Кормороздавачі-змішувачі

/ Механізація АПК / Вівторок, 31 серпня 2010 12:14

Максимальне зниження питомих витрат кормів і підвищення продуктивності забезпечуються насамперед на основі механізації кормоприготування збалансованих однорідних сумішей та їх нормованої видачі з урахуванням продуктивності тварин.

Традиційна технологія приготування і роздавання кормів на фермах ВРХ у нашій країні базувалась на застосуванні універсальних завантажувачів типу ПФ-0,5, тракторних причіпів, кормоцехів КОРК-15 і КЦК-5, роздавачів КТУ-10 і РММ-5.

 

Ця технологія зорієнтована на використання  багатокомпонентних сумішей, введення у раціон великої кількості соломи і розрахована на отримання  2,5-3 тис. л молока на рік. Згадана технологія енерго-, метало-, трудомістка і не забезпечує в умовах України середніх надоїв прибуткового молока і конкурентних на ринку продуктів переробки молока.

 

 

Аналіз систем приготування і роздавання кормів у зарубіжних країнах із розвинутим молочним скотарством свідчить, що там застосовуються малокомпонентні кормосуміші, а для їх приготування і роздавання -- переважно універсальні комбіновані машини, які забезпечують навантаження, подрібнення, дозування, змішування, транспортування і роздавання кормів (так звані фермські комбайни).

Їх широке застосування зумовлене як перевагами годівлі кормосумішей, так і досконалою конструкцією машин. В Україні такі машини ще не створені, але нині ведуться роботи з обгрунтування конструкційно-технологічної схеми та основних параметрів і розробки вихідних вимог на причіпний фермський комбайн.

Поряд із цим на ринку України з'явився широкий вибір подрібнювачів-змішувачів-роздавачів закордонного виробництва. Ця техніка представлена такими провідними фірмами, як: Kuhn (Франція), Trioliet (Нідерланди), ДеЛаваль (Швеція), Seko (Італія), Roto-mix (США) тощо. Така техніка за останні 5-6 років дедалі ширше впроваджується в господарствах України.

На сьогодні в Україні на фермах ВРХ працює понад 100 кормозмішувачів-роздавачів. Виконуючи функції «кормоцехів на колесах», ці машини відрізняються великими різновидами типів і моделей. Фермські комбайни виробляють причіпними і самохідними, з пристроями для самонавантаження та без них.

Їх змішуючі робочі органи можуть бути горизонтальними і вертикальними, завантажувальні -- фрезерними або грейферними. Місткість різних моделей кормозмішувачів-роздавачів становить від 5 до 45 м3, потужність -- від 48 до 275 к.с. Кожний тип цих машин при використанні в різних умовах має свої переваги і недоліки.

Але загалом, як свідчить досвід використання цієї техніки, порівняно з традиційною технологією дає змогу значно зменшити витрати праці і питому метало- та енергоємність однієї тонни приготованої і розданої на фермі кормосуміші.

Слід зазначити, що нормативні показники затрат часу на виконання основних технологічних операцій приготування і роздавання кормосуміші такими машинами відсутні. Це обумовлює певні складнощі при виборі тієї чи іншої техніки, доцільності її застосування та при плануванні використання трудових і матеріальних ресурсів на підприємстві.

Питанням визначення ефективності впровадження технології приготування і роздавання кормів на фермах ВРХ і технічного рівня кормороздавачів-змішувачів приділяється останнім часом значна увага. Для оцінки цієї техніки спеціалістами УкрНДІПВТ імені Л. Погорілого були проведені випробування 6 одиниць причіпних кормороздавачів-змішувачів різних закордонних фірм: Samuraj 3 Plus 500/135; Sam 5 450/90 та Sam 5 450/95 фірми Seko (Італія); Roto-mix 354-12 фірми Roto-Mix (США); горизонтальний кормозмішувач ДеЛаваль НМ 12 (Швеція) і Solomix 2 12 VL 3 фірми  Trioliet (Нідерланди).

За результатами досліджень фахівці дійшли висновку, що нова технологія приготування і роздавання кормів є енерго- і ресурсоощадною, дає змогу знизити металомісткість та енергоємність однієї тонни приготовленої і розданої кормосуміші відповідно у 1,9 та 1,6 разу, зменшити кількість енергозасобів і обслуговуючого персоналу втричі.

