Культиватори

/ Механізація АПК / Середа, 20 квітня 2011 16:24

Частина друга: «Імпортна версія»

Антон СМІРНОВ, «АС»
У минулому номері ми познайомилися ближче із вітчизняними виробниками культиваторів, проаналізували їх переваги та недоліки, конструктивні особливості і перспективні розробки. Що ж пропонують світові виробники ґрунтообробної техніки українським аграріям? Спробуємо розібратися, оглянувши деякі з представлених в Україні марок та моделей культиваторів.

Світові досягнення

Розпочнемо з Amazone, який малим та середнім підприємствам пропонує скористатися перевагами навісного мульчуючого культиватора Cenius з універсальним спектром застосування, який може використовуватися як для неглибокого обробітку стерні, так і для рихлення орного шару ґрунту. Завдяки різноманітним варіантам оснащення агрегат спроможний працювати практично у будь-яких місцевостях. Виробник позиціонує його як економічний засіб для обробітку ґрунту.
Для безплужного обробітку Amazoneпропонує багатофункціональний ґрунтообробний агрегат Centaur, що поєднує у собі культиватор та дискову борону, забезпечуючи рівний обробіток стерні, інтенсивне перемішування залишків культур та ґрунту на середній робочій глибині, а також глибоке рихлення. Залежно від варіантів виконання агрегат комплектується чотирирядним зміщеним розташуванням зубців та дворядною бороною або трирядним розташуванням зубців та рядом дисків для вирівнювання. Ширина захвату від 3 до 5 м, на замовлення -- до 6-7 м. Для швидкого переведення у транспортне положення моделі обладнані системою гідравлічного складання. Ротаційний культиватор KG має збільшені діаметри валів та загартовані зубці з агресивним кутом атаки, що дозволяє активно заглиблюватись у грунт та автоматично тримати необхідну робочу глибину. Великий простір між зубцями попереджує забивання соломою, яка без проблем проходить між ними, інтенсивно перемішуючись із ґрунтом. Варіанти комплектації включають агрегати з шириною захвату 3-4 м для тракторів потужністю до 220 к.с., до 4,5 м з новим потужним редуктором для тракторів потужністю до 300 к.с. та підсиленими зубцями, а також розділений на дві частини ротаційний культиватор із шириною обробітку до 6 м та транспортною шириною 3 м для тракторів потужністю до 300 к.с.
 
Не менш відомий у світі виробник техніки компанія Kuhn акцент робить на багатофункціональному культиваторі Cultimer, який призначається для роботи у верхньому орному шарі до 6-7 см, а також для глибокого рихлення до 30 см. Завдяки вигнутій формі стійки агрегат забезпечує необхідне перемішування ґрунту, вирівнювання за допомогою дисків та ущільнення катком. Стійки розташовані у кілька рядків та мають великий простір між собою. Міцна рама та подвійний пружинний захист забезпечує безпеку при максимальному навантаженні на носок лемеша у 350 кг. Ширина захвату коливається у межах від 3 до 8 м, кількість рядків -- 3-4, відстань між рядками -- 70 см, кількість лап -- 10-25, потужність трактора 150-400 к.с. Інша модель марки Kuhn -- культиватор Mixter за одне проходження здійснює культивацію, перемішування та прикочування стерні. Така працьовитість забезпечується комбінацією лап, які підлаштовуються по висоті дисків та катка, міцними підсиленими рамами та лапами з подовженим строком служби завдяки якості сталі та трьом положенням використання, безупинним гідрозапобіжником NSH (взаємодія з болтом на розрив, відсутній зносу та тертя, навантаження на наконечнику лемеша регулюється у межах 500-750 кг), гідроамортизатором та шарнірною рамою. Додаткове обладнання -- сівалка для висіву дрібного насіння при дискуванні. Ширина захвату культиватору становить від 3 до 6 м, кількість лап -- 7-13, потужність трактора 140-230 к.с. Обидві моделі легко переводяться у транспортне положення із загальною шириною 3 м.
 
Культиватор Tiger-mate II для передпосівного обробітку від Caseза одне проходження знищує бур’яни, закриває вологу, готує ложе для насіння, вирівнює та подрібнює верхній шар ґрунту. Конструкція рами мостового типу забезпечує високу міцність та подовжений термін служби завдяки використанню зварних швів, що накладаються один на одного. Ширина захвату становить 12,2-18,4 м, необхідна потужність трактору 260-550 к.с.
 
