Як правильно обрати трактор для роботи у садівництві та виноградарстві

Як правильно обрати трактор для роботи у садівництві та виноградарстві

/ Механізація АПК / Середа, 15 липня 2020 14:35

Попри те, що у садівництві досі широко застосовується ручна праця, галузь впевнено рухається до максимальної механізації. Підраховано, що понад 80% технологічних операцій у садах та виноградниках можна виконувати за допомогою техніки. Для цього необхідно обрати ефективний енергозасіб — трактор і використовувати машину з максимально можливою кількістю агрегатів.

Роботи з догляду за міжряддями (розпушування, обробіток ґрунту, мульчування), обприскування, догляд за лозою і гілками, проріджування квітів, збирання врожаю — все це можна виконувати з допомогою різноманітної навісної техніки.

Основна особливість тракторів для садівництва і виноградарства — це нестандартні розміри. Конструкція таких машин характеризується короткою базою, мінімальною шириною, колією і висотою. Відповідно, вони мають колеса невеликого розміру і компактну кабіну. Якщо у садівництві ширина міжрядь у середньому становить 3 м, то у виноградарстві цей показник може бути меншим ніж 1,5 м. Тому в цій галузі застосовують трактори завширшки трохи більше ніж 1 м.

Габарити тракторів загального призначення не підходять, хоча і досі багато аграріїв із різним успіхом використовують малопотужні польові машини в садах. Натомість компактні розміри садових тракторів дають змогу не збивати урожай з бічних гілок і не псувати плоди, що є особливо важливим за вирощування столових сортів фруктів і ягід. Неабияке значення має і висота трактора, щоб він міг вільно проходити під гілками. Обмеження за цим показником можуть сягати 2 м.

Мінімальні габарити трактора накладають відповідні обмеження і на його компонування. Наприклад, трансмісійний тунель може бути висунутий в простір кабіни. В такому разі він проходить по підлозі, між ногами водія, що, звісно, ускладнює роботу оператора, однак дає змогу оптимально пристосувати машину для специфічних умов роботи.

Машина повинна вільно проходити між двома рядами дерев, кущів чи лози й при цьому не ущільнювати прикореневий шар ґрунту, оскільки ягідні культури є дуже чутливими до цього чинника. Тому не менш важливим критерієм вибору моделі є вага машини. Річ у тім, що за сезон трактор робить приблизно декілька десятків проходів по саду з різноманітними агрегатами для розпушення ґрунту, або косіння трави, або внесення гербіцидів чи обприскування і збирання врожаю.

За такої високої інтенсивності проходів техніки у виноградниках і садах доволі швидко утворюється серйозне ущільнення ґрунту — майже до 100 см вглиб. Відповідно, виникають проблеми з водопроникністю ґрунту, а рослини стають вразливішими до посушливих умов вегетації. З огляду на це рекомендується встановлювати на трактор шини з якомога більшою шириною протектора. Слід звернути увагу, що далеко не всі моделі в базовому оснащенні мають таку опцію, тому це питання потрібно узгодити з продавцем заздалегідь.

Знизити тиск на ґрунт можна, обравши трактор на гусеничному ходу. До того ж це дасть змогу запобігти перекиданню машини в разі, якщо сад чи ягідник розташовано на критих схилах. Окрім цього, у гусеничних тракторів набагато краща прохідність, а їх тягове зусилля і зчіпні характеристики є набагато вищими, аніж у колісних моделей.

До речі, на ринку представлені моделі, які поєднують гусениці на задньому мосту і колеса на передньому. Таке компонування дає змогу не лише зробити трактор більш стійким на схилах, але й домогтися рівномірного навантаження на ґрунт, розподіливши його на передній і задній мости по 50%.

Обмежений простір для маневру висуває специфічні вимоги до техніки. Зокрема, трактор повинен мати мінімальний радіус розвороту, що до того ж забезпечує нижчу витрату пального. Це завдання вирішується шляхом збільшення кута повороту коліс, відключення гальмівного контуру, встановлення спеціальних опційних систем тощо.

Не виключено, що залежно від специфіки умов роботи знадобляться моделі, оснащені реверсивним постом керування. У такому разі крісло водія складається разом із кермом і на 180 градусів розгортається назад. Тобто трактор може їхати задом наперед, зберігаючи усі заводські характеристики роботи.

Доволі поширеною помилкою є прагнення обрати для саду чи винограднику трактор із відносно невисокою потужністю для того, щоб успішно виконувати широкий спектр робіт із причіпними та навісними знаряддями. На практиці це істотно гальмуватиме виконання робочих операцій, включно до неможливості здійснювати окремі із них.

11 426 72

Так само неприпустимими є розрахунки вибору моделі, в яких береться винятково паспортна потужність двигуна. Натомість для ефективної роботи причіпного обладнання передусім важлива потужність на ВВП трактора і продуктивність гідравліки, тобто мастильного насоса. Тому під час вибору садового трактора слід орієнтуватися на потужність гідравлічного насоса не менш, аніж 60 л/хв, з обов’язковою наявністю системи додаткового охолодження мастила. Адже машина, яка працює з максимальним навантаженням в теплу пору року, особливо ж у південних регіонах, без ефективної системи охолодження може просто перегріватися.

Більшість робочих операцій в садах і виноградниках переважно здійснюють агрегати, розраховані на стабільний і потужний потік гідравліки. І якщо планується використовувати водночас декілька знарядь чи агрегатів, які вимагають великого потоку мастила, то необхідно із заводу замовляти машини зі збільшеною продуктивністю гідравлічного насоса.