Кормороздавачі-змішувачі закордонних фірм забезпечують високу якість виконання технологічного процесу (рівномірність змішування становить 91,3-98,4%, а рівномірність роздавання корму перебуває на рівні 94,8-97,0%) і мають задовільну технічну і технологічну надійність.

За габаритними розмірами, найбільш адаптованими до стандартів, які тривалий час використовувалися при будівництві приміщень ферм в Україні, є кормозмішувачі-роздавачі фірми Seko (Італія) та ДеЛаваль (Швеція).

Щодо різних типів робочих органів для подрібнення та змішування корму, то деякі автори вважають, що спосіб вертикального змішування є найдосконалішим варіантом, якщо мати на увазі всі висунуті до них вимоги. Кормороздавачі-змішувачі вертикального типу надійніші в експлуатації та дають змогу отримати найбільш гомогенну кормову суміш.

З урахуванням здатності розривання тюків і зручності в керуванні вони мають значні переваги перед горизонтальними і лопатевими кормозмішувачами-роздавачами. Водночас деякі спеціалісти говорять про те, що горизонтальні змішуючи робочі органи інтенсивніше доподрібнюють волокнисті компоненти суміші, ніж вертикальні.

Тому фермські комбайни з вертикальними робочими органами слід використовувати в господарствах, де у сховища завантажують добре подрібнені корми, а з горизонтальними -- у роботі з недостатньо подрібненими кормами.

Лабораторією систем економічних нормативів на нову техніку НДІ «Украгропромпродуктивність» проводились дослідження з визначення нормативів часу при приготуванні і роздаванні кормосуміші горизонтальним кормозмішувачем ДеЛаваль НМ 12, що використовується на підприємстві ВАТ «Терезине» Білоцерківського району Київської області.

Горизонтальний кормозмішувач ДеЛаваль НМ 12-  напівпричіпний, складається з одноосної ходової частини, бункера об'ємом 12 м3, горизонтальних робочих органів, автономної гідравлічної станції, вагових датчиків, дисплея, на який виводиться інформація про кількість корму, навантаженого в бункер.

Система робочих органів працює від власної автономної станції, що приводиться в дію від ВВП трактора. У цьому випадку машина агрегатувалася з трактором МТЗ-82, а компоненти кормосуміші навантажувались в бункер самохідним навантажувачем «Борекс-3106». Усі компоненти кормосуміші (крім силосу) заздалегідь підвозились до силосної траншеї, де і відбувалося завантаження кормозмішувача.

В бункері компоненти подрібнювались та змішувались в однорідну гомогенну кормову масу. Така система змішування і подрібнення дає можливість ретельніше перемішувати кормосуміші і запобігати утворенню пробок під час змішування завдяки шнекам, які переміщують корм до задньої частини бункера, а в нижній -- одночасно змішує, подрібнює та переміщає масу в передню частину бункера.

Така система змішування і подрібнення дає змогу використовувати в раціоні довгостеблові грубі корми, заготовлені в пресованому вигляді (в цьому випадку -- сіно). Слід зазначити, що змішування компонентів кормосуміші відбувається під час переїзду кормозмішувача до тваринницького приміщення, завдяки чому скорочується загальний час на приготування і роздавання корму тваринам.

Дослідження проводились шляхом фотохронометражних спостережень протягом трьох робочих змін. При цьому вивчалися всі затрати робочого часу на завантаження, подрібнення, змішування і роздавання кормосуміші в хронологічній послідовності.

У таблиці представлені результати досліджень з основних показників виконання технологічного процесу приготування та роздавання кормосуміші горизонтальним кормозмішувачем ДеЛаваль НМ 12
 
Нормативи часу на приготування та роздавання кормосуміші горизонтальним кормозмішувачем ДеЛаваль НМ 12 (Швеція)
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Обычная таблица"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

Показник

 

Значення показника

 

Кількість обслуговуваного поголів'я ВРХ, гол.