JohnDeere для українського ринку завозить модель 2210 з шириною захвату 10,8 та 18,4 м. Конструкція рами і розташування робочих органів на рамі вчетверо або більше рядів дозволяють культиватору дуже якісно і рівномірно обробляти і вирівнювати верхній шар ґрунту. Поперечна відстань між робочими органами становить 15,2 см, завдяки чому культиватор відмінно обробляє грунт навіть по стерні. При виборі культиваторних лап розміром 17,8 см забезпечується перекриття за всією шириною захвату.
Максимальна глибина обробітку становить 12,7 см, кількість лап 71-121, необхідна потужність трактора 260-480 к.с. Робоча швидкість -- 14 км/год. Дилер в Україні компанія Райз надає гарантію на культиватор 1 рік (а на деякі компоненти до трьох років), забезпечуючи сервісну підтримку та запчастинами через свої філії, розташовані в кожній області. Продаж здійснюють вже понад 6 років. За відгуками споживачів у процесі експлуатації машини відзначаються високою якість культивації та тривалим терміном експлуатації робочих органів. Як зазначають у Райзі -- це високопродуктивні та ефективні машини.
 
Lemken пропонує 4 моделі культиваторів. Універсальний агрегат «Смарагд», який спроможний замінити дискову борону, за одне проходження виконує всі функції, необхідні для обробітку ґрунту та передпосівної підготовки по стерні чи неораному полю, включаючи підрізання й обробіток пожнивних залишків, винесення бур’янів на поверхню, перемішування ґрунту з рослинними залишками, розпушування, вирівнювання, прикочування, ущільнення та підготовка насіннєвого ложе. Багатофункціональності «Смарагду» додає сівалка, яка за необхідності може навішуватися для здійснення посіву. Глибина обробітку агрегату становить 5-20 см, ширина захвату -- 2,6-12 м. Агрегат гідравлічно складається для транспортування. Робоча швидкість 12-15 км/год.
Для основного обробітку ґрунту на велику глибину Lemken рекомендує використовувати агрегат «Торит», який виконує розпушування, перемішування, кришення, подрібнення, вирівнювання та ущільнення, здійснюючи рихлення на глибину 10-30 см. До конструкційних особливостей варто віднести: загартовані зубці та стійки, відстань між рядами лап сягає 25 см, лапи з броньованими лемешами та долотами, диски, які самостійно налаштовуються при зміні робочої глибини, систему копіювання рельєфу ґрунту. Як опція можливе встановлення автоматичної системи захисту від перевантажень для кам’янистих ґрунтів. Ширина захвату «Торита» становить 3-6 м, оптимальна швидкість -- 7-8 км/год.
Для передпосівної підготовки ґрунту по оранці слугує агрегат «Систем-Компактор», який, на думку фахівців, дає змогу отримати збільшення урожаю на 15%. Подрібнює, вирівнює, розпушує, створює насіннєве ложе, зберігає вологу та прикочує. Може працювати у комплексі з сівалкою. Встановлені горизонтально поверхні стрілчасті лапи не зачіпають нижній вологонесучий шар, зберігаючи при цьому вологу під насіннєвим ложем та розпушуючи лише верхній шар на потрібну глибину. Два котки подрібнюють та кришать грунт, два бруси вирівнюють посівну площу, а кільчасто-шпоровий коток прикочує й ущільнює грунт, сортуючи грудки: великі -- на поверхню, дрібні -- вглиб.
Інша розробка Lemken для передпосівного обробітку грунту по оранці -- «Агрегат Систем Корунд» із шириною захвату 3-9 м, призначений для підготовки ґрунту як під ранні, так і пізні культури, позитивно зарекомендувавши себе в умовах підвищеної вологості.
 