З цього випливає ще одна важлива особливість конструкції садового трактора, на яку потрібно звернути увагу: наявність великої кількості гідравлічних виходів у передній, задній і бічній частинах машини.

Потрібно пам’ятати, що чимало видів садових знарядь навішуються в передній частині трактора, тому вже на етапі замовлення варто узгодити це питання, оскільки деякі виробники пропонують передню навісу не в базовій комплектації, а як опцію.

Так само у садівництві та виноградарстві використовується широкий перелік знарядь, які приводяться в рух валом відбору потужності машини, передусім це обприскувачі. Відповідно, для стабільної роботи тракторів необхідно обов’язково звертати увагу на характеристики ВВП. Вельми бажаним є замовлення машини, оснащеної також переднім ВВП і триточковою навіскою.

Передній баласт є незамінним під час роботи на крутих схилах, особливо ж по вологому ґрунту. Його відсутність послаблює тяговий опір під час роботи з причіпним знаряддям та призводить до закидання переднього моста. Цей технічний момент також краще з’ясувати ще на етапі замовлення машини.

Конструкція садових тракторів передбачає підвищені вимоги до трансмісії. Річ у тім, що під час збирання врожаю у фруктових садах потрібно забезпечити рух на дуже низькій швидкості — до 0,2–0,3 км/год. Така потреба виникає в тому разі, якщо виконується водночас збирання врожаю та навантаження його в причіп. Трактор при цьому рухається по міжряддю, підвищуючи продуктивність роботи. Звичайна трансмісія не дає змогу постійно витримувати таку низьку швидкість, відповідно, слід оснастити машину ходозменшувачем, або ж обрати модель із безступеневою трансмісією. Останній варіант до того ж забезпечить відсутність ривків за переміщення трактора і стабільний рух вниз по схилу.

Вибираючи садовий трактор, слід дотримуватися чітких вимог до безпеки та комфорту оператора. Основна серед них — цілковита герметичність кабіни. Адже впродовж сезону може провадитися понад два десятки проходів обприскувача. З метою оптимізації процесу трактори незрідка рухаються назустріч один одному по сусідніх міжряддях, періодично обдаючи один одного хмарою робочого розчину.

Загалом під час вибору трактора для садів, ягідників та виноградників рекомендовано звертати посилену увагу на комфорт в кабіні, зокрема, на наявність підресореного сидіння, ергономіку кабіни тощо. Адже оператору необхідно впродовж багатьох годин поспіль виконувати дуже тонкі, точні операції, і цю роботу краще виконувати не втомленим. Тим більш, що звужені габарити машини додатково впливатимуть на комфорт роботи людини і зручність виконання робочих операцій.

 

Ігор КОВАЛЕНКО, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

svidome

 19 січня 2022
Уряд відклав питання включення пшеничного хліба до переліку товарів, які мають соціальну значущість, та щодо яких встановлюється гранична торговельна націнка у 10%.
Уряд відклав питання включення пшеничного хліба до переліку товарів, які мають соціальну значущість, та щодо яких встановлюється гранична торговельна націнка у 10%.
19 січня 2022
 19 січня 2022
Сьогодні, 19 січня, Кабінет Міністрів України схвалив концепцію загальнодержавної цільової програми використання та охорони земель.
Сьогодні, 19 січня, Кабінет Міністрів України схвалив концепцію загальнодержавної цільової програми використання та охорони земель.
19 січня 2022
 19 січня 2022
Агрохолдинг KSG Agro у 2021 році експортував 324 тонни пшеничного борошна до Лівії та 26 тонн бутильованої соняшникової рафінованої олії у ДР Конго. Постачання здійснювалися на умовах CIF Incoterms.
Агрохолдинг KSG Agro у 2021 році експортував 324 тонни пшеничного борошна до Лівії та 26 тонн бутильованої соняшникової рафінованої олії у ДР Конго. Постачання здійснювалися на умовах CIF Incoterms.
19 січня 2022
 19 січня 2022
Фонд державного майна України очікує на ухвалення Верховною Радою змін до законодавства, які дозволять ліквідувати фракційну оцінку (окреме оцінювання земельної ділянки та нерухомості на ній) і впровадити світові стандарти ведення оціночної діяльності.
Фонд державного майна України очікує на ухвалення Верховною Радою змін до законодавства, які дозволять ліквідувати фракційну оцінку (окреме оцінювання земельної ділянки та нерухомості на ній) і впровадити світові стандарти ведення оціночної діяльності.
19 січня 2022
 19 січня 2022
В Україні значна частина бізнесу (68%) протягом наступних дванадцяти місяців очікує зростання цін на продукти і послуги власного виробництва.
В Україні значна частина бізнесу (68%) протягом наступних дванадцяти місяців очікує зростання цін на продукти і послуги власного виробництва.
19 січня 2022
 19 січня 2022
Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) стурбована ситуацією, що склалася в Україні у зв'язку зі скасуванням з 1 січня 2022 року нормативних документів – стандартів групи ДСТУ у сфері зерна і зернопродуктів.
Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) стурбована ситуацією, що склалася в Україні у зв'язку зі скасуванням з 1 січня 2022 року нормативних документів – стандартів групи ДСТУ у сфері зерна і зернопродуктів.
19 січня 2022
До відкриття ринку землі лишилося ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.