 

210

 

Статево-вікова група

 

Нетелі

 

Спосіб утримання тварин

 

Боксовий, безприв'язний

 

Кількість приготовленого корму за 1 цикл, ц

 

43,77

 

Склад кормосуміші, % в т.ч.:

 

 

                              - концентрати

 

5,8

 

                              - сіно

 

6,8

 

                              - силос

 

58,3

 

                              - зелена маса

 

29,1

 

Рівномірність змішування, %

 

93,8

 

Рівномірність роздавання корму,%

 

96,2

 

Продуктивність за годину основного часу на приготування та роздавання кормосуміші, т

 

 

11,70

 

Норматив часу на приготування  кормосуміші (в т.ч. завантаження, подрібнення, змішування), хв./ц

 

 

0,40

 

Норматив часу на роздавання  кормосуміші, хв/ц

 

0,16

 

 

Дані таблиці свідчать про те, що нормативи часу на приготування 1 ц кормосуміші кормороздавачем-змішувачем (включаючи завантаження компонентів, подрібнення та змішування) становлять 0,40 хв., а на роздавання -- 0,16 хв.

Ці показники нижчі в порівнянні, наприклад, із нормативами часу на приготування 1 ц аналогічних кормосумішей устаткуванням кормоприготувального цеху КЦК-5-3 (0,69 хв.), та нормативами часу на роздавання 1 ц кормосуміші кормороздавачем-змішувачем РСП-10 та кормороздавачем КТУ-10А, що відповідно становлять 0,30 та 0,43 хв. Загальна продуктивність кормороздавача-змішувача знаходиться на рівні 11,70 т/год.

Кормороздавач-змішувач DeLaval-12 якісно виконує технологічний процес подрібнення, змішування та роздавання кормосуміші (рівномірність змішування і роздавання відповідно становить 93,8 та 96,2%).

Ця техніка відповідає всім вимогам, висунутим щодо змішувальних кормороздавачів, а саме:
- корм подрібнюється та змішується якісно і швидко, при цьому фізична структура компонентів кормосуміші не пошкоджується;
- ваговий пристрій забезпечує точне зважування і дозування компонентів кормосуміші, що дає змогу дотримуватись постійного складу раціону;
- забезпечується рівномірне роздавання кормосуміші по всьому фронту годівлі.

Всі ці чинники сприяють поліпшенню поїдання корму тваринами та засвоєнню ними поживних речовин. Порівняльні дослідження засвідчили, що застосування кормосумішей підвищує надої молока щонайменше на 15%, а приріст ваги великої рогатої худоби -- на  20-25%, також економить робочу силу і час.  

Габаритні розміри кормороздавача-змішувача дають змогу використовувати його в тваринницьких приміщеннях, побудованих як за сучасними проектами, так і  за застарілими проектно-технологічними рішеннями.

Згідно з ГСТУ46.012-2000 проведені дослідження та визначені показники економічної ефективності використання кормороздавача-змішувача DeLaval-12 для приготування і роздавання кормосуміші в порівнянні з використанням  стаціонарного кормоцеху  для приготування кормів КОРК-15Б та мобільним кормороздавачем  КТУ-10А. Результати досліджень наведені в таблиці.

Показники економічної ефективності використання горизонтального кормозмішувача ДеЛаваль НМ 12
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Обычная таблица"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

 

Показники

 

Значення показників

 

Технологічний  процес  I

 

Технологічний  процес  II

 

Операції та марки машин порівнювальних технологій, в тому числі:

 

-- завантаження компонентів кормосуміші

 

«Борекс-3106»

 

 

ПФ-0,8 «Євроборекс»

 

                     --- подрібнення та змішування компонентів

 

DeLaval-12

 

КОРК-15Б

 

                     -- роздавання кормосуміші

 

DeLaval-12

 

КТУ-10А

 

Кількість обслуговуючого персоналу

 

2

 

3

 

Кількість приготовленої і розданої кормосуміші, т

 

4,377

 

4,526

 

Затрати часу на приготування та роздавання кормосуміші, хв., в тому числі:

 

 

19,39

 

 

35,27

 

-- завантаження компонентів та приготування  

 

12,31

 

9,60

 

-- вивантаження в кормороздавач КТУ-10А

 

-

 

12,07

 

-- роздавання кормосуміші

 

7,08

 

13,60

 

Ціна кормороздавача-змішувача,   кормороздавача, грн.

 

271200

 

33000

 

Ціна кормоцеху, грн.