Unia Group випускає одразу кілька за призначенням моделей культиваторів: глибокорозпушувачі серії KRET та KRET Flow зі глибиною обробітку 50 (максимальна 60) см та 35 (максимальна 45) см відповідно, призначені для зривання плужної підошви, відновлення структури ґрунту, сприяючи накопиченню вологи у продуктивному шарі.
Модель KRET Flow завдяки формі зуба під час роботи створює ефект крил -- підйомна сила піднімає грунт на 10-15 см та кришить його. Культиватори-плоскорізи серії KOS виконують одразу три операції: підрізання та перемішування ґрунту в горизонтальній площині двома рядами лап культиватора, перемішування у вертикальній площині та вирівнювання секцією дисків, додаткове вирівнювання та прикочування ґрунту котком. Модифікація KOS ECO має чотири ряди лап із глибиною обробітку 25 см та відстанню між лапами і рядами 900 мм -- для легкого проходження великих мас рослинних пожнивних решток.
Для передпосівного обробітку ґрунту Unia розробила навісний культиватор KOMBI, а для суцільного -- причіпну модель VIKING. Ці легкі машини виконують три нехитрі операції: вирівнювання, культивацію та прикочування, маючи долотоподібні лапи або у формі гусячої лапки. Наймасовішою моделлю у лінійці виробника є культиватор Європак ATLAS, призначений для передпосівного обробітку ґрунту, адаптований до важких ґрунтів та українських чорноземів. Розпушувачі слідів трактора запобігають ущільненню ґрунту колесами, передня вирівнююча планка та 12-струнний каток (діаметром 400 м) попередньо вирівнюють та подрібнюють грунт, секція культиватора зі стрілчатими лапами типу SX на паралелограмній навісці спеціально спроектована для проведення культивації на рівномірну задану глибину в умовах важких ґрунтів; середня вирівнююча планка призначена для вирівнювання ґрунту після культивації перед прикочуванням; задній подвійний кільчасто-шпоровий каток типу CROSSKILL -- для ущільнення обробленого ґрунту та остаточного формування насіннєвого ложа. Завдяки розміщенню дисків у шаховому порядку на двох валах досягнуто ефекту самоочищення навіть в умовах вологих чорноземів, що значно підвищує якість обробітку та продуктивність, задня гребінка -- для фінішного вирівнювання ґрунту, гідравлічна навіска для сівалки -- для агрегатування. До переваг перед конкурентами виробник відносить здатність ідеально підготувати насіннєве ложе на глибину від 0 до 13 см з точністю виставлення 0,5 см, високоякісні матеріали: зносостійкі робочі органи зі шведської сталі, міцні та довговічні рами з суцільнотягнутого товстостінного профілю фінського виробництва, надійна гідравліка від німецької фірми VEBER. Дилер в Україні Волинська фондова компанія має необхідний склад запчастин та мережу сервісних центрів, гарантуючи відсутність простою агрегату.
 
Австрійська VOGEL&NOOT поряд з уже існуючими універсальним стерньовими культиваторами серій VN TerraMix, VN Terra Cult та VN Terra Flex пропонує новий напівнавісний підсилений культиватор VN-TerraTop для великих площ, який добре підходить як для неглибокого обробітку стерні та підготовки до мульчування, так і для основного глибокого рихлення орного ґрунту. Спіральні лапи С-образної форми з самоочищенням та захистом від каміння дозволяють використовувати агрегат на багатьох ґрунтах. Культиватор не забивається навіть при великій кількості соломи та добре підходить для безвідвального обробітку ґрунту.
 
