Ефективні технології механізованого збирання врожаю у садівництві

Ефективні технології механізованого збирання врожаю у садівництві

/ Механізація АПК / П'ятниця, 15 січня 2021 11:35

Традиційно збирання продукції у садівництві залишається одним із найбільш трудомістких технологічних процесів, що потребує значного обсягу ручної праці та додаткових фінансових витрат для залучення сезонних працівників. Нові технології механізації дають змогу оптимізувати цей процес та зекономити фермеру час та кошти.

Існує загальновідоме правило для всіх, хто займається вирощуванням продукції в садівництві, — плоди та ягоди будуть довго зберігатись, якщо їх вчасно зірвати з мінімальними пошкодженнями та закласти в спеціальне сховище. Однак для цього необхідно точно знати міру стиглості. Наприклад, щоб визначити міру стиглості яблук та їх готовність до збору, спеціально проводять відбір на йодокрохмальні проби та перевіряють уміст цукрів, а також здійснюють додатково тест на щільність. І лише після цього можна з упевненістю приступати до збирання врожаю плодів.

Якісне збирання плодів є запорукою високої споживчої товарної цінності, яка впливає не лише на стан зберігання і транспортування від виробника до споживача, але й на кінцеву ціну реалізації та отримуваний дохід. Як правило, ручна праця забезпечує дбайливе та неушкоджене збирання плодів, однак, при цьому зростають витрати часу та подовжується його строк, що не завжди є технологічно доцільним і економічно вигідним. Для механізації цього досить трудомісткого технологічного процесу застосовують спеціальні технічні засоби збирання плодів, які є як вітчизняного, так і закордонного виробництва.

За статистичними даними, загалом у всіх сільськогосподарських підприємствах України, які займалися садівництвом, станом на початок 2020 року налічувалося лише 94 одиниць машин для збирання плодів, ягід, винограду.

 

На механізації робіт у садівництві не варто економити

Зазвичай, найбільш трудомісткими операціями під час вирощування плодів і ягід є саме збирання, а також сортування і навантаження їх у транспортні засоби. При цьому сортування і навантаження — найбільш відповідальний технологічний процес, що досить складно механізувати через особливості плодово-ягідної продукції, яка через це може втратити товарний вигляд.

Досить суттєві витрати праці можуть бути під час збирання врожаю плодів і ягід, які неодночасно дозрівають. Тому для підвищення продуктивності праці на багаторазовому вибірковому збиранні плодів і ягід, поліпшення якості продукції, а також зниження її собівартості виробництва й полегшення умов праці на збиранні застосовують спеціальні причіпні платформи і широкозахватні конвеєри, а також окремі машини для збирання.

19 434 79

 

Як збирають врожай у садівництві

У багатьох господарствах плоди і ягоди збирають ще вручну, тоді як в окремих — за допомогою садового інвентарю та з використанням спеціальних машин. Водночас для зниження рівня травмування плодів, зокрема під час збирання насамперед яблук, груш та персиків, рекомендують використовувати плодозбиральну платформу або спеціальні машини, призначені для цього.

Нині є збиральні машини, які працюють за принципом вібрації. Вони струшують плоди і ягоди на підставлений брезент або інші вловлювачі. Зібрані плоди та ягоди, як правило, сортують на два товарні (перший і другий) види, а також окремо розділяють за якістю продукції — на пошкоджені, уражені хворобами тощо. Потім на спеціальній калібрувальній машині здійснюється їх подальше сортування за розміром (великі, середні, дрібні). Після цього зібрані механізованим способом ягоди надходять на сепаратор збиральної машини, де їх очищають від листя та інших домішок.

За даними досліджень і аналізу сучасного рівня розвитку техніки, в аграрному виробництві застосовують чотири різні технології збирання плодів та ягід, що включають двофазну схему із роздільним способом збирання, пряме механізоване збирання, роботизоване збирання і напівмеханізоване або чисто ручне (рис. 1).