 

 

434000

 

Прямі експлуатаційні витрати, грн/100 гол.,

 

у тому числі:

34966,54

 

63913,72

 

-- заробітна плата з нарахуваннями

 

1332,25

 

3641,10

 

-- амортизаційні відрахування

 

12914,29

 

22238,10

 

-- відрахування на капремонт і ТО

 

9040,00

 

28909,52

 

-- вартість палива (електроенергії)

 

11680,00

 

9125,00

 

Річний економічний ефект (грн)

 

28947,18

 

 

 

Аналіз результатів досліджень свідчить, що за показниками економічної ефективності використання горизонтального кормозмішувача ДеЛаваль НМ 12 для приготування і роздавання кормосуміші він має переваги перед використанням для цих само цілей стаціонарного кормоцеху КОРК-15Б та мобільного кормороздавача КТУ-10А, а саме: прямі експлуатаційні витрати знижуються на 45,3%, при цьому річний економічний ефект становить 28947,18 грн.Затрати часу на приготування і роздавання однієї тонни кормосуміші також знижуються в 1,8 разу. 

Отже, проведені дослідження засвідчили, що на фермах ВРХ для приготування і роздавання кормів замість стаціонарних кормоцехів і простих роздавачів доцільно використовувати універсальні фермські комбайни.

Це дає значний економічний ефект та скорочення затрат часу на приготування і роздавання однієї тонни кормосуміші. При використанні горизонтального кормозмішувача ДеЛаваль НМ 12 - річний економічний ефект становить 28947,18 грн, а затрати часу скорочуються в 1,8 разу.

Галина Гнатюк, Український науково-дослідний інститут продуктивності агропромислового комплексу

svidome

 24 січня 2022
Аби мінімізувати ризики негативного впливу пестицидів на тваринний світ, у тому числі на бджіл, депутати внесли у Верховну Раду такі важливі як законопроєкти, як №4558, №4600, а також №5237.
Аби мінімізувати ризики негативного впливу пестицидів на тваринний світ, у тому числі на бджіл, депутати внесли у Верховну Раду такі важливі як законопроєкти, як №4558, №4600, а також №5237.
24 січня 2022
 24 січня 2022
Ціни на зерно в Україні зросли в 1,5 рази, відповідно подорожчало і борошно. Собівартість хлібобулочних виробів зросла на 20% за декілька місяців.
Ціни на зерно в Україні зросли в 1,5 рази, відповідно подорожчало і борошно. Собівартість хлібобулочних виробів зросла на 20% за декілька місяців.
24 січня 2022
 24 січня 2022
У Миколаївській області компанія LOZOVA MACHINERY спільно з Сумським НАУ, Миколаївським НАУ та Українським науково-дослідним інститутом прогнозування та випробування техніки та технологій ім. Леоніда Погорілого заміряли інтенсивність викидів вуглекислого газу з ґрунту на першому стерньовому обробітку, використовуючи різну ґрунтообробну техніку.
У Миколаївській області компанія LOZOVA MACHINERY спільно з Сумським НАУ, Миколаївським НАУ та Українським науково-дослідним інститутом прогнозування та випробування техніки та технологій ім. Леоніда Погорілого заміряли інтенсивність викидів вуглекислого газу з ґрунту на першому стерньовому обробітку, використовуючи різну ґрунтообробну ...
24 січня 2022
 24 січня 2022
Сьогодні потрібно терміново передивитися ставлення до українських виробників, адже в той час, коли у Європі встановлюється нульове ПДВ на продукти харчування, в Україні нічого подібного навіть не розглядалося.
Сьогодні потрібно терміново передивитися ставлення до українських виробників, адже в той час, коли у Європі встановлюється нульове ПДВ на продукти харчування, в Україні нічого подібного навіть не розглядалося.
24 січня 2022
 24 січня 2022
За рік вартість цибулі в Україні збільшилася майже у два рази – ціна в січні 2022 року на 72% вища за показники січня минулого року.
За рік вартість цибулі в Україні збільшилася майже у два рази – ціна в січні 2022 року на 72% вища за показники січня минулого року.
24 січня 2022
 24 січня 2022
Збільшення пропозицій вантажівок для перевезення зерна призвело до зниження вартості автоперевезень з 2-2,2 грн за км до 1,6-1,8 грн за км або $30-40 за т (з ПДВ). Як наслідок, скорочуються обсяги залізничних перевезень, тарифи на які знову виросли з 1 січня.
Збільшення пропозицій вантажівок для перевезення зерна призвело до зниження вартості автоперевезень з 2-2,2 грн за км до 1,6-1,8 грн за км або $30-40 за т (з ПДВ). Як наслідок, скорочуються обсяги залізничних перевезень, тарифи на які знову виросли з 1 січня.
24 січня 2022
До відкриття ринку землі лишилося ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.