Найбільш популярною серед аграріїв моделлю культиваторів у ряді Vaderstad є дисколаповий важкий культиватор TOP DOWN з шириною захвату 9 м, який до того ж є найбільшим у світі, здійснюючи за один прохід чотири операції. Системні диски, розташовані у два ряди на глибину 3-10 см, починають мінімальний обробіток із подрібнення стерньових решток та створення якісного посівного ложе, 5-рядні зубці легко регулюються для обробітку на глибині від 1 до 28 см, вирівнювачі типу «ромашка» вирівнюють і перемішують землю з рослинними залишками, важкий задній ущільнювач розбиває грудки та створює умови для проростання бур`янів і самосівів. Всі зони регулюються незалежно та гідравлічно. Агрегат має три ряди лап із глибиною обробітку до 28 см та відстанню 27 см.
Другим за значенням є культиватор CARRIER -- комбінована машина з одним проходом по рослинних залишках та оранці. Carrier має три робочі зони: розподілювач соломи; системні диски для вимелювання рослинних залишків, кожний з яких закріплений на окремій стійці з амортизатором, підшипники закриті та не обслуговуються, мульчування проводиться на глибину від 1 до 10 см, яка безступенево керується з кабіни трактора; та сталевий коток. Робоча ширина агрегату становить 6,5-12,25 м, діаметр дисків -- 450 мм, відстань між дисками -- 125 мм, глибина обробітку -- 10-100 мм, необхідна потужність трактора 200-550 к.с. Строк заводської гарантії на всі агрегати сягає один рік без обмеження пробігу. Сервіс забезпечують 8 сервісних інженерів. Запчастини зберігаються у двох власних агроцентрах компанії в Україні, на базі яких щорічно проводяться курси підвищення кваліфікації механізаторів. За встановленими у Vaderstad правилами у разі поломки інженер повинен прибути до клієнта протягом 24 годин з моменту повідомлення. Сезонна заявка на запчастини здійснюється на основі даних, отриманих у результаті безкоштовного діагностування.
Замість висновків
Це лише окремі імпортні культиватори, представлені в Україні. Натомість навіть стислий їх огляд дозволяє зробити певні висновки та виокремити спільні характерні особливості. Вочевидь відмінність зарубіжних культиваторів від українських полягає не лише у ціні. В основному вони зменшують час та кошти на обробіток, маючи більший термін експлуатації, пов'язаний з якістю матеріалів та виконанням. Завдяки непоганому маркетингу «іноземці» швидко адаптували свої машини до потреб клієнтів та українських ґрунтів, сформували склади запчастин та налагодили сервіс, використовуючи різноманітні нестандартні схеми роботи з клієнтом на кшталт навчання механізаторів та безкоштовної сезонної діагностики , як у Vaderstad.
Втім українське сільгоспмашинобудування розвивається. Розвиток відбувається як у самостійному напрямі, так і в доволі непоганому копіюванні імпортних аналогів. При цьому не варто забувати про основну перевагу нашого виробника -- близькість до клієнта, можливість його краще зрозуміти, говорити з ним однією мовою, без посередників, ураховувати їх думку та приводити свої розробки відповідно до їх вимог, не економити на матеріалах, якості роботи та сервісі. Цим треба користуватися, і результат не примусить довго чекати. 

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 04 червня 2020
За підсумками 2019 року Україна посіла 2 місце зі 123 країн за обсягами експортованої органічної продукції до ЄС, піднявшись на дві сходинки порівняно з попереднім роком.
За підсумками 2019 року Україна посіла 2 місце зі 123 країн за обсягами експортованої органічної продукції до ЄС, піднявшись на дві сходинки порівняно з попереднім роком.
04 червня 2020
 04 червня 2020
Мінекономіки потрібно приймати національну програму розвитку молочної галузі, яка складатиметься з двох частин: молочне скотарство і переробна галузь.
Мінекономіки потрібно приймати національну програму розвитку молочної галузі, яка складатиметься з двох частин: молочне скотарство і переробна галузь.
04 червня 2020
 04 червня 2020
У малих портах України (майданчик СРТ-порт) із кінця минулого тижня знову почали рости ціни на пшеницю врожаю-2020. 
У малих портах України (майданчик СРТ-порт) із кінця минулого тижня знову почали рости ціни на пшеницю врожаю-2020. 
04 червня 2020
 04 червня 2020
Президент України Володимир Зеленський не виключає, що після того, як українці отримають можливість брати доступні кредити для купівлі землі, земельний ринок можна буде відкритий і для іноземців.
Президент України Володимир Зеленський не виключає, що після того, як українці отримають можливість брати доступні кредити для купівлі землі, земельний ринок можна буде відкритий і для іноземців.
04 червня 2020
 04 червня 2020
Пропозиція ранніх фруктів та ягід на ринку України порівняно з минулим роком різко знизилася, а ціни знаходяться на історично високих рівнях, головна причина – несприятливі погодні умови.
Пропозиція ранніх фруктів та ягід на ринку України порівняно з минулим роком різко знизилася, а ціни знаходяться на історично високих рівнях, головна причина – несприятливі погодні умови.
04 червня 2020
 04 червня 2020
У 2020/21 маркетинговому році дозволені обсяги експорту українського продовольчого зерна можуть бути суттєво скорочені.
У 2020/21 маркетинговому році дозволені обсяги експорту українського продовольчого зерна можуть бути суттєво скорочені.
04 червня 2020

Please publish modules in offcanvas position.