 

19 434 80 1

Рис. 1. Загальна схема організації процесу збирання в садівництві

 

Інноваційні технічні рішення для садівництва

Машини для збирання плодів та ягід бувають навісними і самохідними, складаються з пристроїв для коливання дерев (вібратор) та вловлювачів плодів пасивного або активного типів.

Особливістю технічних засобів для збирання винограду є використання спеціальних виноградозбиральних комбайнів. Вони призначені для збирання винограду технічних сортів із вертикальних шпалер шляхом їх струшування та очищення від рослинних домішок.

Під час збирання смородини та аґрусу використовують окремі спеціальні ягодозбиральні машини, принцип роботи яких пов’язаний із вібраційною дією вібратора і вловлювання ягід вловлювачем.

Якщо аналізувати сучасний ринок техніки для збирання в садівництві, то можна привести найбільш поширені нині технічні засоби. Для напівмеханізованого збирання добре себе зарекомендували самохідна платформа PS-5 (рис. 2).

 

19 434 80 2

Рис. 2. Самохідна платформа PS-5

 

Це обладнання пристосоване для роботи у складних умовах місцевості, коли пересування відбувається нерівною поверхнею, такою як глибока колія, в’язким вологим ґрунтом тощо. Також його застосування значною мірою допомагає полегшити виконання роботи на висоті. Середня ціна на обладнання такого типу на ринку орієнтовно становить від 54 тис. євро.

Основні технічні особливості використання платформи PS-5:

  • два плавно регульованих підвищення, що дають змогу одночасно працювати на двох різних рівнях;
  • спрощений транспорт піддону для ящиків замість використання причепу;
  • головна панель оператора, що дає змогу спостерігати за всіма параметрами її роботи.

 

Досить цікавою є самохідна платформа Zip 30 фірми Blosi (Італія), що призначена для проведення різноманітних робіт у садах інтенсивного типу. На ній можна регулювати висоту та змінювати ширину робочої платформи за допомогою гідравліки (рис. 3).

 

19 434 80 3

Рис. 3. Самохідна платформа Zip 30 фірми Blosi (Італія)

 

Вітчизняна компанія ТДВ «Брацлав» пропонує досить перспективне технічне рішення для садівництва — платформу підйомну вантажністю 3 т, де можуть одночасно перебувати 6 працівників (рис. 4).

 

19 434 81 1

Рис. 4. Платформа підйомна причіпна для садівництва виробництва ТДВ «Брацлав» (Україна)

 

У світі добре себе зарекомендували самохідні комбайни Frumaco (Італія), які дають змогу збирати в садівництві врожай із мінімальними втратами та без суттєвих пошкоджень. А це дуже важливо під час збуту продукції садівництва (рис. 5).

 

19 434 81 2

Рис. 5. Самохідні комбайни Frumaco (Італія)

 

Інноваційні машини для збирання врожаю фруктів типу Frumaco за якістю, продуктивністю і зручністю у використанні являють собою найсучаснішу і досить ефективну систему у цій галузі агробізнесу. По суті, для оптимізації збирання фруктів машини Frumaco дають змогу виконувати різноманітні види робіт в садівництві, економлячи час та витрати інших ресурсів. Загалом обладнання Frumaco має комплексне призначення та експлуатується впродовж всього року: для збирання врожаю, зеленого та зимового підрізування, ручного проріджування, установлення й обслуговування протиградових сіток, а також для всіх операцій, для виконання котрих потрібне рухоме і надійне обладнання. Залежно від певних потреб кожного господарства машини можуть бути додатково обладнані відповідним комплектом аксесуарів.

Слід зазначити, що машини обладнані спеціальним дизельним двигуном TIER4 з порівняно низьким рівнем виділення СО2 та досить невисоким рівнем витрат палива. А це важливий аспект у садівництві.

Загалом останніми роками на ринку з’являються нові інноваційні рішення для садівництва, зокрема роботизовані самохідні платформи. Саме за ними майбутнє садівництва. Наприклад, перший у світі робот-збирач малини пройшов випробування у Великій Британії 2019 року. За даними Fieldwork Robotics, кожен такий робот може щоденно збирати понад 25 тис. ягід малини. Інший приклад — робот для збирання яблук, який створила компанія Abundant Robotics.

