка культиватори моделі SKRK комплектуються зубовими прополювальними борінками або прополювальними пальчиковими дисками.

 

Фрезерні культиватори міжрядного обробітку картоплі

Фрезерні культиватори-гребенеутворювачі — це навісні машини, які складаються із наступних складальних одиниць: рами, фрезерного барабана, гребенеутворювача, опорних коліс, центрального та бортового редукторів, механізму регулювання глибини обробітку, механізму регулювання натиску плити гребенеутворювача на ґрунт, трансмісійного вала. Фрезерний барабан складається із трубчастого вала, до якого прикріплені маточини з накладки й упори для ножів. Набори маточин встановлюються на валу з кроком 70, 75 або 90 см і певною відстанню між суміжними маточинами сусідніх наборів. До них за допомогою болтів та гайок кріпляться ножі. Від провертання останні утримуються упорами. Гребенеутворювач складається із чотирьох-шести секцій, встановлених на валу з кроком 75 см. Загальне регулювання його по висоті виконується за допомогою гвинта механізму регулювання натиску на плиту гребенеутворювача.

Механізм регулювання глибини обробітку за рахунок зміни положення опорних коліс відносно рами дозволяють змінювати та забезпечувати постійну величину заглиблення у ґрунт ножів фрезерного барабана і копіювати рельєф. Трансмісійний вал передає крутний момент від центрального редуктора на бортовий із наступною передачею на фрезерний барабан.

Фрезерні культиватори-гребенеутворювачі зазвичай аналогічні за конструкцією і відрізняються лише шириною захвату, кількістю робочих органів та споживаною потужністю, а також конструкцією гребенеутворювачів. Для формування гребенів, за гребеневої посадки, а також для досходового міжрядного обробітку використовуються фрезерні культиватори-гребенеутворювачі моделей GF 75–4 Grimme, RSF 2000 Netagco, 4 FК 310 Bаselier тощо. Фрезерні культиватори-гребенеутворювачі можуть обладнуватися котками, які ущільнюють гребені збоків та зверху.

 

Василь ДУМИЧзавідувач лабораторії
Львівська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

svidome

 17 серпня 2022
Через ціни на комерційний газ цьогоріч ще 10 цукрових заводів працювати не будуть, тобто запуститься лише 22 заводи по всій Україні.
Через ціни на комерційний газ цьогоріч ще 10 цукрових заводів працювати не будуть, тобто запуститься лише 22 заводи по всій Україні.
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
У серпневому балансі по олійним культурам на 2022/23 МР експерти USDA різко підвищили прогноз світового виробництва ріпаку, насамперед завдяки збільшенню врожаю в Канаді у порівнянні з минулим роком на 60%, що на 15% перевищить середньорічний показник, а також нарощуванню виробництва в країнах ЄС, Україні та Австралії внаслідок високих світових цін.
У серпневому балансі по олійним культурам на 2022/23 МР експерти USDA різко підвищили прогноз світового виробництва ріпаку, насамперед завдяки збільшенню врожаю в Канаді у порівнянні з минулим роком на 60%, що на 15% перевищить середньорічний показник, а також нарощуванню виробництва в країнах ЄС, Україні та Австралії внаслідок високих світових ...
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
Українське агропідприємство «Бонелет» планує восени висадити в Одеському районі 11,4 га яблунево-грушевого саду. Закладка саду пройде завдяки гранту урядової програми «еРобота» зі створення або розвитку садівництва, виноградарства та виробництва ягід.
Українське агропідприємство «Бонелет» планує восени висадити в Одеському районі 11,4 га яблунево-грушевого саду. Закладка саду пройде завдяки гранту урядової програми «еРобота» зі створення або розвитку садівництва, виноградарства та виробництва ягід.
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
Мрієте зібрати врожай швидко, якісно та найголовніше – з мінімальними втратами? Нова лінійка комбайнів Axial-Flow 250, бренду CASE IH, безпосередньо американського виробництва, дозволяє отримати надвисоку продуктивність та забезпечити якісний обмолот будь-якої культури.
Мрієте зібрати врожай швидко, якісно та найголовніше – з мінімальними втратами? Нова лінійка комбайнів Axial-Flow 250, бренду CASE IH, безпосередньо американського виробництва, дозволяє отримати надвисоку продуктивність та забезпечити якісний обмолот будь-якої культури.
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
Кабінет Міністрів України затвердив порядок використання коштів, які спрямовуються на підтримку сільськогосподарських виробників.
Кабінет Міністрів України затвердив порядок використання коштів, які спрямовуються на підтримку сільськогосподарських виробників.
17 серпня 2022
 17 серпня 2022
Універсальний дискатор SWIFTERDISC від BEDNAR забезпечує високу якість обробітку, адаптованість до екстремальних умов роботи та низькі експлуатаційні витрати. Це дозволяє досягнути бажаного результату, заощадивши кошти.
Універсальний дискатор SWIFTERDISC від BEDNAR забезпечує високу якість обробітку, адаптованість до екстремальних умов роботи та низькі експлуатаційні витрати. Це дозволяє досягнути бажаного результату, заощадивши кошти.
17 серпня 2022

Please publish modules in offcanvas position.