Водночас на світовому ринку уже з’явилися перші комерційні роботозбиральні комбайни для м’якого збирання полуниці від компанії Agrobot (рис. 6). Завдяки адаптивній мобільній платформі роботизовані маніпулятори спільно збирають лише ті плоди, які відповідають прий­нятим стандартам якості.

19 434 81 3

Рис. 6. Роботозбиральний комбайн для м’якого збирання полуниці.

Джерело https://www.agrobot.com/

 

За нашими експертними оцінками, в аграрне виробництво зазначені технології зможуть бути впроваджені лише після переходу більшості країн світу на стандарт зв’язку 5G та розвитку Internet технологій.

 

Олег ГАЙДЕНКО, вчений секретар, завідувач відділу маркетингу
та наукового забезпечення трансферу інновацій ІСГС НААН,
канд. техн. наук, с. н. с., дорадник із питань механізації сільського
господарства та економіки сільськогосподарського виробництва
Юрій КЕРНАСЮК, старший науковий співробітник лабораторії
біоадаптивних технологій в АПВ ІСГС НААН, канд. екон. наук,
експерт-дорадник із питань аудиту, економіки та управління підприємством

svidome

 19 січня 2022
Уряд відклав питання включення пшеничного хліба до переліку товарів, які мають соціальну значущість, та щодо яких встановлюється гранична торговельна націнка у 10%.
Уряд відклав питання включення пшеничного хліба до переліку товарів, які мають соціальну значущість, та щодо яких встановлюється гранична торговельна націнка у 10%.
19 січня 2022
 19 січня 2022
Сьогодні, 19 січня, Кабінет Міністрів України схвалив концепцію загальнодержавної цільової програми використання та охорони земель.
Сьогодні, 19 січня, Кабінет Міністрів України схвалив концепцію загальнодержавної цільової програми використання та охорони земель.
19 січня 2022
 19 січня 2022
Агрохолдинг KSG Agro у 2021 році експортував 324 тонни пшеничного борошна до Лівії та 26 тонн бутильованої соняшникової рафінованої олії у ДР Конго. Постачання здійснювалися на умовах CIF Incoterms.
Агрохолдинг KSG Agro у 2021 році експортував 324 тонни пшеничного борошна до Лівії та 26 тонн бутильованої соняшникової рафінованої олії у ДР Конго. Постачання здійснювалися на умовах CIF Incoterms.
19 січня 2022
 19 січня 2022
Фонд державного майна України очікує на ухвалення Верховною Радою змін до законодавства, які дозволять ліквідувати фракційну оцінку (окреме оцінювання земельної ділянки та нерухомості на ній) і впровадити світові стандарти ведення оціночної діяльності.
Фонд державного майна України очікує на ухвалення Верховною Радою змін до законодавства, які дозволять ліквідувати фракційну оцінку (окреме оцінювання земельної ділянки та нерухомості на ній) і впровадити світові стандарти ведення оціночної діяльності.
19 січня 2022
 19 січня 2022
В Україні значна частина бізнесу (68%) протягом наступних дванадцяти місяців очікує зростання цін на продукти і послуги власного виробництва.
В Україні значна частина бізнесу (68%) протягом наступних дванадцяти місяців очікує зростання цін на продукти і послуги власного виробництва.
19 січня 2022
 19 січня 2022
Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) стурбована ситуацією, що склалася в Україні у зв'язку зі скасуванням з 1 січня 2022 року нормативних документів – стандартів групи ДСТУ у сфері зерна і зернопродуктів.
Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) стурбована ситуацією, що склалася в Україні у зв'язку зі скасуванням з 1 січня 2022 року нормативних документів – стандартів групи ДСТУ у сфері зерна і зернопродуктів.
19 січня 2022
До відкриття ринку землі лишилося ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.